Psiho Filmovi !!!!!!!!

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Koji su vam omiljeni filmovi ovog zanra mada taj zanr kao zanr i ne postoji vec sam ga ja tako nazvao
jer obozavam psihologiju i filmove pa volim kad ih vidim zajedno.

Evo da objasnim ocemu se radi i na sta mislim:

Kada kazem psiho trileri ili psiho drama ne mislim na neki film koji je napet do kraja i ima
raznorazne obrte i ljudi se znoje dok ih gledaju i bivaju veoma uzbudjeni nego mislim na
sasvim drugacije filmove - na filmove u kojima se obradjuje neka tematika iz psihologije ili
pak psihijatrije.To je za mene pravi "psiho" film.

Inace kada se kaze psiho trileri odmah svi pomisle na neku akciju neku napetost iscekivanje
obrt radnje,neverovatni kraj i slicno.E ja ne mislim na te filmove pa ih nemojte navoditi
molim vas jer takvi filmovi mogu da budu i trileri i drame pa i akcije a da ne dodiruju tematiku
psihologije.Tipican primer je odlican film "psiho triler" Un ussual suspect ali on nazalost nema veze
sa psihologijom vise ima veze sa kriminalistikom.Znaci ne navodite takve filmove.

Da bih vam objasnio malo bolje sta su za mene Psiho Filmovi navescu nazive filmova i
objasnicu koju granu psihologije obradjuju u njima.

Ove filmove bih podelio u nekoliko podvrsta

1- Filmovi sa poremecenim ubicama koji ubijaju jer su asocijalni,i manijakalni i nemaju osecanja i grizu savesti ubijaju iz uzivanja
Primer Noc vestica,

2-Filmovi sa poremecenim ubicama koji ubijaju,manijakalni su ali ubijaju samo iz nekog cilja
Primer Americki psiho 2

2a.Filmovi sa poremecenim ubicama koji ubijaju a znaju da ubijaju i zele da prestanu,znaju da je to lose,ali ipak
nemaju snagu da prestanu,to je jace od njih,traze pomoc
Primeri - Najbolji primer za ovo je Americki psiho - lik ubija i zna da ubija,i zeli da prestane (cak se uzdrzao da
ne ubije svoju sekretaricu),znaci da ipak ima malu kontrolu ali ne uvek.Na kraju filma opterecuje ga cinjenica
da ne moze da prestane da ubija on se jadan cak i zali ali mu ne veruju da je on ubica.....

2-filmovi sa poremecenim ubicama koji ubijaju a da i ne znaju da ubijaju (obicno ne znamo ni mi
pa saznamo na kraju filma pa tek onda nam ima sve smisla) - primer - Secret Window-Tajni prozor sa Dzoni Depom

3-Filmovi u kojima glavni junak ima dvostruu ili visestruku licnost licnost
Primeri - Gde cete bolji primer od filma Identitet-lik ima sedmostruku licnost.Hickokov Psiho-lik ima dvostruku
licnost-svoju i licnost svoje majke koja je umrla.Nas film Davitelj protiv davitelja isto kao i Psiho.Zatim Fight club-lik
ima licnost Edvarda Nortona i licnost Bred Pita.Secret Window-Tajni prozor sa Dzoni Depom-lik ima dve licnosti
svoju i licnost nekog svog izmisljenog fana knjige


4-Filmovi u kojima glavni junak je lud i ima paranoju ili teoriju zavere(koja naravno prelazi u bolest)
Primeri-Bug ili Buba sa Esli Dzad-jedan lik ima paranoju i svuda po svom telu vidi bube a nema ih,pa povredjuje svoje telo
da bi se "ocistio"

5-Filmovi koji obradjuju socijalnu psihologiju i odnose ljudi

6-Filmovi koji obradjuju vojnu psihologiju Radnja opisuje psihologiju coveka i njegovu psihu koja je usled ratova i
slicnih stvari poremecena malo pa sad glavni junak ima neke "vizije" ili cuje neke glasove a ustvari poceo je da ludi
i da ulazi u sizofreniju zbog velike traume koju obicno vuce iz rata

7-Filmovi koji obradjuju Kognitivnu psihologiju - Glavni junaci su ili geniji ili autisticni ili imaju neke kognitivne sposobnosti
koje ostali ljudi nemaju (telepatija,telekineza,prekognicija,predestinacija predskazanja itd) ili imaju neki dar za nauku racunanje a ovamo su ludi po malo
i imaju halucinacije i slicno.
Primeri - A beautiful mind,Memento-(obradjuje tematika kratkorocnog pamcenja),Rain man,

8-Filmovi koji obradjuju bihejvioralnu psihologiju (tj ponasanje ljudi u odredjenim situacijama)
Ovde spada delikvencija,nasilje nervoza u odredjenim situacijama i slicno...
Primeri - Paklena pomarandza(obradjuje delikventno ponasanje,jos se u filmu pojavljuju psiholozi da ga
proucavaju he he uzivao sam,zatim fudbalski film Huligani i slicni koji prikazuju delikventno ponasanje
ljudi.Das Expeiment-nemacki film,ovo nam pustali da gledamo na faksu iz predmeta Psihologija licnosti
House of nine(usled nagona za prezivljavanjem likovi iz filma pocinju da se ubijaju kako bi oni jedini preziveli i
osigurali svoju egzistenciju-Id pobedjuje superego tj moral),Control - neki ubica uzima lek koji mu smanjuje agresivnost i on
postaje drgacija tj bolja licnost(slicno kao paklena pomorandza) ali na kraju saznaje valjda da je uzimao plaacebo i psiholozi
donose zakljucaj da se agresivno ponasanje moze suzbiti psihom a ne lekovima,tako nesto



