Doktrina JNA u ratu 1991-92

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Najpre da napomenem da ovo nije politička rasprava, već isključivo tema namenjena razmatranju generalne strategije JNA u periodu od 26.06.1991.-16.05.1992. Ne ulazim u to ko je imao kontrolu nad SFRJ i slično, JNA je, nakon što su Slovenija i Hrvatska proglasile nezavisnost, i otpočele separatističke aktivnosti, dobila naređenje da sačuva ustavni poredak Jugoslavije, pa se bacila u akciju: najpre u Sloveniji, odakle se povukla, potom u Hrvatskoj, gde je generalno vodila najozbiljnije bitke, odakle se potom povukla, a u Bosni, trupe koje nisu iz Bosne, su slabo i učestvovale u sukobu, a tamošnja JNA je reorganizovana u Vojsku RS. Evo šta kaže Vikipedija: "Рат у Словенији или Десетодневни рат (на словеначком: Slovenska osamosvojitvena vojna, "Словеначки рат за независност" или desetdnevna vojna "Десетодневни рат"), је био кратак војни конфликт на територји данашње државе Словеније, тадашње федералне јединице СФРЈ, између Територијалне одбране Словеније и Југословенске народне армије 1991. године после једностраног проглашења Словеније као независне државе.

25. јуна 1991. године, словеначки и хрватски парламенти донели су одлуку о проглашењу независности. Међутим, два дана касније, јединице Југословенске народне армије напустиле су касарне и кренуле на граничне прелазе Словеније у намери да не дозволе измене натписа државе. Настао је рат између припадника ЈНА и словеначких територијалаца, које је предводио Јанез Јанша. Рат је трајао десетак дана. Наиме, почетком јула, Председништво СФРЈ доноси одлуку о повлачењу припадника армије из Словеније. Део армије се повукао у Хрватску." (više na: http://sr.wikipedia.org/wiki/Рат_у_Словенији)
Рат у Хрватској (или како се понекад назива Рат у Крајини [2] или у Хрватској, Домовински рат) је трајао од 1990. године до 1995. године. За српску страну у Хрватској рат је изазван сецесијом Хрватске противном тадашњем важећем Уставу СФР Југославије, изгласавањем новог Устава Републике Хрватске по којем Хрватска постаје држава хрватског народа и осталих националних мањина, где Срби из Хрватске остају без права конститутивног народа СФРЈ и постају национална мањина у новој држави. http://sr.wikipedia.org/wiki/Рат_у_Хрватској
Рат у Босни и Херцеговини је прихваћен назив за војни сукоб на подручју Босне и Херцеговине који је трајао од 1. марта 1992. до 14. децембра 1995. Овај рат се често описује и као грађански рат у Босни и Херцеговини и као агресија на Босну и Херцеговину. Национализам, те сложена политичка, друштвена и сигурносна криза, која је уследила након завршетка хладног рата, и распад СФРЈ, довели су до кризе која ће се касније претворити у ратно жариште. http://sr.wikipedia.org/wiki/Рат_у_Босни_и_Херцеговини

Prevladava mišljenje da se doktrina JNA bazirala na partizanskom ratu, da je uveliko bila prevaziđena. Primera radi, a to meni najviše pada u oči, jeste simbolično korišćenje inače tada prilično napredne avijacije, a zato i temu pokrećem ovde!!! Ona bi federalnoj vojsci dala veliku prednost. Ipak, korišćeni su svi vidovi vojske.
 
Evo o čemu pričam: "Југословенско ратно ваздухопловство је бацала летке изнад разних делова Словеније на којима је писало „Позивамо вас на мир и сарадњу“ и „Сваки отпор ће бити сломљен" "
Dakle, tako je počelo... Mršavo, ako mene pitate...
 
Evo o čemu pričam: "Југословенско ратно ваздухопловство је бацала летке изнад разних делова Словеније на којима је писало „Позивамо вас на мир и сарадњу“ и „Сваки отпор ће бити сломљен" "
Dakle, tako je počelo... Mršavo, ako mene pitate...

