Слаткиши

Софија

Legenda
Poruka
52.889
Драге маме, занима ме следеће, кад сте почеле деци да дајете слаткише?
Какав је ваш став по том питању?

Гледала сам недавно емисију у којој је психолог тврдио да слаткиши не треба да се дају пре треће године живота.

Разлог лежи у томе, како психолози кажу, да се раним давањем слаткиша, у мозгу, формирају неуронски кругови зависности, па дете може израсти у особу подложнију болестима зависности (алкохолозам, наркоманија, зависност од слаткиша...)
 
Драге маме, занима ме следеће, кад сте почеле деци да дајете слаткише?
Какав је ваш став по том питању?

Гледала сам недавно емисију у којој је психолог тврдио да слаткиши не треба да се дају пре треће године живота.

Разлог лежи у томе, како психолози кажу, да се раним давањем слаткиша, у мозгу, формирају неуронски кругови зависности, па дете може израсти у особу подложнију болестима зависности (алкохолозам, наркоманија, зависност од слаткиша...)

Nisam gledala emisiju, nemam pojma sto studije kazu ali ja svojima nisam davala nista od slatkisa do trece godine!
Jedino slatko sto bi dobile je bio neki keks eventualno sok. Cokoladu/bombone nisu jele nit ih sad jedu. Naucila sam ih da se raduju vocu a ne cokoladi i nisam pogrijesila.
 
Ни мени моја мајка није давала слаткише, слободно могу рећи до неке пете, чак шесте године.

Јео се пекмез, мед, пили се домаћи сокови, воће...

Не знам да ли је то био разлог, али ја данас готово слаткише не једем.
Тек понекад, узмем неку коцкицу чоколаде, чоколадну бананицу...
И дан данас, више волим да поједем хлеб, путер и мед.
 
Onda sam ja uništila dete za sva vremena... :aha:
А кад си почела да му дајеш слаткише?

Моја сестра је клинцу пчела да даје чоколаду кад је напунио годину дана.

Мени је то било прерано, али она тврди да не био могао избећи узимање због друге деце. То баш и није тачно, ал' ајд' .;)
 
Не знам. Нисам водила неког строго рачуна о томе, али и кад су добијале слеткише то је увек било умерено, помало и повремено...(и дан данас је, и не траже чешће ни више).
 
Ни мени моја мајка није давала слаткише, слободно могу рећи до неке пете, чак шесте године.

Јео се пекмез, мед, пили се домаћи сокови, воће...

Не знам да ли је то био разлог, али ја данас готово слаткише не једем.
Тек понекад, узмем неку коцкицу чоколаде, чоколадну бананицу...
И дан данас, више волим да поједем хлеб, путер и мед.

Posto ni ja volim slatkise valjda ih nisam mogla "nametnut" ni svojoj djeci
Ne vjerujem nesto u ovo gore sto su studije dokazala o ovisnosti, ali skratlilo mi je muke jer kad vidim moje frendice kako panicno skrivaju slatkise od klinaca jer nista drugo ne jedu, mislim da sam napravila dobar potez.
 
А кад си почела да му дајеш слаткише?

Моја сестра је клинцу пчела да даје чоколаду кад је напунио годину дана.

Мени је то било прерано, али она тврди да не био могао избећи узимање због друге деце. То баш и није тачно, ал' ајд' .;)

А са друге стране многе маме децу хране оним Чоколино фазонима... У чему је разлика?:confused:

Ја мислим да по која коцкица чоколаде не може да штети, повремено....али, наравно, не ваља ни ако се оде у другу крајност па дете навикне да се свакодневно храни слаткишима....
:confused:
 
iz moje ruke slatkis nije za ove skoro 2 godine dobila, niti ce
ali ce od drugih dobijati a ja nisam u mogucnosti da fizicki kontrolisem bas sve

no, u svakom slucaju, ne palim se na "najnovija istrazivanja" dok mi neko lepo, laickim jezikom ne objasni kakve veze imaju cokolada i heroin, bombone i sljivovica i da li je zavisnost od slatkisa priznata kao bolest
 
А са друге стране многе маме децу хране оним Чоколино фазонима... У чему је разлика?:confused:

Ја мислим да по која коцкица чоколаде не може да штети, повремено....али, наравно, не ваља ни ако се оде у другу крајност па дете навикне да се свакодневно храни слаткишима....
:confused:

pa Cokolino nema secer (mada se secam da ga je u nase vreme itekako imao) i sadrzi vitaminske dodatke i negde mi je sasvim OK za deciji dorucak.
 
