Sablja i bodez

Konacno :p
 

Prilozi

  • 24092009631.jpg
    24092009631.jpg
    15,9 KB · Pregleda: 83
  • 24092009632.jpg
    24092009632.jpg
    19,5 KB · Pregleda: 83
  • 24092009634.jpg
    24092009634.jpg
    32,1 KB · Pregleda: 78
  • 24092009641.jpg
    24092009641.jpg
    17,5 KB · Pregleda: 72
  • 24092009644.jpg
    24092009644.jpg
    23,8 KB · Pregleda: 75
Bodez ENDEHAZISKI (NDH) rekao bih na osnovi slicica da nije replika.
Jedan forumas ga prodaje za 500E, ali mu prodaja slabio ide. Dal sto je kriza, pa narod nema para dal sto se precenio.
Po mom misljenju se precenio. Realna cena, po mom misljenju, za taj bodez je 300E jer nedostaje portepe, kajsevi i kicanka koja ide uz njega. Znaci nije kompletan.
Onaj drugi noz je svenir kakvi se sada masovno rade za turisticke potrebe. Garantovano si ti stariji od njega iako je na njemu ukucana 1821 godina.
Nije problem da se na celiku ukuca brijka koja god hoces, ali da se u 1821 godini koristio taj tip brojeva, e to malo morgen. Lik koji je pravio taj noz nije se potrudio ni da nadje brojeve koji su se uglavnom koristili u to vreme, iako se i to razlikovalo od zemlje do zemlje.
Zakljucak: vrednost tog noza, po mom misljenju nista, 0
Moze nek0,da ga kupi onako da ga okaci na zid kao dekoraciju, ali kao kic dekoraciju
 
Siguran sam da ni jedan ni drugi nisu replika, kajiseve i kicanku za bodez mislim da imam ali moram da potrazim. Ali cini mi se da u krugu ne pise NDH. Korice i drska sablje su sigurno autenticni a je ostrica i meni bila sumnjiva jer se ne vide tragovi koriscenja kao na bodezu i ako malo bolje pogledas ostricu videces da je varena naknadno pa otud najverovatnije i ti brojevi a i sama ostrica nije naostrena vec je kao kod ukrasnih sablji. Za korice i i ostalo sam siguran da je ''antika'', e sada o toj sablji neznam nista ali na grbu sa jedne strane stoji slovo R a sa druge O - to je ono sto sam primetio a nikako da se setim nekog narodnog heroja sa tim inicijalima :-)
 
Posto vidim da se razumes u oruzje iz starijih dana da li znas kolika je vrednost Sfondagiaco ( jatagan, a la morlacca, a la stradiota) u dosta dobrom stanju. Ja imam neki katalog iz '90-tih u kome sam ga prepoznao po drsci opisane kao od slonove kljove koja se racvana pri kraju i bas taj je bio najskuplji u tom katalogu, stoji cena od 80 000 dinara ali ponavljam da je iz '90-te. Prilozicu i sliku u slucaju da nisam dobro opisao.
 

Prilozi

  • foto-oruz-1.jpg
    foto-oruz-1.jpg
    7,2 KB · Pregleda: 53
Siguran sam da ni jedan ni drugi nisu replika, kajiseve i kicanku za bodez mislim da imam ali moram da potrazim. Ali cini mi se da u krugu ne pise NDH. Korice i drska sablje su sigurno autenticni a je ostrica i meni bila sumnjiva jer se ne vide tragovi koriscenja kao na bodezu i ako malo bolje pogledas ostricu videces da je varena naknadno pa otud najverovatnije i ti brojevi a i sama ostrica nije naostrena vec je kao kod ukrasnih sablji. Za korice i i ostalo sam siguran da je ''antika'', e sada o toj sablji neznam nista ali na grbu sa jedne strane stoji slovo R a sa druge O - to je ono sto sam primetio a nikako da se setim nekog narodnog heroja sa tim inicijalima :-)

Kimi, dileme nema. Bodez je Ndehazija, ali na drsci pise NHD - Nezavisna Hrvatska Drzava.
Sudeci po slikama sve je original, ali bih mogao da garantujem tek kada bih ga video
"uzivo"
Drugi noz ili sablja kako je zoves je ukrasni primerak garant i nemoram da je gledam "uzivo" Ima vrednost samo kao ukras, kao antikvitet nema vrednosti jer antikvitet nije. Ti si garant stariji od nje.
A i izrada seciva je mizerna. To je zato sto onaj koji je radio secivo je bio u zurbi da sto vise takvih nozeva sablji napravi jer sto ih vise napravi veca je mogucnost da ih proda turistima.
Drska i korice su radjeni tehnologijom liva pa niklovani pa patinirani.
Nozeva tog i takvog tipa imas da kupis i u Grckoj, mislim da je tvoj bas iz Grcke ili Egipta,i u Turskoj i u Egiptu, i u Tunisu.
Ukrasni nozevi tog tipa koji se kupuju u Siriji su neuporedivo bolje uradjeni, od damast celika koji je okaljen, samo nije naostren jer tamosnji zakon to zabranjuje.
Nozevi koji su se mogli kupiti u Iraku do americke invazije i okupacije su posebna prica.
Izvandredan rad, kvalitet celika takodje. Neko je na forumu prodavao par nozeva od tamo i na slikama se moglo videti koji je kvalitet rada. Ali u Iraku tog doba to nisu bili ukrasni nozevi nego upotrebni i delovi narodnog folklora koji se u ondasnja vremena moga videti na ljudima cim se malo odmaknes iz Bagdada.
I na kraju izvinjenje forumasima zbog poduzeg posta i smaranja na temu
O ukrasnim nozevima radjenim u Toledu u Spaniji nebih ovaj put zato sto nisu tog tipa, a i izrada je "boli glava" Naravno i cena, ali bar znas za sta si platio.
 
