U sivoj zoni 40% privrede

Swerdlow

Primećen član
Poruka
610
Istraživanje Unije poslodavaca pokazalo zabrinjavajuć porast poslovanja izvan legalnih tokova u poslednjih sedam meseci ove godine

Krizno „kresanje" troškova... Sve više trgovaca izbegava plaćanje poreza

Više od 40 odsto privrednih aktivnosti na teritoriji Beograda odvija se u sferi sive ekonomije, pokazuje istraživanje Unije poslodavaca Srbije. Posebno je zabrinjavajući trend stalnog porasta poslovanja izvan legalnih tokova u poslednjih sedam meseci ove godine.

Prema oceni portparola Unije Dragoljuba Rajića, država bi smanjenjem sive ekonomije za samo pet odsto povećala priliv u budžet za čak 1,4 milijarde evra godišnje! Rajić kaže da je udeo sive ekonomije u januaru bio 35,1 odsto, a u junu već skoro 39 procenata.

Triput gore nego u EU

- Veliki deo tog rasta je posledica povećanja prometa kineskih trgovaca u Srbiji za 30 odsto. Siva ekonomija je dva do tri puta veća u Srbiji nego u zemljama EU, gde ona iznosi 15,1 odsto - ocenjuje Rajić.

Rad „na crno"

Još više zabrinjava trend izražen u nezvaničnoj anketi Unije poslodavac Srbije obavljenoj na mini-uzorku od 124 direktora i vlasnika malih, srednjih i velikih preduzeća na teritoriji Beograda. Anketa pokazuje da su oni zbog problema sa likvidnošću i očuvanja poslovanja svojih preduzeća sve spremniji da, ukoliko država i dalje bude povećavala poreska opterećenja privredi, deo prometa ne prijavljuju i primaju zaposlene na crno.

Zabrinjava i što se povećava broj poslodavaca koji zvanično prijavljuju minimalnu zaradu za svoje zaposlene, pa se pretpostavlja da im deo novca isplaćuju na ruke.

- Poslodavci tako izbegavaju plaćanje poreza i doprinosa, koji su veliki, i ugrožavaju opstanak preduzetnika i malih preduzeća - ističe Rajić.

Ukoliko se ovaj trend nastavi, više od 3.000 preduzeća na teritoriji Beograda koja su do krize poslovala pozitivno preći će na isplatu minimalnih zarada, što će predstavljati svojevrsnu socijalnu bombu, upozoravaju u Uniji poslodavaca.

- Prosečno preduzeće u Beogradu zapošljava 22 radnika, što znači da će ovim biti direktno ugrožena egzistencija 66.000 zaposlenih na teritoriji grada - objašnjava Rajić.

On dodaje da su zbog ovog problema neophodni koordinacija svih državnih organa i prebacivanje dela sivog prometa u legalne tokove.

Popunili bi budžet

- Kada bi se udeo procenta BDP-a, koji se u prvih šest meseci 2009. godine pravio u sivoj zoni (36,4 odsto), na teritoriji Srbije smanjio za samo 20 odsto u narednih godinu dana, gotovo celokupna budžetska rupa od 150 milijardi dinara bila bi popunjena bez ikakvog povećavanja PDV-a, poreza i doprinosa na zarade i drugih opterećenja - smatraju u Uniji poslodavaca Srbije.

Saradnik PKS Goran Nikolić, međutim, smatra da su podaci Unije poslodavaca „preterani".

Stevanović: dobrovoljno plaćanje poreza

Ekonomista Aleksandar Stevanović smatra da je u Srbiji porez isto što i dobrovoljna članarina.

- Ko hoće može da ga plati, a ko neće ne mora. Veliki su nameti koje poslodavci treba da daju državi, a prisutan je i „efekat ugledanja", pa se oni što plaćaju poreze ugledaju na one što ne plaćaju, jer nekažnjeno prolaze - kaže Stevanović.

- Realne procene govore da je siva ekonomija kod nas na oko 30 odsto, što je između osam i deset milijardi evra. Kada biste odlučili da deo sive ekonomije uterate u legalne tokove, mnogi bi prestali da posluju. Zbog toga država ne može da preduzme radikalne mere jer oni vode u još veće socijalne probleme. Buvljak je bio dozvoljen godinama, onakav kakav je postojao, jer je bio socijalni ventil - ističe Nikolić.

Prema njegovoj oceni, država treba da reguliše povraćaj PDV-a i carinske organe osposobi u većoj meri kako bi sprečili šverc.