Mi smo davali slatkise otprilike od pune 2 godine, ali uvek po malo i nikada nije razvila tu neku halapljivost prema njima, niti da uziva u tome koliko moj muz
Ona vise voli slano nego slatko i ima samo nekoliko slatkisa koje voli, dok cokolade, torte i kolace redovno ne jede
Imam srece s njom sto se nikad nije razmazila po pitanju slatkisa, ali je tu izbirac kao i za hranu (tu sam pogresila ali sta cu)
Mislim da umereno davanje od 3.godine i to tipa bonzite, welnesa, plazme i sl. ne moze da steti
 
А са друге стране многе маме децу хране оним Чоколино фазонима... У чему је разлика?:confused:

Ја мислим да по која коцкица чоколаде не може да штети, повремено....али, наравно, не ваља ни ако се оде у другу крајност па дете навикне да се свакодневно храни слаткишима....
:confused:

Ovo je po meni najveci problem... a puno djece se bas hrani slatkisima jer su prerano otkrili taj "carobni svjet secera" i nece vise nista jesti sem cokolade:(
Bez slatkisa mi je tesko nekad uvalit kupus ili mahune da jedu, ne zelim mislit sto bi bilo i koliko bi se zivcirala da jedu samo cokoladu:eek:
I ne mislim da se djete "ne moze ssacuvat od slatkisa", moze! Imate svoj pravilnik i u vasoj kuci se tako ponasaju svi oni koji dodju, znaci nema donosenja slatkisa, djeca do 3 godine ne idu na rodjendane sami tako da i tu imate potpunu kontrolu.
 
e fjaka, sve je to super, ali je moje radno vreme 10 - 12 sati dnevno, te je stoga kontrola u mom slucaju nemoguca.
ja forsiram voce i povrce, dzemove i ne drzimo u kuci jer ih niko ni ne jede, kolace pravimo i to je to.
i ja se jezim od davanja i podmicivanja dece slatkisima ...nema tu spora nikakvog
ali stvarno ne zelim da se opteretim bez cvrstih dokaza da ce navika na slatkise mnogo lakse odvesti moje dete u narkomaniju i alkoholizam
 
Ja pod slatkis podrazumevam cokoladu i bombone ( Wellnes keks i plazma mi to nisu i dajem ih sada detetu ..ima 9 meseci)..ovo drugo ne volim a cokoladu tamanim...Sto se bebana tiche gledacu da odlozim sto vise mogu to davanje, a ikada bude jeo da to bude umereno ..Jer ja jesam zavisna od cokolade..mmmm..ne pusim ne pijem ne drogiram se..gazirano slabo pijem..Pa moram valjda da imam neki porok.. :D
 
Poslednja izmena:
А са друге стране многе маме децу хране оним Чоколино фазонима... У чему је разлика?:confused:

Ја мислим да по која коцкица чоколаде не може да штети, повремено....али, наравно, не ваља ни ако се оде у другу крајност па дете навикне да се свакодневно храни слаткишима....
:confused:
Ко би га знао. Данас психолози свашта причају.
А мене највише нервира то што су то све само статистички потврђене ''чињенице''.
Значи, правило је да нема правила, као и увек.:confused:
 
Ja nikad nisam posebno volela slatkise, vise volim da pojedem cips, kikiriki ili slane krekere...
Ni moja cerka ne obozava slatkise, ponekad pojede kocku cokolade ili sladoled, ili krembananicu...
A inace, pocela sam da joj dajem slatkise od 2 godine, naravno umereno...
 
Ја стварно не мислим да ће дете, ако поједе, рецимо, чоколадну бананицу једном у недељу дана имати било какве последице због тога. Те намирнице (као и све друге) нису лоше саме по себи, лоше су ако се узимају неумерено, и ако се због њих поремети нормална разноврсна исхрана!

djeca do 3 godine ne idu na rodjendane sami tako da i tu imate potpunu kontrolu.

