Vegetarijanski kutak

Susam kao glavni sastojak taana je izuzetno bogat izvor kalcijuma i drugih minerala, kao i omega-3 masnih kiselina, drugo je pitanje kakvo ulje proizvodjaci koriste. Sve ostalo ima na Zastiti prava zivotinja na Svetu zivotinja.
 
Ja svakodnevno konzumiram puter od susama ali ga sam pravim. Ranije sam ga kupovao ali mi je jeftinije ovako.
Ulje stavljam kako kad,uglavnom maslinovo,nekad grozdjano ali cesto i suncokretovo.
Proprzis malo susam,pomesas sa uljem u blenderu dodas malo zacina i izblendas i dobijes tahin.
 
A sirova verzija ide otprilike: natopiti susam (ne treba mu puno, 40-tak minuta), ocediti, dehidrirati (odskrinuta rerna na 50 stepeni na peki papiru ko nema dehidrator-mislim, nemam ga ni ja), izblendirati, zaciniti i nauljiti.
 
Ja svakodnevno konzumiram puter od susama ali ga sam pravim. Ranije sam ga kupovao ali mi je jeftinije ovako.
Ulje stavljam kako kad,uglavnom maslinovo,nekad grozdjano ali cesto i suncokretovo.
Proprzis malo susam,pomesas sa uljem u blenderu dodas malo zacina i izblendas i dobijes tahin.

Koji blender koristis? Moj je je crko pre nedelju dana, pa sad skupljam detalje za nov.
 
moze neko da mi preporuci privatnog nutricionistu,jer sam pre pola godine isla kod drzavnog i ona mi je rekla da mi je sve ok.i rekla je sta bi trebalo da jedem,al ja bi volela da mi neko sastavi nedeljni jelovnik,tj da mi kaze sta i u kojim kolicinama bi sobzirom na moju konstituciju i godine trebalo u proseku da unosim..ova mi je rekla da ne pravi jelovnike:)))XD
ps:to bi zelela jer ne bi da preterujem ili da nedovoljno unosim nesto u sv org..
pps:hvala unapred..
 
