Medicinski fakultet

med_girl:
Znate kako ja gledam na to...svaki fakultet je sam za sebe tezak i svaki posao naravno..nema tu spora...
ali ako odaberes ono sto volis mozda ce ti bar malo ublaziti svu tu tezinu :lol: i bla, bla
...
zavisi kako se ko snadje u zivotu... a i profesije lekara se razlikuju...nije isto da li ces biti kardiohirurg i po ceo dan operisati i stresirati se za sitne pare...ili lekar opste prakse da ti dolaze ljudi da te smaraju... da im pises recepte i sl.
a i mrtvacnica, tj lesevi nisu toliko strasni u odnosu na to kakve sve stvari jos imas da vidis...
Moj ti je savet da prvo zavrsis medicinu,pa pocnes da radis...onda ces moci da dajes takve savete i izjave.
Sve je to lepo ,sto ucis,sto volis to sto ucis ali studije su jedno a zivot i praksa je drugo a pogotovo pocetak studija je jedno a kraj daleeeeeko.
Samo polako, ja razumem vas entuzijazam i ambicije ...ali kad zavrsite sledi vam gadno budjenje, pa ako mozete malo se spustite na zemlju pre kraja studija ...krajnje dobonamerno vam ovo kazem.
Pozdrav!
 
Zdravo, citao sam postove (poslednjih 10-tak) i imam zelju da kazem nesto, kao jos uvek svez student medicine :) Prvo, mi ne vezbamo u mrtvacnici nego u disekcionoj sali, ti ljudi ne smrde i nisu gadni, to su ljudi koji su svoja tela zavestali da bismo mi mogli da lecimo i da biste vi koji niste lekari imali kod koga da se lecite. Drugo, nagledacemo se svacega??? Desice se da se neko vama drag jednom razboli i onda se to njegovo oboljenje nece zvati svasta, nego prist ili cir ili katarakta i nista od toga nije lepo videti, a onda ce te mnogo zeleti da taj neko sto pre ozdravi, e tu smo onda mi- lekari. Ne volim kad ljudi o ovoj profesiji pricaju sa gadjenjem, kao da to nije dostojno coveka. Medicina puno trazi a puno i daje, ne mora to biti samo novac (moze da se kompenzuje i u ugledu ili medicinskim sestrama :) ). Buduce kolege, ako mozete sebi to da priustite idite na casove hemije, sve ide lepo dok se uci opsta i neorganska ali kad dodje organska i biohemija, brdo stvari a vi ne znate sta sve treba da se nauci... Treba ici kod nekog profesora koji vec sprema djake neko vreme, ne za sve ali s' vremena na vreme radi konsultacija. Biologija se buba, nije strasno. Postovana dr, koleginice moja, ti sto si zavrsila fax a ja sad na tebe ljubomoran :) , mi sad idemo po nekom novom programu, uskladjenom sa bolonjskom deklaracijom, kazu da cemo proci malo bolje nego strije kolege (kao ti na primer :) ), e sad sta to znaci ne znam- zivi bili pa videli. U glavnom ko god voli ovu profesiju treba da upise medicinu, nije nimalo naivno i lako, ali sve ima cenu, a cim toliko kosta mora biti da je mnooooogo dobro. Pozdrav!!! I pozdrav za ovu doktorku sto se sad pravi vazna, kao zavrsila pa se sepuri okolo :) salim se.
 
