Vegetarijanski kutak

Ja u principu nisam vegetarijanac, ali volim posnu hranu (ne volim meso), pa mu to dodje skoro isto.
Obozavam posne salate.

Salata od celera: 400 gr. celera, 200 gr. kiselih jabuka, 100 gr. sargarepe, sve ocistiti i izrendati na krupno. Dodaje se soli, jabukovo sirce ili limun, maslinovo ulje i oko 50 gr. seckanih orasha.
Salata od pasulja je isto dobra, ali da ne ponavljam recept ima ga na "Cose za slanoljupce".
 
Pirinac sa brokolijem

Basmati pirinac skuvati u slanoj vodi.
U drugom posudi,takodje u slanoj vodi, skuvati cvetove brokolija i sargaretu.
Na ulju, dosta zagrejanom, proprziti sitne komadice lovorovog lista i malo karija , ja zamenila bosiljkom.
Na ulje dodati pirinac i ocedjen brokoli sa sargarepom.
Jos lo min u polupoklopljenom sudu, drzati na tihoj ri ngli.
Ja resila da dodam i kap dve soja sosa.
Jednostavno, ukusno, brzo....

Za koji dan ponovicu isti recept.
 
.
Daca-o11
Pita od integralnog...
_______
Probala sam to danas i napravila za ručak..
Serviranoo sa salatom bilo mi je odlično.Za svaki slučaj sam priredila i umak od krastavaca ..no moglo je i bez njega.Super je!
 
Poslednja izmena:
Lepi su vam recepti. :)

Evo par mojih nekih eksperimenata, samo uspelih, naravno. :zcepanje:

Čvarci od soje-kao što je neko već napisao, samo ih ja pečem u teflonskoj tepsiji u rerni.

Čorbica od brokolija-Brokoli se izdeli na cvetiće i opere, prvo se izblanšira kratko u slanoj vodi, onda se više dinsta na ulju i u vodi, sa začinima po želji, i na kraju se grubo usitni onim dodatkom za majonez (direktno u šerpi u kojoj se kuvao) i dodaju se po želji krutoni (prepržene kockice hleba) i kisela pavlaka, jogurt ili nešto slično.

varivo bez nekog imena ali skroz OK ukusa-jedan do dva struka praziluka iseckati na kolutiće, pa pržiti na ulju po želji ili maslacu, kad krene da "odmiče" naliti malo vode sa vegetom, povrtnog bujona ili nešto slično, onda dodati šoljicu (može smrznutog) graška, nekoliko šargarepica naseckanih na kolutiće, krompir isečen na sitnije kockice, po želji i sitne cvetiće prethodno probarenog brokolija (karfiola, prokelja...) i kukuruz šećerac. Na kraju dodati alevu papriku i po želji zapržiti. (Začine dodati po ukusu, ja uvek dodam belog bibera, peršunovog lista i belog luka.)

Inače, kao predlog za pohovanje-pivo takođe može da zameni jaja, tata je tako spremao ribu za svetog Nikolu godinama.
 
Ja sam u raspoloženju slatkiša :mrgreen:
Pravila sam plazma tortu, vege varijantu bez jaja:)


PLAZMA TORTA za laktovegetarijance

Potrebne su sledeće namirnice:
- Ide 600 gr plazme (to su dve kutije mlevene plazme)
- sok od dve velike ceđene pomorandže
- maslac 250 grama (ko nije laktovegetarijanac, on može uzeti sojin maslac)
- malo mleka (stavlja se količina koliko bi bilo potrebno da "zauzmu" četiri jaja; umesto običnog mleka se može koristiti ovseno mleko, ima ga u bio šopovima)
- 200 grama šećera u prahu
- šlag po želji
- 150 grama lešnika (u originalnom receptu piše da ih treba samleti, ja ih sitno seckam da budu krupniji, tako mi je lepši ukus)

