Zbog “srbovanja“ i na sud

jagodinac035

Obećava
Poruka
80
Zbog “srbovanja“ i na sud


Igor Mandić
NIJE se u Hrvatskoj ni stišala bura oko odbijanja jednog lekara da leči Srbina, prve (pomalo nespretne) posete Jasenovcu zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića i antisrpskih izjava splitskog gradonačelnika Željka Keruma, a tamošnju javnost - uvek osetljivu na sve sa predznakom „srpsko“ - ponovo je podelio još jedan Dalmatinac. Pisac Igor Mandić mogao bi zbog svojih, kako to u Zagrebu kažu, „preterano pomirljivih“ stavova prema Srbima, da završi i na - sudu.
Mandić je u emisiji „Nedjeljom u dva“ na Hrvatskoj radio-televiziji izneo stav da bi Srbi i Hrvati trebalo da žive udruženi, u nekoj novoj federaciji. To je bilo dovoljno da krivičnu prijavu protiv njega podnese Josip Miljak, predsednik (vrlo marginalne, ali vrlo glasne) Hrvatske čiste stranke prava.
Sa Mandićem, piscem, novinarom i večitim buntovnikom, pokušali smo u sredu da stupimo u kontakt, i od njega čujemo kako ocenjuje nova, gotovo svakodnevna trvenja hrvatske javnosti i političara oko „srpskog pitanja“, kojima je, eto, i sam doprineo. Nismo uspeli: bio je na putu ka Leskovcu, gde će u četvrtak uveče otvoriti 3. festival književnosti „Tink tenk taun“, a u petak promovisati svoje dve poslednje knjige.
Splitski gradonačelnik Kerum, „proslavljen“ po stavu da mu „Srbin nikada neće biti zet“ nije prošao bez oštre kritike Igora Mandića, njegovog naslednika u fotelji emisije „Nedjeljom u dva“.
- Kerumove ideje o Srbima u Splitu su nakaradne. On je ideološki pajac, koji govori gluposti bliske nacifašizmu, proizvod klime koja vlada u Hrvatskoj poslednjih 20 godina - kazao je Mandić, dajući dijagnozu „europskog“ hrvatskog društva 2009. godine. - A kako i neće govoriti takve stvari o Srbima, kad koljač Srba u Osijeku (Branimir Glavaš) šeta po inostranstvu i prima saborsku platu.
Pitanje - „krivnje“ za rat - drugi je prst koji je u oko hrvatskim nacionalistima zabio bivši glavni i odgovorni urednik „Vjesnika“ i dobitnik nagrade Hrvatskog novinarskog društva za životno delo.
- Ne vidim izravnog krivca za rat 1991. godine. Građanski rat bio je međusobna odgovornost, a Hrvati su krivi 50 odsto - bio je jasan Mandić u razgovoru sa voditeljom Aleksandrom Stankovićem.

PAVELIĆ MIRNO SPAVA
- KAD su Srbi izbačeni iz ustava, gde im, po Tuđmanu, nije bilo mesto, iako su 300 godina bili konstitutivni narod u Hrvatskoj, posle toga je sve bilo moguće. Trećina je ubijena, trećina raseljena, trećina lojalizirana, a Pavelić mirno spava - podsetio je hrvatske „gledatelje“ Igor Mandić.

REAKCIJE
HRVATSKI forumi zatrpani su komentarima u kojima se Mandić ili slavi (kao „redak i hrabar intelektualac u današnjoj Hrvatskoj“) ili brutalno vređa i proziva (kao „četnik“ i „mrzitelj svega hrvatskog“). Slično, posle gotovo svakog objavljenog teksta, prolazi i rođeni Sarajlija Miljenko Jergović.
M. Č. P.

