Ovako se to radi u Srbiji

Atreides

Ističe se
Banovan
Poruka
2.736
Raspust od jutra do večeri na tuđim njivama. A posle, kada je počela škola, dan na nastavi, dva u nadnici. Tako odrasta dvanaestogodišnji Stefan Arsić, prognanik sa Kosova, danas bez adrese u Ćupriji.
- Mama nije imala da plati stanarinu, pa nas je gazda izbacio - govori dečak. - Spavamo gde stignemo.
Prethodnu noć Arsići su noćili u Jagodini, kod poznanika. Stefan je danas poranio u školu. Mama Slađana sa bolesnom devojčicom Marijom (8) bila je kod lekara. Sutra će u selo Jovac, na berbu kukuruza.
- Nemam ja vremena za detinjstvo! - kaže Stefan. - Žao mi seke. I ona za to nema vremena.
O sudbini ovog dečaka i njegove porodice „Novosti“ su prethodnog dana donele dva teksta. Reagovali su naši čitaoci, potreseni sudbinom dečaka koji nadniči, kako bi pomogao samohranoj majci da se prehrane. U reagovanjima, čitaoci, bez izuzetka, žele da pomognu Stefanu da lagodnije odraste.
U petak smo se ponovo uputili u Ćupriju, namerni da istražimo - mora li detinjstvo ovog dečaka da bude toliko surovo? Šta čini Centar za socijalni rad da se pomogne Arsićima? Koliko može da pomogne škola? (Stefan ide u šesti razred osnovne škole „Vuk Karadžić“.)
Njegov razredni starešina Danijela Pantić imala je časove tek kasno po podne. Priču o Stefanu ispričali su drugi nastavnici koje smo zatekli u zbornici:
- U kakvim uslovima živi, Stefan je postigao dobar uspeh protekle godine. Ove, još je rano da govorimo o rezultatima. Ali, znamo, ne dolazi redovno na nastavu. Mama dođe, opravda časove. Kaže: „Radili smo juče, zajedno da zaradimo za hleb.“
Arsići su, kako nam je ispričala Slađana, donedavno dobijali socijalnu pomoć. Osam hiljada iz Centra za socijalni rad, mesečno. Njena maloletna deca: Stefan i Marija, nemaju pravo na dečji dodatak, kao peto i šesto po redu rođeno dete. Tako je - po zakonu!
- Osam hiljada koje smo dobijali, rasporedimo za knjige, odeću i obuću, a do juče još je jedna moja devojčica bila s nama - priča Slađana. - Za stanarinu nemamo. Za hranu sami zarađujemo. Stefan ponajviše. Iz Centra za socijalni rad, vrata mi niko sedam godina nije otvorio. Pomoć su slali, samo kada ja odem i molim. Sada nemam ni to, jer su mi tražili da donesemo dokumenta, ali nama je problem i da odemo do Vranja, gde su naše matične knjige.
Zato smo se zajedno sa Slađanom i njenom decom obratili Centru. Slađana je, inače, krenula da zamoli za pomoć. Dočekala nas je direktorka Suzana Mladenović. Nije, kaže, čula za problem Arsića. I nije imala vremena za razgovor, jer sa novinarima ima loše iskustvo.
Vrata su bila otvorena, direktorka je sa koleginicama sedela. Slađana je ispred otvorenih vrata stajala sa decom, Marijom i Stefanom. Marija se preznojavala, žuljale su je cipele dva broja manje. Stefan je krio lice rukama.
- Kako ne znate o kome se radi, toliko puta sam vas molila za hiljadu-dve - govorila je Slađana s vrata. - Nije meni lako da molim. Kome je lako da moli za hleb.
Odgovorila joj je jedna od radnica Centra, ne ustajući sa stolice.
- Ako nemaš za hleb, zašto si rađala toliku decu.

Slađana je zaplakala. Direktorka Suzana Mladenović je izgubila strpljenje. Ljuta na Arsiće, na novinare, posebno, što ne odustaju da sve ovo čuju i slikaju, pozvala je obezbeđenje da nas isprati. Potom i - policiju!
Morali smo napolje.
A onda i u policijsku stanicu. Ljubaznim službenicima MUP dali smo izjave, na prijavu direktorke.
- Nisam imala izbora. Želela sam da sve čujete. Žao mi je zbog neprijatnosti - kazala je Slađana Arsić.
Otišli smo na kraju da ona otvori račun, na molbu plemenitih čitalaca „Novosti“ koji žele da pomognu Arsićima.

