Vegetarijanski kutak

kupila sam TEMPEH u radnji zdrave hrane, onako, delovalo mi je kao sojine ćufte koje su ok, i tofu je ok i jestiva hrana, ali ovo je :bljak:
rok mu nije istekao i stajao je kod mene u frižideru zapakovan
tempeh je nekakva prerađevina od soje
otvorila sam ali imam još neki komad, ako znate kako to da postane ukusno a mogu čak i da dam nekom ako hoće jer ima još komada :>>
bljak :neutral:
 
Tempeh je sirovina, poput sirovog sejtana. Nemam ideju kako dalje, nikad ga nisam videla po lokalnim biošopovima, ali sigurna sam da ima recepata po netu. Probaj na yummly da nađeš nešto, ili na one green planet.
 
Inače, noisette praline... Potrebno po 200g pečenih lešnika, crne i bele čokolade (sve preporuke za posnu Gold, smešna cena a super kvalitet), kalup za led ili praline, ulje da se podmažu pregradice, dve posude za topljenje čokolade, blender ili secko, špatula i ostala pomoćna sredstva. Dakle, lešnike ispeći, oljuštiti i blendirati dok se ne dobije smesa slična puteru od kikirikija ili taanu. Za to vreme istopiti zajedno po 100g jedne i druge čokolade u jednoj i isto toliko u drugoj, malkice većoj posudi. Umešati puter od lešnika u čokoladu iz veće posude, sipati u kalup i ostaviti da se stegne u frižideru/zamrzivaču, zavisi koliko vremena imate. Kad se potpuno stegnu, izvaditi iz kalupa pa glazirati drugom turom istopljene čokolade. Jedna trogodišnja "pahuljica" s kojom su se praline zadesile pod istim krovom je svaki čas nalazila neki posao oko stola na kom su stajale. Najveći kompliment za domaćice-moju ćerku i mene. :heart:
 
HILANDARSKI ĐUVEČ, potpuno veganski, lep uz bareni krompir ili neku testeninu, toliko lep da je komšinica tražila recept da ga sprema za svoju posnu slavu.

POTREBNO: 250g sojinih komadića, 400g praziluka, 400g crnog luka, 400g svežih šampinjona, 400g pečene, očišćene paprike, 150ml ulja, 150ml belog vina, 180ml paradajz-soka, lovorov list, biber u zrnu, so, mleveni biber, origano, biljni začin (tipa Vegete)
PRIPREMA: sojine komadiće potopiti da odstoje u vodi, ocediti i kratko obariti posle toga u posoljenoj vodi sa par listova lorbera i i biberom u zrnu. Praziluk iseckati pa izdinstati sa c. lukom i pečenom paprikom na jednoj nepunoj čaši ulja. Tu dodati 400g krupno sečenih šampinjona. Pred kraj dinstanja pomešati sa oceđenim sojinim komadićima, dodati od začina po želji soli, vegete, bibera, origana, preliti čašom paradajza i 150ml b-. vina. Sve to staviti u rernu i zapeći dok ne ispari sva tečnost.
 
Evo ukusnog i brzog ručka:
-obariti u slanoj vodi jednu srednje veliku glavicu karfiola (prethodno iscepkanu na sitnije cvetove)
-obariti 300gr očišćenog prosa u slanoj vodi
-u vatrostalnu činiju podmazanu maslinovim ili kokosovim uljem, sipati proso i karfiol. Začiniti soja pavlakom za kuvanje sa malo kurkume i bibera. Posuti peršunom. Zapeći u rerni. Kad izvadite iz rerne možete posuti rendanim dimljenim tofuom. :ok:
 
PLJESKAVICE OD SOJINIH LJUSPICA: OK... Prvo sam potopila otprilike količinu sojinih ljuspica, pred kraj natapanja dodala malo griza. Dvoumila se između njega i ovsenih pahuljica mlevenih, sledeći put probam s njima. Onda prebacila soju da se ocedi i potopila mleveni lan. Naseckala crni luk, narendala šargarepu. Nisam imala cveklu, ne volim celer i tako... Propržila povrće na maslinovom+suncokretovom ulju. Kad se povrće prohladilo, sve sam pomešala, dodala začine-još vegete, biber, peršun, čili sos, soja sos, ne sećam se, moguće i još nešto. Trebalo je još bolje da ocedim smesu, onda bi mogle odmah da se prže, ovako sam morala da ih formiram, ohladim, zapečem i tek onda ispržim. Ali vredelo je.