*****

IVAN ŠIMONOVIĆ, MINISTAR PRAVDE HRVATSKE, ZA „NOVOSTI“
MRŽNjOM KRŠE USTAV

IZJAVA gradonačelnika Splita Željka Keruma da ne bi nikada prihvatio zeta Srbina, niti srpski kapital, kao i odbijanje hrvatskog lekara Enesa Mujkanovića da leči povratnika Boška Radića, zaslužili su reakciju hrvatske vlasti. Hrvatski ministar pravde Ivan Šimonović kaže, za „Novosti“, da ti incidenti ne smeju da utiču na buduću saradnju između Srbije i Hrvatske.
* Zbog čega hrvatsko pravosuđe još nije reagovalo na izjave gradonačelnika Keruma?
- Ministarstvo pravde ne može da se upušta u kvalifikaciju njegovog nastupa. Međutim, potpredsednik Vlade je na sednici Vlade to energično osudio. Isti stav je zauzela i premijerka.
* Šta ste vi lično preduzeli povodom toga?
- Ja sam na Saboru rekao da ne mogu da ulazim u kvalifikaciju toga, ali da je u svakom slučaju, reč o nečemu što, ne samo da je protivno Ustavu i zakonu, već i moralu i civilizacijskim tekovinama.
* Da li se to može reći i za slučaj hrvatskog lekara Enesa Mujkanovića koji je odbio da leči Srbina Boška Radića?
- Da. I to je pitanje postavljeno na Saboru.
* Da li je, osim tog političkog stava, tužilaštvo zatražilo pokretanje postupka protiv lekara?
- Ne znam.
* Tajne optužnice i dalje srečavaju Srbe koji su živeli u Hrvatskoj da se vrate svojim kućama. Rešavate li taj problem?
- Nema nikakvih prepreka da bilo ko proveri da li je protiv njega pokrenut postupak. Upozorio bih i na još jednu odredbu novog Zakona o kaznenom postupku, koji je stupio na snagu 1. januara ove godine, a to je da osobe koje nisu u Hrvatskoj i koje su osuđene u odsustvu, mogu, ako imaju razloga, da traže obnovu postupka. Za to ne moraju ni da dođu u Hrvatsku. Isto tako, državno tužilaštvo je dobilo dužnost i ovlašćenje da samoinicijativno pokreće obnovu postupka ako postoje razlozi. U čak 89 odsto slučajeva je predložilo da se postupci ponovo otvore.

ČEKAMO ODGOVOR
* STRAHUJETE li od srpskog odgovora na tužbu Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde?
- Treba pričekati i videti da li će stići odgovor Srbije na tužbu ili protivtužbu. U svakom slučaju, hoću da naglasim da takvi postupci koji se odnose na prošlost, ne smeju da utiču na dobru saradnju danas.
E. RADOSAVLjEVIĆ

*****

NA EKSTREMISTIČKIM BOŠNjAČKIM SAJTOVIMA POZIVAJU SE DOBROVOLjCI ZA RAT
SPREMNI I DOBROVOLjCI!

DOK na ekstremističkim bošnjačkim sajtovima objavljuju da su dobrovoljci za novi rat u BiH iz Holandije već spremni za novi okršaj, prati ih nezapamćen govor mržnje. Srbi se nazivaju najpogrdnijim imenima uz pretnje istrebljenjem.
Na internet sajtu njnjnj.bosnjaci.net postavljen je komentar: „Ako dođe do ponovnog sukoba između nas Bošnjaka i karavlaha, tj. srbo-četničkog smrada - ovaj put ih moramo zaista istrebiti 100 posto pa čak im pobiti i pse u dvorištu! Naći ćemo najveću livadu i poljanu u Bosni i postaviti drveni panj za njihove glave“.
Drugi posetilac sajta poručuje: „Vaših srpskih džipsi čobana-sluga će ostati taman toliko, koliko vas bude moglo stati pod jednu šljivu!“
Srbima se potom poručuje: „Marš nazad u Srbiju pa se tamo koljite međusobno. Vratićemo vas odakle ste i došli!“
Sledeći komentar: „Polahko braćo, polahko. Trebamo imati cilj ovog rata. Je l’ to samo stati na Drini i to je to ili ići se spojiti sa Kosovom (Turska).“
Na istom sajtu je i: „Prvo poluvreme je završeno bez pobednika. Mora se odigrati i drugo poluvreme. To neka svako zna. Pitanje je samo vremena. Kad počinje drugo poluvreme. Što brže, to bolje i za njih, jer će definitivno živeti sa svojom braćom u Srbiji. Mislim preko Drine. A za nas kao pobednike, ne treba sumnjati. Mnogi čekamo drugo poluvreme. Jedno da se zna - četnici nikad nisu bili jači nego što su bili devedesetih. A mi nikad slabiji devedesetih. E, sad je kontra. Sad smo mi jači i spremniji“.
Ovakvi komentari se svakodnevno mogu pročitati i na sajtovima:
www.burek.blogger.ba;
www.plbih.org;
www.armijabih.com;
www.bosnaprkosanaodsna.mine.nu;
www.zlatniljiljan.org;
www.bosniak.org
Povodom ovakvih napisa reagovali su srpski predstavnici u zajedničkim institucijama tražeći da se govor mržnje sankcioniše i naprave zakoni, jer u BiH ne postoje sankcije za ovako nešto.