Slovenija nije ni bila u planu JNA , odnosno sve sto je jna zanimalo je da uspesno izvuce tehniku odatle (u sloveniji ne zive srbi, takodje ni u makedoniji,i to je razlog zasto tamo i nije bilo sukoba) .
ne znam sta je po tebi avijacija trebala da radi ? ali kada je bilo potrebno, radila je...
A kompletna strategija oruzanih snaga se moze opisati u jednoj recenici... !zauzeti teritorije gde vecinu cine srbi, smanjiti liniju fronta sto je vise moguce, gde je koncentracija stanovnistva velika,praviti enklave, i odbranu postaviti tako da se nadmoc u tehnici sto vise oseti,a manjak ljudstva sto vise anulira . !
 
Mislim da je avijacija, kad smo kod toga, sama bila u mogućnosti da veoma doprinese očuvanju SFRJ, da budem bukvalan: greška je bila što joj tako nije naređeno, jer je Kadijević bio oprezan ko na žici, jer ako je JNA imala zadatak da sačuva SFRJ, a imala je, jer nije postojao konsenzus među republikama o tome šta činiti dalje, što se tiče ustavnih reformi, onda je avijacija mogla da otpočne jednu jako široku operaciju u Sloveniji i Hrvatskoj, a do rata u Bosni onda ne bi ni došlo. Naravno, lično prednost uvek dajem diplomatiji, ali ovde se radi o ratnim strategijama. Naravno, piloti su fenomenalno izvršili sve što im je naređeno, počev od Slovenije, pa sve do Kosova, međutim ja to vidim samo kao još jedan razlog da se oni i više koriste.
 
Mislim da je avijacija, kad smo kod toga, sama bila u mogućnosti da veoma doprinese očuvanju SFRJ, da budem bukvalan: greška je bila što joj tako nije naređeno, jer je Kadijević bio oprezan ko na žici, jer ako je JNA imala zadatak da sačuva SFRJ, a imala je, jer nije postojao konsenzus među republikama o tome šta činiti dalje, što se tiče ustavnih reformi, onda je avijacija mogla da otpočne jednu jako široku operaciju u Sloveniji i Hrvatskoj, a do rata u Bosni onda ne bi ni došlo. Naravno, lično prednost uvek dajem diplomatiji, ali ovde se radi o ratnim strategijama. Naravno, piloti su fenomenalno izvršili sve što im je naređeno, počev od Slovenije, pa sve do Kosova, međutim ja to vidim samo kao još jedan razlog da se oni i više koriste.

ti malo precenjujes vazdusne snage, sta su to one mogle uraditi u sloveniji ? konkretno ? koje to ciljeve da napadnu ? izgleda tebi nisu tu sve stvari naj jasnije....
 
Ono što sam boldirao mi je barem malo jasnije. Konkretno, trebalo je već 26., dakle dana kad su oni "lovili prednost" napasti njihove snage u pokretu.

KOJE SNAGE U POKRETU ?

Nikakvih tu snaga nije bilo, vec civili sa dugim naoruzanjem, i neki TO koji veze nema sa vojnom formacijom,i takodje je sastavljen od civila,ili policije,ali bez ikakvog reda,vise onako stihiski.. Tebi izgleda nije jasno da tamo nije bilo nikave ''vojske'' koja je napala JNA.
A da je do sile,mogla je JNA da napravi reda u sloveniji,ali cemu ? i kome to koristi ?
 
KOJE SNAGE U POKRETU ?