Iskreno zelim vam svu srecu ovog sveta :) , drago mi je sto se nesto menja na medicini, nadam se da cete moci sa svojim diplomama da izadjete u svet...ali!
Postoji jedno veliko ali, godine koje su iza nas iznedrile su strahovito veliki broj lekara, pocevsi od moje generacije pa nadalje, svakim danom raste broj nezaposlenih lekara, ministar sprema smanjenjenje zdravstvenog osoblja i lekari su na udaru, specijalizacija nece biti bog te pitaj koliko jos godina i kad ih bude nece moci da se bira nego sta ti zapadne(znaci nema posle studija odmah na specijalizaciju nego drljaj po opstoj praksi par godina)...prosto receno ni za 15, 20 godina se nece desiti nista epohalno u nasoj bransi ,pri tome mislim na normalnu pojavu da zavrsis fakultet i da te ceka posao.
U pravu si kad kazes da nije sve u novcu, tacno...nije!
Medjutim od ugleda i humanosti se ne zivi, ne placaju se racuni, stvara porodica...
U nasoj profesiji ugled je relativna stvar, dok si potreban nekome da mu pomognes jurice te ,obasipati komplimentima...kad sve prodje desice ti se da ti se pacijent ne javi na ulici.Prosto to je nesto na sta se covek mora navici.
Kao sto rekoh, lepo ucite, shvatite na pocetku da je bitno sta znate a ne kakve su vam ocene, da hemiju neces spomenuti ni videti dalje od prve godine studija(cujem da vise nije ispit, bogu hvala), da rasporedite energiju kako treba jer daleko je kraj, i da shvatite da onog trenutka kad zavrsite studije vas niko nece pitati koliki vam je prosek...vec sta znas da uradis i pokazes.
Veliki pozdrav svim buducim kolegama.
 
Celt:
slatko volim :)):
svaka vama cast ko zeli kod nas da bude doktor!!!

toliko (m)ucenja i tako uzasan i tezak posao..Kazem "uzasan" jer se doktori svacega nagledaju, a pogotovo smrti :cry:

zelim vam svu srecu na vezbama u mrtvacnici & u internatu u porodilistu :!:

Kako to mislis "kod nas" ? Profesija lekara se ne razlikuje nesto bitno od zemlje do zemlje, svuda lekari lece bolesti... Razlikuju se samo uslovi rada i plata, a onako ko gleda samo na tako nesto ni ne treba da upisuje medicinu... Onaj ko upisuje nesto zbog novca ili ne znam ni ja cega vec, nece postati nista u zivotu.

Hvala :)



Upravo to i jeste poenta- "kod nas"! Zar mislis da je isto nase zdravstvo kao i u Svajcarskoj, Nemackoj, Italiji, SAD, itd?! Ne, nije, nase zdravstvo je u ocajnom stanju, pricam o uslovima rada.

Moja drugarica, devojka 21 godinu stara, porodila se pre 3,5 meseca u Beogradu (znaci- Bgd, a ne neka selendra), i jos ne moze da sedi zato sto je boli. Zasto je boli?! Kad su je usivali, kazu da nisu imali dovoljno konca da je dobro usiju.

Svuda lekari lece bolesti, samo je pitanje - kako?!

I sad ti meni pricas da nisu bitni uslovi rada, i da i pacijenti i doktori ne trpe zbog toga?!

Ako negde gresim, molim dr da me ispravi.
 
slatko volim :)):
Celt:
slatko volim :)):
Upravo to i jeste poenta- "kod nas"! Zar mislis da je isto nase zdravstvo kao i u Svajcarskoj, Nemackoj, Italiji, SAD, itd?! Ne, nije, nase zdravstvo je u ocajnom stanju, pricam o uslovima rada.

Izvini molim te, ali tvoj prvobitni post se odnosio na profesiju, a ne na stanje u zdravstvu, "toliko (m)ucenja i tako uzasan i tezak posao..". U tom smislu, profesija lekara je svuda ista. Nema veze da li si lekar u Spaniji ili u Srbiji, susretaces se sa bolestima, smrcu itd. A nase ZDRAVSTVO (dakle, organizovan sistem od strane drzave) je potpuno druga prica. Nemoj da mesas profesiju sa sistemom, to su dve razlicite stvari.


I sad ti meni pricas da nisu bitni uslovi rada, i da i pacijenti i doktori ne trpe zbog toga?!