9-Filmovi koji obradjuju tematiku izivljavanja glavne licnosti nad drugima
Primeri Hostel 1 i Hostel 2 (ovi su po meni najgrdji i najtezi za gledanje)

10-Filmovi koji obradjuju tematiku poremecaja nagona
a)Za hranom - Hanibal serija filmova.....
b)Za sexom - Secretary(devojka ne moze da dozivi orgazam dok je neko ne udara-mazohista je)
c)za zivotom - Happening - Dogadjaj(ljudi gube nagon za zivotom i pocinju da se ubijaju)

11 Filmovi u kojima su glavni likovi opsednuti necim
a) opsednutost brojevima Primer film Number 23 sa Dzim Kerijem-lik je opsednut brojem 23 i svuda vidi 23-cipele
olovke kad pogleda u sat ono je 23:23 i misli da to sve ima neko specijalni znacenje a ustvari je lud.itd
b) opsednutost religijom ili bolje reci okultizmom.Primer Deveta kapija sa Dzoni Depom u kojem su svi likovi opsednuti
nekom knjigom sa kojom moze da se prizove sam djavo.
c) opsednutost

12 Filmovi u kojima glavni likovi misle da izvode naucno-fantasticne stvari ili parapsiholoske stvari
putovanje kroz vreme,menjanje sudbine usporavanje vremena (,a ustvari imaju sizofreniju,psihozu itd)
Primeri Efekat leptira,Donnie Darko(komentar-Ovo je najjjjjjjaci film svih vremena.Samo jedan covek postoji koji ga je razumeo potpuno-Ricard Keli)

Ima jos mnogo ovakvih filmova i mozda jos nekoliko podzanrova "Psiho filma" ali me mrzi vise da pisem,tako da ostalo je na vama,pisite koji ste film
gledali a da je slican ovim nabrojanim filmovima jer sam veliki fan ovakvih filmova,skupljam ih i svaki film u proseku odgledam po 20 puta,i
nikad mi ne dosade (verovatno zato sto i ne gledam film kao film,glumce specijalne efekte i slicno nego mi je bitno da proucim samo temu iz psihologije
koju proucavaju,moze se ceo film desavati samo u 2 prostorje sa 5 nekih nepoznatih glumaca ali ako film obradjuje meni neku zanimljivu temu iz
psihologije\psihijatrije,to je za mene odlican film.To vam je priblizno slicno kao da izvodite neki psiholoski eksperiment i gledate rezultate
tj ponasanje ljudi,mada opet oni na filmu to malo preuvelicaju i prebukiraju da bi bilo zanimljivo za gledanje,mozda je sa ugla nekog doktora psihologije
to sve smesno i anaterski uradjeno ali ok.

Posebno apelujem na sve psihologe i studente psihologije da se prikljuce temi i da sa svog strucnog aspekta podele svoje strucno misljenje o ovakvim
filmovima!!!

Pozdrav i hvala svima koji su ovo procitali do kraja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Nije ti dobro. :D

Svaka cast nekome ako je procitao do kraja. :)

Pozdrav ti si prvi odgovorio na moju prvu temu he he mada nije na temu :D

Znam da je mnogo ali ja jednostavno nisam mogao krace da napisem (studiram na filozofskom fakultetu sta da ti kazem).Inace kad sam objavljivao ovo imao sam utisak da sam mnogo toga zaboravio da napisem!!!!!!:hahaha:

A odkud bas ti jel mozes da verujes da zadnjih dana slusam Ramonse i hej hou lec gou!!!Ha ha sinhronicitet!!!

Pazi tema jeste dugacka ali ovo je napisano samo za fanove tog zanra a i ljude koji vole psihologiju i "te" stvari.E sad ja i ne ocekujem od nekog "autolimara" da ovo procita i jos da razmislja o tome pa i da pise itd.(bez uvrede autolimarima.

Aj pa procitaj nekad ili preporuci nekom iz te branse

Pozdrav:bye:
 
Poslednja izmena:
imas psiho osobe u stvarnosti sta ce mi filmovi

Pa dobro jeste imas ti i to u stvarnosti ali ne bas u tolikoj meri kao na filmu,a i tesko ce ti ta osoba dozvoliti da je proucavas.Ja jednostavno volim da gledam filmove i onda sam spojio "lepo i korisno".

Ti za sat ipo filma se upoznas sa tematikom uocis simptomatologiju,pratis ponasanje glavnog lika i na kraju doneses filma dijagnozu.E tek kad se zavrsi film pocinje zanimljivo sedis i sam sa sobom ili jos bolje sa drustvom zaludjenika uz kafu ili pivo razglabas o filmu-tipa sta je uzrok,zasto se tako ponasa,koje je resenje itd.....Pa onda svako ima neku svoju teoriju koja je drugacija od tvoje...Pa onda uzmete opet zajedno da odgledate film....
pa opet pa opet.....i uvek je zanimljivo jer i najmanji detalj u filmu moze biti uzrok celog filma tj.price.Meni je to najveca draz u ovakvim filmovima jer ti za sat ipo dobijes temu za razmisljanje mesec dana......:ok:
 
b) opsednutost religijom ili bolje reci okultizmom.Primer Deveta kapija sa Dzoni Depom u kojem su svi likovi opsednuti
nekom knjigom sa kojom moze da se prizove sam djavo.

c) opsednutost

1

Koliko se sjecam,samo jedan lik u filmu je opsjednut knjigom,ako se to uopste i moze nazvati "opsjednutost",poima je kao orudje.
Elem,kada je opsjednutost religijom u pitanju,najeklatantniji primjer je sigurno "Seven".
 