Ekonomista Jurij Bajec ocenio je nedavno da bi se disciplinovanjem samo jednog malog dela sive zone dobio efekat jednak onom koji bi bio postignut otpuštanjem 10.000 ljudi.

Ukupan promet roba i usluga koji se obavi u sivoj zoni

Januar 35,1%
Februar 36,0 %
Mart 36,5%
April 37,1%
Maj 37,3%
Jun 38,9%
Jul 39,7%
Avgust 40,6%

Broj firmi koje su prešle na isplaćivanje minimalne plate (2009. godina)

Januar 194
Februar 202
Mart 276
April 284
Maj 269
Jun 319
Jul 328
Avgust 360
 
Па, сигурно неће попунити буџет ако ликвидирају предузетнике оволиким дажбинама. Зашто уопште морају да се уплаћују средства у ПИО фонд, када се пензије исплаћују из буџета? Зашто ПИО осигурање није добровољно? Зашто не смање харач да би омогућили људима да могу да раде?

П. С.

Као решење за излазак из кризе, предлажем ПДВ од 18% на ПИО, здравствено осигурање, и порез на доходак.
 
Па, сигурно неће попунити буџет ако ликвидирају предузетнике оволиким дажбинама. Зашто уопште морају да се уплаћују средства у ПИО фонд, када се пензије исплаћују из буџета? Зашто ПИО осигурање није добровољно? Зашто не смање харач да би омогућили људима да могу да раде?

П. С.

Као решење за излазак из кризе, предлажем ПДВ од 18% на ПИО, здравствено осигурање, и порез на доходак.

Čekaj čoveče gde ode ti?!:eek:
Šta ti misliš odakle pare u budžetu ako se ne uplate od strane preduzetnika!?
Kako očekuješ da jednog dana dobiješ penziju, ako je tokom radnog veka ne uplaćuješ?!
Od države? o da, kako da ne!
Harač je veliki zato što se presipa iz šupljeg u prazno, nema poljoprivrede,nema proizvodnje, nema izvoza, uvoz je jako veliki....E onda kao očajno rešenje država podigne namet i opet ne uradi ništa.:roll:
 
jeste..ali Gledam primere ljudi koji decenijama rade na crno tezga toalet papiri ,gluposti na oko kad pogledas a kupili stanove od toga ..Ja uplacujem a neznam ima li smisla vise ,stan en mogu da kupim ali mi kniuzice overene, ajd sad.
 
jeste..ali Gledam primere ljudi koji decenijama rade na crno tezga toalet papiri ,gluposti na oko kad pogledas a kupili stanove od toga ..Ja uplacujem a neznam ima li smisla vise ,stan en mogu da kupim ali mi kniuzice overene, ajd sad.
Хе хе, па јесте. Набавиш кинески папир за 100, продаш за 200, а не плаћаш дажбине, па се накупи мало по мало. А, ако тргујеш легално, набавиш домаћи папир за 200 плус ПДВ 18%, после плаћаш порез 10%, ПИО 22%, здравствено 12,3%, и осигурање за случај незапослености 1,5%. Твој легални папир у набавци од 200 уствари кошта 344. Онда га продајеш за 400, али не продаш ништа јер сви купе кинески зато што је дупло јефтинији, иако је мање квалитетан.
 
Твој легални папир у набавци од 200 уствари кошта 344.
Само да се исправим, у брзини сам направио погрешну рачуницу, твој легални папир од 200 у набавци кошта 311, ако га продајеш за 400, с тим да није урачуната цена закупа продајног места.

To sa toalet-papirom i sundjerima je bilo nekad... sada se sve manje kupuje na pijaci a sve vise u hipermarketima. Tako da nam propadose i pijace. Dok ne stignu greenfield investicije nema nista od posla u Srbiji.
Занимљиво да сам пре имао обичај да воће и поврће купујем на пијаци, а у последње време сам се улењио, па све купујем у супермаркету, иако је мањи избор и често није свеже. Али пробаћу да се поправим.

pe sad ce i na pijacama da uvedu fiskalne kase

seljak ce morati da nauci da radi na njima

i jos ce mu trebati knjigovodja

koja je tu racunica ...
Мислим да ће фискалне касе да уведу само за робне пијаце, то јест за с.т.р., док ће зелене пијаце и с.з.р. моћи да раде и без касе. Што никако није логично, јер ем зелена тезга има далеко већи промет и зараду него робна, ем сељаци не плаћају ПДВ у набавци, ем је цена закупа тезге иста, и још робним тезгама хоће да наплате фискалне касе. Једино ако им је циљ да затворе све робне пијаце.
 