Dakle, u velikoj činiji se pomešaju plazma, maslac, mleko, šećer, lešnik (prethodno samleven ili iseckan). To "umesiti" i dodavati sok od narandže. Masa treba da postane kompaktna, da se ne razliva, ali i da ne bude suviše suva. Može se još dodati soka ili mleka ako je suvlje.
Sve to lepo upakovati u kalup (na sama nemam kalupe za torte, već sam sve to lepo formirala u obliku torte na poslužavniku, ali se ta masa toliko lepo oblikuje da se nije skoro ni primećivalo da je rađeno bez kalupa, posebno kad je gore došao šlag).
Umutiti šlag i premazati njime gornji deo torte.

neki stavljaju seckane žele bombone u tu tortu, ali meni se to ne sviđa... I u originalnom receptu idu sveža jaja, i Fanta umesto sveže ceđene pomorandže - eto to sam izbacila :) .

Prijatno :)
 
:super:

Evo još nekih zamena za jaja:

- moja drugarica umesto jaja koristi kukuruzno brašno razmućeno u malo vode,
- u palačinke se umesto jaja može staviti malčice kurkume, da im da "zlatnu boju",
- za pohovanje ja koristim umesto jaja jogurt sa malo kurkume (ovo je laktovegetarijanska varijanta, pošto uključuje mlečni proizvod),
- neki koriste kao zamenu umućen tofu sir sa začinima po želji,
- za kolače se preporučuje umesto jaja staviti malo vode i griza (ili mleka, ako sete laktovegetarijanac).

Ovo mi je trebalo! Mama je našla jeftinu somovinu koju bi da panira i pohuje ali nije na vreme upamtila kako je tata pohovao u pivu.

Ni ja ne volim žele bombone u Plazma torti. Ali zar Plazma keks ne sadrži jaja? I mleko?
 
cao, imam pitanje iz tofu-a

danas sam kuvala tofu i primetila sam da smrdi na povracku. to mi nije prvi put da ga kuvam ali ranije nisam to primetila, taj smrad. probala sam parcence i ukus mi nije bio sumnjiv, onako neutralan, ali sta znam. da li je to ok? mislim da je serpa nekriticna... mislim
kuvala sam sirovi tofu, u vodi, nisam nista zacinjavala, malo soli
datum trajanja je ok, mislim da je i frizider ispravan... ili nije? :I
prosle godine sam se trovala pecurkama s pijace pa ne bih ponovo :)
ovo je neki proizvodjac s plavom nalepnicom ali sad da ne ispade da ga ne reklamiram itd
molim da se jave samo koji se razumeju ili naglasite ako niste sigurni
 
cao, imam pitanje iz tofu-a

danas sam kuvala tofu i primetila sam da smrdi na povracku. to mi nije prvi put da ga kuvam ali ranije nisam to primetila, taj smrad. probala sam parcence i ukus mi nije bio sumnjiv, onako neutralan, ali sta znam. da li je to ok? mislim da je serpa nekriticna... mislim
kuvala sam sirovi tofu, u vodi, nisam nista zacinjavala, malo soli
datum trajanja je ok, mislim da je i frizider ispravan... ili nije? :I
prosle godine sam se trovala pecurkama s pijace pa ne bih ponovo :)
ovo je neki proizvodjac s plavom nalepnicom ali sad da ne ispade da ga ne reklamiram itd
molim da se jave samo koji se razumeju ili naglasite ako niste sigurni

Ja tofu do sada nisam kuvala, samo sam ga pržila i to u okviru drugih jela - tada nije nešto posebno mirisalo. Ili, još češće, kupujem ga već dimljenog - spremnog za upotrebu. Ali inače sam primetila da soja kao takva ima nezgodan miris dok se kuva!!
 
Evo i detaljno šta sadrži Plazma :)
Pšenično brašno, šećer, maslac, sojino brašno, biljna mast, med, dekstroza, surutka u prahu, obrano mleko u prahu, sredstva za dizanje testa (E 503 , E500 ) so, emulgator: sojin lecitin , vitamin C, niacin, vitamin B6, tiamin, aroma. Može da sadrži u tragovima lešnik.

Za one koji nisu laktovegetarijanci ili ovolaktovegetarijanci, mislim da se lako može naći mleveni posni keks.
 