Koliko se sjecam,samo jedan lik u filmu je opsjednut knjigom,ako se to uopste i moze nazvati "opsjednutost",poima je kao orudje.
Elem,kada je opsjednutost religijom u pitanju,najeklatantniji primjer je sigurno "Seven".

To za seven je ok,a ovom knjigom su bre svi opsednuti da je imaju pa na kraju i Dzoni Dep cak onaj Balkan ne bira sredstva da dobije sva 3 primerka,pa ona baba u kolicima pa ona fuksa sto se udala za bogatog muza koji joj je kupio tu knjigu pa se posle obesio kad je video da je ona satanista........Tj svi su oni opsednuti samom mogucnoscu dozivanja djavola i koristi koje mogu dobiti od njega a ne toliko knjigom,mada opet ta knjiga je centralni pojam filma i sve se vrti oko nje.

Btw kad smo vec kod tog filma zlas li pouzdano ko je Dzoni dep a ko ona devojka koja mu pomaze.Ja prekopao ceo net i svakakve zakljucke sam nasao

1)Dzoni Dep je sam djavo i on je sisao medju ljude ali je zaboravio svoj identitet i napisao je knjigu sa onim likom kako bi mu ona sluzila kao kljuc za povratak u onaj svet.A ona riba je njegov sluga koji ce mu pomoci na tom njegovom putu.

2)Ona riba je vavilonska *****,Dzoni Dep je nista posebno

3) Ona riba je sam djavo koji izabere Dzoni Depa da joj otvori vrata da bi se vratila u svoj svet jer sama mozda ne moze.......

4) Dzoni Dep je chosen one iz nekog razloga a ne slucajni izabranik a ona riba je njegov andjeo cuvar tj demon cuvar,jer vidi se u njoj zlo.E sad postavlja se pitanje zasto ona njemu pomaze i iz kog razloga i sta se to bas od njega ocekuje,kad je on samo obican diler knjiga,cak i ne veruje u djavola.Zasto on bas da bude odabran,kad u filu vidimo mnogo vise likova zaludjenih za Djavola,koji ga vole i postuju i sve bi ucinili za njega....

Postavlja se opet pitanje zasto Dzoni Dep?Tu se vracamo na moju prvu konstataciju

Dzoni Dep je sam djavo i on je sisao medju ljude ali je zaboravio svoj identitet i napisao je knjigu sa onim likom kako bi mu ona sluzila kao kljuc za povratak u onaj svet.A ona riba je njegov sluga koji ce mu pomoci na tom njegovom putu.
Jer u svakom filmu o antihristu pojavljuje se tako neko cudno bice koje ga kroz ceo film cuva,savetuje,pomaze mu itd.
E sad skrecem sa teme al ajde.U filmu megido antihrista jos kao malog pa sve do armagedona njega cuva i savetuje i pomaze mu neko demonsko bice u vidu svestenika-ono crni ogrtac jezive oci (kao u Devetoj kapiji) i tako to,pa onda u filmu Omen
javlja se neka zena koja cuva malog Demijana a i ona je neko cudno bice iz Pakla.

Uglavnom u svim takvim filmovima kada djavo napravi antihrista na zemlji od krvi i mesa
taj antihrist na pocetku nije svestan samog sebe pa mu treba "dadilja" dok ne postane jak,mocan,itd
Tako da mislim da je Dzoni Dep sam djavo a ona riba njegov pomocnik iz pakla......
 
Tako da mislim da je Dzoni Dep sam djavo a ona riba njegov pomocnik iz pakla......

Mislim da je "The Girl" sam djavo,sveprisutna je,
ironicno je to sto je "on"medju njima a oni nastoje da ga prizovu.
Ocigledno je da to "njega" sve poprilicno zabavlja.
Neko je postavio teoriju da "on" zapravo trazi "a mate " i da ga je nasao u Corso-u,
temelj za ovu teoriju je svakako scena kada Corso usmrti Pabla a "ona" kaze:
"Well, Mr. Corso, I didn't know you had it in you."
Corso prolazi kroz proces rigorozne selekcije,
apsolutno zadovoljava sve kriterijume.
"The Girl" je otelotvorenje djavola,prokleto sjajna mimikrija.

Dzoni Dep je sam djavo i on je sisao medju ljude ali je zaboravio svoj identitet i napisao je knjigu sa onim likom kako bi mu ona sluzila kao kljuc za povratak u onaj svet.A ona riba je njegov sluga koji ce mu pomoci na tom njegovom putu.
Djavo koji je potisnuo svoj identitet i obitava u tijelu trgovca knjigama,yeah right.
 
Mislim da je "The Girl" sam djavo,sveprisutna je,
ironicno je to sto je "on"medju njima a oni nastoje da ga prizovu.
Ocigledno je da to "njega" sve poprilicno zabavlja.
Neko je postavio teoriju da "on" zapravo trazi "a mate " i da ga je nasao u Corso-u,
temelj za ovu teoriju je svakako scena kada Corso usmrti Pabla a "ona" kaze:
"Well, Mr. Corso, I didn't know you had it in you."
Corso prolazi kroz proces rigorozne selekcije,
apsolutno zadovoljava sve kriterijume.
"The Girl" je otelotvorenje djavola,prokleto sjajna mimikrija.