Posto vidim da se razumes u oruzje iz starijih dana da li znas kolika je vrednost Sfondagiaco ( jatagan, a la morlacca, a la stradiota) u dosta dobrom stanju. Ja imam neki katalog iz '90-tih u kome sam ga prepoznao po drsci opisane kao od slonove kljove koja se racvana pri kraju i bas taj je bio najskuplji u tom katalogu, stoji cena od 80 000 dinara ali ponavljam da je iz '90-te. Prilozicu i sliku u slucaju da nisam dobro opisao.

Jatagan o kome pises stvarno je mogao da bude prodat za cenu koju si naveo, ali je verovatno bio u boljem stanju od onoga sto se vidi na slici.
Kada su jatagani u pitanju i taj tip oruzja tesko mogu da pisem iz glave. Nisam kod kuce i nemam pri tuci svoju literaturu da je malo prelistam.
O cenama bilo kog oruzja nerado pisem jer je to jako relativna stvar. Pitanje ko je tog trenutka spreman da za tu stvar izdvoji koliko para.
1998 godine sam u Beogradu u jednoj antikvarnici naleteo na prelepu sablju cizelranu, savrseno ocuvanu, prva trecina tausirana zlatom. Savrsenstvo, a cena smesna. 1000DM.
ali tada je meni 1000DM bilo veliko ko kuca. Danas bih za tu sablju dao 2000E-3000E netrepnuvsi, ali nema vise, neko je tada imao para pa je kupio. Nebi me iznenadilo da ju je izneo i prodao napolju.
Meni je za utehu ostalo da sam posle dve godine isto u antikvarnici nalete na par ledenica - kubura kremenjaca- okovanih u srebrnu srmu prizrenski rad, isto tako izuzetno sacuvane. E kada sam ih nasao pare mi nisu bile toliko problem pa sam ih kupiuo.
Na sajmu antikviteta u Slaviji sam takodje naleteo na noz belokorac focanski rad, isto tako sav u srmi i njega sam kupio iako je izgledalo da je skup. A nije bio, bar ne meni.
Zato nerado pricam ocenama pojedinih oruzja. Kod nas je to trziste neuredjeno, ne postoje cvrsta merila vrednosti, ne postoji sistematizacija ocuvanosti, ne postoji nista sto bi trebalo da postoji kada su antikviteti u pitanju.
Zato govoriti da nesto kosta ovoliko ili onoliko je nezahvalno. Vredi onoliko koliko je neko spreman da plati to sto se prodaje.
 
Slike Sfondagiaco
 

Prilozi

  • 05102009730.jpg
    05102009730.jpg
    17,3 KB · Pregleda: 28
  • 05102009726.jpg
    05102009726.jpg
    29,8 KB · Pregleda: 33
  • 05102009727.jpg
    05102009727.jpg
    37,4 KB · Pregleda: 66
  • 05102009728.jpg
    05102009728.jpg
    30,1 KB · Pregleda: 32
  • 05102009729.jpg
    05102009729.jpg
    22,9 KB · Pregleda: 24
Slike Sfondagiaco

Kimi,
ovaj jatagan bih morao pazljivo da pogledam da bih u nesto bio siguran, ali ima nekoliko stvari koje izazivaju sumnu.
- Prva je nacin na koji je ugradjena belokost drske. Jos nikada nisam video da je belokost dobrog kvaliteta ugradjena tako primitivno, da nekazem lose.
Uvek je na spoj metala i belokosti ili i crne kosti postavljena ukrasna traka nekad od srebra, uglavnom iskucana, nekad i vrlo bogato, a vidjao sam jatagane i sa zlatnom ukrasnom trakom.
-Druga stvar koja izaziva sumnju je veza prednjeg dela drske i seciva. I ona je krajnje neuobicajena. I tu nedostaje obrada.
-I treca stvar je samo secivo. Na jataganoma su seciva uglavnom tausirana nekad i gravirana, vidjao sam i damascirana ali nikad nisam video sasvim cisto secivo bez bilo cega osim ono malo primitivne gravure, pa da nema cak ni kanelure.
Na secivima jatagana su mjstori obicno tausirali ime onoga kome je uradjen, sure iz Kur'ana.
Moguce je da je jatagan poreklom iz Albanije, sa albanskim jataganima nemam puno iskustva.
Ali ono sto sam vidjao i albanskih jatagana su bili vrlo bogato obradjeni i ukraseni.
Uporedi svoj jatagan i onaj sa neta, pa ces videti o cemu govorim.
I za kraj morao bih da vidim od kojeg je materijala kanija. i ona je dosta primitivno gravirana, a po boji bih rekao da je u pitanju mesing, a mesing se dosta kasno poceo koristiti za izradu delova oruzja.
Ljudi obicni mesaju mesing i bronzu, a bronza se sto za izradu oruzja sto za delove oruzja koristila hiljadama godina. Mesing zadnih par stotina
 
kimi,
mala dopunaprethodnom postu. moguce je da je neko iskoristio belokost da sa starog jatagana koji je ili slomljen ili pojeden korozijom pa ih postavio na novo secivo.
jednostavno isuvise je velika disproporcija u kvalitetu belokosti i nacina njene obrade sa jedne strane i nacina ugradnje i izrade seciva sa druge strane.
 
da li neko moze da mi kaze pravi naziv ,,jatagana" pripadao je mom cukun dedi! korice su od volovskih rogova i dosta je oksidirao pa i ako postoji gravirana godina negde ne vidi se od korozije! molim za pomoc...
 

Back
Top