Cesto formatiranje
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Cesto formatiranje

Formater
    Guest

Podrazumevano Cesto formatiranje

Molim vas ako netko moze da mi odgovori dali cesto formatiranje HDD moze da napravi nesto nepozeljno compu.Naime radi se o nekoj vrsti obuke na racunaru pa se formatira HDD i po nekoliko puta nedeljno.Hvala

Domaćin
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Pa da kazem nesto prvi... Korisnici Windowsa imaju gotovo moranje da formatiraju svoje HDD iz dosta razlicitih potreba s vremena na vrijeme, ali tako cesto formatiranje ne znam da li je bas preporucljivo, mada znam par tipova koji isti ili slican posao odradjuju vrlo cesto.. Mada logikom pravila koja samo po sebi dolaze stoji da se be bi trebalo nista stetiti takvim poslom sem samog HDD-a. Znaci po logici jedino sto se moze da osteti tim postupcima jeste sam HDD.. Stoga znaci koliko je bas moranje da se formatira HDD.. Ukoliko ima takvih radnjih da se svasta nabaca na HDD a ims Win Xp po meni je bolja opcija sistem restore tako da ako imas potrebu da formatiras HDD par puta sedmicno onda radije upotrijebi sistem restore.. Iskreno nisam pristalica cestog formatiranja HDD bez prijeke potrebe.. Mislim da sam dao odgovor a vjerovatno ce iskusniji reci vise.. Poz.

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Formatiranje moze da osteti MBR na HDD-u usled cestog pisanja/brisanja... Inace standardno formatiranje brise samo FAT tabelu i MBR (podaci i dalje ostaju) - a samim tim, ovi sektori najvise stradaju...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    22.10.2003.
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

Citat Original postavio Incognito
    Formatiranje moze da osteti MBR na HDD-u usled cestog pisanja/brisanja... Inace standardno formatiranje brise samo FAT tabelu i MBR (podaci i dalje ostaju) - a samim tim, ovi sektori najvise stradaju...
    Ako postoji neki drugi način, osim standardnog formatiranja, možeš li ga objasniti ...

Da li je bolje (ukoliko ima razlike, za HDD) format ili fdisk pa brisanje particija?

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Citat Original postavio kvazimodo
    Citat Original postavio Incognito
    Ako postoji neki drugi način, osim standardnog formatiranja, možeš li ga objasniti ...

Da li je bolje (ukoliko ima razlike, za HDD) format ili fdisk pa brisanje particija?
    Pa osim standardnog Format c: (high-level) imas i low-level format.
    Za low-level format za svaki model hdd-a imas odredjen program. Time hdd vracas na 'fabricka' podesavanja odnosno unistavas bas sve sto se na njemu nalazilo (podatke ne mozes vratiti ni sa programima za vracanje izgubljenih podataka).
    A format ili fdisk ti je jedno te isto

Formater
    Guest

Podrazumevano Thanks

Ja cu ipak da smanjim formatiranje koliko god to bude moguce.Hvala vam na odgovorima.

Aktivan član
    Učlanjen
    05.10.2003.
    Reputaciona moć
    66

Podrazumevano

Koliko je meni poznato, formatiranje "oštećuje" disk koliko i svako drugo pisanje po bilo kom drugom delu diska.
    Po toj logici, kako li bi tek bio "oštećen" ili "istrošen" onaj deo diska koji sistem stalno koristi za Swap file ili Pagefile.sys ?

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Ma ne ostecuje toliko, glave ne dodiruju ploce tokom kretanja, tako da ne vidim sta drugo moze da osteti.
    Naravno nijedan hard disk (kao ni bilo koja druga komponenta racunara) nije vecan, tako da ostecenja postoje ali su minimalna

Domaćin no_problem (avatar)
    Učlanjen
    04.08.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano formatiranje hehehe

posto na ovom svetu nema dovoljno jakog antivirusa, formatiranje hard diska se preporucuje na svakih 3-6 meseci ... naravno, podaci su samo izbrisani, uz pomoc nekog dobrog programa se mogu i povratiti ... jedino resenje da nema povracaja fajlova je program killdisk ... pa ako neko hoce neka proba pozdrav
    inace, ne ostecuje mnogo ... samo napred ... bolje format nego da talozis viruse .. a kada rikne HDD kupi nov

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano Re: formatiranje hehehe

Citat Original postavio no_problem
    posto na ovom svetu nema dovoljno jakog antivirusa, formatiranje hard diska se preporucuje na svakih 3-6 meseci ... naravno, podaci su samo izbrisani, uz pomoc nekog dobrog programa se mogu i povratiti ... jedino resenje da nema povracaja fajlova je program killdisk ... pa ako neko hoce neka proba pozdrav
    inace, ne ostecuje mnogo ... samo napred ... bolje format nego da talozis viruse .. a kada rikne HDD kupi nov
    Killdisk jeste resenje, ali ne i jedino.
    Kao sto rekoh svaki proizvodjac hdd-ova ima svoj program za Low-level format kojim hdd postaje 'ko nov'.

Slične teme

1. CSS formatiranje OL
    Autor gorki2 u forumu Web dizajn
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 20.11.2008., 23:09
  2. da li cesto formatiranje unistava hard disk ???
    Autor vertis u forumu Hardver
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 19.04.2006., 00:30
  3. Formatiranje iz DOS-a
    Autor 1212 u forumu Softver
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 14.06.2004., 20:10
  4. Formatiranje C:
    Autor k.mirko u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 02.05.2004., 03:58
  5. formatiranje XP-a