Dzoni Dep je sam djavo i on je sisao medju ljude ali je zaboravio svoj identitet i napisao je knjigu sa onim likom kako bi mu ona sluzila kao kljuc za povratak u onaj svet.A ona riba je njegov sluga koji ce mu pomoci na tom njegovom putu.
Djavo koji je potisnuo svoj identitet i obitava u tijelu trgovca knjigama,yeah right.


Ok moze i ta teorija,mislim film je tako napravljen da ne postoji pravo resenje nego ovakva nagadjanja kao moja i tvoja!!!!!!!!!

Ali opet mislim da i ti gresis u nekom delu.Jel se secas kraja filma u kome postoji ona scena sa sexom????Jel ispade da je djavo gej??:hahaha:
A i djavola nikad nisu prikazivali u obliku zene,jer bi to po satanizmu bilo skrnavljenje.Kao sto bi bilo i skrnavljenje Isusa Hrista da se otkrije u nekom filmu da je u obliku zene i da je gej!!!!!

A znas onu sliku iz knjige i na njoj zamak a blizu njega onaj zmaj sa nekoliko glava tj sam djavo i na njemu gola devojka????To se savrseno poklapa sa scenom pri kraju filma u kojoj Korso i The girl vode ljubav tj imaju sex,i ona je odozgo sto nam reditelj pokusava analogijom reci da je sam Corso djavo a ta riba onda ispada "Vavilonska qrva"

Malo mi je glupa ideja da Djavo trazi drugara,i to jos u liku zene!!!Sta ce mu to???Sta ce mu drugar???Ima on svojih 1000 palih andjela i demona koji su proterani iz raja.

A koje je to testove polozio Korso?I zbog cega je on idealan za djavolovog drugara.Po meni je zasluzniji Balkan pre jer je manijakalni ubica bez trunke sazaljenja i morala,kome je vrednost ljudskog zivota jednaka nuli.Kako ladno zadavi onu ribu u crkvi sto joj se obesio muz.Po meni on mnogo vise zasluzuje da bude odabranik djavola a ne Korso.
Zbog cega nije balkan otvorio vrata-imao je samo jedan list kopiju a ne original,dok se ona riba bas nameracila na Korsa.
Prema tome ta teorija mi i ne pije mnogo vodu

Ipak mislim da je Korso djavo,a ona riba vavilonska qrva,jer najbolji dokaz je ona slika sa zenom i azdajom,e sad sta on trazi kao covek i zasto ne zna da je djavo ili antihrist to jos nisam razumeo a i zaboravio sam sta je taj lik napisao o tome.Mislim da sam to citao na wikipediji.
Uh sad se setih jos jednog dokaza:
Tebi smesno sto je djavo u liku dilera knjiga????Pa znas zasto????
U filmu se kaze da ko ima sve 3 knjige moze da otvori 9tu kapiju i da udje u taj svet(bez obzira sta se pod time mislilo)
E sad ako djavo zna da ce zaboraviti svoj identitet,najlakse ce mu biti da provali da je on djavo ako se projektuje u fantasticnog poznavalaca knjige znaci ne u knjizevnika nego u majstora knjige koga ne zanima radnja knjige nego kakve su korice slova gravure.Jer sam djavo je napravio takvu knjigu iz 3 dela naocigled da postoji jedna i njene kopije da bi samo vrhunski majstor zanata za knjige(ne znam kako drugacije da kazem) mogo da provali po kom principu ona funkcionise.
Zato se djavo projektovao u vrsnog poznavaoca knjiga a ne u npr u fudbalera,jer kao sto znamo svi fudbaleri i knjige su 2 razlicita pojma pa nikad ne bi otkljucao devetu kapiju.
Nije to slucajnost,tu se vidi analogija.A i sam Balkan ne moze otvoriti vrat jer to moze verovatno samo djavo.

A i ti si lepo rekao
ironicno je to sto je "on"medju njima a oni nastoje da ga prizovu.
Ocigledno je da to "njega" sve poprilicno zabavlja.,

oni svi hoce da prizovu djavola a on je vec na zemlji - CORSO!!!!!!!!
Znaci sisao djavo na zemlju ili djavo poslao antihrista,ko sto Bog posla Isusa Hrista,ili moze kao sto je sveto trojstvo jedno te isto Otac,Sin,Sveti duh,tako je moguce da je i Djavo sveprisutan u 3 oblika - Djavo, Antihrist(Corso), njihov nesveti duh-(the girl)Vavilonska qrva,duh, demon, pali andjeo itd.
 
Mislim da Dzejkobova lestvica horora i film sa De Nirom koji smo mi preveli Zmurke spada u neku od onih grupa,ali me sada mrzi da ih ponovo iscitavam i svrstavam po kategoriji...


U hvala druze, a ovo sa de Nirom se zove Hide and seek valjda extra film,mozda sam zaboravio da ga navedem,otac ima dvostruki identitet i njegov alterego se igra zmurke sa njegovom cerkom,a njegovo normalno JA misli da mu neko juri cerku ili da mu je cerka luda valjda.....Kakov film kako sam se osecao iznenadjeno kad sam video kraj!!!!!!:eek:

Jadno dete!!!E sad da pitam sve pedagoge sta mislite kakav efekat to ima na dete???
Verujem da ce dete ubrzo skrenuti jer dete ne zna da njegov otac ima dvostruki identitet i mora da ga slusa sta sve on kaze,jer je on otac,a on nije svestan da je lud.U svom tom kosmaru devojcica ostaje zbunjena na ivici razuma.Odlican film

A za ovaj drugi jel nisi mislio mozda na Jacob's Ladder???Ako jesi to objasnjava valjda kako traume i sokovi iz vojske i ratova deluju na coveka ....
 
