Vegetarijanski kutak

Poenta je upravo u onom što si malo pre rekla... "Medeno srce" se proizvodi u istom pogonu u kojem se proizvodi i npr. pti ber (lupila sam... nemam pojma da li "Pionir" uopšte proizvodi "pti ber" :roll:)... dakle, kada prolazi prva "tura" moguće je da su se negde zadržali tragovi od "pti bera" i to su bukvalno i doslovce "tragovi".
Slično kao kad u prodavnicama "na meru" stoje jedan do drugog orasi i kikiriki pa se u 10kg oraha nađe dva zrna kikirikija.
Al' sam ga objasnila. :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
SARMA
Potrebno je:
listovi od slatkog kupusa, blitve ili kelja
1 šolja integralnog pirinča
praziluk ili 1 veća glavica crnog luka
1 kašika mlevenog sušenog povrća
malo bibera
Priprema: Luk se pirjani na malo vode, pa mu se doda integralni pirinač, koji je predhodno bio potopljen nekoliko sati, mleveno sušeno povrće (vegeta) i biber. Listove treba predhodno preliti vrelom vodom u koju je dodato malo jabukovog sirćeta, pa savijati sarmice sa pirinčanom masom.
 
Mamin recept za pročišavanje, mada ga verovatno svi znate-bare se u ekspres loncu kupus (jedna glavica, svež), oko 1kg praziluka, oko pola litra soka od paradajza i šargarepa naseckana na kolutiće uz standardne začine, tipa mlevenog bibera (ja preferiram beli) i začina C. To je količina za nekoliko dana, i sasvim je OK i tako, bez ulja, može da se jede čak i u nedelji čistog posta, mada ja više volim da odvojim kašiku-dve paradajz-sosa pre nego što u njega vratim ćufte (spremljene za Mimi i mimi's dad) i time prelijem jelo u tanjiru.
 
Voleo bih da se hranim po makrobiotickim principima jer mi se cela njihova filozofija svidja.

Ali ono malo makrobiotickih jela koje sam probao i nemaju neki ukus. Jel cela makrobioticka ishrana bezukusna ili znate neko jelo koje je pored toga sto je zdravo ima i ukus koji mami :)

Sta generalno mislite o makrobiotici i imate li iskustva sa takvom ishranom?
 
Evo jednog sjajnog laktovegetarijanskog slatkiša :D

SLATKA RIŽA

Uzmite jedno 2l mleka.
Sipajte u lonac, i čekajte da proključa mleko. Dodati par zrna kardamona (može i bez toga ,teško ga je naći).
Posle ključanja smanjiti vatru, i sve vreme mešati (da ne zagori dno).. poenta je da počne voda da isparava.
Vrlo brzo nakon početka mešanja mleka dodajte jedno dve šake riže.

Sad ide teži deo posla... meša se, meša, sve dok mleko ne ispari na polovinu, ili čak i trećinu (bude onako žućkasto-karamel boje). Riža se, naravno, raskuva u tom procesu.
Pred kraj dodate jedno 100 grama mlevenih lešnika i (ako želite slađu varijantu), 100 grama šećera. Dakle, može i manje šećera da se stavi.
Kad se otopi šećer, sve skidate sa vatre i slatkiš je gotov :).

Najlepše je kad prenoći :).
Fora kod ovog recepta je što ne možete da promašite - kako god da ispadne, ukusno je.. i ređa varijanta, i gušća, i sa manje šećera, i sa više šećera.. ko voli zdravu isranu, umesto običnog šećera može da uzme šećer od trske, ili neki drugi kvalitetniji.
I da.. ne mora da ispadne gusto kao kad se pravi sutlijaš.. :).

Slika sa neta:

 
Da podignemo malo... Dosla sam do saznanja da su leblebije, skromne chicken beans ubedljivo najbogatiji veg. izvor gvozdja, vitamina B kompleksa, esencijalnih aminokiselina i kalcijuma, sto mi je bilo narocito interesantno jer sam inace kuburila sa tim. Kazu, ima kalcijuma cak vise od mleka. A sta moze da se radi sa leblebijama? Oni srecnici koji u svom gradu mogu da ih nabave sirove imaju bezbroj mogucnosti od variva (poput pasulja), preko humusa (moguce da sam pisala recept, ali sigurno ga ima na Brkinom sajtu) pa sve do falafela (fasiranih sniclica, takodje ih ima kod lepog Brke) a mi koji ponekad jedva nalazimo i pecene imamo par opcija manje... :aha:

Pogaca od leblebija-potrebno: 200g pecenih mlevenih leblebija (moze da prodje i obican blender), 0,5l mineralne vode, so i maslinovo ulje, malo praska za pecivo. Pomesati brasno od leblebija sa mineralnom vodom i na vrh noza p. za p., posoliti po zelji, dodati malo maslinovog ulja i peci na oko 200 stepeni u podmazanom plehu. ODLICNO je sa necim ljutim.

