Vegetarijanski kutak

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Ovde bi bilo mesto gde bi postavljali vegeterijanske recepte. Za početak, evo mog najomiljenijeg recepta, to spremam kad baš nemam ideju šta bih tog dana mogla da jedem :) :

SOJA SALATA

- dve šolje sirove soje
- dva paradajza
- dva krastavca srednje veličine
- komad kupusa
- jedna paprika (najbolje žuta)
- peršun (pola veze)
- mirođija (pola veze)
- crveni luk, manja glavica
- so po ukusu
- maslinovo ulje (najbolje, a može i neko drugo)

Soja se pre toga natopi noću, a onda se kuva (treba joj sugo da se obari, tek kada zrna dobro omekšaju, gotova je). Dobro je prilikom kuvanja sipati u vodu i malo ulja i malo soli, inače bude bljutava).
Paradajz, krastavac, papira, peršun, mirođiju i luk iseckati, kupus narendati, i soju kada se prohladi nakon kuvanja dodati. Sve to promešati i eto jela koje može da "drži" ceo dan, posebno u kombinaciji sa domaćim hlebom ;) . Jednostavno, a efikasno.
 
SALATA OD PŠENIČNIH KLICA

Uzme se količina pšenice belije po izboru i natopi se u vodi. Tako treba da stoji 12h. Nakon toga se pšenica "raširi" po nekom poslužavniku npr. ili nekoj sličnoj zgodnoj posudi. Ostavi se tako na toplom mestu, dok ne isklija. Potrebno ju je po malo "fajtati" vodom, da stalno bude po malo vlažna.
Kada klice isklijaju, pšenicu prebaciti u posebnu posudu. Preliti maslinovim uljem, i dodati ili limunov sok ili jabukovo sirće po želji.

Osim za salatu, takve klice se mogu koristiti i u drugim jelima (na primer, pomešane sa gore navedenom salatom).
 
KOFTE

Potrebno je:
- jedno 200-300 gr brašna (zavisi od same smeše)
- dva krompira
- dve veće šargarepe
- može se po želji dodati i malo prethodno natopljenog, pa onda mrvljenog žutog graška (to jelu daje proteinsku jačinu)
- ulje (suncokretovo, palmino..dakle, po želji)
- 2 kašičice karija (začin, može se kupiti u biošpajzu)
- kašičica aleve paprike
- malo bibera (po ukusu)
- seckana mirođija po ukusu
- kašičica soli

SITNO narendati krompir i šargarepu, i iseckati mirođiju. Dodati gore navedene začine (mogu se ubaciti još neki, po ukusu. Neki ubacuju beli luk takođe), kao i mrvljeni žuti grašak. Dodati par kašika ulja, čisto da smesa postane "malo masnija" i zatim dodatavi po malo brašna i "mesiti" sve dok se ne napravi kompaktna smesa. Od te smese praviti kuglice i pržiti ih u prethodno zagrejanom ulju.

Nakon što su gotove, njih je najbolje služiti uz pirinač i preliv od paradaz sosa. U principu su "jake" pošto su pržene, i trebalo bi zato da su u drugom planu u odnosu na pirinač (tj. treba da bude jedno dva puta vise pirinča nego kofti ).
 
Prepisacu namirnice iz tvojih recepata, mada vecinu imam.
A koja soja? U komadina ili u ljuspicama?
Danas sam kuvala po nekom svom receptu>
_ crni luk i sezonsko povrce izdinstala, dodala pirinac i podlila temeljcem _ posna supa iz kesice, to sam imala u kuci. Ubacila kriske jabuka.
Sasvim solidan rucak !
 
