Medicinski fakultet

Da li je moguce upisati medicinski fakultet ovde (u beogradu), pa preko neke razmene studenata zavrsiti negde u inostranstvu?
Da li za to moras da imas dobar prosek ili mozes i sam da finansiras? (znam da su cene skolovanja u inostranstvu vrlo visoke, pogotovo za nas standard).
Ja bih voleo da zivim u Australiji, pa sam se raspitao: tamo se ne priznaje nasa diploma (moras da radis tamo i uporedo da spremas neke ispite, ali to moze da se zavrsi brzo, za manje od godinu dana), bolje je tamo zavrsiti specjalizacije nego ovde jer nije sigurno da ce priznati, mislim da mora i da se polaze neki test izstrucnog engleskog, godisnja plata doktora opste prakse je oko 200 000 AUD (australijskih dolara) dok specijalisti imaju 300 000 AUD, a tamo je prosecna plata od 50 000 do 60 000 AUD godisnje! :eek: Svi poslovi u oblasti medicine su trazeni u Australiji.
'Oce neko da ide sa mnom? :pivce:
 
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević smatra da Srbija ne bi trebalo da ima više od 500 upisanih studenata medicine godišnje, što je gotovo dva puta manje u odnosu na sadašnje stanje.
On kaže da sadašnji broj studenata prevazilazi realne potrebe, da mnogi od studenata koji su završili studije ne mogu da nađu posao, kao i da Srbija nije toliko bogata da bi školovala lekare za potrebe drugih zemalja.
U Srbiji ima pet državnih fakulteta medicinskih nauka, uključujući i Medicinsku akademiju i Fakultet u Kosovskoj Mitrovici, na kojima se godišnje upiše oko 1.500 studenata, a diplomira 1.200.
Dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu Bogdan Đuričić, međutim, smatra da je planiranje visokoškolskog kadra veoma kompleskno pitanje, kao i da bi posledice smanjenog broja brucoša bile vidljive tek za šest ili sedam godina.
"Ograničavanje upisa uticalo bi na rapoloživost lekara u Srbiji kroz sedam-osam godina, a teško je proceniti kakve će naše potrebe biti, na primer, 2015. godine", rekao je Đuričić.
On je ukazao i da opstanak ne samo Medicinskog fakulteta već i svih drugih u dobrom delu zavisi od toga koliko studenata upisuje.
Smanjenjem broja brucoša bi, smatra Đuričić, morao da se promeni i način finansiranja kako bi ta visokošlska ustanova mogla da opstane u okolnostima smanjenog broja polaznika.
"Država je ta koja odlučuje koliko joj i kakvih lekara treba", ocenio je Đuričić i ukazao da bi pre donošenja eventualne odluke o smanjenju kvote trebalo dobro promisliti jer bi to značilo sprečavanje određenog broja polaznika da upišu studije koje žele.
Direktor Kliničkog centra Srbije primarijus Đorđe Bajec podržava predlog o smanjenju broja upisa brucoša na Medicinskom fakultetu.
Bajec je rekao da tu oblast treba preurediti kako bi bila funkcionalnija i efikasija, a školovanje kvalitetnije.
"Svi se trudimo da tako i bude - počev od uprave Medicinskog fakulteta, dekana, pa i mi u okviru Kliničkog centra, koji se praktično naslanjamo na Medicinski fakultet u Beogradu i fakultet na nas", kazao je Bajec.


(Preuzeto iz 24 sata 28.11.2008.)


Jooj,valj:worth:da nece smanjiti jos dve godine,dok ne budem upisao!!!!!!!!!!!!
 
Jel moze neko da mi odgovori na ova pitanja,please,treba mi za sutra??!!!
1.Prelaz trofozoita u oblik ciste naziva se:1.encistacija 2.ekcistacija
2.Parazitoloska dijagnoza se zasniva iskljucivo na osnovu:_______________________
3.Koji oblik predstavlja infektivni oblik Entamoebe histolytica?
4.Da li se formirana stolica moze ostaviti u frizideru preko noci?
5.U kakvom se obliku javlja T. vaginalis:1.kao trofozoit 2.kao trofozoit,a moze i kao cista
6.Da li se tecna stolica moze ostaviti preko noci u frizideru?
 
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević smatra da Srbija ne bi trebalo da ima više od 500 upisanih studenata medicine godišnje, što je gotovo dva puta manje u odnosu na sadašnje stanje.
On kaže da sadašnji broj studenata prevazilazi realne potrebe, da mnogi od studenata koji su završili studije ne mogu da nađu posao, kao i da Srbija nije toliko bogata da bi školovala lekare za potrebe drugih zemalja.