Namaz od leblebija se pravi takodje od mlevenih/blendiranih pecenih leblebija, uz dodatke po zelji, tipa masl. ulja, senfa, kecapa, zacina...
 
Život + od pre par meseci je u pitanju...

Povrće sa začinskim prelivom

Potrebno: 3 čena b. luka, kašika đumbira u prahu, 2 struka praziluka, veća glavica crnog luka, 2 šargarepe, 100g kukuruza šećerca, 100g smrznutog graška, 100g smrznute boranije, kašika soja sosa, kašika sirćeta, 1/2 kašike žutog šećera, 2 kašike kečapa, 1/2 kašičice belog bibera, kašika susamovih semenki i jedna ipo kašika ulja.

Priprema: skuvajte kukuruz, šargarepu, grašak i boraniju. Na vrelom ulju propržite sitno iseckane praziluk i crni luk nekoliko sekundi, dodajte kuvano povrće, promešajte, pržite 4' neprekidno mešajući, dodajte biber i sklonite sa ringle. Pomešajte sitno seckani beli luk, žuti šećer, đumbir, soja sos, sirće, kečap, prelijte preko pripremljenog povrća i srevirajte uz pirinač ili krompir posuto susamom.
 
plavi patlidzan na zaru:

potrebno za mariniradu :):
1/2 deci maslinovog ulja
1/4 deci balzam sirca (ono crno sirce)
5 cesnja belog luka
sitno, sitno iseckana mirodjija
biber
so
suvi bosiljak.

sve ovo gore iseckati i izmesati i ostaviti da stoji jedno 15 minuta.
za to vreme iseci patlidzan na shmirkle 10.5 mm shiroke (sa koziiicom da se ne dezintegrise prilikom mrchenja na vatrici)
kad sos poprimi miris (mirodjija i beli luk su glavni glumci ovde) premazati ga chetkom preko iceshenog patlidzana sa obe strane i ostaviti sve to da stoji jedno pola sata.
bachis to na rostilj i kad dobije braon boju gotovo je
 
pasta od pechuraka, graska i luka za samce ( zene odyebite u skokovima):

potrebno:
7-8 shampinjona
pola konzerve graska
jedna glavica crnog luka
jedan ceshanj belog luka
maslinovo ulje ili zeeejtin (to je malo konfuzno, s obzirom da rec zejtin dolazi od arapske reci zayt, sto znaci maslina :))
biber
so
jedna zlica susenog bosiljka (a ne mora)

lukac i beli lukac iseckati sitno, shampinjone seci na 4 dela, da budu malo deblje posto su pune vode.
nabacis na tiganj ulje toliko da prekrije tiganj, pa kad procvrlji bachis oba bela i crna lukca sacekas malo da crni luk bude nesto proziran pa bacis shampinjone. vatra mora da bude jaka! chim pechurke pochnu da mirisu, sunes grashak i meshash, meshash, meshash.
i meshshah sve dok grashak ne dobije makar je dnu crnu tochku od gorenja.
e onda turish so, biber i na kraju bosiljak, i to meshah sve dok ne pochne da smrdi na zagoretinu.
u taj isti tiganj, goreci, saspes pastu i meshash meshash dok se ne upije jelte.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivi recepti i još zanimljivija interpretacija! :super:

Nego, kad smo kod paste...

Pasta sa susamom i prazilukom

Potrebno je: 500g špageta, 3 kašike soja sosa, kašika ećera, 4 čena belog luka, 2 kašike belog sirćeta, 3 kašike susamovog ulja, kašičica tabasko sosa, struk praziluka, 4 kašike maslinovog ulja i dve kašike semena susama.

