Odnos verovanja i znanja

credo quia absurdum - Tertulijan
ili - Veujem jer je apsurdno

u smislu da postoji ogromna razlika izmedju verovanja i znanja....kad nemas dokaz, ostaje ti jedino da verujes...kad imas dokaz onda prosto znas...

ja sam za znanje...verovanje cesto ima veze samo sa privatnim realnostima...
 
Hektor:
Postavimo ovu temu APSOLUTNO filosofski,BEZ pozivanja na bibliju!Da li je dokazano sve ono sto znamo,ili u mnogo toga verujemo da je istina bez dokazivanja?

Uvek postoji mogucnost stvari postaviti krajnje relativno, i doci do toga da i susta istina mozda nije bas takva.
Istina...subjektivna i objektivna...
Svako ima svoju istinu koja je za tu personu jedina i prava... neoboriva.
Objektivna istina, kako je dobiti...?
 
Управо тако. Вера се не задобија знањем. Управо у Библији је наведено да философија може да зароби човека у свој чаробни круг млаћења празне сламе. :roll:
 
Faith: Belief without evidence in what is told by one who speaks without knowledge, of things without parallel.

Ambrose Bierce.

I drugi omiljeni:

Only a man who has a strong faith can indulge the luxury of scepticism.

Friedrich Nietzsche
 
Keeper:
sto vishe znanja, to manje verovanja :)
i obratno ......
Ovaj postupak jeste uobičajen, ali nije tačan. Naprosto, ne isključuje jedno drugo. Mudri ljudi, orijentisani ka jednoj od ove dve navedene opcija: vera ili znanje, svesni su potrebe da zađu u onu drugu. To je delikatan posao, koji iziskuje promene mnogih dugogodišnjih stavova. Samo onaj ko sebično čuva ono do čega je došao i plaši se da dovede u pitanje, negiraće jedno drugim.
 
Na primeru egzaktnih nauka cu postaviti tezu da su najdublje naucne istine nesto u sta mozemo samo da verujemo:ljudski um razmislja poredjenjem.jednu tezu razlaze na prostije teze,dok ne dodje nesto u sta svaki razuman covek veruje,a to su :AKSIOME!Dakle:DEFINICIJA,AKSIOMA,TEOREMA,DOKAZ.Postoje pojmovi koji se ne definisu(jasni su zdravom razumu),ostali pojmovi se definisu svodeci ih na ove osnovne.Postoje ISTINE=AKSIOME u koje verujemo (zdravim razumom),a sva ostala znanja(teoreme)svodimo zakljucivanjem na osnovne.Ono sto vazi za matematiku,vazi za sve prirodne nauke.Na primer,FIZIKA poseduje desetak osnovnih zakona u koje moze samo da veruje(to sto su one rezultat posmatranja prirode=eksperimenti,ne umanjuje VEROVANJE u njih).Slicno i hemija.Ako to vazi za egzaktne nauke,tim vise vazi za "drustvene"gde nista ne moze da se dokaze eksperimentom kojim bi se tvrdjenje moglo "dokazati"svodjenjem na osnovne zakone u koje mozemo samo da VERUJEMO.To sto su one intuitivno jasne svakom zdravom razumu ne iskljucuje potrebu verovanja u iste!MI ZNAMO KAKO SE PRIRODA PONASA ALI NE ZNAMO ZASTO TAKO A NE NEKAKO DRUGACIJE!Fizicari su cak ustanovili da ako bi prirodni zakoni bili malo drugaciji,zivot ne bi bio MOGUC!Toliko o tezi da je NAUKA U OSNOVI SISTEM VEROVANJA!
 
Dakle,ako neko kaze:NEMA BOGA,ON JE REKAO:NEMAM BOGA!Postojanje Boga se niti moze dokazati niti osporiti.Neko ima dar vere a neko nema.Iluzorno je dokazivati!Medjutim,onaj ko ima DAR VERE,ubrzo se na mistican nacin uveri u istinu o Bogu,osvedocava se u srcu,ali to iskustvo ne moze preneti!
 
Hektor:
Na primeru egzaktnih nauka cu postaviti tezu da su najdublje naucne istine nesto u sta mozemo samo da verujemo

Što volim kada vi vernici krenete da secirate nauku, pa uzimate samo ono što vam odgovara, a ostatak gurate pod tepih.

Jedno od osnovnih načela naučnog zaključivanja je načelo oborivosti! Da bi neka tvrdnja bila validna i da bi se uopšte mogla uzeti u razmatranje mora postojati neki zamislivi kontradokaz koji bi mogao da je obori. U suprotnom, tvrdnja je besmislena.