Citiraj deo u kome sam ovo rekao. Ako si ti to tako razumela, to je druga stvar. Ja sam rekao da se uslovi rada razlikuju a ne da nisu bitni, i, takodje, sam rekao da onaj ko upisuje medicinu ne treba da gleda na uslove rada vec da upise ono sto voli.
 
Drage kolege, nas fakultet u Beogradu je odlican i dobicete neophodno teorijsko znanje ali drago mi je da je doslo do promena u kurikulumu, nadam se da ce biti vise prakticnog rada za vreme studija. Ja sam diplomirala '82, radila kod nas 10 godina u opstoj praksi, preselila u Kanadu i sa lakocom polozila njihovu nostrifikaciju. Sa problemima sam se susrela za vreme specijalizacije jer se puno vise prakticnog znanja ocekuje od zavrsenog lekara opste prakse nego sto je to kod nas slucaj. Ovde studenti trece godine
dezuraju po bolnicama uz dosta odgovornosti a da ne pricam o specijalizaciji. Kako je sad to kod nas za vreme klinickih rotacija; dali dezurate i samostalno brinete o pacijentima? Hvala unapred na odgovoru, neki ljudi koje znam bi hteli da se vrate da studiraju kod nas. FP
 
Ma kakva dezurstva :) , mislim da se nista nije promenilo u poslednje 3 godine,od kad sam ja diplomirala.
Pacijenta vidis prvi put na trecoj godini, samo stojis pored njega :lol: , anamneze uzimas po 2 sata dok ti se asistent (cast izuzecima) svrcka negde a treba da bude sa tobom...zavrsis fakultet i onda ne znas ko se vise koga uplasi, ti pacijenta kad ga prvi put vidis ili on tebe ,kad shvati da si tek ispao/la sa fakulteta.
Ja se iskreno nadam da ce ovim novim generacijama biti bolje sto se tice prakse na fakultetu, sto se tice teorije tu nam nema premca,prave smo male pokretne enciklopedije.
Pozdrav!
 
dr:
med_girl:
Znate kako ja gledam na to...svaki fakultet je sam za sebe tezak i svaki posao naravno..nema tu spora...
ali ako odaberes ono sto volis mozda ce ti bar malo ublaziti svu tu tezinu :lol: i bla, bla
...
zavisi kako se ko snadje u zivotu... a i profesije lekara se razlikuju...nije isto da li ces biti kardiohirurg i po ceo dan operisati i stresirati se za sitne pare...ili lekar opste prakse da ti dolaze ljudi da te smaraju... da im pises recepte i sl.
a i mrtvacnica, tj lesevi nisu toliko strasni u odnosu na to kakve sve stvari jos imas da vidis...
Moj ti je savet da prvo zavrsis medicinu,pa pocnes
da radis...onda ces moci da dajes takve savete i izjave.
Sve je to lepo ,sto ucis,sto volis to sto ucis ali studije su jedno a zivot i praksa je drugo a pogotovo pocetak studija je jedno a kraj daleeeeeko.
Samo polako, ja razumem vas entuzijazam i ambicije ...ali kad zavrsite sledi vam gadno budjenje, pa ako mozete malo se spustite na zemlju pre kraja studija ...krajnje dobonamerno vam ovo kazem.
Pozdrav!

Niste primetili moje "bla, bla" ...inace, ja ovakve price vec sve znam posto su mi dosta njih iz porodice, i sire i uze lekari, tako da imam prilike da vidim sve to i cujem... 8)
 
