Vegetarijanski kutak

Jutros sam kupila već "bajatu" Blic žena Kuhinju i evo kako Suzana Mančić sprema musaku od patlidžana (lakovegetarijanski recept):

Potrebno je za 4 osobe: 4 velika patlidžana, 1kg pelata, 6 pečenih paprika, 300g sira, ruzmarin, bosiljak, beli luk, so, biber, brašno, maslinovo ulje. (Veganska varijanta: sir zameniti majonezom od tofua.)

Priprema: patlidžan oljuštite i isecite po dužini, usolite i ostavite da se ocedi, a onda operite vodom, uvaljajte u brašno, pržite na vrelom ulju i ostavite na papirnom ubrusu da se ocedi. Napravite smesu od sira i začina. U podmazan sud naizmenično ređajte patlidžan, očišćene i isečene paprike i pelat. Musaku premažite smesom od sira i začina i pecite sat vremena na 180 stepeni, dok ne dobije zlatnožutu boju.
 
Sad sam se nešto igrala i toplo preporučujem ovu lakto- varijantu. :super: Krompire očistila i isekla na krupne komade, poput kocki, pleh samo malo podmazala, pa u njemu direkt posula krompire: biljnim začinom, alevom paprikom, belim biberom, mlevenim bosiljkom i na kraju još malo, malčice griza, pokrila folijom, zapekla i na kraju koknula kajmaka preko, na još vruće. :zjede:

Evo i mojih rezultata :)
Malo sam "prepravila" tvoj recept, pošto nisam imala kajmak...
Isti isekla krompir na kocke, malčice ih nauljila, dodala morsku so i malo griza, i tako ih ispekla (dakle, bez folije). Kad je bilo gotovo, prelila sam ih jogurtom i dodala origano i kari, i sve pomešala. Uz to sam narendala i kupus salatu. I sasvim je solidno ispalo :).
 
Penne al'arrabiata- veg(etarij)anski način:
-skuvati testeninu (penne rigate)
-na 2 supene kašike maslinovog ulja prodinstati: 1 feferon sitno iseckan, bez semena, beli i crni luk. Posle 2' dodati pelat, začiniti: so, biber, origano... Na laganoj vatri držati 20' poklopljeno.
-spojiti testeninu i arrabiata-sos, dodati parmezan (vegetarijanci) ili narendan biljni sir, tofu-majonez...(vegani), promešati na vatri dok se sir ne rastopi i poslužiti.
 
Upravo sam isprobala recept iz jednih dnevnih novina...za nas vege...dusu dalo!

Krekeri sa susamom

45o gr brasna,
ravna kasika soli
2oo gr ulja
l,6 dl piva
1oo gr susama
prasak za pecivo..Sve zamesiti, rastanjiti i rakijskom casicom vaditi oblike.
Peci na 2oo stepeni.
Brzo, ukusno, izdasno!
 
Upravo sam isprobala recept iz jednih dnevnih novina...za nas vege...dusu dalo!

Krekeri sa susamom

45o gr brasna,
ravna kasika soli
2oo gr ulja
l,6 dl piva
1oo gr susama
prasak za pecivo..Sve zamesiti, rastanjiti i rakijskom casicom vaditi oblike.
Peci na 2oo stepeni.
Brzo, ukusno, izdasno!

Sa ovim se da "igrati" i eksperimentisati koliko hoćeš :).
Umesto običnog brašna možeš staviti neko drugo... ili mešano (npr. integralno pšenično, kukuruzno i ječmeno), možeš dodati mešavinu semena (npr lan, suncokret, bundeva, s tim što su bundevino i suncokretovo malo krupnije pa ih malo isitniš u avanu ili mlinu za kafu ili secku...), čak možeš i deo brašna zameniti sitno samlevenom mešavinom semena... Dodavala sam još i kikiriki... i sojin maslac... Možda se setim još nečega ;):zcepanje:
 