Јој, ово ми звучи сурово! :confused: Па нису рођендани сваки дан! А и замишљам како се осећа дете којем су слаткиши забрањени док друга деца једу....:(
 
e fjaka, sve je to super, ali je moje radno vreme 10 - 12 sati dnevno, te je stoga kontrola u mom slucaju nemoguca.
ja forsiram voce i povrce, dzemove i ne drzimo u kuci jer ih niko ni ne jede, kolace pravimo i to je to.
i ja se jezim od davanja i podmicivanja dece slatkisima ...nema tu spora nikakvog
ali stvarno ne zelim da se opteretim bez cvrstih dokaza da ce navika na slatkise mnogo lakse odvesti moje dete u narkomaniju i alkoholizam

Definitivno ne virujem u ovo boldano, mislim 90 posto ljudi sto sretnemo na ulici bi se gegalo od pijanstva da je tako, nego jednostavno ne treba pretjerivati.
Ako djete zeli jesti ostalu hranu, odnosno dobro jede ne vidim razlog sto ne bi pojelo i komadic cokolade, ja nisam bila sigurna u svoju dicu i zato im nisan ni davala slatkise.Sad su im na izvolite pa ih ne jedu, uzmu jabuku ili krusku...
A to sto radis 10-12 sati...onaj tko cuva klince mora da postuje tvoja i samo tvoja pravila i nicija vise!
Sebe smatram za malo vecim cudakom sto se tice odgoja dice, po puno stvari razlikovala sam se od okoline, ali nisam odstupala nit sam dala namecanje tudjih pravila(mame, svekrve na prvom mistu:mrgreen:) no to nije tema....pa cemo detalje preskociti ;)
 
Moram da vam ispricam jedan dogadja bas vezan za ovu temu..

Otisli mi kod ujaka od mog muza..Imaju cerkicu od 5 i malu bebu od 3 meseca..(u vreme posete) Moj je imao 8 meseci..U jednom trenutku mom detetu prilazi ujak sa grisinom i pruza mu je uz ono kao jel mu dajete.Ja u shoku ..neeeeeeee ...Oni kao STaaaa ne dajete detetu smoki zele zeku grisine cokoladne bananice..pa vi niste noormalni..
Mislim se ja ko ovde nije normlan..I odsecno kazem neee ima on svoje vockice koje tamani i nista mu ne fali..a slatkisi i grickalice ce sacekati..
Ostatak razgovora da vam ne spominjem, ali ispadosmo ludaci i jos sto sta..a oni super mama i tata..NORMALNO ;)

A zaboravih spomenuti da su tu manje vise oko 100 i kusur kila.. a malena od 5 god ima visak kilograma..i to je tuzno kada vidim da ljudi tako upropastavaju decu..Ja volim slatko, detetu necu braniti jer bi bila nebuloza..pokopavam sama sebe tim postupkom..ali u umerenosti nista ne moze da bude loshe..Slazem se sa Hellen ;)
 
Poslednja izmena:
Ја стварно не мислим да ће дете, ако поједе, рецимо, чоколадну бананицу једном у недељу дана имати било какве последице због тога. Те намирнице (као и све друге) нису лоше саме по себи, лоше су ако се узимају неумерено, и ако се због њих поремети нормална разноврсна исхрана!



Јој, ово ми звучи сурово! :confused: Па нису рођендани сваки дан! А и замишљам како се осећа дете којем су слаткиши забрањени док друга деца једу....:(

Сестрин клинац сваки дан поједе једну бананицу или једну штанглицу киндер чоколаде....уствари лупам, не поједе баш целу, мали је он, буде то два-три залогаја дневно....али како буде растао и могућа количина поједеног ће се повећавати.
Али већ зна (има годину и три месеца) где стоје бананице, и онда дође испод тог елемента, упери прст ка њему и почне да виче ''ам, ам, ам..''.
 
Јој, ово ми звучи сурово! :confused: Па нису рођендани сваки дан! А и замишљам како се осећа дете којем су слаткиши забрањени док друга деца једу....:(

Surovo::mrgreen: Ma sto dite sa dvi godine zna o slatkisima osobito ako ih nema doma?
Moje bi isle na rodjendane i lickale slag sa torte na sve ostalo se nesto prnjile, a ja nisam ni forsirala....od rodjendana do rodjendana prodje bar tjedan dana tako da i ne moze razvit zelju, potrebu za slatkim...

Ja sam svojima uvaljivala slane stapice ili smokije u takvim situacijama i nisu se bunili:D
 

Back
Top