Vantelesna oplodnja samo za mame -

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Mada ista tema, dosuse razlicitog naslova, postoji i na pdf politika, rekoh da je pokrenem i ovde posto se u aktivnom smislu odnosi samo na zensku populaciju. Naime radi se o ovom clanku iz danasnjeg Blica

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=112004

Ukratko, zakonsko regulisanje formiranje banke sperme i davanje mogucnosti zenama koje su same, bez partnera, da prodju kroz proces vestacke oplodnje i dobiju dete. Za mene dosta kontroverzna tema jer bih licno imala ograde da odgajam dete ne samo bez oca, vec sa prakticno vrlo malo znanja o tome ko je osoba koja je otac mog deteta. Ipak, zivot kakav je sada, rekla bih, zenama u prilicnoj meri namece ovakvo resenje u nedostaku boljeg. A neke zene svesno idu na varjantu "bez muza i oca" i ne zele partnerstvo niti brak, ali isto tako ne zele da se odreknu majcinstva, pa im odlazak u banku sperme dodje kao idealno resenje.

Kako vam se sve to cini? Da li biste isle na tu opciju zaceca? Pod kakvim okolnostima? Da li smatrate da je to u redu u svakom slucaju, i ukoliko je zena namerno odlucila da ima dete ali bez partnera? Da li vam se dopada ideja da jednog dana mozete da odete i izaberete oca svog deteta na osnovu kataloskog opisa njegovih genetskih karaktekteristika? I da li mislite da se time brak kao takav, a u odredjenoj meri i muskarci, degradiraju?
 
Jeste November u pravu si...malo sam lenja bila kad sam pisala ovaj uvod, kako me glava boli dobro sam i ovo nakucala :(
Kod nas je i ovo uspeh, a ja sam odmah pomislila na zapad, tacnije Ameriku, tacnije Holivud i onu glumicu kojoj u ovom stanju nema sanse da se setim ime, glumila je u "kad jaganjci utihnu" i pricu kako zeni uopste nije palo na pamet da se udaje ni pod razno nego je otisla u njihovu banku sperme i izabrala donatora sa nekim sumanuto visokom IQ-om (a i njen je pozamasan), oplodila si jajnu celiju i sad je mama...mis'im tako je bas htela. A ovo im glupo, samo one koje ne mogu da zacnu prirodnim putem, a sta je sa onima koje ne mogu da nadju partnera, ili razvedenim zenama u nekim kasnim 30tim, ili sta ja znam, ima raznih zivotnih situacija... Mada, uslovno, kad zena nema s kim ona de facto i spada u kategoriju "ne moze prirodnim putem":mrgreen:
 
:lol:
Hipoteticki, ja ne bi mogla k'o ti November, vise mi pasu sterilni uslovi :lol:
Jeste Sara, Jodie Foster...nisam znala da je lezbo, koliko se secam te vesti, ona je navodno izjavila da ne zeli partnera vec samo i isljucivo zeli dete pa se zato odlucila na vestacku oplodnju.
Vi se zezate, a da vidite samo muske komentare kakvi su, ljudi moji, kakvi osecaji ugrozenosti, a ovo je tek prvi korak i koliko smo mi daleko od biranja izmedju a) imacu dete u braku b) imacu dete van braka ali prirodnim putem sa partnerom c) imacu dete prirodnim putem sa slucajnim partnerom d) imacu dete vestackom oplodnjom sa stalnim partnerom e) imacu dete vestackom oplodnjom nepoznatog donatora...pa i nek ispadne Kinez :D :lol:
 
..inache - svaka chast parovima koji su i stigli do veshtachke oplodnje..
..jedan rodjak moje svekrve, u sred BG-a, relativno mlad i moderan chovek,
promenio je tri zene za 15 godina zato shto ni jedna nije mogla da mu rodi dete..
..treba li da kazem da nikada nije otishao na pregled? :roll:
..moji vrshnjaci, sa fakulteta, pet godina su odlagali pregled i kad je pokazao da
je on problematichan, to su krili kao zmija noge.. :roll:
 
Meni se ideja o svesnom odabiru da sam podizes dete ne dopada.
Znam da ima slucajeva kada te sudbina natera upravo na samohrano majcinstvo ali nekako mi se cini da neko nema pravo da u startu detetu umanji sanse da raste sa oba roditelja. Mozda je konzervativno i staromodno ali ja i dalje tako mislim.
 
Poslednja izmena:
Mada ista tema, dosuse razlicitog naslova, postoji i na pdf politika, rekoh da je pokrenem i ovde posto se u aktivnom smislu odnosi samo na zensku populaciju. Naime radi se o ovom clanku iz danasnjeg Blica

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=112004

Ukratko, zakonsko regulisanje formiranje banke sperme i davanje mogucnosti zenama koje su same, bez partnera, da prodju kroz proces vestacke oplodnje i dobiju dete. Za mene dosta kontroverzna tema jer bih licno imala ograde da odgajam dete ne samo bez oca, vec sa prakticno vrlo malo znanja o tome ko je osoba koja je otac mog deteta. Ipak, zivot kakav je sada, rekla bih, zenama u prilicnoj meri namece ovakvo resenje u nedostaku boljeg. A neke zene svesno idu na varjantu "bez muza i oca" i ne zele partnerstvo niti brak, ali isto tako ne zele da se odreknu majcinstva, pa im odlazak u banku sperme dodje kao idealno resenje.