2 komentara...
1. ako si ti oktobra poceo spremati prijemni...ili si lud ili spor :D ...u oba slucaja neces proci prvu godinu bez ozbiljnih mentalnih posledica.
2. faks stvarno mnogo uzima (kvantitet uzetog i nije bas direktno proporcionalan IQ-u vec vise fizioloskoj izdrzljivosti kapilarne mreze zadnjice unesrecenog studenta...iliti sposobnosti provodjenja vremena na stolici pre pojave hemoroida), ali pravim ljudima mnogo i daje. Susret sa hiljadama karaktera sa najneverovatnijih planinskih lokaliteta koji su i dalje ubedjeni da foto aparat uzima dushu, a da je svaki put sem faks-dom-faks djavolje iskusenje, a koji pak ciste godine u junu malo spusti coveka u I godini...ali posle skontas da oni i ne vide dalje od te knjige i da im je interakcija sa zivima+sanse da budu dobri naucni radnici=0 . Upuceno pre svega Celt-u i ostaloj poletnoj ekipi...na faksu ces shvatiti da svako moze biti lekar, ali ne i dobar lekar kao i da je sustina akademskog lekara u naucnom radu (naravno, pocinje se na studijama...sto pre), jer ti samo bavljenje naukom i probijanje na raznim poljima dodatnih aktivnosti (demonstrature, sportsko drustvo, kongresi) moze doneti posao, putovanja i druzenja po zemlji i svetu, novac, pa cak i specijalizaciju.
Ako nekom nesto nije jasno ili se ne slaze ( a ovde se prevashodno obracam ekipi "prosek niko ne gleda" , "dr sam vec 3 godine a nemam posao" i slicnima) neka baci repliku pa da se objasnimo. Btw, ne obracajte paznju na tu ekipu koja svoje nezadovoljstvo zavrsenim faksom projektuje na postove. Medicina je prelepa u svakom njenom aspektu na svim meridijanima. Poz
 
:D Hvala bogu ja sam zaposlena !I imam nesto vise od 2 godine radnog staza, i zaista u trazenju tog istog posla sam videla da prosek niko ne gleda, da se ne lazemo veza radi svoje...mnogo konkursa sam prosla pa znam kakvi su likovi dobijali posao sa prosekom 6 a ti mozes da imas sve 10 i da sedis kuci ili volontiras do besvesti,izigravajuci jeftinu radnu snagu.
No naravno sve to ne treba da buducim kolegama u ovom trenutku stvara problem,ono sto je bitno na medicini je dobra organizacija , ako mozes da se lepo organizujes mozes da imas i privatan zivot, da izlazis ,da se dobro provodis i da zavrsis fakultet u roku.
 
Smeshak:
2 komentara...
1. ako si ti oktobra poceo spremati prijemni...ili si lud ili spor :D ...u oba slucaja neces proci prvu godinu bez ozbiljnih mentalnih posledica.

Haha :) Dobro sad, salu na stranu, ne mislim uopste da je to glupost. Neki bi to mozda nazvali sporim, a ja to zovem temeljnim. Racunam ovako, ako se nesto trazi za prijemni, znaci da ce ti biti potrebno na fakultetu (u kojoj meri zastupljeno, to je druga stvar) i mislim da je bolje da shvatim kako sve to funkcionise a ne da ucim napamet zadatke za prijemni, jer od tako necega nema nikakve koristi. Da bih sve naucio & shvatio, treba mi dosta vremena jer imam da obradim 4 godine prirodnog smera (a bio sam drustveni), i mislim da je bolje da sve odradim ranije i da budem siguran sta sam uradio nego da posle budem u cajtnotu pa da ne znam ni sta sam presao ni sta nisam. Ako ti mislis da je to bezveze, ok. Imas pravo na svoje misljenje :)
 
Ja idem u drugu godinu sheste beogradske gimnazije. Prirodno-matematicki sam smer. Od III osnovne mashtam o medicini i naslushala sam se tolikih gluposti, tipa da bez veze mozesh samo da radish u nekoj selendari, da ucish 10 sati dnevno, da treba da prodje 15 godina da bi poceo normalno da radish..
e pitala bih ove pacijente koji pishu o teme! Ako je tako teshko, kako onda na svakom koraku ima lekara??
iskreno ne moze da bude nemoguce zavrshiti ovaj fax...
jako me zanimaju iskustva vas koji ste upisali medicinu ali i zavrshili
pa postavicu vam jedno jednostavno pitanje
Da ili Ne (treba li upisati ovaj fax ili ne)
Mislim da imam dobrog potencijala jer idem u jaku shkolu i stvarno nas muce sa biologijom.. ali ja je stvarno volim.. i volela bih da budem lekar...
.
.
.
 