Ljudi, nije realno da nameti na neto platu dostižu 78%, kad su u okruženju, tj u zemljama koje imaju mnogo veće neto plate ta davanja skoro duplo manja. Prosto ne može milion i po radnika da nosi 1.3 miliona penzionera + socijalu. Od tih milion i po radnika još 25% radi u javnom sektoru i žive bez stresa i dogovornosti (većina, čast izuzecima) kao bubreg u loju sa primanjima duplo većim od onih i privatnom sektoru, a sa radnim vremenom bar 30% manjim. To mora da se izbalansira bolje a da bi se to desilo, neko mora da se bavi malo time... prosto ne može čovek u javnom preduzeću u ovom trenutku da ima neto platu 50 hiljada ako je prosek u privredi 30. To je nedopustivo!
 
A neki iz javnog sektora još i štrajkuju.Svaka im čast.Ne znaju oni šta je to 8 sati gurati feferone u flašice, pa posle tri dana dlanovi peku kao da ih držiš u vatri,i nikakav lek ne pomaže.:eek: I još sve to radiš na crno! Ukoliko se namiriše inspekcija, potpišeš ugovor o priv.i povr.poslovima koji posle oluje možeš da baciš.:zper:
 
Poslednja izmena:
Ljudi, nije realno da nameti na neto platu dostižu 78%, kad su u okruženju, tj u zemljama koje imaju mnogo veće neto plate ta davanja skoro duplo manja. Prosto ne može milion i po radnika da nosi 1.3 miliona penzionera + socijalu. Od tih milion i po radnika još 25% radi u javnom sektoru i žive bez stresa i dogovornosti (većina, čast izuzecima) kao bubreg u loju sa primanjima duplo većim od onih i privatnom sektoru, a sa radnim vremenom bar 30% manjim. To mora da se izbalansira bolje a da bi se to desilo, neko mora da se bavi malo time... prosto ne može čovek u javnom preduzeću u ovom trenutku da ima neto platu 50 hiljada ako je prosek u privredi 30. To je nedopustivo!
Kod nas su nameti mnogo manji nego drugde.
To je cinjenica...........opet je mnogo
 
Ako kineze dovedu u red , nista im vise nece trebati . Oni prodaju na veliko i na malo na crno, samim tim svi koji rade na crno snabdevaju se kod kineza, pa to je ceo lanac. Vidjao sam kad na bloku dodje ispekcija, ali eto ga crni slon sa nekom debelom kineskinjom i sve staje(necu da napisem ko je), neko jednostavno dozvoljava da strani drzavljani u srbiji rade na crno. Samom tim se zatvara krug , krenule bih i domace firmice sa prizvodnjom,(porez, zapoalenost, proizvodnja, pa i izvoz kasnije) realno kinez jefinije prodaje nego sto mene kosta, jell, u mom slucaju imao sam prizvodnju obuce -placao porez, a gde sad, meni drzava neduguje nista da mogu da je ucenjujem, ali je moju firmu zatvorila koja je placala porez,a kinezi divljaju JEDNOSTVNO ZAKON NEVAZI ZA SVE , naci ce oni zrtveno jagnje za ovih 40 % isterace ljude bez posla na ulicu kao mene, a najgori su u dilu. JEDNOSTAVNO ALI ISTINITO DRZAVA FORSIRA PRODAJU NA CRNO (a i korupcija drzavnicima uopste nesmeta) jel tako niko nije corav pa nevidi sta se desava:dash:
Jednostavno i po lokalima , takodje kineska roba, i oni rade na crno, i oni kupuju na bloku veruj te mi, i ja sam primoran ,kad nisam imao gde sa dvoje dece , poceo sam kao sav normalan svet da kupujem od kineza i da preprodajem, najaca kombinacija odmah kes nema racun nema porez, eto gde guraju proizvodnju,deda je bio proizvodjac, pa moj otac pa ja a masine kuci stoje, materijal STRASNO sta oni ulicni prodavci na bulevaru, pijace,i ostali sto ostanu bezposla su krivi , , pa gde kupuju tu robu! Kad nebudu imali gde da kupe sigurno ce stajati dzabe tamo.
 
Poslednja izmena:

Back
Top