i oni konja za trku imaju :)

gost 191696

Elita
Poruka
16.691
ivo sanader je pjesnik i politicar, mislim, mnogo je bolji pjesnik:hahaha::hahaha: nadam se da vam se dopada ova erotska poezija.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,10,1,,178135.jl
Dosta mi je polovnjaka.

Hoću, konačno, muški da me se.

Balkanski, štono riječ.

I to: sada. Odmah. Nunc aut numquam.

Tako glasi prvi stih pjesme Ive Sanadera objavljene 1987. godine u Slobodnoj Damaciji i naslovljenje “Nenia Salonitana”, koja je nakon više od 20 godina od izlaska postala inspiracijom za kazališnu predstavu.

Mani Gotovac, bivša intendantica dvaju HNK, odlučila je za godinu dana osnovati privatni teatar koji će izvesti tekst nadahnut stihovima iz Sanaderove mladosti.

- Ta seksualno eruptivna pjesma isprovocirala me da priredim komad koji bi se bavio u nas veoma prisutnim licemjerjem javnog izigravanja konzervativnih i katoličkih vrijednosti iza kojeg se krije privatno ponašanje posve u neskladu s istima - otkriva Mani Gotovac.

Svoje privatno kazalište Mani će nazvati “Mani”. Komad bi igralo dvoje glumaca. Tekst pjesme ne bi bio integralno korišten. Nije još poznato u kojem bi se gradu i u kojem teatru igrala predstava.

- Uzela bih samo dvije kitice, za toliko po zakonu ne moram tražiti dopuštenje autora. Uklopila bih u tekst i reference od Plauta, preko Molierea, do Mate Matišića, koje bi ušle u kontekst progovaranja o licemjerju - objašnjava Gotovac.

Razlog zbog kojih teatrologinja odgađa odmah krenuti u projekt prvog kazališnog uprizorenja Sanaderove literature je to što do kraja godine želi zavšiti knjigu memoara.

Nenia Salonitana
za J. P.

Dosta mi je polovnjaka.
Hoću, konačno, muški da me se.
Balkanski, štono riječ.
I to: sada. Odmah. Nunc aut numquam.

Dosta mi je polovnjaka.
Tko će me, ah, tko će me, konačno, muški?
Drhćem uzbuđena. Zakoraknuti u povijest?
Quid multa? Muškarčinu čekam. Dokrajči!

Dosta mi je polovnjaka.
Numerus Negidius. Prekini, konačno, agoniju.
Dosadni niz historijskih zelembaća.
Faex populi.
Čekaj s asfaltom. Iskorijeni najprije.

Dosta mi je polovnjaka.
Od Avara do danas. Iskrči sve, konačno.
O, sancta simplicitas. Muški me dohvati!
Ne dvoumi. Iščupaj. Ob maiorem cautelam.

Dosta mi je polovnjaka.
Po peti put. Po tko zna koji put. Konačno:
Svrši!!! O fictus possessor. U spomen:
Mojim imenom cestu nazovi.
Nuper obiit.
 
kurir.jpg
 

Back
Top