Ovo mi je trebalo! Mama je našla jeftinu somovinu koju bi da panira i pohuje ali nije na vreme upamtila kako je tata pohovao u pivu.

Ni ja ne volim žele bombone u Plazma torti. Ali zar Plazma keks ne sadrži jaja? I mleko?

Za pohovanje ribe, umutis smesu malo gusce nego za palacinke, od piva, brasna i začina. Time obložiš ribu i pržiš.
 
imate posne zele bombone to nije nikakva egzotika... soko starkove su bile posne... biljni zelatin da li je to pektin

Da, pektin, to je ono što pomaže da se zgusne i pekmez od šljiva ali nije u tome stvar, jednostavno ih ne volim.

Evo i detaljno šta sadrži Plazma :)
Pšenično brašno, šećer, maslac, sojino brašno, biljna mast, med, dekstroza, surutka u prahu, obrano mleko u prahu, sredstva za dizanje testa (E 503 , E500 ) so, emulgator: sojin lecitin , vitamin C, niacin, vitamin B6, tiamin, aroma. Može da sadrži u tragovima lešnik.

Za one koji nisu laktovegetarijanci ili ovolaktovegetarijanci, mislim da se lako može naći mleveni posni keks.

WOW! Baš detaljno. :lol: Ne znam, ja sam amater, znam samo da je ne jedem onih dana kad postim.

Za pohovanje ribe, umutis smesu malo gusce nego za palacinke, od piva, brasna i začina. Time obložiš ribu i pržiš.

:hvala:
 
Da, pektin, to je ono što pomaže da se zgusne i pekmez od šljiva ali nije u tome stvar, jednostavno ih ne volim.

WOW! Baš detaljno. :lol: Ne znam, ja sam amater, znam samo da je ne jedem onih dana kad postim.

Ni ja nikako ne volim žele bombone...nekako su mi - kao da žvaćem zaslađenu gumu :zcepanje: .
A što se tiče detaljnosti :) neko vreme sam odokativno kupovala kekse, a onda sam shvatila da većina keksa ima jaja koja ja inače ne jedem :( pa sam morala da počnem da čitam svaku deklaraciju svega što kupim :(
Neverovatno je gde sve stavljaju jaja u prahu :mrgreen: !
Najnezgodnije mi je u pekarama...gde ne znam šta se gde stavlja, a nije uvek istaknuto na deklaracijama. A prodavačicama treba ohoho vremena da me informišu... Npr. ja pitam, da li nešto sadrži jaja, a ona me zblanuto pogleda i kaže : "Ali sada nije post". Pa kad shvatim da to što sam htela da uzmem ima jaja, onda naručim nešto drugo, a ona me opet zbunjeno gleda i kaže "Ali to sadrži margarin /mleko" (ili šta već).
Nikako da jednostavno samo dođem do proste činjenicei ma li u nečemu jaja ili ne :mrgreen: , a baš mi se ne objašnjava detaljno svakom šta inače jedem, a šta ne... to odmah povuče pitanja zašto je to tako...a meni se žuri npr:) .
 
Jao, znam. :aha: Bili smo pre neko veče na slavi kod kućnih prijateljica i, pošto je sve to kod mene još uvek "taze" i nedefinisano, imale su 1 000 000 pitanja i na sva do jednog sam morala da odgovorim da bi se uverile da nije to do njihovog mesa i domaćičkih sposobnosti i i dalje svima više odgovara kao argument moja primarna bolest nego moja griža savesti zbog jedenja leša. I onda ubacim u priču i hormone stresa koje nadbubrežne žlezde te žrtve luče dok je odvode od štale/svinjca do mesta klanja, makar je i omamili pre samog klanja... Tu većina ostane bez argumenata jer sam po tom pitanju ipak obrazovanija/bolje edukovana od većine sagovornika.
 