dr:
Ma kakva dezurstva :) , mislim da se nista nije promenilo u poslednje 3 godine,od kad sam ja diplomirala.
Pacijenta vidis prvi put na trecoj godini, samo stojis pored njega :lol: , anamneze uzimas po 2 sata dok ti se asistent (cast izuzecima) svrcka negde a treba da bude sa tobom...zavrsis fakultet i onda ne znas ko se vise koga uplasi, ti pacijenta kad ga prvi put vidis ili on tebe ,kad shvati da si tek ispao/la sa fakulteta.
Ja se iskreno nadam da ce ovim novim generacijama biti bolje sto se tice prakse na fakultetu, sto se tice teorije tu nam nema premca,prave smo male pokretne enciklopedije.
Pozdrav!

Ali zato za razliku od Amerikanaca Kanadjana i ostalih glupana ti znas sva azotna jedinjenja i sve njihove formule napamet a sve pod kojim je uglom postavljen koji atom.

Znas sve biohemijske lance u prste sa svim njihovim formulama.

Hemijsku formumu i to strukturnu svakog leka na polici u apoteci.

i jos 1000 i jednu stvar
 
Gost, mogao bi da se registrujes... a ? :)

Pomozi, zapeo sam kod zadatka. Mislim, verovatno je zesce prost ali... ja nisam bas pametan za ovo :>

Ako se pri elektricnom praznjenju od 160mL amonijaka razlozi 70%, zapremina reakcione smese (svedena na pocetne uslove) je... ???

Kako se radi ??

Celt, ne znam da li ti jos uvek treba ovaj zadatak ali za slucaj da ga nisi uradio evo resenja:

70% od 160 ml je 112ml ali posto je u pitanju gas, pri elektricnom praznjenju dolazi do povecanja zapremine i onda zapremina poraste na 272ml..:-)
Trebala mi je citava vecnost da ukapiram zasto se zapremina povecala:twisted:

P.S. i ja se spremam za medicinu :-)
Puno srece svima koji upisuju...pozzz
 
Ja idem u drugu godinu sheste beogradske gimnazije. Prirodno-matematicki sam smer. Od III osnovne mashtam o medicini i naslushala sam se tolikih gluposti, tipa da bez veze mozesh samo da radish u nekoj selendari, da ucish 10 sati dnevno, da treba da prodje 15 godina da bi poceo normalno da radish..
e pitala bih ove pacijente koji pishu o teme! Ako je tako teshko, kako onda na svakom koraku ima lekara??
iskreno ne moze da bude nemoguce zavrshiti ovaj fax...
jako me zanimaju iskustva vas koji ste upisali medicinu ali i zavrshili
pa postavicu vam jedno jednostavno pitanje
Da ili Ne (treba li upisati ovaj fax ili ne)
Mislim da imam dobrog potencijala jer idem u jaku shkolu i stvarno nas muce sa biologijom.. ali ja je stvarno volim.. i volela bih da budem lekar...
.
.
.
Tako sto je medicina, bar u mom gradu najkorumpiranija. Mozes da kupis skoro svaki ispit. A i veze i vezice rade cudo. Plus profesorska deca za koju vaze posebna pravila. To je ono sto ja znam. Glasam protiv. Osim ako bas nemate sta da radite narednih 10 godina... :oops:
 
Ja idem u drugu godinu sheste beogradske gimnazije. Prirodno-matematicki sam smer. Od III osnovne mashtam o medicini i naslushala sam se tolikih gluposti, tipa da bez veze mozesh samo da radish u nekoj selendari, da ucish 10 sati dnevno, da treba da prodje 15 godina da bi poceo normalno da radish..
e pitala bih ove pacijente koji pishu o teme! Ako je tako teshko, kako onda na svakom koraku ima lekara??
iskreno ne moze da bude nemoguce zavrshiti ovaj fax...
jako me zanimaju iskustva vas koji ste upisali medicinu ali i zavrshili
pa postavicu vam jedno jednostavno pitanje
Da ili Ne (treba li upisati ovaj fax ili ne)
Mislim da imam dobrog potencijala jer idem u jaku shkolu i stvarno nas muce sa biologijom.. ali ja je stvarno volim.. i volela bih da budem lekar...
.
.
.