SLUČAJ JURIŠIĆ
PRESUDA tuzlanskom policijskom funkcioneru Iliji Jurišiću u Beogradu, kojom je kažnjen sa 12 godina robije za zločine nad vojnicima JNA u Sarajevu je naišla na salvu osuda. Političari, nevladine organizacije i štampa orkestrirano optužuju Srbiju da „nastavlja sa genocidnom, Miloševićevom i Karadžićevom politikom“.

KRIVIČNA DODIKU
OVIM otvorenim pozivima na rat u Sarajevu vodi se kampanja protiv premijera Srpske Dodika, kojeg bošnjačke kolege pokušavaju ukloniti sa političke pozornice. Gradonačelnik Sarajeva zajedno sa većnicima podigao je krivičnu prijavu protiv Dodika, zbog izjave da zločine u Sarajevu i Tuzli treba istražiti.
D. STOJAKOVIĆ

http://www.novosti.rs/code/navigate... sud&kword_add=igor mandic, srbija - hrvatska

ma jok,nisu U:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 
NA EKSTREMISTIČKIM BOŠNjAČKIM SAJTOVIMA POZIVAJU SE DOBROVOLjCI ZA RAT
SPREMNI I DOBROVOLjCI!

DOK na ekstremističkim bošnjačkim sajtovima objavljuju da su dobrovoljci za novi rat u BiH iz Holandije već spremni za novi okršaj, prati ih nezapamćen govor mržnje. Srbi se nazivaju najpogrdnijim imenima uz pretnje istrebljenjem.
Na internet sajtu njnjnj.bosnjaci.net postavljen je komentar: „Ako dođe do ponovnog sukoba između nas Bošnjaka i karavlaha, tj. srbo-četničkog smrada - ovaj put ih moramo zaista istrebiti 100 posto pa čak im pobiti i pse u dvorištu! Naći ćemo najveću livadu i poljanu u Bosni i postaviti drveni panj za njihove glave“.
Drugi posetilac sajta poručuje: „Vaših srpskih džipsi čobana-sluga će ostati taman toliko, koliko vas bude moglo stati pod jednu šljivu!“
Srbima se potom poručuje: „Marš nazad u Srbiju pa se tamo koljite međusobno. Vratićemo vas odakle ste i došli!“
Sledeći komentar: „Polahko braćo, polahko. Trebamo imati cilj ovog rata. Je l’ to samo stati na Drini i to je to ili ići se spojiti sa Kosovom (Turska).“
Na istom sajtu je i: „Prvo poluvreme je završeno bez pobednika. Mora se odigrati i drugo poluvreme. To neka svako zna. Pitanje je samo vremena. Kad počinje drugo poluvreme. Što brže, to bolje i za njih, jer će definitivno živeti sa svojom braćom u Srbiji. Mislim preko Drine. A za nas kao pobednike, ne treba sumnjati. Mnogi čekamo drugo poluvreme. Jedno da se zna - četnici nikad nisu bili jači nego što su bili devedesetih. A mi nikad slabiji devedesetih. E, sad je kontra. Sad smo mi jači i spremniji“.
Ovakvi komentari se svakodnevno mogu pročitati i na sajtovima:
www.burek.blogger.ba;
www.plbih.org;
www.armijabih.com;
www.bosnaprkosanaodsna.mine.nu;
www.zlatniljiljan.org;
www.bosniak.org
Povodom ovakvih napisa reagovali su srpski predstavnici u zajedničkim institucijama tražeći da se govor mržnje sankcioniše i naprave zakoni, jer u BiH ne postoje sankcije za ovako nešto.

Предлажем да покушају да преко БЛ дођу...имамо организован прихват...као 92..

п.с

Оборили сајтове..хахахаха..какве јуначине..

Само остао задњи...
 
Poslednja izmena:
Предлажем да покушају да преко БЛ дођу...имамо организован прихват...као 92..

п.с

Оборили сајтове..хахахаха..какве јуначине..

Само остао задњи...

СВЕ ПРЕТЊЕ СРБИМА И СВЕ АКЦИЈЕ ПРОТИВ СРБА ИЗВОДЕ СЕ ПО СЦЕНАРИЈУ И ВОЂЕЊУ ЗВЕРСКЕ КЛИКЕ КОЈА ВЛАДА АМЕРИКОМ И НАТО ДРЖАВАМА !!!
 