Jao, znam. :aha: Bili smo pre neko veče na slavi kod kućnih prijateljica i, pošto je sve to kod mene još uvek "taze" i nedefinisano, imale su 1 000 000 pitanja i na sva do jednog sam morala da odgovorim da bi se uverile da nije to do njihovog mesa i domaćičkih sposobnosti i i dalje svima više odgovara kao argument moja primarna bolest nego moja griža savesti zbog jedenja leša. I onda ubacim u priču i hormone stresa koje nadbubrežne žlezde te žrtve luče dok je odvode od štale/svinjca do mesta klanja, makar je i omamili pre samog klanja... Tu većina ostane bez argumenata jer sam po tom pitanju ipak obrazovanija/bolje edukovana od većine sagovornika.

Da, primetila sam da mnogi imaju mnogo više razumevanja kada iz zdravstvenih razloga odbiješ nešto (tj. zahvališ se na nečemu), nego kada to činiš iz etičkih razloga. Sa takvim razlozima se - ismejavaju i shvataju ih neozbiljnim. U početku sam i ja navodila kao primarni razlog zdravstveni aspekt (jer sam pre dve godina imala velikih zdravstvenih problema), da izbegnem raspravu. Tako mi je bilo lakše, nisam gubila energiju.
Sada sam prestala da objašnjavam... to je tako, ja ne jedem meso, ribu i jaja i tačka:). Ali do sada su se ljudi oko mene već navikli na to, pa i nemam problema.
Kod mene je malo još i komplikovanije, što se tiče društvenih kontakata, pošto nikad ne pijem kafu, ni crne čajeve, niti jedem čokoladu, .. (niti išta što sadrži kofein).. ne pijem alkohol, niti gazirane sokove.... e tu treba biti majstor, pa ne uvrediti domaćicu, koje su u principu vrlo osetljive, vezuju se jako za to šta je neko pojeo/popio..

Srećom, pa uvek ima nekih "običnih" čajeva ili mineralne vode..ili sokića :)

Vremenom se ljudi naviknu i znaju da nije "do njih". :mrgreen:
 
E da, a kad neko sazna da sam vegetarijanac, pitaju me "Pa ŠTA ti jedeš onda, ako ne jedeš meso?"

Šta da kažem?
"Ma ništa posebno... samo hiljade i hiljade vrsta žitarica, mahunarki, orašide, voće, povrće...jadna ja" :mrgreen:
 
Juče probao ovo jelo čije ime ne znam, ali znam da sam se oduševio ukusom (mada nisam vegetarijanac). :D

_______________________
Potrebni sastojci

- 125 g sojinih komadića
- 2 glavice crnog luka
- 800 g povrća (šargarepa, celer, praziluk, paradajz) – mada može po želji i nešto drugo da se doda (ja obavezno dodajem brokoli)
- 1 kašika vegete
- 4 kašike ulja (ja koristim maslinovo ulje)
- 400 g testenine
- biber
- muskatni orah
- so
- peršun (može i suv i svež, po želji)

Priprema

Sojine komadiće prokuvamo kratko u slanoj vodi i ocedimo ih. Testeninu skuvamo. Popržimo luk, dodamo sojine komadiće, a nakon nekoliko minuta i muskatni orah i biber.
Povrće očistimo, iseckamo i dodamo sojinim komadićima. Posipamo vegetom, dodamo malo vode i dinstamo 30 min. Umak od soje i povrća prelijemo preko testenine i obilno posipamo peršunom.

(Jelo je namenjeno za četiri porcije)

Recept otkucala moja devojka.... :)
 
Anti, bravo za tvoju devojku i tebi za izbor bas takve!
Ja cu danas dati ovaj recept


MUCKALICA OD SOJE

Potrebno300 gr soje u komadicima
500 gr crnog luka
5oo gr sitno iseckane paprike
250 gr soka od paradajza
aleva paprika (ljuta, ko voli)
ulje, so, biber

U serpu staviti ulje, sitno seckan luk i paprike. Poklopljeno dinstati na tihoj vatri 20 min.
U posebnoj posudi obariti komadice soje. Sve sjediniti i dodati sok od paradajza, malo posoliti, dodati 1 kafenu kas. aleve paprike, pobiberiti.
Na jacoj vatri lagano mesati oko 10 min, dok se muckalica malo ne zgusne.
Ova kolicina je za puno osoba.
 