Sa ovim se da "igrati" i eksperimentisati koliko hoćeš :).
Umesto običnog brašna možeš staviti neko drugo... ili mešano (npr. integralno pšenično, kukuruzno i ječmeno), možeš dodati mešavinu semena (npr lan, suncokret, bundeva, s tim što su bundevino i suncokretovo malo krupnije pa ih malo isitniš u avanu ili mlinu za kafu ili secku...), čak možeš i deo brašna zameniti sitno samlevenom mešavinom semena... Dodavala sam još i kikiriki... i sojin maslac... Možda se setim još nečega ;):zcepanje:

A može li se umesto piva dodati nešto drugo? Pošto bih ga ja zaobišla :D.
Mislim, je l' bi ispalo ok?
 
:ok: hvala!
Mimis, teta Ira, inače alkohol ne koristim ni u kakvoj varijanti, bez obzira na isparavanje :).
Razlozi i objašnjenje bi pre bili za podforum "ezoterija", i ne bi bio u skladu ove teme :D.
No hvala vam na trudu da mi pomognete!

Eksperimentiš slobodno...
U prodavnicama tkz "zdrave hrane" može se kupiti kvas.
Verovatno može da zameni pivo.
 
Eksperimentiš slobodno...
U prodavnicama tkz "zdrave hrane" može se kupiti kvas.
Verovatno može da zameni pivo.

Vidiš nisam se setila toga... hvala :heart:
Ma ima zamena...malo eksperimentisanja... najbolje stvarčice su mi ispadale prepravkom nekih starih recepata...
Sad sam u raspoloženju sirove hrane, pa tražim tu neke stvarčice..kad nađem i i isprobam, okačiću :D.
 
Valeria ja imam recept za krekere i u mom receptu nema piva, nego je kisela voda, lepo ti je Smeh napisala, i mislim da nije bitno da je pivo nego sto je gazirano i da je u pitanju hemija izmedju peciva i gaziranog, valjda je CO2 bitan, neznam nisam tehnolog ali pretpostavljam.Vazno je stavi kiselu vodu i bez brige.
 
Ti mlečni proteini potiču iz vazduha jer se posni proizvod sprema u istom pogonu sa nečim što sadrži mleko i ne verujem da su bitni kao alergen, u tom pogledu je opasnija laktoza. Baš sam juče u novinama naletela na objašnjenje iz Štarka, a vezano za Smoki, Vip kocke...
 
Kazein je protein iz kravljeg mleka koji služi za sirenje-kao što većina sigurno zna. Ali ako njega koriste u samom procesu proizvodnje, morali bi to lepo da naglase, ne samo u alergen-info sitnim slovima o mogućim tragovima mlečnih proteina. Zakonska regulativa je vrlo stroga i precizna u svetu a neki od tihproizvoda se izvoze u inostranstvo i bez tačne i precizne deklaracije bi to bilo nemoguće. Dakle, ako ga nema među sastojcima na početku deklaracije, onda je u kategoriji posnog. Sad baš čitam deklaraciju Pionirovog Medenog srca...

"Sastojci: pšenično i raženo brašno, šećer, med (15%), dekstroza, mešavina začina, sredstva za dizanje testa: amonijumbikarbonat i natrijumbikarbonat, regulator kiselosti E 501, kiseline: mlečna i limunska, voćno punjenje 25% (šećer, kaša jabuka i kajsija, konzervans: kalijum sorbat); čokoladni preliv 20% (kakao masa, šećer, kakao maslac, biljna mast, emulgatori: sojin ecitin, E 476 i E 492). Tamni kakao preliv sadrži najmanje 47% suve materije kakao delova. Sadrži biljnu mast kao dodatak kakao maslacu. Sadrži soju, žito i SO2, može sadržati tragove mleka, jezgrastog voća, kikirikija i jaja.

Dakle, ovo boldovano bi bio alergen info, Medeno srce spada u proizvode koji mogu da se jedu kad se posti "regularno", na ulju.
 

Back
Top