IMA NADE
DuŠan Trifunović, predsednik nevladine organizacije „Muška sigurnost“, od koga smo i saznali za Stefanovu sudbinu, već je nabavio ogrev za Arsiće.
- Sad ne znam gde da odvezem ova drva, kad oni više nemaju adrese. Ali verujem: ima nade za drugačije detinjstvo ovog dečaka. Ohrabren sam dobrotom koju su pokazali čitaoci „Novosti“ i vaša kuća.

http://www.novosti.rs/code/navigate...vest=157833&title_add=Nema vremena <br/> za
 
Poslednja izmena od moderatora:
СРБИЈО......МОЈА СРБИЈО.
А ти сву своју енергију усмери ка ДЕКАДИ РОМА, док твоја деца иду од немила до недрага.
А ти моја Србијо обезбеђуј смештај онима који су се бесправно населили на најпрометнијим местима твоје престонице.
А ти Србијо обезбеђуј бесплатне, књиге, онима који исте продају трећи дан и напуштају школу, док твоји синови са дванаест година после часова одлазе на њиву у надницу.
А ти моја Србијо дели куће по унутрашњости и не размишљај о својој деци, чије је куће неко порушио, негде ТАМО ДАЛЕКО.....
А ти Србијо терај своје синове од себе а не размишљаш о томе, ко ће те сутра волети и чувати. Веруј да неће ови којима данас дајеш шакоп и капом.
Они те не доживљавају као своју.
ПРОБУДИ СЕ СРБИЈО.
УЗМИ У КРИЛО СВОЈУ ДЕЦУ.:worth:
 
Ne zaboravi, u EUropskoj Srbiji bez alternative ;)

...ovo vam ni Slobo u najgorim danima nije priredjivao...ali Arsici i slicni nema sta da brinu, sada ce vize da vam ukinu, pa ce moci da putuju... :whistling:

A ne ne, ovo što ti pišeš je tipičan za tebe bedni pokušaj da se isproziva nekakva politika.
Opet si se pogubio.

Ko je suludom politikom doprineo da ti ljudi odu sa Kosova? Pa tvoj Milošević i njegova komunističko-rusouvlakačka anticivilizacijska sa svetom konfrontirajuća svita.

A ti lepo vuci doope iz te fotelje i pošalji pomoć na taj žiro-račun. Kanađanine. U suprotnom svo tvoje lamentiranje nad sudbinom te porodice te ćini prilično onim što jesi - licemerom.

Aj sad idi odvonjaj u prvu banku.
 
A ne ne, ovo što ti pišeš je tipičan za tebe bedni pokušaj da se isproziva nekakva politika.
Opet si se pogubio.

Ko je suludom politikom doprineo da ti ljudi odu sa Kosova? Pa tvoj Milošević i njegova komunističko-rusouvlakačka anticivilizacijska sa svetom konfrontirajuća svita.

A ti lepo vuci doope iz te fotelje i pošalji pomoć na taj žiro-račun. Kanađanine. U suprotnom svo tvoje lamentiranje nad sudbinom te porodice te ćini prilično onim što jesi - licemerom.

Aj sad idi odvonjaj u prvu banku.

ХАЛО МОМЦИ. СМАЊИТЕ ДОЖИВЉАЈ НИЈЕ ТЕМА НИ МИЛОШЕВИЋ НИ ТАДИЋ. ТЕМА СМО МИ КОЈИ БИРАМО. А ЧИЊЕНИЦА ЈЕ ДА ЈЕ ВЕЋИНА ИЗАБРАЛА.
А ВЕЋИНА ЈЕ СРБИЈА.
СРБИЈА КОЈА ЈЕ НЕКИМА МАЈКА И
СРБИЈА КОЈА ЈЕ МАЋЕХА СРБИМА.
НЕМОЈМО ДОЗВОЛИТИ ДА СЕ И ОВА ТЕМА РАЗВОДНИ МЕЂУСОБНИМ НАПАДАЊЕМ, ЈЕР ЧИЊЕНИЦА ЈЕ, У КОЛИКО БИЛО КО ОД НАС ДОЂЕ У ПОЗИЦИЈУ АРСИЋА, ВЛАСТ ГА НЕЋЕ ПОГЛЕДАТИ.
А ТУ ВЛАСТ МИ БИРАМО
А ВЛАСТ ЈЕ СРБИЈА:sad2:
 
Alo moralne gromade, kako vas bre nije sramota da tudju tuznu sudbinu koristite za jos jedno pljuvanje protivnickog tabora...ccc

Mogli bi sa krste da se organizujemo i otvorimo jedan racun i uplatimo ko koliko ima?
Ma to onaj nesrecnik iz Kanade Consi. Zbrisao je u Kanadu dok je moj otac krvario po Slavonijama, Baranjama i ostalim pripiz-dinama, dok su Srbi ziveli u bedi, a onda daje sebi za pravo da komentarise i da osudjuje neku politiku. Lik ima problem i treba da ga leci!
 
Dok je moja keva slala silnu garderobu i hranu za izbeglice iz Krajine, neki su bežali u Kanadu i sad balave po forumu. Jaki ste mi vi patrioti - fuj.

