Skola i religija

elleonora

Ističe se
Poruka
2.419
Da li se slazete da deca uce o religiji u skoli?
Da li mislite da bi o veri trebalo uciti u crkvi a da se deca puste da odluce u sta ce oni verovati?

Sin mi je krenuo u prvi razred:heart:
U Italiji jedan od predmeta je i katolicka religija koju ne predaje svestenik ili pop vec nastavnik/ca.
Posto smo pravoslavci mi smo odlucili da ne ide da uci o drugoj veri kada ni o svojoj ne zna osnovno.
Umesto casa religije trebalo bi da ima neku alternativnu aktivnost ....juce to bese sedenje za racunarom i crtanje:confused: i to sam sa jednom uciteljicom koja je radila svoje poslove:confused:
Posto je drzavna skola i multietnicko mesto, iskeno,mislila da ce da bude malo vise dece druge vere ili deca ateista koji nece pohadjati religiju....
Ali vidim da nije tako,dete mi samo cami 2 sata sedmicno za racunarom.

Pitanje sta bi vi uradili?

Da li biste poslali dete da bude sa ostalim svojim vrsnajcima pa tako i da uci o toj drugoj veri (koja se moracete priznati i ne razlikuje tako mnogo od njegove).
Ili biste se ipak postupili ovako kao ja pa makar i po cenu da se dete oseca usamljenim i drugacijim od svih svojih drugara?

Samo nemojte molim vas da se tema prebaci na politiku jer to u ovom slucaju nema nikave veze.

:bye:
 
Hm, kompleksna situacija, mislim da bi postupio isto tako,jer slati ga da pohadja casove o veri kojoj nece pripadati samo zato sto druga deca pohadjaju je bezveze. Jel ste pricali sa detetom kako se oseca u vezi toga?
 
Slazem se da deca uce o religiji... Tu nema spora... Bolje receno, o religijama... To je i lepo, i spada u domen opsteg obrazovanja...

Ali, ne slazem se da uce veronauku... Niti je normalno, i samo im jos to fali... Koga zanima, ko oseca potrebu za tim, sve to moze i u crkvi... Nametati deci nove obaveze, poput veronauke... Ili, najidiotskijeg predmeta, gradjanskog vaspitanja je krajnje nevaspitano...

Medjutim, kakvi se sve ljudi bave obrazovanjem, nista nas ne sme iznenaditi... Dovoljno je samo setiti se pokusaja ukidanja ucenja Darvinove teorije... Kretenizam...
 
I moj sin je ovog meseca krenuo u skolu:heart:

Takodje imaju religiju, jednom nedeljno. I on ide, naravno. Muz je katolik, ja pravoslavac, ali to i nije bitno, presudna je sredina u kojoj odrastaju, i upravo iz tog razloga on posecuje te casove.
 
Hm, kompleksna situacija, mislim da bi postupio isto tako,jer slati ga da pohadja casove o veri kojoj nece pripadati samo zato sto druga deca pohadjaju je bezveze. Jel ste pricali sa detetom kako se oseca u vezi toga?


Pa njemu za sada jedino nije jasno zasto ne ide sa drugom decom.

A kada mu kazem da on pripada drugoj veri kaze da i "Italijanci" :lol: imaju Isusa.
 
Slazem se da deca uce o religiji... Tu nema spora... Bolje receno, o religijama... To je i lepo, i spada u domen opsteg obrazovanja...

Ali, ne slazem se da uce veronauku... Niti je normalno, i samo im jos to fali... Koga zanima, ko oseca potrebu za tim, sve to moze i u crkvi... Nametati deci nove obaveze, poput veronauke... Ili, najidiotskijeg predmeta, gradjanskog vaspitanja je krajnje nevaspitano...

Medjutim, kakvi se sve ljudi bave obrazovanjem, nista nas ne sme iznenaditi... Dovoljno je samo setiti se pokusaja ukidanja ucenja Darvinove teorije... Kretenizam...

E vidis malo sam se raspitivala i rekose mi da pricaju svim religijama ali pretezno o katolickoj...jer ipak su u katolickoj drzavi.
 
Pa njemu za sada jedino nije jasno zasto ne ide sa drugom decom.

A kada mu kazem da on pripada drugoj veri kaze da i "Italijanci" :lol: imaju Isusa.