Prepisacu namirnice iz tvojih recepata, mada vecinu imam.
A koja soja? U komadina ili u ljuspicama?
Danas sam kuvala po nekom svom receptu>
_ crni luk i sezonsko povrce izdinstala, dodala pirinac i podlila temeljcem _ posna supa iz kesice, to sam imala u kuci. Ubacila kriske jabuka.
Sasvim solidan rucak !
U zrnima, obična, sirova soja, ima je u radnjama na merenje.
http://img443.imageshack.us/img443/4668/soja.jpg

U principu, za vegetarijansku ishranu je lako snaći se za početak u smislu, kuva se kao i sve do sada (koliko je povrća), samo se izbaci meso. Mislim, meni je to bila idealna prva pomoć kad sam postala vegetarijanac :)
 
Sutra ću ovo da probam ;)

Faširane šnicle od prosa
- 1 šolja prosa
- 1 glavica crnoga luka
- 1 manja glavica celera
- so
- hladno cedeno ulje
- zacini od biljaka
Proso probrati, oprati i obariti. Celer izrendati sitno, luk iseckati, dodati zacine i izmešati. Praviti male cufte i peci u rerni na 180° 20 minuta. Na kraju ih premazati uljem. Služiti sa varivom i dosta sveže salate.
 
BROKOLI SA PIRINČEM

napomena: ovo je recept za laktovegeteirjance, u receptu je i mlečni proizvod

- brokoli
- začini: kurkuma, aleva paprika, biber, kari, šećer, svega po pola kašičice
- seckan peršun i mirođija po želji
- paradajz sos (dobar je onaj koji već ima začine u sebi, pizza varijanta)
- 2 šoljice pirinča DUGOG ZRNA (najbolji je basmati pirinač, ima ga u biošpajzovima i bolje opremljenim radnjama).
- 1/5 maslaca (Imlekovog od 250 grama).
- maslinovo ulje

U vodi se obari brokoli. U vodu je pethodno potrebno dodati so i malo ulja. Kada se obari, ostavi se sa strane da se DOBRO ocedi, pre nego što se sipa u posudu. Prelije se sa malo maslinovog ulja.
U loncu se zagreje komadičak maslaca sve dok se ne otopi (paziti da ne zagori ,to se lako desi..), na maslac dodati sve gore navedene začine OSIM KURKUME i par sekundi pržiti začine na maslacu. Preliti začine i maslac paradajz sosom i dodati seckani peršun i mirođiju.Kuvati još par minuta. (U sos se može dodati i mlevena leblebija, da ovaj obrok ima i izvor biljnih proteina) Tim sosom preliti brokoli.

I sad je na redu pirinač.
Prvo ga isprati u nekoliko voda. Dobro ga ocediti. Zatim, 1/5 maslaca istopiti u loncu. Vatra je najjača, na trojci. Na takav maslac dodati prethodno pripremljen pirinač i propržiti ga, dok blago ne zarumeni. Kada ste to uradili, u tu istu posudu dolijte vode. Nivo vode ne sme da bude veći od pola centimetra od nivoa proprženog pirinča! Voda je hladna, iz česme. U vodu se doda i malo soli, pola kašičice je dovoljno.
Zatim, kada smo dodali vodu, poklopimo lonac sa sve pirinčem i vodom. Ringlu naštimamo na najslabije, na jedinicu, ili na "pola". Kada se ringla dovoljno ohladila, stavimo natrag lonac na nju.
Pirinač se kuva sve dok voda potpuno ne ispari! Servira se zajedno sa brokolijem prelivenim umakom od paradajza...

A i inače, takav pirinač je dobro jelo samo po sebi. Može se napraviti neka dobra salata od jogurta uz nju i mljac mljac...
 
Sutra ću ovo da probam ;)

Faširane šnicle od prosa
- 1 šolja prosa
- 1 glavica crnoga luka
- 1 manja glavica celera
- so
- hladno cedeno ulje
- zacini od biljaka
Proso probrati, oprati i obariti. Celer izrendati sitno, luk iseckati, dodati zacine i izmešati. Praviti male cufte i peci u rerni na 180° 20 minuta. Na kraju ih premazati uljem. Služiti sa varivom i dosta sveže salate.

Probala sam!
U proso koji sam kuvala sam dodala i malo soli i karija, da poprimi ukus začina. Nakon što sam ga iscedila, ostavila sam da se ohladi.
Umesto celera koji nisam našla, stavila sam šargarepu, sitno rendanu. I luk sam stavila crveni. Od začina sam dodala seckani peršun, so, kari. U smesu sam dodala malo ulja, da bi mogle da se prave ćufte, a da se ne raspadnu. I sve sam to lepo pekla, ali na jačoj vatri (oko 240 stepeni), da bi spolja bile malo hrskave, a iznutra meke.
Primetila sam da moraju pažljivo da se vade sa pleha, inače se rasture.