Poslednja izmena:
U hvala druze, a ovo sa de Nirom se zove Hide and seek valjda extra film,mozda sam zaboravio da ga navedem,otac ima dvostruki identitet i njegov alterego se igra zmurke sa njegovom cerkom,a njegovo normalno JA misli da mu neko juri cerku ili da mu je cerka luda valjda.....Kakov film kako sam se osecao iznenadjeno kad sam video kraj!!!!!!:eek:

Jadno dete!!!E sad da pitam sve pedagoge sta mislite kakav efekat to ima na dete???
Verujem da ce dete ubrzo skrenuti jer dete ne zna da njegov otac ima dvostruki identitet i mora da ga slusa sta sve on kaze,jer je on otac,a on nije svestan da je lud.U svom tom kosmaru devojcica ostaje zbunjena na ivici razuma.Odlican film

A za ovaj drugi jel nisi mislio mozda na Jacob's Ladder???Ako jesi to objasnjava valjda kako traume i sokovi iz vojske i ratova deluju na coveka ....

Da da ,to je taj film,odlican,on bi upao u 6 kategoriju ...ako se setim jos necega napisacu a onda vi psihici to psihoanalizirajte :)
 
Ali opet mislim da i ti gresis u nekom delu.Jel se secas kraja filma u kome postoji ona scena sa sexom????Jel ispade da je djavo gej??:hahaha:

Ne,vec hermafrodit.
Zasto Corso a ne Balkan,mozda zato sto djavo voli da se poigrava,
on zeli obicnog covjeka,
Corso nije bio zao ali je to postao,
ne mogu tacno da sjetim ali mislim da je pocinio sve smrtne grijehove,
posao je prihvatio iz pohlepe,ostali smrtni grijehovi se samo taksativno redjaju,
prosao je kroz metamorfozu,tama je prodrla u njega,
svjedoci smo jedne gradacije zla.
Balkan je iskvaren do srzi,on zeli da bude sam djavo,Corso je imao mogucnost izbora izmedju dobra i zla,zlo je prevagnulo
to je ono sto ga je kvalifikovalo.
 
Ne,vec hermafrodit.
Zasto Corso a ne Balkan,mozda zato sto djavo voli da se poigrava,
on zeli obicnog covjeka,

Corso nije bio zao ali je to postao,
ne mogu tacno da sjetim ali mislim da je pocinio sve smrtne grijehove,
posao je prihvatio iz pohlepe,ostali smrtni grijehovi se samo taksativno redjaju,
prosao je kroz metamorfozu,tama je prodrla u njega,
svjedoci smo jedne gradacije zla.
Balkan je iskvaren do srzi,on zeli da bude sam djavo,Corso je imao mogucnost izbora izmedju dobra i zla,zlo je prevagnulo
to je ono sto ga je kvalifikovalo.


Zasto Corso a ne Balkan,mozda zato sto djavo voli da se poigrava,
on zeli obicnog covjeka,


A Balkan je superman pa ga nece djavo.Djavo bre bira najgrdje ljude najgore gresnike, to je opste poznato,a Bog onog koji se najvise pokaje i najvise muci!

ne mogu tacno da sjetim ali mislim da je pocinio sve smrtne grijehove,

Nije tacno!!:rtfm: Evo npr nije se prezderavao,i uopste namera reditelja nije bila uvodjenje smrtnih grehova pa da on ispadne najgori pa da ga djavo izabere,ako si i primetio negde neki smrtni greh to je slucajnost

posao je prihvatio iz pohlepe,ostali smrtni grijehovi se samo taksativno redjaju,
Posao uopste nije prihvatio zbog pohlepe nego zbog lepe kinte jer Balkan ne zali pare,i tu nema nista lose.E a sto posle nije hteo da odustane kada mu je Balkan rekao tvoj posao je ovde zavrsen,to je zato sto je u prirodi ljudske duse da je istrazivackog duha i da zeli da vidi "sta ima tamo".Pa pobogu zasto su ljudi sletali na mesec??Zato sto su gresni ili ih je intrigiralo sta ima tamo,ko je tamo,hocu ja da odem da vidim,da proucim...Tako isto i Dzoni Dep-Sve je sam provalio i shvatio i video da je nesto krupno u pitanju kada su ljudi oko njega poceli da ginu.I glupo bi bilo da tada napusti sve to i ceo zivot da se pita sta li je to bilo.To nije pohlepa nikakva ni greh vec istrazivacki duh.


prosao je kroz metamorfozu,tama je prodrla u njega,
svjedoci smo jedne gradacije zla.

Daj molom te nije bio andjeo na pocetku filma i radio u crvenom krstu pa onda na kraju poceo da ubija babe i otima im knjige i prodaje na crnom trzistu.Mislim lepo je to sto imas svoje misljenje ali drzis se njega ko pijan plota razmisljaj malo kriticki i nikad ne veruj 100%, uvek preispituj stvari.Koje zlo crno u njemu on mi je bio smesan ceo film,uplasen nejak,svi ga jure i prate,svako moze da ga bije,brani ga riba,ko zenica mi je neka,pravi usranko.A i on nikakvo zlo nije napravio u filmu.Kakva gradacija zla???Sta je lose uradio???Covek samo ispituje knjigu i to je to???jedino onog sto je udario u crkvi ali tada mu je zivot bio ugrozen bilo je ili on ili Korso.