I, kao što sam obećala na drugoj temi, evo recepata iz novina, uglavnom spadaju u posne što znači da su vegetarijanski, veganski ili semiveg.

Za početak, nešto iz magazina Život +

Šnicle od pirinča Potrebno je:200g pirinča, 3 kašike brašna, 1,5dl ulja, biber i so.

Pirinač oprati, ocediti, skuvati, ponovo ocediti i ohladiti. Dodati kašiku brašna, biber, so i praviti male šnicle. Svaku šniclu uvaljati u brašno i pržiti na vrelom ulju.

Prokelj sa orasima (za laktovegetarijance): Potrebno je: 1kg prokelja, 50g maslaca, glavica crnog luka, 100g iseckanih oraha, sok od jednog limuna, kašičica morske soli, biber po ukusu i dve kašike parmezana.

Kuvajte očišćen prokelj u 1,5l proključale, posoljene vode oko 7-8 minuta, izvadite i ocedite. U velikom tiganju otopite maslac na umerenoj temperaturi, pa na njemu pržite 2-3 minuta iseckan crni i beli luk neprekidno mešajući. Dodajte glavice prokelja isečene na pola i pržite još oko 5 minuta. Po potrebi dodati još maslaca. Dva minuta pred kraj dodati seckane orahe. Začiniti limunovim sokom i posuti struganim parmezanom.
 
Njoke u zelenom sosu (porcija za dve osobe) Potrebno je: 500g njoka, 3 čena belog luka, 200g kelja, 100g kikirikija, sok od limuna, 2 kašike hladno ceđenog maslinovog ulja, so i biber po ukusu. U pola litra kipuće vode kuvajte listove kelja 10 minuta, ocedite i izblendirajte sa belim lukom i kikirikijem. Obariti njoke prema uputstvu, ocediti i pomešati sa keljom, začiniti maslinovim uljem, sokom od limuna, bibeom i solju. Služiti dok je još toplo.

Portugalska čorba (iz originalnog recepta sam izvacila kobasice) Potrebno je:450g kelja, 2 kašike maslinovog ulja, 6 krompira, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, so i biber po ukusu.

Na umerenoj vatri zagrejati maslinovo ulje, na njemu propržiti crni luk 3 minuta, pa dodati beli luk još 1 minut. U duboku šerpu sipajte 2l hladne vode, oljuštite krompir, isecite na kockice i stavite u vodu. Pojačajte temperaturu i, kad provri, smanjite, pa kuvajte još 15 minuta dok krompir ne omekša. Izvadite krompir i ispasirajte ga u blenderu, pa ga vratite u supu. Zatim očistite i dobro operite listove kelja, ubacite i njih u vodu i kuvajte oko 10 minuta. Po ukusu začinite solju i biberom i sipajte u duboke tanjire. (Po želji umesto kobasice iz originalnog recepta dodati krutone.)
 
Njoke u zelenom sosu (porcija za dve osobe) Potrebno je: 500g njoka, 3 čena belog luka, 200g kelja, 100g kikirikija, sok od limuna, 2 kašike hladno ceđenog maslinovog ulja, so i biber po ukusu. U pola litra kipuće vode kuvajte listove kelja 10 minuta, ocedite i izblendirajte sa belim lukom i kikirikijem. Obariti njoke prema uputstvu, ocediti i pomešati sa keljom, začiniti maslinovim uljem, sokom od limuna, bibeom i solju. Služiti dok je još toplo.

Ovo ću sutra da probam :ok:
 
Sad sam se nešto igrala i toplo preporučujem ovu lakto- varijantu. :super: Krompire očistila i isekla na krupne komade, poput kocki, pleh samo malo podmazala, pa u njemu direkt posula krompire: biljnim začinom, alevom paprikom, belim biberom, mlevenim bosiljkom i na kraju još malo, malčice griza, pokrila folijom, zapekla i na kraju koknula kajmaka preko, na još vruće. :zjede:
 

Back
Top