U Srbiji ima pet državnih fakulteta medicinskih nauka, uključujući i Medicinsku akademiju i Fakultet u Kosovskoj Mitrovici, na kojima se godišnje upiše oko 1.500 studenata, a diplomira 1.200.
Dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu Bogdan Đuričić, međutim, smatra da je planiranje visokoškolskog kadra veoma kompleskno pitanje, kao i da bi posledice smanjenog broja brucoša bile vidljive tek za šest ili sedam godina.
"Ograničavanje upisa uticalo bi na rapoloživost lekara u Srbiji kroz sedam-osam godina, a teško je proceniti kakve će naše potrebe biti, na primer, 2015. godine", rekao je Đuričić.
On je ukazao i da opstanak ne samo Medicinskog fakulteta već i svih drugih u dobrom delu zavisi od toga koliko studenata upisuje.
Smanjenjem broja brucoša bi, smatra Đuričić, morao da se promeni i način finansiranja kako bi ta visokošlska ustanova mogla da opstane u okolnostima smanjenog broja polaznika.
"Država je ta koja odlučuje koliko joj i kakvih lekara treba", ocenio je Đuričić i ukazao da bi pre donošenja eventualne odluke o smanjenju kvote trebalo dobro promisliti jer bi to značilo sprečavanje određenog broja polaznika da upišu studije koje žele.
Direktor Kliničkog centra Srbije primarijus Đorđe Bajec podržava predlog o smanjenju broja upisa brucoša na Medicinskom fakultetu.
Bajec je rekao da tu oblast treba preurediti kako bi bila funkcionalnija i efikasija, a školovanje kvalitetnije.
"Svi se trudimo da tako i bude - počev od uprave Medicinskog fakulteta, dekana, pa i mi u okviru Kliničkog centra, koji se praktično naslanjamo na Medicinski fakultet u Beogradu i fakultet na nas", kazao je Bajec.


(Preuzeto iz 24 sata 28.11.2008.)


Jooj,valj:worth:da nece smanjiti jos dve godine,dok ne budem upisao!!!!!!!!!!!!

Ministar Tomica Milosavljevic planira da otvori privatni medicinski fakultet u okviru mega trenda. Nemojte deco da se bojite. Bice mesta za vas , ako ne na drzavnom onda na privatnom....:lol:
 
Studiram medicinu pa me interesuje koliko obimno treba da se nauce predmeti kao sto je anatomija,da li treba da se zna sve do sitnih detalja?
Da li je bolje da ucim iz prirucnika ili iz predvidjenih knjiga?
Koliko je korisno da se predju neke kopije zbirki pitanja pre kolokvijuma?
Molim Vas da mi pomognete i date neki savet jer mi stvarno treba pomoc.
Da li trebe obimno da ucim vene i arterije kicmenog stuba?
Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Ne moras do sitnine jer je i nemoguce nauciti bas sve.Bitno je da znas osnovne stvari!Meni su kolokvijumi bili 3 puta tezi nego sam ispit:)
Ruku i nogu mozes komotno iz praktikuma,osim zglobova,a za ostalo preporucujem knjigu,mada i karlica moze iz praktikuma.
Naravno da je korisno da predjes pitanja,mnoga se i ponove :)
Sve najbolje :)
 
Poslednja izmena:
Studiram medicinu pa me interesuje koliko obimno treba da se nauce predmeti kao sto je anatomija,da li treba da se zna sve do sitnih detalja?
Da li je bolje da ucim iz prirucnika ili iz predvidjenih knjiga?
Koliko je korisno da se predju neke kopije zbirki pitanja pre kolokvijuma?
Molim Vas da mi pomognete i date neki savet jer mi stvarno treba pomoc.
Unapred hvala.
anatomiju nikad nemoj uciti do sitnih detalja
 
treba hitno da se raspitam o prijemnom tacnije pripremama za prijemni na med fax-u u bg-u a ne mogu nikako da se snadjem na njihovom sajtu. Konkretno, hemija. Preko telefona su mi rekli da krecu 17.1.2009.i da kostaju tricavih 26 hiljada. Pa jel su stvarno toliko!? Kakve su uopste te pripreme?
 
treba hitno da se raspitam o prijemnom tacnije pripremama za prijemni na med fax-u u bg-u a ne mogu nikako da se snadjem na njihovom sajtu. Konkretno, hemija. Preko telefona su mi rekli da krecu 17.1.2009.i da kostaju tricavih 26 hiljada. Pa jel su stvarno toliko!? Kakve su uopste te pripreme?

Isla sam ja na te pripreme,meni su pocele isto tako otprilike 18-19.januar,bile su isto tako 26 000 ali iskreno ne preporucujem...korisne su u tom smislu da te teraju da postepeno prelazis gradivo i da ne budes u panici pred prijemni...ako nemas pojma hemiju ne preporucujem stvarno...ako nesto znas onda bolje uzmi nekog profesora koji ce ti objasnjavati ono sto ne znas..ne kazem da meni nisu pomogle te pripreme..jesu ali na kraju uvidis da su to bezveze bacene pare,da si mogao bolje da ih iskoristis..eto toliko od mene,ako te jos nesto zanima u vezi sa prijemnim,pitaj!z:)
 

Back
Top