Kao preliv sam spremila paradajz sos, kao u receptu sa koftama.

Kao prilog sam spremila šargarepu i kelj na pari. Kao začin sam dodala mešanu morsku so sa pečenim susamom. Još sam dodala prilog od malo mladog luka i zelene salate. I mogu vam reći da sam prezadovoljna :D , muž i ja smo sve slistili u roku od pola sata :D .
 
Poslednja izmena:
Jao, Valeria, jedva te nadjoh....samo zato sto nisam bila pazljiva!
Recepti su ti odlicni tim pre sto su nam sve namirnice uglavnom dostupne.
Znas li ti ili neko sa ove teme nesto o sitaki gljivama?
Ubedjujem muza da mi se pridruzi jer znam da delimo isto misljenje _ Zivot zivotinjama!
Divim ti se sto i nakon tvog posmatranja toka kretanja zvezda imas volje i zelje da pomognes savetima.
Ja sam ovolaktovegetarijanac i dobro se osecam!
 
Umesto jaja, da se ćufte ne bi raspadale, može se koristiti sojino brašno. Jedna kafena kašičica, srednje napunjena, po količini odgovara jednom jajetu. (steže, i sadrži belančevine) Tako je moguće i nevegetarijanske recepte prilagoditi vegetarijanskim potrebama.
 
Evo mog danasnjeg ovolaktovegetarijanskog rucka!
Paprike punjene krompirom,

Oko 3oo grama krompira iseckati na kockice,
iseckati glavicu crnog luka, i belog u kolicini koju podnosite,
so, biber, zacine..ja se odlucila za bosiljak.
Time puniti paprike,
Ukoliko vam je preostao nadev, prekriti njime dno vatrostalne cinije, pa odozgo paprike. Sa malo ulja staviti u rernu da se zapece a u pola pecenja preliti smesom od 3 jaja i pavlakom.
Rucak bogovski...verujte mi!

Vec sam objasnjavala u prethodnim svojim pisanijama da je moj razlog za ovakvom ishranom iz cisto etickih razloga.
Zadovoljna sam _ zivotinje na broju a pocela gubiti na kilazi.
Svi vec primetili, pa rekoh...da vam se pohvalim!
 
Umesto jaja, da se ćufte ne bi raspadale, može se koristiti sojino brašno. Jedna kafena kašičica, srednje napunjena, po količini odgovara jednom jajetu. (steže, i sadrži belančevine) Tako je moguće i nevegetarijanske recepte prilagoditi vegetarijanskim potrebama.

:super:

Evo još nekih zamena za jaja:

- moja drugarica umesto jaja koristi kukuruzno brašno razmućeno u malo vode,
- u palačinke se umesto jaja može staviti malčice kurkume, da im da "zlatnu boju",
- za pohovanje ja koristim umesto jaja jogurt sa malo kurkume (ovo je laktovegetarijanska varijanta, pošto uključuje mlečni proizvod),
- neki koriste kao zamenu umućen tofu sir sa začinima po želji,
- za kolače se preporučuje umesto jaja staviti malo vode i griza (ili mleka, ako sete laktovegetarijanac).
 
Jao, Valeria, jedva te nadjoh....samo zato sto nisam bila pazljiva!
Recepti su ti odlicni tim pre sto su nam sve namirnice uglavnom dostupne.
Znas li ti ili neko sa ove teme nesto o sitaki gljivama?
Ubedjujem muza da mi se pridruzi jer znam da delimo isto misljenje _ Zivot zivotinjama!
Divim ti se sto i nakon tvog posmatranja toka kretanja zvezda imas volje i zelje da pomognes savetima.
Ja sam ovolaktovegetarijanac i dobro se osecam!