18557173_10212874108545702_5903211468816217352_n.jpg
 
darko-rundek.jpg


Darko Rundek (Official)

Kad sam tražio da na sinoćnjoj promociji ne bude hrane koja dolazi od zaklanih životinja, naišao sam na iznenađujuće prihvaćanje. Iznenađujuće utoliko što bi "Stare krovove" čovjek automatski povezao sa čvarcima, špekom, mladim lukom i sirom s vrhnjem.

Tu su našla jako ukusna i fino spremljena jela iz Bistro Vještica, osim super rolade od povrća, najviše me se dojmila sarmica od blago barenog kelja oko nadjeva od koprive. Gotovo da sam siguran da je session koji je još zvonio dok sam odlazio bio muzički uzbudljiv i fin povezan s tim što smo tamo jeli. A i pili : )
 
ljub5.jpg


SLOVENSKA UMJETNICA ŠOKIRALA LJUBLJANU: U čemu je problem? Takvu svinju imate kod kuće

Činjenicu javnosti performansa, odnosno činjenicu da mu svjedoče brojni prolaznici i prolaznice, umjetnica je iskoristila da bi inače skrivenu okrutnost izložila na javnoj sceni, u nastojanju da probudi "licemjernu svijest prolaznika"

http://www.lupiga.com/vijesti/slove...u-cemu-je-problem-takvu-svinju-imate-kod-kuce
 
^ Nije mi dobro...
A vidi kako se neki smeju...
Neuspeli "performans", rekla bih. Ja na slici primećujem samo ravnodušnost.

Smeju se ubijenom bicu :confused: bas iz tog razloga osobe koje se hrane eticki skrecu paznju javnosti "jacim" porukama od tog performansa, ali zauzvrat dobijaju napade od strane mesojeda.
 

Prilozi

  • screenshot_231.jpg
    screenshot_231.jpg
    37,9 KB · Pregleda: 25
Poslednja izmena od moderatora:
evo jedan odlican recept za supu od leca za 4 osobe.

ri_22784_3.jpg


2 ,5 dl narandzastih leca
500 g spinata, cjeli listovi
250 ml kokosovog mlijeka

2-3 cesnja bjelog luka
1 crni luk
1manja sargarepa
ribani ginger
Cilli po zelji
moze se dodati i buljong od povrca

2-3 kasike maslinovog ulja
koriander
2 velike kasike kurkume
pepar
so

Na ulju se uprzi luk, dodaju krupno isecena sargarepa, oprane lece i zalije sa vodom. Kuva se nekih 10 min, zatim se dodaju spinat, zacini i kokosovo mlijeko. Ja volim kurkumu i chilli pa stavim malo vise.
Servira se sa jogurtom i sjezim listovima metvice

Prijatno !
 
Vegetarijanka pojela meso nakon 22 godine (video)



05.11.2016 10:00



- - - - - - - - - -

Stefanija Potakis nije jela meso još od osnovne škole, tačno 22 godine. Sada je odlučila da „proba“ šta je propustila.
stefanija.jpg
Foto: Youtube/Printscreen

Najpre je naručila hrskavi pileći batak.
– Sada znam šta znači sočno. I ta hrskavost, ovo je stvarno dobra kožica. Svaki zalogaj je preukusan – to se ne događa sa povrćem – rekla je Stefanija.
Kada su na red stigla rebarca, Stefanija je ostala potpuno zatečena bogatstvom ukusa:
– Ovo je potpuno drugi nivo hrane za koji uopšte nisam znala ni da postoji, a sada sam tako srećna što sam otkrila.

- - - - - - - - - -


mozda joj ne bi bilo tako ukusno da su sve zivotinje koje je jela bile pored stola iseckane bas taj deo koji jede
 
evo jedan odlican recept za supu od leca za 4 osobe.

