Google Earth

sasa6

Aktivan član
Poruka
1.707
Interesuje me par stvari vezanih za Google Earth, posto ga nisam nikada do sada koristio i nisam imao potrebu, ali kada sam cuo za ovo.......

Interesuje me da li je tacno da moze da se izmeri preko programa tacno rastojanje od jednog mesta na planeti do drugog ?
Npr. konkretno me interesuje da izmerim u Sarajevu nesto, znam da ima oko 20km, ali mi treba tacno, i moze li da meri koliko ima precizno, u metrima ?
I naravno, koliko je sve to tacno i precizno ako uopste moze ?
 
Imas opciju ruler (ikonica sa lenjirom) kliknes na nju-otvorice ti se mali prozorcic za merenje duzine (izaberes km) i imas jos opciju sa putanjom path (tako nesto) i tu meris...Ne znam bas tacno ovo kucam iz secanja-merenje je manje vise precizno...
 
Imas opciju ruler (ikonica sa lenjirom) kliknes na nju-otvorice ti se mali prozorcic za merenje duzine (izaberes km) i imas jos opciju sa putanjom path (tako nesto) i tu meris...Ne znam bas tacno ovo kucam iz secanja-merenje je manje vise precizno...

E ovo mi treba......
Samo meni nije bas jasno kako se ovo odradjuje, ako neko ko koristi sada GE, zna neka napise zacas.:D
 
overis lenjir, pa onda odredis koju meru hoces---metre, kilometre, ...
zatim na slici kliknes odakle meris ides misem dokle meris i to je to u prozorcicu ce pisati razdaljina
 
ma imas u google earth lenjir i izaberes ga pa kliknes sa tacke na tacku i tako dobijes putanju.....bas kao sto je gore nozzlezator napisao tacnost zavisi od tebe kako klikces, dali ispravljas krivine....
 
A kako sačuvati putanju?
Na opciji 'zapamti kao', pamti u nekom formatu, ali kad se fajl ponovo startuje, nema putanje.
Ako se zapamti kao jpg, rezolucija je loša.
Pod opcijom 'moja mesta', ne pamti putanje, već samo obeležena mesta.

Pomagajte ako znate, već mi je 2x izgubio putanje od po hiljadu i nešto km!
 
I naravno, koliko je sve to tacno i precizno ako uopste moze ?

Tačnost kojom možeš da izmjeriš rastojanje zavisi od rezolucije odnosno od snimka.
Sam snimak može imati različite rezolucije odnosno veličinu piksela i kreće se od 15cm (najčešće američki gradovi, mada...) do 500m (površine mora i okeana, kao i manja ostrva).

E sad ako je u pitanju Sarajevo, cenim da se može izmjeriti rastojanje sa tačnošću od nekih...2.5 metra...
 
Tačnost kojom možeš da izmjeriš rastojanje zavisi od rezolucije odnosno od snimka.
Sam snimak može imati različite rezolucije odnosno veličinu piksela i kreće se od 15cm (najčešće američki gradovi, mada...) do 500m (površine mora i okeana, kao i manja ostrva).

E sad ako je u pitanju Sarajevo, cenim da se može izmjeriti rastojanje sa tačnošću od nekih...2.5 metra...

Moram se ispraviti, jer sam jednu stvar potpuno prevideo...na Google Earth-u je Zemlja lopta, a ne elipsoid (mada nije ni elipsoid), tako da i to mnogo utiče na tačnost...ono što sam gore napisao se odnosi više na sam satelitski snimak, nego li na Google Earth.
 
A kako tacno radi kroz istoriju, ja nisam uspjeo da vratim slike kroz vrijeme...

Zavisi gdje si pokušao.
Najbolje ćeš vidjeti kako radi kroz istoriju u zemljama prvog svijeta jer se tamo snimci mnogo češće ažuriraju, tako da ćeš naići i na snimke iz 70ih godina.
Kada je Beograd u pitanju, imaš snimke od 2000. godine, a kada su neka manja mjesta u pitanju, najvjerovatnije imaš jedan snimak i čekaćeš 10 godina dok stigne sledeći :mrgreen:

Ako želiš da vidiš kako pogled kroz istoriju tačno radi, preporučio bih ti da pogledaš New York...prije i posle septembra 2000. godine :mrgreen:
 
April 1997.
prexj.png


Decembar 2001.
posle.png
 

Back
Top