Naravno, deca u tom uzrastu ne mogu praviti razliku izmedju katolicanstva i pravoslavlja.
Stvarno komplikovana situacija, bitno je samo da se ne odrazi na druzenje ili odnos sa drugom decom.
 
Ne vidim u cemu je problem da ide sa svom ostalom decom na te casove, pa nek nauci i nesto o katolickoj religiji, ako ce vec u takvom drustvu odrastati, nije kao da ce ga na tim casovima preobratiti. A i nek se upozna i sa jednom i sa drugom religijom, pa nek sam odluci kojoj ce se prikloniti, ako odluci da bude vernik uopste.

Ovako ga izdvajate nepotrebno od druge dece i moze mu doneti mnogo vise stete nego koristi.
 
E vidis malo sam se raspitivala i rekose mi da pricaju svim religijama ali pretezno o katolickoj...jer ipak su u katolickoj drzavi.

OK, nisam najbolje upucen za koju si drzavu pitala... Ja sam izneo svoj stav za Srbiju... I koliko ja znam, na casovima veronauke, nema ni pomena o drugim religijama... Nije ni prirodno, jer svako smatra da je njegov Bog jedini i pravi...

A, naravno, postoje drugi predmeti u kojima se uci o razlicitim religijama, i to podrzavam... Deca treba da se obrazuju... A, prica o religijama, uopsteno, spada u domen opsteg obrazovanja...
 
Ne znam kakav je vas odnos prema religiji,ali ako na tim ''aleternativnim''casovima ne radi nista korisno i u manjini je,zasto nesto ne bi naucio o katolickoj veri?
Zivi u okruzenju gde su ljudi te vere,njegovi vrsnjaci kasnije prijatelji..trebalo bi da zna o tome nesto...zasto bi se ti zamarala time da ga upoznajes sa tim...Ti ga upoznaj sa vasom verom....to ce biti dovoljno,a on ce imati uvid u obe i biti u prednosti u odnosu na druge sto se opsteg obrazovanja tice;)
 
OK, nisam najbolje upucen za koju si drzavu pitala... Ja sam izneo svoj stav za Srbiju... I koliko ja znam, na casovima veronauke, nema ni pomena o drugim religijama... Nije ni prirodno, jer svako smatra da je njegov Bog jedini i pravi...

A, naravno, postoje drugi predmeti u kojima se uci o razlicitim religijama, i to podrzavam... Deca treba da se obrazuju... A, prica o religijama, uopsteno, spada u domen opsteg obrazovanja...

Slazem se da poznavanje svih religija je deo opsteg obrazovanja.
 
Moje misljenje je da skolu i vjeru definitivno treba razdvojiti. U skoli se uci ono sto se uci, a u crkvu se ide iz svima nama poznatih razloga.
Kao vjernik mogu reci da sam u tvojoj situaciji poslala bi dite, pa kud "svi turci tud i moj mali mujo" bar se dite ne osjeca izdvojeno i drugacije...a posli, nakon dvi tri godine, kad poraste i shvati bolje situaciju, mozda ucinila bas to sto ti cinis;)

E da, pisem iz iskustva ;)
 
Moje misljenje je da skolu i vjeru definitivno treba razdvojiti. U skoli se uci ono sto se uci, a u crkvu se ide iz svima nama poznatih razloga.
Kao vjernik mogu reci da sam u tvojoj situaciji poslala bi dite, pa kud "svi turci tud i moj mali mujo" bar se dite ne osjeca izdvojeno i drugacije...a posli, nakon dvi tri godine, kad poraste i shvati bolje situaciju, mozda ucinila bas to sto ti cinis;)

E da, pisem iz iskustva ;)
Na starijem urastu dete moze i samo da odluci.
 
Slazem se da deca uce o religiji... Tu nema spora... Bolje receno, o religijama... To je i lepo, i spada u domen opsteg obrazovanja...

Ali, ne slazem se da uce veronauku... Niti je normalno, i samo im jos to fali... Koga zanima, ko oseca potrebu za tim, sve to moze i u crkvi... Nametati deci nove obaveze, poput veronauke... Ili, najidiotskijeg predmeta, gradjanskog vaspitanja je krajnje nevaspitano...