Pogledajte prilog 475801

2 ,5 dl narandzastih leca
500 g spinata, cjeli listovi
250 ml kokosovog mlijeka

2-3 cesnja bjelog luka
1 crni luk
1manja sargarepa
ribani ginger
Cilli po zelji
moze se dodati i buljong od povrca

2-3 kasike maslinovog ulja
koriander
2 velike kasike kurkume
pepar
so

Na ulju se uprzi luk, dodaju krupno isecena sargarepa, oprane lece i zalije sa vodom. Kuva se nekih 10 min, zatim se dodaju spinat, zacini i kokosovo mlijeko. Ja volim kurkumu i chilli pa stavim malo vise.
Servira se sa jogurtom i sjezim listovima metvice

Prijatno !

odličan recept :ok:
 
Pocelo zestoko sa cenzurom na pdf Kulinarrstvo. Od brisanja celih tema do menjanja postova, a ne smeta da na temi o vegeterijancima postavljate provokacije na racun vegetarijanaca i vegana.

- - - - - - - - - -

odličan recept :ok:

Kako odlican kada kazes da ne mozes zamisliti obrok bez mesa?

- - - - - - - - - -

U receptu nema mesa a ti kazes da bez mesa "ne mozes". Kako onda recept moze biti odlican? Zakljucak ti nije u skladu sa logikom.
 
Ovo sam neki dan pravila po prvi put. Jednostavno i ukusno.


mjukbakad-kal-med-svamp-och-quinoa.jpg




Kupus sa quinoa i sampinjonima

Potrebno :
1 kupus
2 luka
3 jabuke
200 grama sampinjona, ja sam koristila vrganj
4dl quinoa
1 dl isjecnog persuna
2-3 kasike suhih ribizli
maslinovo ulje
So I pepar
100 g butera
2 kasike meda
2 kasike parmezana
2 kasike buljong


Priprema :
Kupus : isjeci na krupne komade, najlljepse izgleda kada se podjeli po duzini. Prepoloviti jabuke, luk isjeci na cetvrtine. Staviti na pleh oblozen papirom, preliti sa medom i maslinovim uljem, dodati so i bibier . Peci na 200 stepeni 45 min ili dok kupus ne bude mekan.

Quinoa : 4dl se opere i skuha u vodi nekih 15 min, najcesce korisitim crnu jer mi ima najljepsi ukus. U vodu dodati malo buljong od povrca za bolji ukus

Sampinjoni : isjecu se na cetvrt, proprze na buteru, zatim se doda vec skuhana quinoa. Zajedno se proprize nekih 2-3 min.

Prije serviranja dodati persun i parmezan.
Posuti sa suhim riblizlama .
 
Jos jedan lak i ukusan obrok.

Pecene portabello pecurke
2 porcije


2 vece portabello pecurke
250g mozzarella sira
2 paradaiza
2 cesnja bjelog luka
malo ruzmarina
malo limuna
maslinovo ulje
2 kasike soje
So i biber

Priprema:
Isjeci paradaiz i mozzarellu na kockice srednje velicine. Dodati bjeli luk, izmrvljeni ruzmarin, 3 kasike ulja, so i biber. Oprati pecurke premazati sojom, filovati sa pripremljenim paradaizom i mozzarellom. Peci u pecnici na 200 stepeni 15-20 min. Da se pecurke ne bi isusile, poprskaju se malo vodom tokom pecenja.
 
Poslednja izmena:
U receptu nema mesa a ti kazes da bez mesa "ne mozes". Kako onda recept moze biti odlican? Zakljucak ti nije u skladu sa logikom.
Цео живот сам јео пасуљ са месом али кад сам у неколико пута пробао посне варијанте месо никад више у то јело. Дефинитивно многга јела имају већи шмек кад немају месо. Није да га не волим, али све умерено и не као већина Срба.. ако нема меса није се најео.
 
Цео живот сам јео пасуљ са месом али кад сам у неколико пута пробао посне варијанте месо никад више у то јело. Дефинитивно многга јела имају већи шмек кад немају месо. Није да га не волим, али све умерено и не као већина Срба.. ако нема меса није се најео.

Mnoge stvari su bolje bez mesa, cak i danas vecina stavlja u supu zilavo meso kokoske i kokosije noge a supa je laksa i ukusnija bez toga.
 

Back
Top