Kada savladate ovaj prvi stepenik, javite se da nastavimo diskusiju. Do tada, man'te se nauke i, kako kažeš, zdravog razuma.
 
MaranAta:
Дај пример те тезе. :roll:
Evo ja ću za Šaptača da dam primer.

Ja recimo verujem da postoji Nevidljivi Zmaj koji bljuje nevidljivu vatru i koji tera ljude da veruju u nevidljivog Boga direktno programirajući njihov mozak.

Kao što niko ne može logikom da dokaže (ne)postojanje Nevidljivog Zmaja, to isto važi i za ostale izmaštane likove. Nemamo potrebe dokazivati išta u vezi Nevidljivog Zmaja dok se ne dokaže njegovo postojanje kroz očiglednu interakciju njega i nama saznajnog sveta. A to se još nije desilo...
 
Šaptač:
Hektor:
Na primeru egzaktnih nauka cu postaviti tezu da su najdublje naucne istine nesto u sta mozemo samo da verujemo

Što volim kada vi vernici krenete da secirate nauku, pa uzimate samo ono što vam odgovara, a ostatak gurate pod tepih.

Jedno od osnovnih načela naučnog zaključivanja je načelo oborivosti! Da bi neka tvrdnja bila validna i da bi se uopšte mogla uzeti u razmatranje mora postojati neki zamislivi kontradokaz koji bi mogao da je obori. U suprotnom, tvrdnja je besmislena.

Kada savladate ovaj prvi stepenik, javite se da nastavimo diskusiju. Do tada, man'te se nauke i, kako kažeš, zdravog razuma.
Za tvoju informaciju,dragi saptacu,ja sam studirao Tehnicku Fiziku na ETF nekoliko godina,apsolvirao je i napustio studije jer me je Ljubav Hristova osvojila.Posvetio sam zivot Bogu i sluzenju ljudima.Tek da znas,polozio sam 7-8 matematickih disciplina i 15-ak fizicko-tehnickih.Inace,imam zavrsenu matematicku gimnaziju u Beogradu.To je sto se tice mojih kvalifikacija da govorim o prirodno-tehnickim naukama.Humanisticke,"drustvene" nauke sam samostalno izucio uporedo sa Bogoslovljem.Sada mi ti reci na osnovu kojih kvalifikacija ti odbacujes moje postove o nauci?
 
Komshinica:
Keeper:
sto vishe znanja, to manje verovanja :)
i obratno ......
Ovaj postupak jeste uobičajen, ali nije tačan. Naprosto, ne isključuje jedno drugo. Mudri ljudi, orijentisani ka jednoj od ove dve navedene opcija: vera ili znanje, svesni su potrebe da zađu u onu drugu. To je delikatan posao, koji iziskuje promene mnogih dugogodišnjih stavova. Samo onaj ko sebično čuva ono do čega je došao i plaši se da dovede u pitanje, negiraće jedno drugim.

INTERESANTNO DA ODMAH POMESASTE VEROVANJE I VERA.
Sa keeperom se licno slazem , jer kad verovanje i pretpostavka prodje proveru i dokazivanje
onda postaje znanje.
I OPET SE OVDE NA FORUMU IGRAMO GLUVIH TELEFONA.
I ako je postavljac teme hteo filozofski pristup dobio je splet izlaganja(rasprava izmedju filozofskog i verskog pristupa stvarima po meni ne moze da postoji jer su pristupi drugaciji pa ne postoji zajednicka metodologija kojima bi analizirali bilo sta u svetu i prirodi)
dve gomile.
I KAO STO KAZU LJUDI , KAD SE LJUDI NE UDUBE U RECI DRUGIH
DOSLI SU SAMO DA SE NAPRAVE PAMETNI...
(komentari tipa komedijasha su narocito cestu kao i chat)
 
Hektor:
Šaptač:
Hektor:
Na primeru egzaktnih nauka cu postaviti tezu da su najdublje naucne istine nesto u sta mozemo samo da verujemo

Što volim kada vi vernici krenete da secirate nauku, pa uzimate samo ono što vam odgovara, a ostatak gurate pod tepih.

Jedno od osnovnih načela naučnog zaključivanja je načelo oborivosti! Da bi neka tvrdnja bila validna i da bi se uopšte mogla uzeti u razmatranje mora postojati neki zamislivi kontradokaz koji bi mogao da je obori. U suprotnom, tvrdnja je besmislena.

