Sprečiti mačke da se poubijaju

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Danas sam pronašla malu macu, mužjak, belo žuta, namučena, izgladnela,odbačena... i donela je kući da je ponegujem i zatim i udomim. Strepela sam kako će moja druga dva mačora reagovati, i imala sam razloga.

Gandi, miroljubiv kao i uvek, odmah se sprijateljio sa mačetom, međutim, Frodo samo što ne svisne!! Frkće na malog, reži i verovatno bi ga i napao da ih ne razdvajam. A i ovaj mali se onda sav nakostreši, pa i on nešto kaobajagi reži. Šta da radim, kako da ih pomirim?
Fro je verovatno ljubomoran. Ali kako ljudi imaju i po 10 mačaka i sve složno žive, kako to postižu?
Pomagajte :(
 
Treba neko vreme da prodje, ali bice sve u redu. To sto frkcu i reze nije nista strasno.
Posveti malo vise paznje Frodu, da shvati da mu nova maca nije pretnja.

Hvala ti :heart:
Ja sam se baš prepala da će oni tako stalno raditi. Froda čak i kad mazim sada, onako je ljut, ne obraća toliko pažnju na mene, vidi se da je povređen. Jede iz posude mališana, umesto iz svoje, sedi u kutiji mališe.. i tako..
 
ненам, можда ја мало прићам на памет, ал одрастао мачор и маче су врло неперспективна комбинација.

ја нам за случај две мачке, мајка и ћерка, које су 10 година живеле заједно, а онда је само једног дана ћерка почела толико ревносно да коље соју мајку да сеу људи морали да их раздвоје. наводно, млађа је сконтала да је ова матора одвећ матора и решила је да себе постави за главну мачку у околини.

а мачор-маче однос...ту важи да мачори кољу мачиће да би женка која их доји, што пре опет дошла у терање (а док доји, неће почне терање). тако да...
 
Ma on je jako ratoboran. Pre neki dan je moja drugarica donela kucu koju udomljava. Kuca i Gandi (odrastao mačak) su se lepo ponjušili, međusobno liznuli i malo čak i poigrali, verovali ili ne. A Frodo je režao, frktao, da bi na kraju i napao psa!!! Jedva sam ga smirila. Bojim se da je u kući u poslednje vreme preveliki promet životinja za njegove živce, pa se oseća ugroženim, jer on nije tako davno došao kod mene.
 
Ma on je jako ratoboran. Pre neki dan je moja drugarica donela kucu koju udomljava. Kuca i Gandi (odrastao mačak) su se lepo ponjušili, međusobno liznuli i malo čak i poigrali, verovali ili ne. A Frodo je režao, frktao, da bi na kraju i napao psa!!! Jedva sam ga smirila. Bojim se da je u kući u poslednje vreme preveliki promet životinja za njegove živce, pa se oseća ugroženim, jer on nije tako davno došao kod mene.

да, да
батина:ok:
 
Hvala ti :heart:
Ja sam se baš prepala da će oni tako stalno raditi. Froda čak i kad mazim sada, onako je ljut, ne obraća toliko pažnju na mene, vidi se da je povređen. Jede iz posude mališana, umesto iz svoje, sedi u kutiji mališe.. i tako..

Moj Sima je bio ljut oko 10 dana kada je stiglo novo mace. Plasila sam se da ih ostavim same. Onda sam ih jednog jutra zatekla kako spavaju zagrljeni.:heart:
 
Danas sam pronašla malu macu, mužjak, belo žuta, namučena, izgladnela,odbačena... i donela je kući da je ponegujem i zatim i udomim. Strepela sam kako će moja druga dva mačora reagovati, i imala sam razloga.