Balkan je iskvaren do srzi,on zeli da bude sam djavo,Corso je imao mogucnost izbora izmedju dobra i zla,zlo je prevagnulo
to je ono sto ga je kvalifikovalo


Koju je mogucnost imao Corsoza dobro?????Sta da radi u crvenom krstu il u Unicefu a on izabrao da bude Alister Krauli?

Ja ti opet kazem nije tu bilo pitanje koga ce djavo iskusavati i koga ce izabrati da mu bude drug nego samo djavo moze otvoriti devetu kapiju a to je Korso,zato se Balkan i zapalio kada je pokusao,kao nije imao original zadnju stranu,a u stvari to nema veze knjiga kao knjiga nije magicna vec sam ritual koji moze obaviti samo antihrist tj Korso.

Ja postujem tudje misljenje bilo kakvo da je al ti brate dajes samo neke nadridokaze ezoterijske prirode.

Nisi mi odgovorio sta znaci ona slika iz knjige sa azdajom i devojkom i analogija sa scenom sexa pred kraj filma.Ta analogija je tako ocigledno napravljena da nam reditelj maltene kaze eto vam resenje filma.
 
Je l’ čitao neko Geteovog “Fausta”? Danteovu “Božanstvenu komediju”?

U Geteovom delu glavni lik, dr Faustus, naučnik razočaran svojim jalovim pokušajima da spozna suštinu života, sklapa pakt sa Mefistofelesom (đavolom): daje dušu u zamenu za otkrivanje novih, neistraženih mogućnosti življenja. Što više istražuje (uz stalnu Mefistovu pratnju), to je Faustu slađe istraživanje … i on, jednostavno, mora da ide dalje. No, kada bude umro, đavo će ostati uskraćen za predmet pogodbe, jer je Faust sve vreme ostao dosledan sebi i svojoj stvaralačkoj težnji – gde Mefisto nudi animalnost, Faust otkriva dubinu osećanja i lepotu. Odnosno, ako i jeste sa đavolom tikve sadio, Faust ih nije kušao. Mefistov univerzalni nihilizam nije poslednja reč – pobeđuje težnja za oslobađanjem ljudske kreativnosti.
U Danteovom delu, autor putuje kroz Čistilište i Pakao ne bi li stigao do Raja. Pakao ima devet krugova na kraju kojih se nalazi Lucifer. Na tom putu prati ga Beatriče, voljena žena, apoteoza božije milosti i ljubavi. Uzgred, broj 9 smatra se izuzetno mističnim i predstavlja broj duhovnog savršenstva i znanja kao i tačku promene ili transformacije.
U “Devetoj kapiji” imamo malog knjiškog moljca, tj. anonimusa koji luta i upada u kojekakve zamke, đavola koji ga iskušava, pratilju koja mu pomaže i odmaže (lažna Beatriče kao pandan mitskoj).
Tajanstvena knjiga u “Devetoj kapiji” simbol je faustovske težnje za spoznajom. A spoznaja je vazda bila moć. Ako je Corso putnik u traganju za smislom, i ako ga je na kraju pronašao, šta se nalazi iza devete kapije - Pakao ili Raj? :think:

Polanski je majstor u poigravanju ustaljeno shvaćenim simbolima. Za njega su vampiri komične spodobe (“Bal vampira”), đavo se krije i u našim najbližima, pa čak i u nama samima (“Rozmarina beba”), prisustvo nečijeg zla je naša projekcija (“Stanar”), ludilo i zlo su uvek u sprezi sa strahom (“Odvratnost”).

Inače, ekspanzija filmova o đavolima usledila je nakon masovnog masakra koje su počinili Čarls Menson, vođa mračne sekte, i njegovi sledbenici, 1969. godine. Ceo svet bio je šokiran pričom o brutalnom kasapljenju trudne žene (glumice Šaron Tejt, supruge Romana Polanskog); nakon prvobitnog šoka, usledilo je morbidno, senzacionalističko interesovanje publike za detalje tog ubistva.
Jedna od boljih filmskih kreacija đavola bila je De Nirova uloga Lu Sajferta (Lu Sajfert – Lucifer), u Parkerovom filmu „Anđelovo srce“ (1987).
 
Je l’ čitao neko Geteovog “Fausta”? Danteovu “Božanstvenu komediju”?

U Geteovom delu glavni lik, dr Faustus, naučnik razočaran svojim jalovim pokušajima da spozna suštinu života, sklapa pakt sa Mefistofelesom (đavolom): daje dušu u zamenu za otkrivanje novih, neistraženih mogućnosti življenja. Što više istražuje (uz stalnu Mefistovu pratnju), to je Faustu slađe istraživanje … i on, jednostavno, mora da ide dalje. No, kada bude umro, đavo će ostati uskraćen za predmet pogodbe, jer je Faust sve vreme ostao dosledan sebi i svojoj stvaralačkoj težnji – gde Mefisto nudi animalnost, Faust otkriva dubinu osećanja i lepotu. Odnosno, ako i jeste sa đavolom tikve sadio, Faust ih nije kušao. Mefistov univerzalni nihilizam nije poslednja reč – pobeđuje težnja za oslobađanjem ljudske kreativnosti.
U Danteovom delu, autor putuje kroz Čistilište i Pakao ne bi li stigao do Raja. Pakao ima devet krugova na kraju kojih se nalazi Lucifer. Na tom putu prati ga Beatriče, voljena žena, apoteoza božije milosti i ljubavi. Uzgred, broj 9 smatra se izuzetno mističnim i predstavlja broj duhovnog savršenstva i znanja kao i tačku promene ili transformacije.
U “Devetoj kapiji” imamo malog knjiškog moljca, tj. anonimusa koji luta i upada u kojekakve zamke, đavola koji ga iskušava, pratilju koja mu pomaže i odmaže (lažna Beatriče kao pandan mitskoj).
Tajanstvena knjiga u “Devetoj kapiji” simbol je faustovske težnje za spoznajom. A spoznaja je vazda bila moć. Ako je Corso putnik u traganju za smislom, i ako ga je na kraju pronašao, šta se nalazi iza devete kapije - Pakao ili Raj? :think:

Polanski je majstor u poigravanju ustaljeno shvaćenim simbolima. Za njega su vampiri komične spodobe (“Bal vampira”), đavo se krije i u našim najbližima, pa čak i u nama samima (“Rozmarina beba”), prisustvo nečijeg zla je naša projekcija (“Stanar”), ludilo i zlo su uvek u sprezi sa strahom (“Odvratnost”).

Inače, ekspanzija filmova o đavolima usledila je nakon masovnog masakra koje su počinili Čarls Menson, vođa mračne sekte, i njegovi sledbenici, 1969. godine. Ceo svet bio je šokiran pričom o brutalnom kasapljenju trudne žene (glumice Šaron Tejt, supruge Romana Polanskog); nakon prvobitnog šoka, usledilo je morbidno, senzacionalističko interesovanje publike za detalje tog ubistva.
Jedna od boljih filmskih kreacija đavola bila je De Nirova uloga Lu Sajferta (Lu Sajfert – Lucifer), u Parkerovom filmu „Anđelovo srce“ (1987).

Hvala na trudu i opisu Polanskog ali ovo je tema za filmove kakve sad knjige???A i tema je Psiho filmovi a izgleda da ce tema da preraste u religijsku neku temu ili obozavanje djavola.Al opet i ja sam malo kriv jer sam poceo da se raspravljam sa ljudima ko je djavo u filmu 9ta kapija sto uopste nema veze sa temom.Bitno u ovom filmu za ovu temu je opsednutost i zaludjenost knjigom tj psiholoski profil ljudi koji su zaludjeni za neki predmet bilo da je to fetis ili nesto sasvim drugo!!!!!
 
Donnie Darko(komentar-Ovo je najjjjjjjaci film svih vremena.Samo jedan covek postoji koji ga je razumeo potpuno-Ricard Keli)

Ovaj film je spomenut u jos jednoj temi pa sam odlucio da ga odgledam. Pre par minuta sam zavrsio sa gledanjem i jos sam pod utiskom..poslednjih 20 minuta su toliko konfuzni da bolje (u mom slucaju bar, tesko za definisati) od toga nije moglo. Film moze da se razume ali na neki svoj nacin, a sada sam nasao par clanaka gde Ricard Keli objasnjava pricu pa taman da procitam.

Ako neko ima da predlozi slicne filmove samo napred, unapred zahvaljujem ;)
 

Najjači od svih psiho filmova ... Samo ne znam u koju će grupu, jer ubica nije poremećen, ne želi da ubija, ali ipak ih ubija slučajno ...

U da zesci film!Ma lik je rodjeni ubica gde ne zeli,zeli on i uziva u tome samo da jos i ne zna to !!!!!Kao nece nece a onda samo opali i ladno ga ubije.Veoma zanimljiv film.Mada je i pomalo tragikomican,ne znam dal bi to moglo da se desi nekom u stvarnom zivotu

Mozda su hteli na neki smesan tragikomican nacin da prikazu borbu izmedju Ida i superega i naravno pobedjuje Id.
Al mene jos vise zaintrigirao onaj lik sto broji gusare,kao retardiran a ustvari vrhunska inteligencija!!!
Pozdrav i hvala na postu:):ok:
 
Ovaj film je spomenut u jos jednoj temi pa sam odlucio da ga odgledam. Pre par minuta sam zavrsio sa gledanjem i jos sam pod utiskom..poslednjih 20 minuta su toliko konfuzni da bolje (u mom slucaju bar, tesko za definisati) od toga nije moglo. Film moze da se razume ali na neki svoj nacin, a sada sam nasao par clanaka gde Ricard Keli objasnjava pricu pa taman da procitam.

Ako neko ima da predlozi slicne filmove samo napred, unapred zahvaljujem ;)

He he he :hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
bices isto tako pod utiskom i posle 30tog puta gledanja filma.......Ja sam bio opcinjen tim filmom da su me neki drugari cak poceli nazivati Doni....:D

Znaci film je toliko kompleksan da je to nemoguce,i bukvalno ga skoro niko nije razumeo lepo do kraja.Svi kao znaju sustinu on se vraca unazad kroz vreme i zrtvuje se da bi spasao devojku ali kako zasto iz kojih razloga zbog cega.......NIKO NEMA POJMA
Ja sam nasao jedno milion clanaka na netu i sve ih cuvam u kompu i opet nemogu 100% da dokucim....
Al najzesce je kad razmisljas i razmisljas i citas postove i objasnjenja i za trenutak ti se ucini da vidis resenje i ubrzo shvatis da si opet na pocetku i da nista ne znas...
Mada sam film Donnie Darko Directors cuts daje ideju o cemu se radi ali opet ne pomaze puno

Koju si verziju gledao???ja ti predlazem Dir.Cuts,jer original bez knjige Phylosophy of time travel Roberte sparow ne moze da se razume......
Inace ovo je moj omiljeni film svih vremena.......
 