Nikakvih tu snaga nije bilo, vec civili sa dugim naoruzanjem, i neki TO koji veze nema sa vojnom formacijom,i takodje je sastavljen od civila,ili policije,ali bez ikakvog reda,vise onako stihiski.. Tebi izgleda nije jasno da tamo nije bilo nikave ''vojske'' koja je napala JNA.
A da je do sile,mogla je JNA da napravi reda u sloveniji,ali cemu ? i kome to koristi ?
OK, mislim da sam već NEBROJENO puta ponovio da vojska ne razmišlja o smislu operacija, da ona radi samo ono što joj se traži, uključujući i generalštab: ako je generalštab dobio zadatak da sačuva SFRJ, on je morao da osmisli najsigurniji način da to uradi. Sa druge strane, ako te baš zanima, nisam pristalica operacija u Sloveniji uopšte, pa ni u Hrvatskoj, ovde samo pričam o strategiji koja je primenjena.
Drugo, evo šta mislim: naša vojna doktrina se zasnivala na "ruskoj" školi, koja nije loša kad imaš jake potencijale. Ali mi jake potencijale nismo imali, i zato je bilo bolje da smo se oslonili na zapadnu školu: tj. jaku tehničku prednost. Teritorijalce je trebalo gađati iz vazduha (i još jednom ponavljam, politički to nije opravdano, govorim samo sa vojnog aspekta), odmah je trebalo krenuti i u preventivni napad na hrvatske separatističke snage (ZNG), ne mislim time na Banjske dvore, i tek onda krenuti oklopnim jedinicama i pešadijom i završiti posao.
 
A propo ovoga, daću jedan banalan primer: Čarls Lidberg, prvi čovek koji je preleteo Atlantik, je po opredeljenju bio fašista i pre decembra 1941. se zalagao da Amerika ne uđe u rat protiv sila Osovine. Kada je do rata ipak došlo, Lindberg se sam prijavio u avijaciju i borio protiv Japana, jer je smatrao da su interesi njegove otadžbine ugroženi. Da ne govorim o hiljadama, pa i milionima Amerikanaca koji su po opredeljenju upravo bili fašisti i rasisti, a među njima je bilo i nemačkih emigranata, koji su se borili protiv same Nemačke. Vojnik ne razmišlja politički, on sluša naređenja.
 
OK, mislim da sam već NEBROJENO puta ponovio da vojska ne razmišlja o smislu operacija, da ona radi samo ono što joj se traži, uključujući i generalštab: ako je generalštab dobio zadatak da sačuva SFRJ, on je morao da osmisli najsigurniji način da to uradi. Sa druge strane, ako te baš zanima, nisam pristalica operacija u Sloveniji uopšte, pa ni u Hrvatskoj, ovde samo pričam o strategiji koja je primenjena.
Drugo, evo šta mislim: naša vojna doktrina se zasnivala na "ruskoj" školi, koja nije loša kad imaš jake potencijale. Ali mi jake potencijale nismo imali, i zato je bilo bolje da smo se oslonili na zapadnu školu: tj. jaku tehničku prednost. Teritorijalce je trebalo gađati iz vazduha (i još jednom ponavljam, politički to nije opravdano, govorim samo sa vojnog aspekta), odmah je trebalo krenuti i u preventivni napad na hrvatske separatističke snage (ZNG), ne mislim time na Banjske dvore, i tek onda krenuti oklopnim jedinicama i pešadijom i završiti posao.

Generalstab nije dobio nikada naredbu da po svaku cenu ocuva sfrj, vec naredbu da se sprema za rat, u tom ratu su se naravno odma povukli iz slovenije,jer bi slovenija bila samo jedan front vise, a dobiti nema, drzava se raspadala,svako je gledao da uzme sto veci komad, a srbija nije imala interese u Sloveniji i tacka!
Ti se jako gubis, nema strategije u sloveniji, jer nema ni neprijatelja... neprijatelj je kompletan narod, i nista drugo do povlacenja nije moglo ni da se uradi.

Ne mislis ti uopste, ti da mislis nebi ove stvari pisao, ne postoji doktrina,ruska ,nemacka,rumunska ili albanska doktrina,to se u vojnim skolama ne uci,i postoji samo na tv-u i dnevnim novinama
 
Teritorijalce je trebalo gađati iz vazduha (i još jednom ponavljam, politički to nije opravdano, govorim samo sa vojnog aspekta), odmah je trebalo krenuti i u preventivni napad na hrvatske separatističke snage (ZNG), ne mislim time na Banjske dvore, i tek onda krenuti oklopnim jedinicama i pešadijom i završiti posao.