Gandi, miroljubiv kao i uvek, odmah se sprijateljio sa mačetom, međutim, Frodo samo što ne svisne!! Frkće na malog, reži i verovatno bi ga i napao da ih ne razdvajam. A i ovaj mali se onda sav nakostreši, pa i on nešto kaobajagi reži. Šta da radim, kako da ih pomirim?
Fro je verovatno ljubomoran. Ali kako ljudi imaju i po 10 mačaka i sve složno žive, kako to postižu?
Pomagajte :(

Frodo je došao na Gandijevu teritoriju, a Gandi ga je prihvatio tako da se ne oseća ugroženim od njega.
Sa druge strane došao je novi mačor i sada treba uspostaviti nove hijerarhijske odnose u čoporu.
Moj savet ti je da im podsečeš kandže.
I da, sterilizacija čim dostignu potrebno vreme za tu operaciju.
A što se tiče mačora koji ubijaju mačiće, moj mačor je pazio svoju decu isto koliko i njihova majka, čak su pokušavali i da ga sisaju. :lol:
Tako da je stvar karaktera i sredine u kojoj se nalazi mačka.

Frodo se ugroženim, a to može da sredi samo pojačana pažnja koju ćeš mu uputiti. Probaj da ga potkupiš sa poslasticama.
To što je Frodo ljut na tebe je zato što "smrdiš na tog drljavog skorojevića koji se bespravno uselio na njegovu teritoriju... i još ga i hraniš.". ;)
 
Teritorijalni, lovački i polni instikt su kod mačke veoma izraženi i ispoljavaju se utoliko snažnije, ukoliko nisu sasvim zadovoljni.
Frodo se uplašio i novog mačka smatra konkurencijom.
Suviše plašljivim ili anksoznim mačkama treba pomoći da se oslobode onog staha koji je neosnovan.
Frodo je baš povređen, verujem da je stalno skamenjen a posledice koje će imati su nekontrolisano mokrenje ili obavljenje česte velike nužde.
Tvoja potreba da mu pomogneš i da ga umiriš i sama intervencija nije uvek dobro rešenje u očima mačke. Ako se uplaši i ispolji neki od ovih oblika ponašanja, najbolje je da je ostavite na miru da se sama ponovo pribere.
Nikako ne treba mačku kažnjavati zbog nekog ponašanja koja je ispoljila iz straha, jer će ga to samo povećati.
Ako hoćete da je oslobodite straha činite to polako i postepeno.
I pre svega budite vrlo oprezni u trenutku kada vidite da se mačka mnogo uznemirila. To je situacija u kojoj vrlo lako može da svoju agresivnost ispolji na vama, da vas ogrebe ili ujede.
Najbolje je pustiti mačku da se sama smiri.
Mada, ja kao najbolje rešenje vidim da tog novog mačora udomiš kod nekih prijatelja, tako će i taj mačor a i tvoj Frodo biti zdravstveno zaštićeni.
 
Najbolje je pustiti mačku da se sama smiri.
Mada, ja kao najbolje rešenje vidim da tog novog mačora udomiš kod nekih prijatelja, tako će i taj mačor a i tvoj Frodo biti zdravstveno zaštićeni.

Non stop je uznemiren... normalan je samo kad je mače u drugoj prostoriji. Stalno pokušava da ga napadne. A što se udomljavanja tiče, ja sam mače i uzela s namerom da ga udomim, a ne da ga zadržim, ali sam svesna da je to često mukotrpan posao i da zahteva vreme. Prijatelji su mi već prebukirani životinjama, što svojim, što za udomljavanje.. A poznanici koji bi u teoriji možda i hteli mače, uopšte nisu spremni da se stvarno brinu o njemu, i problem im je kad mače kaki i piški, mjauče, grebe nameštaj...to ih ometa.. udomiti mače kod takvih bi samo rezultovalo njegovim izbacivanjem na ulicu, na kraju..Vraćanje na ulicu u kutiju ne dolazi u obzir! A macan je tako fin, svu nuždu obavlja u pesku, lepo jede, pije, mazi se, "mesi" šapicama... a jadan Frodo je na ivici nervnog sloma. Puno hvala na savetima!
Potrudiću se da pronađem neki balans dok ne rešim situaciju.
 

Back
Top