Nemam iskustva sa shitaki gljivama, ali planiram i to da probam, pa ću javiti iskustva;). Nadam se da će neko sa teme moći da kaže nešto više o njima!
I inače gljive i pečurke gledam da ne konzumiram preterano često, jer mi izazivaju težinu u stomaku. Ne znam da li će i šitaki tako delovati na mene.
Drago mi je da se osećaš dobro ;).

A što se tiče tvog muža, možda se i on vremenom uklopi... ja samo posmatram kako svi oko mene jedan po jedan polako postaju vegetarijanci :), a presudni momenti su, osim naravno etički, i kada probaju koliko vege ishrana može da bude ukusna, a neopterećujuća za organizam! :)
 
SALATA OD PASULJA
(njam njam)

Potrebno je:
- otprilike 300 gr pasulja, šarenog ili još bolje crvenog salatnog (ja sam probašla neki šareno crni sa oooogromnim zrnima i fino je ispalo)
- 5-6 crvenih paprika
- 2 čena belog luka (može i manje ili više, u zavisnosti od ukusa)
- jabukovo sirće
- neko hladno ceđeno ulje
- pola veze peršuna
- so
- kašika senfa (super je onaj pikant senf, sa začinima)

Ovako: pasulj se skuva u vodi koja se soli pri kraju kuvanja, ali tako da se zrna ne raspadnu, nego da ostanu celovita. Nakon toga se procedi, prebaci u veću posudu i naulji hladno ceđenim uljem.

U međuvremenu se ispeku paprike u rerni, na vatri srednje jačine, i kada im korica potamni i počne da se odvaja, izvade se iz rerne, oljušti im se korica i sitno se iseckaju. Zatim se dodaju u posudu sa pasuljem.

Sitno se iseckaju 2 čena belog luka, peršun i to se doda u posudu.
Sve se to lepo promeša i doda malo jabukovog sirća po ukusu i kašika senfa, i ponovo promeša.
I spremno je za konzumaciju :).
 
DOMAĆI HLEB SA ZAČINIMA
(pisala sam o tome na "Zdravlju", pa prebacujem ovde, pošto je domaći hleb ipak bitan deo moje vege kuhinje:) )

Potrebno je:
3/4 case mleka
malo tople vode (za kvasac, posle sve to zajedno ide u hleb)
3/4 pakovanja maslaca (mislim na onaj plavi imlekov)
kasicica secera
6 casa brasna (moze se uzeti 4 solje crnog a dve belog ili kombinovati po zelji, jedino ako je skroz crno brasno, onda moze malo gorkasto da ispadne)
1 kvasac
2 kasicice soli
volim da dodam po zelji seckane masline, origano i kari (zacin, ima ga i u obicnim radnjama, daje hlebu neverovatan ukus).

U loncu zagrejes mleko, maslac i secer, sve dok se ne otopi maslac. Bitno je da ne provri. Kad se otope, tu smesu sklonis sa strane i poklopis sa necim obavezno, da ostane toplo.

Kvasac razmutis sa malo mlake vode, tu doda malcice brasna i secera.
U drugoj posudi sipati DVE case brasna, dodati razmuceni kvasac, so, masline i ostale dodatke po zelji, i na kraju dodati i smesu sa mlekom, maslacem i secerom.

To sve pomesati, a onda POSTEPENO dodati ostatak brasna, sve dok se ne umesi testo koje se ne lepi za prste. Ako je lepljiva smesa i dalje, dodati jos malo brasna i preko tih navedenih 6 casa brasna.

Dakle, kada se umesi, prekriti i ostaviti da se dize jedno 45 min. Potom hleb premesiti i staviti u nauljene kalupe za pecenje (moze i obican pleh, ali je dobro da se sto TANJE formira, jer ce on rasti... ako ostane debeo hleb, kad jos dodatno naraste, ukoliko je previsoka temperatura pecenja, moze se desiti da ostane ziv iznutra). I tako na plehu ga ostaviti da raste jos jedno 45 min.
U principu, sto duze raste, to ce biti bolji.

Nakon toga, peci na 190 stepeni dok hleb doooobro ne porumeni. Kada se kucne nozem, treba onako tupo da se cuje kada je gotovo. Koliko dugo se pece, to zavisi od rerne do rerne. U originalnom receptu pise 45 min, dok ga ja ispecem za pola sata.