Evo ovo sam procitao, i ovo je na nivou nekog ko nije sluzio vojsku,niti mu je uopste jasno sta je to oruzani sukob.
Avioni se ne koriste tako kako ti mislis sinko, ti bi npr podigao g-4 sa batajnice da bi on bacio 4 bombe od po 250kg u vukovaru ? znas koji je to trosak ? rizik da ti obore avion.... zart nije lakse i 10 puta jeftinije i bez rizika,ispaliti plotun iz baterije topova i imati isti ucinak ?
tebi to ko svabi tra la la... dignem avione gadjam ih iz vazduha,i onda dodjem oklopnim jedinicama i pesadijom... super plan! ko da tako moze.
 
Moje skromno misljenje je da vojska nije mogla da ucini nista bez velike politicke volje,da je JNA bila sposobna da zavede red to svi znamo,da je imala opremu za to,imala je ali jednostavno nije bilo politicke volje.Zbog cega nije bilo politicke volje,to je sad veoma dikutabilno,verovatno zbog toga sto bi vojska morala da pohapsi citavu politicku scenu u ondasnjoj drzavi sto je priznacete veliki zalogaj za bilo koga.Tako da je JNA precutno podrzala raspad jugoslavije i jednostavno pogledala na drugu stranu kad je doslo do proglasenja nezavisnosti u Sloveniji i Hrvatskoj,bilo je naravno pokusaja da se situacija resi ali nedovoljno odlucno,jednostavno nemoze i jare i pare,ili se ide diplomatskim putem ili vojska zavede red vojnim udarom sto opet spodrazumeva hapsenje citavog politickog kora i zahteva ogromnu slogu i resenost Generalstaba koje ocigleno nisu postojale.
Hocu da kazem sledece,da bi ubio zmiju najbolje je da joj odseces glavu, stoga u ovom slucaju vojska je bez mnogo pompe mogla za jedno vece da resi situaciju i da se nametne kao vodja u trenutnoj situaciji,bez upotrebe avijacije ili opseznih ratnih operacija,jednostavno pohapsi sve na spavanju,a ujutru vojska na ulice,zauzmi sve radio i televizijske stanice,ogranici kretanje populacije,zatvori granice i resi situaciju unutar drzave.Posle takve intervencije mogli su da biraju dalice u federaciju ili svako za sebe.....Svaka upotreba avijacije nakon eskalacije sukoba izmedju Hrvatske i Srbije (JNA) nemogu i nezelim da okarakterisem kao doktrinu one JNA koja je postojala pre rata,cak sta vise nezelim da poredim JNA sa bilo kojom stranom u tom ratu,pa cak ni sa Srpskom jer ona jednostavno to vise nije bila,bez obzira na veliko nasledje i tradiciju koju su donekle zadrzali...
Izvinite ako sam malo skrenuo sa teme ali to je samo moje vidjenje stvari...
 
Re:

"Prevladava mišljenje da se doktrina JNA bazirala na partizanskom ratu, da je uveliko bila prevaziđena."

Po meni se svodi na izvor nastajanja fizickog problema.
Doktrina bazirana na napadu spolja.
Pitam se ,jel bilo osetljivije tacke....
 
Smatram se veoma sretnim sto sam svojevremeno preziveo tu "doktrinu". Moj skolski drugar iz klupe nije nazalost imao te srece. Slava mu...
Posle toliko propusta i idiotskih gresaka nisam siguran ni da znaju znacenje te reci. Ta doktrina se svodila na arcenje budzeta, para od izvoza vojne industrije i obaveznog treniranja strogoce. A kad je zatrebalo...znam, bio-video !
Preplaceni, neodgovorni diletanti i amateri !!!
 
Smatram se veoma sretnim sto sam svojevremeno preziveo tu "doktrinu". Moj skolski drugar iz klupe nije nazalost imao te srece. Slava mu...
Posle toliko propusta i idiotskih gresaka nisam siguran ni da znaju znacenje te reci. Ta doktrina se svodila na arcenje budzeta, para od izvoza vojne industrije i obaveznog treniranja strogoce. A kad je zatrebalo...znam, bio-video !
Preplaceni, neodgovorni diletanti i amateri !!!
Vojska je bila jaka u miru, a zbunjena u ratu...
 

Back
Top