scvG8lG.gif
 
5 SMRTONOSNIH VEGETARIJANSKIH NAMIRNICA KOJE JEDETE A NE BISTE SMELI
31. avgust 2013. 17:16 | 2 komentara
print.png






Ne konzumira svaki vegeterijanac zdravu hranu. Postoje mnoge vegeterijanski prerađene namirnice sa visokom ili niskom kalorijskom vrednošću a koje svakako nisu dobre za vaše telo.
To je razlog zašto zdrava ishrana treba da se sastoji od domaćih svežih sastojaka sa malo ili nimalo prerade.
Ako planirate da idete u prodavnicu, zapamtite da, iako može biti zgodno da kupujete vegeterijanske namirnice koje su obrađene, uvek se trudite da izbegavate kupovinu sledećih namirnica:
Sve što sadrži soju
Možete naći mnogo proizvoda koji sadrže soju. Soja se obično koristi da imitira izgled mesa, kao što su hamburgeri, viršle ili piletina.
Postoji mnogo genetski modifikovane hrane koja je dostupna na tržištu.
Na primer, u Kanadi, SAD, mnogim zemljama Evrope i naravno Srbiji, nikad ne znate da li ste kupili GMO hranu jer proizvođači nisu obavezni da je obeležavaju na pakovanju kao takvu.
Genetsko modifikovana hrana sastoji se od biljaka koje su izmenile svoje prvobitno stanje, mogu opstati u veštačkim uslovima, odbijaju štetočine i rastu brže.
Dakle, soja je jedna og glavnih genetski modifikovanih useva. Odnosno 94% soje je genetski modifikovano. Soja je prisutna u većini prerađene vegetarijanske hrane a označena je kao koncentrat proteina soje.
Ovo uključuje pljeskavice od soje, sojino ulje, soja sladoled i sojin sir. Osim što je GMO hrana, sadrži i nezdrave masti i druga jedinjenja.
Vege Burgeri – Vegetarijanske pljeskavice
Izbegavajte obrađene vege pljeskavice. Mnoge prodavnice nabavljaju ove vege pljeskavice jer imaju ukus mesa i često se preporučuje kao zdrava opcija ali prava istina je da oni često sadrže hemikalije, aditive, konzervanse, gnetski modifikovane organizme i nezdrava ulja.
Sojina repica ili sojino ulje
Vegeterijanska zamena za puter se pravi od repice ili sojinog ulja. Kao što smo pomenuli, soja je genetski modofikovana hrana a uljana repica je takođe poznata kao genetski modifikovana. Staro pravilo je da, ako na na pakovanju piše da ne sadrži GMO, onda ima potencijal da bude genetski modifikovana na neki način.
Uljana repica je genetski modifikovana, napravljena da postane tolerantna na herbicide već 1995 godine, veoma je jeftina za uzgoj i žetvu, otrovna je za živa bića, a često se koristi protiv insekata jer tako insekti neće uništiti rod.
Ulje od uljane repice je povezano sa raspiratornim oboljenjima, kao i rak pluća, zatvor, razdražljivost, emfizemom.
26266_l.jpg
Sve sa teksturom biljnih proteina
Većina ljudi kad čuje za teksturu biljnih proteina pomisle na povrće koje zamenjuje protein. Međutim, to je daleko od povrća, to je soja protein. Iako je označen kao proizvod koji ne sadrži masti sa visokom količinom dijetalnih vlakana, gvožđa i fosfora, to nije sve što kompanije teže da nam predstave.
Biljni protein sadrži soju kao i sojino brašno sa niskim nivoom masti. Da bi se postigao nizak nivo masti, potreban je dug proces visoke toplote koji menja oblik i funkciju hrane.
Kada se naše telo suočava sa novim oblicima hrane, daleko od zdrave, originalne verzije, naše telo reaguje na razne načine, na primer alergijskom reakcijom i oštećenjem ćelijskog dnk.
Takođe u toku obrade, teksture biljnih proteina se pretvaraju u soju sa heksanom koja je nus proizvod prerade benzina. Heksan je otrovna hemikalija koja izaziva neurološka oštećenja a i dalje je ima u sojinom ulju.
Čips i druga brza hrana
Većina ljudi koji su se prebacili na vegeterijansku ishranu su oduševljeni saznanjem da oni još uvek mogu da jedu brzu hranu, kao što su čips, a prodavci će je označiti kao „vegeterijansku“ samo da zvuči bolje. Ako se deklarišete kao vegeterijanac a konzumirate ovu hranu, postaćete manje zdravi od svojih prijatelja koji jedu meso!
Sva brza hrana je bogata nezdravim mastima. To opet sadrži mnogo kalorija. Brza hrana ima veliku ulogu u epidemiji gojaznosti. Gojaznost povećeva rizik od dijabetesa, bolesti srca kao i niz drugih zdravstvenih stanja.
Dijeta na bazi brze hrane moze da izazove probleme sa hormonima u telu. Depresija je povezana sa visokim sadržajem masti i visokom kalorijskom dijetom, koja je uzrokovana hormonskim promenama.
Na kraju, zdrava vegeterijanska ishrana nije samo izbaciti meso, reč je o svežoj hrani koja nije izmenjena na bilo koji način. Obrađena hrana ne samo da izmeni pravu hranu, već se dodaju aditivi koji daju drugačiju boju i ukus, kao i konzervans ne bi li se povećao rok trajanja.
Ukratko, usvojite naviku pravljenja hrane od svežih sastojaka ili kupite hranu već pripremljenu od kompanija koje koriste organske sastojke bez konzervansa. Ili jednostavno, izbegavajte obrađene namirnice.
Marta V.
Vestinet.rs
 
Posle nekog vremena se organizam pobuni pa vegetarijanci/vegani ili predju na zdravije varijante ili odustanu u potpunosti od pokusaja spasavanja planete. Soju odavno izbegavam, palminu mast cak i u kozmetici; najteze je pronaci vreme i po koju namirnicu tipa himalajske i keltske soli, nutritivnog kvasca, francuskog sociva...
 
Posle nekog vremena se organizam pobuni pa vegetarijanci/vegani ili predju na zdravije varijante ili odustanu u potpunosti od pokusaja spasavanja planete.
Ili ni jedno ni drugo. Vecina lesozdera niti predju na zdraviju dijetu niti pokusavaju da spasu planetu. Zasto bi vegani bili drugaciji po tom pitanju. Lesozdera nije briga za svoje zdravlje, imam valjda i ja prava da ne marim za svoje zdravlje, ali da pored toga ipak imam neke prioritete. Mislim, ako u celu pricu nisam ni usla zbog zdravlja ( a vegani nisu vegani radi svog zdravlja vec iskljucivo radi zivotinja).
 
