SPC i Vojska Srbije

Aitchison

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.991
http://www.va.mod.gov.rs/cms/view.php?id=8879

da ne poverujes..........specijalne veze vojske srbije i SPC jacaju iz dana u dan. Kazu da je cuveni "pukovnik Amfilohije" , glavni kreator i inicijator tako bliskih veza crkve i vojske....Ne kazem ja, da tradicija nije lepa stvar, ali ovo je nesto vise od toga.......

Naime, postavlja se mnogo pitanja u ovom odnosu, koja iritiraju zdravu logiku.......recimo, stara srpska boljka, preterivanje........preteruje se u svemu.......sve je osveštano, cak i sportski centar u Vojnoj akademiji, osvestan je skener na VMA, trpezarija, spricevi, zavoji.......... otvorena paraklisa, oficire i pitomce dovoze organizovano na pricesce sve u svecanim uniformama, pa na moleban kojim Amfilohije valjda crkveno unapredjuje nove oficire.

Sastavni deo nastavnog plana i programa skolovanja buducih i usavrsavanja sadasnjih oficira su tzv. poklonicka putovanja i obilasci manastira kao da ne skolujemo oficire za 21. nego za srednji vek.......neke nove krstaske ratove, sta li????.......................Zasto namecu oficirima da se u svakoj prilici krste kao zadusne babe????........Gledao sam onomad nekoliko mladica u uniformama, gde se krste rafalno , onako petnaest puta u sekundi, sve klanjajuci se i udarajuci doopetom u ostale vernike u crkvi.........

Pa ni babe se tako ne ponasaju u hramovima bozjim.........:roll:

Dalje, da li neko razmislja o tome da dobar deo oficira i vojnika vojske srbije nisu pravoslavni ??? ......vojska srbije nije nikakva verska oruzana skupina, nego vojska svih naroda i narodnosti, svih gradjana i gradjanki koji su srpski drzavljani...........

kako rekoh, lepa je tradicija, ako se ne preteruje, i ako nije svrha sama sebi.....sve treba dozirati, a meni se cini ,u poslednje vreme , da se pripadnici vojske srbije , overdoziraju verom umesto patriotizmom....i vojnickim umecem........samo da ne overe.........
 
Знаш како каже Митрополит Амфилохије .Да су ме бар назвали генерал било би у реду ово пуковник је испод части.Жив нама ти био митрополите сто година .А ко се са Богом бори тај губи ето комуњаре се сад преврћу у гробу војска се причешћује имали ико као Господ нема браћо.Свака сила за времена а божија Свевремена,
 
Па ми срби смо увек имали Свете људе Свети Сава Свети Владика Николај па Ава Јустин и сви други армија на небу мученика јасеновачких на правди бога покланих и сви они моле бога за Србију и ми се верујем само њиховим молитвама спашавамо.
 
a ja se nadam da ce srbija iznedriti jednog srbina iz srbije koji ce se vecinski okruziti srbima iz srbije, kojima ce interes srbije i interes srba iz srbije biti na prvom mestu.

eeee zemljace ....to se i ja nadam i zeljno ocekujem....ali tesko ce to ici....ovi sto dodjose sa strane su daleko drskiji,beskrupulozniji,drcniji....vidis i sam da srbiju vode oni koji su dosli----u javnom zivotu ih po mojoj proceni ima vise od 70%....ali docekacemo mi valjda---nekad,,....
 
Nije, slažem se, ali je popove stavio na mesto koje im pripada...bar one koje nije pobio.

Nije tačno.
on je veru razdvojio od držvae.

Kod nas je suprotno.
Crvka je prinudjena da istupa na političkom terenu zbog totalne nebrige i mralno-društvene korupcije režima.
Tako je istupala i Katolička Crkva u Latinskoj Americi, posebno nadbiskup Romero.
 
Hebo Turke , imali smo mi nase reformatore , koji nsu dobro obavili poso . Zna se kome moze SPC da smeta .

Prema tome , ne vidim nista lose u vezama Crkve i Vojske . Zar ne bi trebalo da svaka jedinica ima svog svestenika , kao sto ima u armijama vecine evropskih drzava .
Ne moze se uporedjivati ono sto se zove Islamska drzava , koji je Ataturk ukinuo , radi opsteg napretka , i bilo koje delovanje SPC , ili njen odnos sa narodom i Drzavom . Mi smo bili sekularna drzava od uvek , prakticno . OD oslobadjanja od Turaka .
 
добар овај Аитцхисон......воло би ваљда да Српски официри иду у Вегас и Дизниленд....то му је ваљда некако пријатније....ил можда на молитвени доручак....
 
...vojska srbije nije nikakva verska oruzana skupina, nego vojska svih naroda i narodnosti,

Хаха, јок то си ти нешто побрко ЈНА је отишла у историју, распала се пред словеначким ватрогасцима и милиционерима а ово је Војска Србије са све орлом и тробојком :super: Иста она што је развалила Турке, Бугаре и Швабе :super:

http://www.mod.gov.rs/PHPFotogalerija/galerija/arhiva/DSC_5477.jpg
Што би нови официри рекли ''Живела Србија''

 
Poslednja izmena od moderatora:
И ЗАКЛЕТВА СЕ ПОЛАЖЕ

ТАКО МИ БОГ ПОМОГАО

До 1918. заклетва се полагала са спојена три прста у висини чела а онда је уследила Шуголсавија, а данас је тако у Грчкој.

Иначе ово је данашња заклетва ''Ја (име и презиме), заклињем се својом чашћу да ћу чувати и бранити независност , сувереност и територијалну целовитост Ребулике Србије''
 
Poslednja izmena:

Back
Top