Игор Мандић није србовао, он је само изнео истину о политици Хрватске 90-их година према Србима и њихово укидање како констутинвног народа у Р Хрватској.
 
Cisto da se zna , protiv-tuzba nije podnesena ., ao je potpuo spremljena od strane nasih advokata .

Ne daju DS, LDP , a narocito su bucni bivsi clanovi GSS.

Mislim dqa je sve sto je uradio Vuk Jeremic bilo samo mazanje ociju javnosti, te da nije mislio ozbiljno .
 
mislim od čega ste vi napravili priču - tko je Miljak ?

Kerum ? Pajac koji je smiješna likčina kakvih vi imate koliko hoćete.

Kerum je smiješna figura koji je rekao da se njegova zgrada u Zagrebu srušila jer je mislio da je teren kod nas čvršći nego u Dalmaciji.

da je ovo rekao netko drugi shvatio bih, ali jedna budala Kerum.

ma daaaaaaaaj.
 
Nije da ga nešto volim, ali Kerum je za tog Mandića Konfučije što se tiče političkih razmišljanja i stavova.

Sad neka senilac na sudu objašnjava što je u stvari želio reći izjednačavanjem srpskog agresora sa hrvatskim braniteljima.

I može mirno i ostati u Leskovcu, neka se ne vraća, eto vam ga.
 
Srpskog, lijepo piše. Nisu Vukovar & co napali Japanci, Brazilci ili Kanađani, nego Srbi.

Jesi me prijavio, o lave raščupani und ugroženi? :lol:

Znam da me vuče za jezik samo da bi mogao zaplakati modovima. :lol: Neka ga, ne umije drugačije.

Ма јок ти ниси Љуба баро још не.
Срби напали Вуковар ,ајде, ја мислио да су у Вуковару били држављани СФРЈ које је ЈНА отишла да спасе од ЗНГ који их је држао блокиране у касарни
 
Posteno onda i Kerum da ode u corku zar ne? Ne znam zashto je on manje zasluzio od ovog ovde i ako nisam primetio da je bilo koga izjednacavao kao sto ti kazes vec jednostavno covek rekao istinu.

Izjava kako mu Srbin neće biti zet uopće se ne može uporediti sa pokušajem izjednačavanja napadača i branitelja iz proteklog rata.

I to i može biti istina samo za Srbe, naravno, i ni za koga drugog. Vaša definicija istine i laži je već duže vrijeme malo.... poremećena.
 
Ма јок ти ниси Љуба баро још не.
Срби напали Вуковар ,ајде, ја мислио да су у Вуковару били држављани СФРЈ које је ЈНА отишла да спасе од ЗНГ који их је држао блокиране у касарни

Dobro ih je spasila. Zamisli da HV dođe tako spasiti Zemun, recimo.
 
Izjava kako mu Srbin neće biti zet uopće se ne može uporediti sa pokušajem izjednačavanja napadača i branitelja iz proteklog rata.

I to i može biti istina samo za Srbe, naravno, i ni za koga drugog. Vaša definicija istine i laži je već duže vrijeme malo.... poremećena.

Наравно да је то истина само за Хрвате ,јер како неко себе у својо кући је могао напасти?
 
Izjava kako mu Srbin neće biti zet uopće se ne može uporediti sa pokušajem izjednačavanja napadača i branitelja iz proteklog rata.

I to i može biti istina samo za Srbe, naravno, i ni za koga drugog. Vaša definicija istine i laži je već duže vrijeme malo.... poremećena.

Ma bitno je da vasa nije. Vi imate svoju istinu, mi svoju i po meni je covek sve lepo rekao. A to da ste Pavelicev san ostvarili je takodje istina.
 
Наравно да је то истина само за Хрвате ,јер како неко себе у својо кући је могао напасти?

Svaki put se od srca moram nasmijati tvom banaliziranju i izokretanju kristalno jasnih događaja. :lol:

Ma bitno je da vasa nije. Vi imate svoju istinu, mi svoju i po meni je covek sve lepo rekao. A to da ste Pavelicev san ostvarili je takodje istina.

Ne znam za Pavelića ali moj san je bio neovisna, samostalna i međunarodno priznata Hrvatska u svojim granicama iz SFRJ, i on je i ostvaren.

A to što su krajiški Srbi nakon neuspjele oružane pobune i odbijanja svakog dogovora odlučili otići prema izlasku sunca i ostaviti svoja ognjišta, nije moj problem nego njihov.
 

Back
Top