Ili ni jedno ni drugo. Vecina lesozdera niti predju na zdraviju dijetu niti pokusavaju da spasu planetu. Zasto bi vegani bili drugaciji po tom pitanju. Lesozdera nije briga za svoje zdravlje, imam valjda i ja prava da ne marim za svoje zdravlje, ali da pored toga ipak imam neke prioritete. Mislim, ako u celu pricu nisam ni usla zbog zdravlja ( a vegani nisu vegani radi svog zdravlja vec iskljucivo radi zivotinja).

Nisi usla zbog zdravlja, kao ni ja, ali kad vidis da moze da bude i koristi od cele price, zasto ih ne iskoristiti?! Pritom polazeci od premise da, sto duze valjamo sebi, duze cemo da valjamo i tim zivotinjama za cija se prava borimo. Zatvoren krug, sve u svemu.
 
Nisi usla zbog zdravlja, kao ni ja, ali kad vidis da moze da bude i koristi od cele price, zasto ih ne iskoristiti?! Pritom polazeci od premise da, sto duze valjamo sebi, duze cemo da valjamo i tim zivotinjama za cija se prava borimo. Zatvoren krug, sve u svemu.
Tu se slazemo, ali ne verujem u odustajanje od veganstva zbog zdravstvenih razloga. Imas zdravih vegana, imas bolesnih vegana, ali vegan se nece vratiti ubijanju jer se razboleo vec ce se leciti u granicama veganstva. Ili nikada nije ni bio vegan. Ja, licno, ne verujem u tu galamu oko soje, posebno sto su je lansirali upravo lesozderi koji pojedu mnogo vise te soje preko leseva nego vegetarijanci. Kada se soja pojavila kao alternativa ( i to vrlo ukusna) brze bolje je lesinarska industrija udarila po anti soja propagandi. Ne verujem da ce me soja ubiti pre nego lesevi. Nemam ni ja za dorucak, rucak i veceru soju i pomfrit, ali ponekad dam sebi oduska sa takvom hranom cak i uz kokakolu, koja je po meni najgori otrov ako se ne dozira u manjim kolicinama. I da, verujem da vegani (ne biljojedi vec vegani) zive svoj zivot za zivotinje.
 
Imas zdravih vegana, imas bolesnih vegana, ali vegan se nece vratiti ubijanju jer se razboleo vec ce se leciti u granicama veganstva. Ili nikada nije ni bio vegan.

I tu se slazemo. Licno, definisem se kao apivegetarijanac, zao mi je pcela ali nista mi drugo dostupno na lokalnom trzistu ne pomaze za MS i alergiju na polen kao maticni mlec i lokalno proizveden med. A soja je skoro sva na svetu GMO, tu nema dileme, i to mi se ni malo ne svidja. Ali unosim je u malim kolicinama, ponekad kroz posnu Plazmu ili kroz dimljeni tofu.
 
grasak_s_pecurkama_1383598820_392185.jpg

Grašak s pečurkama

Sastojci

3 crna luka
600 g graška
500 g pečuraka
200 ml paradajz-sosa
2 kašike brašna
biozačin
ulje

Priprema

Crni luk sitno iseckati i dinstati na ulju. Dodati sitno iseckane pečurke i nastaviti s dinstanjem još desetak minuta. Posle toga dodati prethodno obaren grašak i sve zajedno dinstati još 20 minuta na tihoj vatri. Na samom kraju ubaciti paradajz-sos, biozačin, naliti s malo vode i dodati brašno. Ostaviti da se krčka još 15 minuta.
 
Veganski jogurt

(za 4 osobe):

250 ml gustog kokosovog mleka
125 ml bademovog mleka (ili drugo biljno )
400 ml svezeg voca
100 ml smrznutog voca po zelji
2 kasike limunovog soka
1 kasika agava sirupa (ili po zelji)

Priprema:

Staviti sastojke u blender, mesati oko minut i po ili dok jogurt ne postane potpuno gladak i kremast. Proveriti ukus, ako je potrebno, dodati limun ili agava sirup.

http://www.ekomagazin.si/Recepti/Recepti/Veganski-sadni-jogurt.html
 
Probala sam Uljaricin sojin jogurt, nije to ono na sta sam navikla kao doskorasnji lakto- ali je sasvim OK sa muslijem ili kao preliv za salatu. Inace, jednom casom moze da se ukiseli 1l mleka, sojinog ili od sirovog ind. oraha. Ova dva mleka su takodje pogodna i za pravljenje sireva.
 

Back
Top