Ovaj film je spomenut u jos jednoj temi pa sam odlucio da ga odgledam. Pre par minuta sam zavrsio sa gledanjem i jos sam pod utiskom..poslednjih 20 minuta su toliko konfuzni da bolje (u mom slucaju bar, tesko za definisati) od toga nije moglo. Film moze da se razume ali na neki svoj nacin, a sada sam nasao par clanaka gde Ricard Keli objasnjava pricu pa taman da procitam.

Ako neko ima da predlozi slicne filmove samo napred, unapred zahvaljujem ;)

A to sto si nasao veruj mi da je nista jer Ricarda Kelija su pitali milion puta da objasni ali on jednostavno nece i to mu je trip......:( da se mi mucimo:(
Jel znas da je napisao i knjigu Donnie Darko?Inace jedan moj drug se toliko iznervirao posle 10tog gledanja filma tako da je rekao da je film pogresno snimljen i da je reziser lud!Ha ha ha koliko je riknuo taj drug he he
Inace to je generalno gledano sf film sa time travel paradoxima ali je i psiho drama,triler,misterija ma sve zivo.
E sad postavlja se pitanje zasto sam ga naveo na ovoj temi kad nije psiho film(znaci sf time travel,fizika astrofizika ajstajnova teorija relativiteta nema nikakve veze sa psihologijom) - Pa iz prostog razloga jer film moze da se shvati i gleda iz vise uglova i onda dobija sasvim novu dimenziju - kao da gledate 2,3 razlicita filma.....
Znaci moze se gledati iz raznih uglova,ali je samo jedan tacan,i to je rekao Ricard keli - To je sf,Donnie nije lud nego stvarno vidi zeca tj zec je manipulisuci mrtvac a Donnie je manipulisuci ziv.Motor aviona je artefakt a ceo film skoro izuzev pocetka i kraja tj od kada je motor pao je alternativni svemir koji donnie mora da zatvori da bi sacuvao svet tako sto ce telekinezom da vrati motor(artefakt)kroz crvotocinu u primarni univerzum.Zbog toga njega i ubija motor na pocetku filma koji je dosao niotkuda - Eto ga prvi paradox...E sad kako zasto,zasto mora da pogine,zasto ga zec vodi kad je on ubio zeca to niko ne zna i kad tad ce doci na corsokak!

E sad mene u ovoj temi zanima ugao filma da je Donnie lud tj on je tinejdzer u odrastanju koji ne moze da izraste u odraslo odgovorno bice pa stvara svog drugara zeca koji mu daje moc - "You can do anything like me" I za Donnija je zivot veoma tezak i ne moze da se izbori sa tim pa ga njegovi salju kod psihijatra!Mislim ovo nije tacno ali mene zanima ta mogucnost cisto zbog psihologije jer je tema psiho filmovi - psihologija i filmovi ili psihologija u filmovima!!!!!
Ovde se npr opisuje (ako gledamo iz ovog pogresnog ugla)
odrastanje jednog problematicnog tinejdzera koji jos nije spreman za to,i vidimo nezeljenje posledice pritiska drustva na odrastanje i preuzimanje zivotne uloge kako bi bio deo tog drustva.Znaci odlicno opisana psihologija tinejdzerskog doba!!!!!!
 
Poslednja izmena:
Ovaj film je spomenut u jos jednoj temi pa sam odlucio da ga odgledam. Pre par minuta sam zavrsio sa gledanjem i jos sam pod utiskom..poslednjih 20 minuta su toliko konfuzni da bolje (u mom slucaju bar, tesko za definisati) od toga nije moglo. Film moze da se razume ali na neki svoj nacin, a sada sam nasao par clanaka gde Ricard Keli objasnjava pricu pa taman da procitam.

Ako neko ima da predlozi slicne filmove samo napred, unapred zahvaljujem ;)

Probaj Deveta kapija bilo je ovde reci o njemu isto ne moze da se provali nista,Pa onda odiseja 2001 isto nista neces znati,probaj Primer(prajmer strani je )isto uvrnuti film ko Donnie isto ono time travel paradox,isto tezak za razumevanje itd. A Planeta majmuna od Bartona - kraj ovog filma isto niko nece nikad dokuciti - probaj pa vidi

A znas li ti neki psiho film posto ja izgleda sve odgledao sto ima pa otvorio temu da vidim jel ima jos nesto
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Hvala na trudu i opisu Polanskog ali ovo je tema za filmove kakve sad knjige???A i tema je Psiho filmovi a izgleda da ce tema da preraste u religijsku neku temu ili obozavanje djavola.Al opet i ja sam malo kriv jer sam poceo da se raspravljam sa ljudima ko je djavo u filmu 9ta kapija sto uopste nema veze sa temom.Bitno u ovom filmu za ovu temu je opsednutost i zaludjenost knjigom tj psiholoski profil ljudi koji su zaludjeni za neki predmet bilo da je to fetis ili nesto sasvim drugo!!!!!

Samo sam pokušala da objasnim zašto "Deveta kapija" ima takav naziv, zašto se u njoj pojavljuju knjiga kao lajt-motiv, i misteriozna devojka. Nije reč o "zaluđenosti" predmetom, već o potrazi za smislom. Ceo film je parabola.
 

Back
Top