Kako vam se sve to cini? Da li biste isle na tu opciju zaceca? Pod kakvim okolnostima? Da li smatrate da je to u redu u svakom slucaju, i ukoliko je zena namerno odlucila da ima dete ali bez partnera? Da li vam se dopada ideja da jednog dana mozete da odete i izaberete oca svog deteta na osnovu kataloskog opisa njegovih genetskih karaktekteristika? I da li mislite da se time brak kao takav, a u odredjenoj meri i muskarci, degradiraju?
ako atm nema partnera, ne znaci da ga nece imati do kraja zivota

sto se tice mene, da radjam ne planiram, banku sperme ko voli nek izvoli :D jedini slucajevi da imam dijete
bi bili da neko iz porodice, daleko bilo, pogine i da sam ja njegovoj/njenoj djeci najblizi rod
ili usvajanje
ali u svakom slucaju da djete zna da ima neke korjene negdje ako ikada pozeli da se bavi njima, i
da zna je svjesno odabrano a ne dobijeno na ruletu
 
Koliko su genetska istrazivanja otisla daleko govori da ljudi danas mogu da biraju pol dece, boju ociju, boju kose i sl. Totalno sam protiv tog vida odabira, ipak to treba da bude prirodna selekcija. kao sto sam napisala na drugoj temi radila sam Vto o drzvnom trosku, i niko mi nikad nije trazio dokaz da smo mm i ja u braku niti bilo sta drugo sto bi moglo da dokaze da je mm zaista moj muz. tako da sam ja mogla da povedem bilo koga, niko ne bi saznao.
 
Sve je to ok ali meni nije jasna jedna stvar...

Svaka zena koja ima problema sa partnerom oko potomstva se trudi, godinama pokusavaju i sta sve...Zena koja je sama uvek tezi da nadje muskarca sa kojim ce provesti zivot i sve ostale bajke...

Meni je malo nepojmljivo, u kojoj dobi se opredeljuju zene za to...ne znam da li ce neka sa 30 pristati na to...Valjda ce uvek misliti da za nju postoji " neko tamo "...neka nada da sa nekim " svojim " pokusa sve to....

Koja je starosna granica?

Ovako, ideja sama po sebi je ok...
 
Meni je sve ovo ok, a nije mi jasan taj stav, ne treba dete unapred osuđivati da živi bez oca.
To što je dete imalo oca u trenutku začeća nije garancija da će tako i ostati, a sa druge strane, dete može dobiti oca i kasnije.
Ja ne kapiram zašto se muškarci osećaju ugroženo. Normalno da će većina žena težiti da nađe partnera, ali ovako bar one koje nisu uspele da ga nađu, imaju mogućnost da dobiju potomstvo.
 
Meni se ideja o svesnom odabiru da sam podizes dete ne dopada.
Znam da ima slucajeva kada te sudbina natera upravo na samohrano majcinstvo ali nekako mi se cini da neko nema pravo da u startu detetu umanji sanse da raste sa oba roditelja. Mozda je konzervativno i staromodno ali ja i dalje tako mislim.

Pa, to sto je zena sama u trenutku oplodnje ne znaci da kasnije nece naci partnera... i tatu za bebu... A inace, ne znam sta da mislim, posto (za sada) ne ceznem za roditeljstvom. Malo je jezivo da mozes da narucis dete, kao picu... a opet, jezivo je i da nemas dete, a recimo zelis da budes roditelj, samo zato sto nisi imao srece da nadjes odgovarajuceg partnera... Bas ne znam...
 
Meni je sve ovo ok, a nije mi jasan taj stav, ne treba dete unapred osuđivati da živi bez oca.
To što je dete imalo oca u trenutku začeća nije garancija da će tako i ostati, a sa druge strane, dete može dobiti oca i kasnije.
Ja ne kapiram zašto se muškarci osećaju ugroženo. Normalno da će većina žena težiti da nađe partnera, ali ovako bar one koje nisu uspele da ga nađu, imaju mogućnost da dobiju potomstvo.

Pa, to sto je zena sama u trenutku oplodnje ne znaci da kasnije nece naci partnera... i tatu za bebu... A inace, ne znam sta da mislim, posto (za sada) ne ceznem za roditeljstvom. Malo je jezivo da mozes da narucis dete, kao picu... a opet, jezivo je i da nemas dete, a recimo zelis da budes roditelj, samo zato sto nisi imao srece da nadjes odgovarajuceg partnera... Bas ne znam

Ја сам још увек помало амбивалентна када су те ствари у питању....:confused:
Размишњам овако некако као Ели и Мувало, с тим што имам неки благи (можда ирационални) отпор према овој идеји... :confused: Можда отуда што не постоје јасно дефинисане границе докле се сме ићи у том игрању Природом.:confused:
 
Ако су у питању парови који не могу имати дете природним путем, онда је у реду.

Искрено, ја никад не бих отишла у банку сперме, јер не желим да имам дете коме нећу знати ко му је отац.
Одмах замислим ситуацију где ја не знам ко ми је отац. Па то је као да ми фали део тела, у најмању руку.
Гарантујем да бих кризирала по питању идентитета.
 
ako atm nema partnera, ne znaci da ga nece imati do kraja zivota

sto se tice mene, da radjam ne planiram, banku sperme ko voli nek izvoli :D jedini slucajevi da imam dijete
bi bili da neko iz porodice, daleko bilo, pogine i da sam ja njegovoj/njenoj djeci najblizi rod
ili usvajanje
ali u svakom slucaju da djete zna da ima neke korjene negdje ako ikada pozeli da se bavi njima, i
da zna je svjesno odabrano a ne dobijeno na ruletu

ne kapiram boldovano... mislim ovo na ruletu...

a banke sperme su mi ok... samo mi nije jasno onaj deo pomenutog teksta iz blica gde se kaze da jedina info o ocu da li je belac :eek: a sta sve podpada pod belac i sta sve podpada pod ne belac :lol:

mislila sam da to ide ko u filmovima hoces nuklearnog fizicara ili manekena ili fudbalera mislim pri tom na donatore, kako da izaberes :think:
 

Back
Top