Medjutim, kakvi se sve ljudi bave obrazovanjem, nista nas ne sme iznenaditi... Dovoljno je samo setiti se pokusaja ukidanja ucenja Darvinove teorije... Kretenizam...
U potpunosti se slažem sa tobom...Moja ćerka je prošle godine birala između veronauke i građanskog,i kaže da se deca žale jedni drugima da se smaraju na tim časovima...
A da ti ne kažem šta je sveštenik iz moje parohije koji inače pripada mojoj crkvi komentarisao na to što predaje veronauku u jednoj srednjoj školi..."još malo para na tekućem računu,dobro dođe "
 
OK, nisam najbolje upucen za koju si drzavu pitala... Ja sam izneo svoj stav za Srbiju... I koliko ja znam, na casovima veronauke, nema ni pomena o drugim religijama... Nije ni prirodno, jer svako smatra da je njegov Bog jedini i pravi...

A, naravno, postoje drugi predmeti u kojima se uci o razlicitim religijama, i to podrzavam... Deca treba da se obrazuju... A, prica o religijama, uopsteno, spada u domen opsteg obrazovanja...

Moj sin je ove godine takodje posao u prvi razred i za izborni predmet smo uzeli veronauku, govorim o Srbiji.Njegova nastavnica je govorila kad nas je upoznavala sa predmetom, da u prvim razredima tj. od prvog do cetvrtog uce pretezno o nasoj veri, obicajima, slavama i sve sto ide u prilog tome, a da u visim razredima tek uce, naravno, i o drugim verama.To je i razumljivo jer oni sa sedam godina ne mogu da savladaju sve moguce vere i obicaje.Tako da smatram, da i u Italiji, u pocetnim razredima uce o osnovnim stvarima katolicke vere, i licno ja ne bih upisala dete.Iz razloga sto pre svega i svoju veru ne razume, i sto eto vera nam je jedina ostala kao nesto sto nas prati uvek i svuda i da njoj okrenemo ledja, pa gde bi nam bio kraj.
To je moje misljenje, ali stavovi o tome se cak i u Srbiji razlikuju.Tako da su i ovde casovi veronauke, manje poseceniji u odnosu na gradjansko vaspitanje.U pitanju je stav koji imate o veri, mnogi ljudi su ateisti i to ne mogu da shvatim ali ne znam koliko mogu i da postujem.
U principu ti najbolje znas sta je dobro za tvoje dete i sta zelis, a i ako sedi za kompjuterom dva sata ili koliko vec nije strasno.To verovatno i kuci radi i mislim da nije bas toliko strasno.
Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Moja cerka sada ide u drugi osnovne, a od prvog su imali da biraju veronauku ili gradjansko vaspitanje. Ni muz ni ja nismo uticali na njenu odluku, pitala sam je sta bi ona zelela, objasnila sta ce uciti tokom jednog i drugog predmeta i ona je rekla "Hocu da ucim o Bogu" :D i tako izabrala veronauku. Vidim da uce osnovne stvari o praznicima, Isusu, razne krace molitve.... zadovoljna je. U tvom slucaju bi mozda bilo dobro da dete ipak pohadja tu nastavu da bi naucio i o drugim veroispovestima. Mislim da su ti casovi vise opsteg informativnog karaktera, ne spremaju ih da postanu svestenici.
 
U nasim skolama deca mogu da odluce da li ce pohadjati casove gradjanskog vaspitanja ili ce ici na veronauku.Naravno nasa deca idu na veronauku od prvog razreda (mm i ja smo pravoslavci) jer treba da razviju u sebi i taj dusevni deo...Cak se najstarija cerka raspravljala sa nastavnicom biologije u vezi Darvinove teorije.
 
Po mom misljenju, mnogo bi bilo bolje da imaju predmet 'Bonton' ili 'Pravilna ishrana' ili 'Uradi sam' ili 'Seksualno vaspitanje', ali ajd', ako vec ima veronauka, onda bi trebalo da se poducava o svim religijama podjednako, pa nek sami odluce u sta zele da veruju. Mada gledajuci koliko im roditelji ne znaju gramatiku, bolje bi bilo da se odvoji od srpskog kao poseban predmet.
 
Po mom misljenju, mnogo bi bilo bolje da imaju predmet 'Bonton' ili 'Pravilna ishrana' ili 'Uradi sam' ili 'Seksualno vaspitanje', ali ajd', ako vec ima veronauka, onda bi trebalo da se poducava o svim religijama podjednako, pa nek sami odluce u sta zele da veruju. Mada gledajuci koliko im roditelji ne znaju gramatiku, bolje bi bilo da se odvoji od srpskog kao poseban predmet.

To sve obuhvata predmet gradjansko vaspitanje.
 

Back
Top