Moj Milosevic :roll:
Lutkice, vase mame i tate (iz Srbije) su birali i izabrali tog istog Slobu (ne jednom) za predsednika, a ne Srbi iz BiH, Hrvatske itd. ;) ... isto kao sto je to danas druga drzava, nekad su to bile druge republike, zato ne bleji, ostavi to za obliznju livadu i istomisljenike. :D

Slobo je jednako pomogao Srbe u RS i Krajini kao i tvoja keva sa tom garderobom i hranom :ok: ... ishod smo videli ... a gledamo ga i danas na primeru Kosmeta ... pa se ne cudim kako ste pomogli "bracu preko Drine", kad se i domacih (KiM) danas odricete.

Balave po forumu :roll: ... ae teletabisu mali bezi dok te nisam namlatio po usima na ovom forumu, vas patriotizam se oslikava u danasnjoj EUropskoj Srbiji, a ti za mene ne brini, strana je to zemlja za mene kao i vecina naroda koji danas zivi u njoj.

...ps. sto se tice pomoci, imam ja blizih od Arsica da pomazem, a jel Srbija nije demokratska i EUropska, pa nek ih pomognu ;)

Paljba sad' :bye:
 
Ma to onaj nesrecnik iz Kanade Consi. Zbrisao je u Kanadu dok je moj otac krvario po Slavonijama, Baranjama i ostalim pripiz-dinama, dok su Srbi ziveli u bedi, a onda daje sebi za pravo da komentarise i da osudjuje neku politiku. Lik ima problem i treba da ga leci!

Zbrisao :think: ... pa nisam ja tudje prodao, a ni svoje ("poklonio sam").
Tata ti krvario po "pripiz-dinama", pa sta si zapenila :?: , kako su vam tate ratovale, tako vam je danas, zato umesto da Srba ima po kako ih ti zoves "pripiz-dinama", uskoro ce svi da budu u BG (i vi iz Panceva) :mrgreen:

Tebi mala fali i u glavi i medju nogama, pa ti se leci ili nadji nekog da te opusti...mnogo si napeta ;)
 
A ne ne, ovo što ti pišeš je tipičan za tebe bedni pokušaj da se isproziva nekakva politika.
Opet si se pogubio.

Ko je suludom politikom doprineo da ti ljudi odu sa Kosova? Pa tvoj Milošević i njegova komunističko-rusouvlakačka anticivilizacijska sa svetom konfrontirajuća svita.

A ti lepo vuci doope iz te fotelje i pošalji pomoć na taj žiro-račun. Kanađanine. U suprotnom svo tvoje lamentiranje nad sudbinom te porodice te ćini prilično onim što jesi - licemerom.

Aj sad idi odvonjaj u prvu banku.

On je suludom politikom dobio rezoluciju 1244 kojom sada ovi masu kao svetim pismom,da nam nije tog papira i ta cetiri broja crni dani bi nam brzo dosli, zato pazi sta pricas,i gledaj pre toga da razmislis,problem kosova traje od 1968....
 
On je suludom politikom dobio rezoluciju 1244 kojom sada ovi masu kao svetim pismom,da nam nije tog papira i ta cetiri broja crni dani bi nam brzo dosli, zato pazi sta pricas,i gledaj pre toga da razmislis,problem kosova traje od 1968....

Sacekaj na odgovor, prvo treba da uslede konsultacije sa tatom koji je krvario i mamom koja je slala krpice ;) ... sada ce trojka da ti odgovori i ponudi logicno resenje za KiM ;) k'o pravi mali teenager :mrgreen:
 

Da da, ne znas ti cija je ona :mrgreen:

...izlaz je u diktatoru, koji ce sve sto radi za drzavni aparat poslati na robiju i "drustveni" rad u rudnike, a narod na radne akcije ....

Da...kontam ove tvoje postove kao crno-humorno sarkasticne ali nazalost ovo nije za smeh.Samo da si direktorov poznanik/rodjak dobices posao i zastitu!Otisla je Srbija u ****** odavno.A jedva cekam da dobijemo te vize pa da vidim sta ce gospoda koja toliko naglabaiju raditi sa njima.Hoce li ih pojesti ili brisati dupe sa njima?:)
 
Ово је само једна од ко зна колико истинитих прича.Ја познајем бар десетак породица које су доживеле слично.

Али данас су такве истине забрањене за јавност.Тих људи се власт стиди, јер открива њихов прљав веш.Важно је замазати народу очи педерима, хулиганима и којечим.

Ето, већ сам негде написала, али власт ове државе не жели породицама киднапованих и отетих са Косова и Метохије да одобри чак локацију за полагање венаца својим несталим и убијеним.

Овакви социјално запуштени случајеви попут породице Арсић, углавном преживљавају од прескромне помоћи комшија и добрих људи.Међутим беда је све већа и таква помоћ све мања.
 

Back
Top