Koliko ima pravih lekara koji su pokupili znanja sa kojima ce nekome da pomognu a koliko ima sminkica bubaca koji su zavrsili medicinu samo zbog sminke a koji ce ti gurnuti tubus u jednjak umesto u dusnik jesi li se zapitala nekad? Pa reci cu ti, tih bubaca koji bi ti i posle zavrsene medicine gurnuli tubus u jednjak ima mnogo vise od onih drugih. Veliki broj ljudi upisuje medicinu i stomatologiju cisto sminke radi.
 
Medicina je kod nas propalo zanimanje.Gledam na zapadu doktoru ljube noge, ali isto tako i doktor mora sa najvecim poshtovanjem i najvecom paznjom da leci; a ne ovde gde veze i profit rade gde znanja nema.

Propala je ona drzava u kojoj novac diktira zivot.
 
Ja kad cujem od cega ljudi kod nas umiru ne mogu da se zamislim nad pitanjem "da li se diplome medicinskog fakulteta mozda negde dele"

sepsa
sepsa posle operacije cukljeva
tubus u jednjaku
perforacija slepog cereva dijagnostikovana kao upala pluca

Mislim da ne nabrajam dalje.

Sta se majke im uci na tom fakultetu?

U svetu polazes ispit za licencu i nema zajebancije. Ako ne znas da pomognes coveku , da das pravu dijagnozu mozes da se slikas neces moci da radis. To sto imas diplomu okaci je na zid. I nadam se da ce i kod nas tako nesto da uvedu uskoro.
 
Ja kad cujem od cega ljudi kod nas umiru ne mogu da se zamislim nad pitanjem "da li se diplome medicinskog fakulteta mozda negde dele"

sepsa
sepsa posle operacije cukljeva
tubus u jednjaku
perforacija slepog cereva dijagnostikovana kao upala pluca

Mislim da ne nabrajam dalje.

Sta se majke im uci na tom fakultetu?

U svetu polazes ispit za licencu i nema zajebancije. Ako ne znas da pomognes coveku , da das pravu dijagnozu mozes da se slikas neces moci da radis. To sto imas diplomu okaci je na zid. I nadam se da ce i kod nas tako nesto da uvedu uskoro.
Eh Aco, nada poslednja umire.:D
 
Čuj, ako hoćeš pare, ondaK beži od medicine. Tu love nema, osim ako ne budeš ekstremno dobar.
Ja profesiju nikad nisam vezivala za novac, izabrala sam ono što volim, a pare ću da zarađujem kroz neke druge stvari.
 
Pa ne vezujem ni ja novac sa profesijom, ali znam da ne zelim da budem zavisan o drugima.Meni je dovoljno malo da prezivim, ali konkretno za medicinu npr. na fakultetu zavrshish sve si ono extra i na kraju ne mozesh da se zaposlish.A onda neko profesorsko dete koje pojma nema prode pre mene.E kako bih ga puko, prebrojao bi sve zvezde...
 
Čuj, ako hoćeš pare, ondaK beži od medicine. Tu love nema, osim ako ne budeš ekstremno dobar.
Ja profesiju nikad nisam vezivala za novac, izabrala sam ono što volim, a pare ću da zarađujem kroz neke druge stvari.

Kakva sranja nasi lekari prave, da radis kao privatni sudski vestak, otvoris svoju ordinaciju za patoloske observacije mislim da bi se posteno ubila od para.
 

Back
Top