Kada se ispece, hleb se uvije u mokru krpu na jedno 10 min i saceka da se ohladi. Nije preporucljivo seci hleb dok je jos vreo, jer moze izgledati gnjecav i nepecen. Najbolje je kada malo odstoji.

To je laktovegetarijanska varijanta. Za striktnu vege varijantu mleko zameniti mlakom vodom,a maslac biljnim uljem.

Ovako izgleda komplikovano kad se napise, ali to je stvar rutine. I nikad hleb ne ispadne u potpunosti kao prethodni, bar meni (nekad je reshiji, nekad je meksi), mada ja cesto u toku samog rada prilagodjavam recept, u zavisnosti od sastojaka. I mnogo je bitno pokusavati, normalno je da prvih par puta hleb ne uspe, treba steci osecaj za testo...
 
Umak od Tikvica

3 male tikvice
1 mala glavica luka
1 žlica paradajz pirea ili šalica od kave soka
pol žličice šećera
pol žličice soli
2 velike žlice brašna
začini po ukusu...ja dodajem
Sol,papar.malo kopra i žličica kima u prahu
Vode oko 2 dcl
Tikvice izrezati na kockice ili naribati na rezance.
Male zelene se ne moraju guliti,ali tko želi može.
Glavicu luka izdinstati na malo masnoće(ja stavljam maslinovo ulje)..može putar ili po želji.
Kad je luk gotov dodati pol žličice šećera,promješati da se šećer rastopi,na sve to stavite tikvice i prodinstajte.
Nakon par minuta dodajte brašno i vode da dobijete umak,začine po želji sve dobro promješati.Posoliti i popapriti po ukusu.Tko voli ljuto može dodati 1 čili papričicu ili feferonu.
Kuhati cca 20 minuta na laganoj vatri i servirati uz pire krumpir,rižu ili tjesteninu.
 
Probajte možda se nekom svidi..

Čvarci od soje


Soja komdići količina po želji
maslinovo ulje
začini:.korijander,crvena mljevena paprika,
sol,papar i ostalo po ukusu

Sojine komadiće prokuhate u vodi u koju ste dodali vegete,začin C ili nešto slično,malo soli ili pola povrtne kocke za juhu
Ocjedite
Na tavu stavite ulje,ocjeđene i kuhinjskim ručnikom izbrisane komadiće soje,pospite ih svim začinima
i pržite dok ne postanu rumeni.
Salata po želji
 
Cufta od soje

250 gr. ljuspica od soje preliti vrelom vodom, da odstoje 2-3 minute, ocedite vodu i sipate u vecu zdelu.
U zdelu dodajete 1 solju (za mleko) kuvan pirinac, 4 cena sitno seckan beli luk, seckan persun, vegetu, soli po ukusu, biber, 4 kasike belog brasna, 4 kasike kukuruznog brasna.
Sve ovo izmesite rukama. Oblikujte cufta (oko 20 komada). Svaku cuftu uvaljajte u mesavini od prezle i susama. Przite na ulju.Odlicna su i kad se ohlade.
Uz ove cufte najbolji je sos od paradajza: Paradajz se oljusti i ispasira ilki na rende, crni luk se isto ispasira ili na rende, 2-3 paprike isto ispasirane ili na rende. Prvo se proprzi luk, pa se dodaje paprika, pa paradajz. Kad se dobro ukuva, dodaje se soli i mleveni bosiljak.
 
evo vam nesto interesantno

kore za pitu od integralnog brasna-crne
jedna solja kukuruza
jedna solja graska
dva veca krompira iseckana na kockice
dve sargarepe
sve obarite,procedite vodu,pobiberite,posolite,najlepse bi bilo kad bi mogli da dodjete do mesavine indijskih zacina ali u nedostatku toga moze i ova balkanska mesavina soli i bibera.
kore isecite na cetiri jednaka dela tj kvadrate,uzimajte po dve savijajte kao sarmu u rolnice i przite na vreloj masnoci.Super su.Nesto slicno prolecnim rolnicama.
 

Back
Top