Kada savladate ovaj prvi stepenik, javite se da nastavimo diskusiju. Do tada, man'te se nauke i, kako kažeš, zdravog razuma.
Za tvoju informaciju,dragi saptacu,ja sam studirao Tehnicku Fiziku na ETF nekoliko godina,apsolvirao je i napustio studije jer me je Ljubav Hristova osvojila.Posvetio sam zivot Bogu i sluzenju ljudima.Tek da znas,polozio sam 7-8 matematickih disciplina i 15-ak fizicko-tehnickih.Inace,imam zavrsenu matematicku gimnaziju u Beogradu.To je sto se tice mojih kvalifikacija da govorim o prirodno-tehnickim naukama.Humanisticke,"drustvene" nauke sam samostalno izucio uporedo sa Bogoslovljem.Sada mi ti reci na osnovu kojih kvalifikacija ti odbacujes moje postove o nauci?

Mislim da imash problem sa SVOJOM BOGOSLOVSKOM NAUKOM.
Jer ako si u njoj naucio da se kredibilitet (autoritet) dobija navodjenjem referenci a ne pametnim mislima i kulturnim ophodjenjem ,
Ako se u njoj nisi odvikao od tako ostrascenog
prokazivanja suprotnog (koje i nije suprotno jer je
od coveka nastalo :"te je covekova tvorevina ,
i ko zna zasto je taj put namenjen nekima da ga zbog svih nas predju"),
neuocavanja dogmi (koje postoje i u nauci i jako su narasle uslozavanjem i povecavanjem obima znanja)
NEUOCAVANJA ZASTO DOGME MORAJU DA POSTOJE
(A MORAJU ZA COVEKOVO DOBRO I U BOGOSLOVKOJ NAUCI
I U MODERNOJ NAUCI jer tako spasavaju one slabije da se izgube u lavirintima i iskusenjima neznanja i narocito nerazumenvanja koja ce ih zarobiti i paralizovati... )
 
Patak,pa ja najmanje citiram,i najvise pisem svojim recima.Bogoslovlje sam izucio,imam i naucno obrazovanje.Ne razumem kako i na osnovu cega si me diskvalifikovao?Sa druge strane,kad su u pitanju jehovini svedoci,e tu ne mogu biti ravnodusan.To je totalitarna i destruktivna sekta,duhovni kriminalci,hule na sve najosnovnije hriscanske vrednosti!Zavode nevine duse!I to u zemlji Svetog Save i Svetog Simeona!Sto se tice moje kulture,neka forum prosudi(samo ne argonaut).Dragi Donald Duck,drag si mi,trudis se,pises puno,nastavi tako!
 
Hektor:
Patak,pa ja najmanje citiram,i najvise pisem svojim recima.Bogoslovlje sam izucio,imam i naucno obrazovanje.Ne razumem kako i na osnovu cega si me diskvalifikovao?Sa druge strane,kad su u pitanju jehovini svedoci,e tu ne mogu biti ravnodusan.To je totalitarna i destruktivna sekta,duhovni kriminalci,hule na sve najosnovnije hriscanske vrednosti!Zavode nevine duse!I to u zemlji Svetog Save i Svetog Simeona!Sto se tice moje kulture,neka forum prosudi(samo ne argonaut).Dragi Donald Duck,drag si mi,trudis se,pises puno,nastavi tako!

Pa zašto onda kažeš za sebe da više nisi pravoslavan... :roll:
Samo znatiželja.... :D
Pozz
 
analiticar:
Hektor:
Patak,pa ja najmanje citiram,i najvise pisem svojim recima.Bogoslovlje sam izucio,imam i naucno obrazovanje.Ne razumem kako i na osnovu cega si me diskvalifikovao?Sa druge strane,kad su u pitanju jehovini svedoci,e tu ne mogu biti ravnodusan.To je totalitarna i destruktivna sekta,duhovni kriminalci,hule na sve najosnovnije hriscanske vrednosti!Zavode nevine duse!I to u zemlji Svetog Save i Svetog Simeona!Sto se tice moje kulture,neka forum prosudi(samo ne argonaut).Dragi Donald Duck,drag si mi,trudis se,pises puno,nastavi tako!

Pa zašto onda kažeš za sebe da više nisi pravoslavan... :roll:
Samo znatiželja.... :D
Pozz
Uopste ne razumem kako si dosao do zakljucka da nisam vise pravoslavan?!
 

Back
Top