Priprema: špagete skuvajte u slanoj vodi, pa procedite. Sitno iseckajte beli luk a praziluk malo krupnije. Pomešajte ih u posudi zajedno sa soja sosom, sirćetom, oba ulja, šećerom i tabaskom, pa prelijte preko vruće testenine koju ste prethodno sipali u tanjire. Preko svake porcije sipajte šaku susamovog semena i servirajte odmah.
 
Zanimljivi recepti i još zanimljivija interpretacija! :super:

Nego, kad smo kod paste...

Pasta sa susamom i prazilukom

Potrebno je: 500g špageta, 3 kašike soja sosa, kašika ećera, 4 čena belog luka, 2 kašike belog sirćeta, 3 kašike susamovog ulja, kašičica tabasko sosa, struk praziluka, 4 kašike maslinovog ulja i dve kašike semena susama.

Priprema: špagete skuvajte u slanoj vodi, pa procedite. Sitno iseckajte beli luk a praziluk malo krupnije. Pomešajte ih u posudi zajedno sa soja sosom, sirćetom, oba ulja, šećerom i tabaskom, pa prelijte preko vruće testenine koju ste prethodno sipali u tanjire. Preko svake porcije sipajte šaku susamovog semena i servirajte odmah.

E ovo ćem probam, samo umesto sojinog sosa ću staviti obični :).
 
Punjene tikvice, potpuno improvizovano i odokativno, sam spremila pre neki dan, veliku kolicinu i danas sam ih dovrsila posto mi po vrucini i nije nesto do jela. Nego, ovako...

Tikvice prepoloviti po duzini, izdubiti sredinu kasicicom i usoliti i "camce" i srz. Dok oni puste vodu, dinstati sitno seckan luk, dodati mu krupnije secene pecurke, zacine po zelji i na kraju sredinu iz tikvica i udinstati dok ne ispari sva voda iz tikvica. One "camce" poloziti u posudu za pecenje tako da mogu da se pune, obloziti unutra tankim slojem kackavalja, bilo mlecnog ili biljnog analoga, puniti smesom od luka, pecuraka i tikvica, odozgo rasporediti jos jedan sloj kackavalja i zapeci kratko u rerni, samo da kackavalj omeksa, posto su i tikvice zacas gotove, jer su prethodno omeksale. Mogu vam reci da ih je uz dodatak mesa mimi's dad koji ne voli da jede dvaput isto jelo jeo dva puta. :lol:
 
Nisam vegetarijanac ali meso retko jedem jer nema to bogatstvo ukusa kao povrće. Mleko ne konzumiram, osim u kolačima, ali bez sireva ne bih mogla. Eto predstavih se u ovom kontekstu. Zanimaju me vegetarijanski recepti pa bih volela da ih je ovde više. Soju ne volim i kad bih bila vegetarijanac ne znam čime bih je zamenila? Zna li neko nešto o tome kako se koristi mleveni lan?
 
evo vam nesto interesantno

kore za pitu od integralnog brasna-crne
jedna solja kukuruza
jedna solja graska
dva veca krompira iseckana na kockice
dve sargarepe
sve obarite,procedite vodu,pobiberite,posolite,najlepse bi bilo kad bi mogli da dodjete do mesavine indijskih zacina ali u nedostatku toga moze i ova balkanska mesavina soli i bibera.
kore isecite na cetiri jednaka dela tj kvadrate,uzimajte po dve savijajte kao sarmu u rolnice i przite na vreloj masnoci.Super su.Nesto slicno prolecnim rolnicama.

mirise sjajno, al uz vise bibera a i treba luka da sve zajedno imitira meso
 
Nisam vegetarijanac ali meso retko jedem jer nema to bogatstvo ukusa kao povrće. Mleko ne konzumiram, osim u kolačima, ali bez sireva ne bih mogla. Eto predstavih se u ovom kontekstu. Zanimaju me vegetarijanski recepti pa bih volela da ih je ovde više. Soju ne volim i kad bih bila vegetarijanac ne znam čime bih je zamenila? Zna li neko nešto o tome kako se koristi mleveni lan?

Soju ljudi uglavnom preporucuju zbog gvozdja, B kompleksa isl. a toga ima u svim mahunarkama, pa cak i u pasulju. Ali najbogatije su leblebije, koje ja ne mogu da nadjem sirove. :rida:

Kad smo kod sirovih leblebija, evo recepta za falafel.
 

Back
Top