Vegetarijanski kutak


Przen je vrlo zanimljiv, nesto izmedju przene slanine i ustipaka. Baren podseca na sojine snicle. Uopste nije problem da se napravi, od 1kg brasna na kraju ispadne oko 0,5l barenog seitana (gledam po serpici u kojoj sam barila).
 
TAVČE SA ORASIMA
Sastojci:
250 g pasulja (tetovca),
100 g krupnije mlevenih orasa,
3-5 glavica crnog luka,
2 dl ulja, 4 suve istucane paprike,
2 lovorova lista, peršun list, nana,
3 čena belog luka,so, biber,
2 kašike aleve paprike, malo brašna
Način pripreme:
Pre punjenja paprike potopiti u mlaku vodu. Za to vreme izdinstati luk i praziluk, pred kraj dodati pirinač i malo aleve paprike. Skloniti sa vatre, dodati orahe, posoliti i tom smesom puniti paprike. Poslagati ih u (zemljanu) posudu, naliti vodom da ogrezne, poklopiti i kuvati u rerni oko 30 minuta na oko 200°C. Otklopiti i zapeći.
 
Sad je vec omatorila i mora prvo da se obari u jednoj vodi (dok propisti expres lonac pa jos oko 15' na nizoj temperaturi). U medjuvremenu naseckas sitno luk, narendas (ili naseckas na kolutice) sargarepicu, pripremis puuuno paradajza-oljustis mu kozicu i naseckas ili ispasiras. Kad lonac ishishti, procedis boraniju, dok se ona ocedi ubacis na malo ulja luk, pa sargarepu, onda dodas boraniju, nalijes vodom, podesis na sat vremena na srednju temperaturu, negde na vise od pola vremena dodas paradajz... Zacini po zelji, vegeta, obavezno biber, po zelji crni ili beli, persunov list. Na kraju tanka zaprska, na maaalo ulja proprzis maaalo brasna, belog luka i alevu, po zelji ljutu ili slatku. Mm u to voli jos da doda i kasiku kajmaka.
 
Aleva da, svugde, čak i na sendvič preko putera. A kim volim jos od malena kad sam jela kifle posute kimom. A grceve sam imala u osnovnoj školi kad preskočim neki obrok, tj. od gladi. Ni sad ne mogu da preskačem obroke. Pitam se šta bi bilo da dođe do neke gadne situacije tipa rata ili kataklizme pa da moram da izostavim klopu...
 
Da, bas tako, svako ima pravo na svoj izbor i shvatam da nemamo svi isti smisao za humor a ta slika je jednostavno vredjanje inteligencije nekoga ko je izabrao nesto drugacije. A na avataru je moj prethodni macak Bili, pao je kao zrtva ljubavi... prema golubijem mesu. :(

Znate da sam se sinoc, kad pomenuh stvar izbora, skoro posvadjala sa muzem tj. on samnom zato sto se nase sestogodisnje dete izjasnilo da vise voli bademovo nego kravlje mleko! :eek:
 
Pravim ga. Sipas u blender solju susama i malo vode i onda malo izmiksas zatim dodas jos 3-4 solje vode i izmiksas ponovo malo duze. Zaim procedis i to je to. Uz kafu je majka,al ja ne pijem kafu pa ga zasladjujem fruktozom i sipam malo kakaa. Nekad ga mesam sa mlevenom plazmom i mlevenim orasima to mi je tek gust.
 
RASTKOVA KRUŠKA U SULCU OD ŠUMSKOG VOĆA

Sastojci: četiri veće, zrele kruške, oko 400 grama svežeg ili jedno pakovanje smrznutog šumskog voća ("crveni miks"- ribizla, borovnica, jagoda, kupina i sl.), šaka pečenih, seckanih badema, tri supene kašike meda, jedan limun, čašica višnjevače, 100 grama smeđeg šećera

Priprema: Kruške očistiti, raseći po dužini, pa ih kratko blanširati u vodi u koju su prethodno dodate dve kesice vanilinog šećera i sok od jednog limuna. Dno tanjirića za serviranje posuti mešavinom seckanog badema i smeđeg šećera, pa preko staviti proceđene kruške. Zagrejati med sa višnjevačom, pa lagano dodati šumsko voće. Kuvati sa povremenim mešanjem da se dobije srednje gust sulc. Kruške preliti toplim sulcem i ukrasiti rendanom korom limuna. Mogu se služiti i tople i hladne.
 
Sad su na RTS1 reprizirali epizodu Gastronomada iz drugog ciklusa, tart Tatan je potpuno veganski a deluje mi jako ukusno. http://www.gastronomad.rs/recepti91.html

Tart Tatan

Za 4 osobe
5 jabuka
2 kruške
200 g šećera
50 g margarina
sok od 1 ½ limuna
sok od ½ pomorandže
rendana kora od pomorandže
kašičica cimeta

Testo
200 g brašna
100 g margarina
¼ kašičice soli
½ dl vode

Dekoracija
semenke nara
badem

Način pripreme

1. U brašno dodati hladan margarin i so, pa mikserom, na kome su metlice za testo, sjediniti namirnice. Promeniti metlice (staviti obične) pa namirnice mutiti još nekoliko minuta. Zatim dodati hladnu vodu, pa rukama umesiti glatko i elastično testo. Prekriti ga prijanjajućom folijom i odložiti u frižider da odstoji minimum 1 h (idealno je preko noći).

2. Oljuštiti jabuke i kruške, pa ih iseći na jednake delove. Poprskati ih sokom od jednog limuna da voće ne bi oksidiralo. U dubljem tiganju ili šerpi karamelizovati sećer na jakoj vatri. Zatim dodati margarin, dobro promešati pa dodati sok od ½ limuna i pomorandže te rendanu koru pomorandže. Začiniti cimetom, smanjiti vatru na umerenu, dodati voće te sve krčkati 15 minuta.

3. Jabuke i kruške rasporediti u vatrostalnu okruglu posudu. Preliti ih sa kašikom-dve sosa. Izvaditi testo i razvući oklagijom na debljinu od 2-3 mm. Odmeriti krug veći za 1-2 cm od vatrostalne posude pa ukloniti višak testa. Voće prekriti testom, a krajeve ušuškati. Površinu testa izbušiti čačkalicom da bi se pri pečenju oslobodila suvišna para.

4. Zagrejati pećnicu na 200°C pa peći tart 20-25 minuta. Kada se po pečenju tart prohladi, servirati ga izvrnutog iz posude, voćem okrenutim na gore. Tart ukrasiti zrnima nara i bademom. Po želji, preliti sa ostatkom soka ostalog pri kuvanju voća.

im91_tart_tatan.jpg
 

Back
Top