Ninjutsu ili Wing Chun

Dvoumim se između ove dve veštine, recite mi koju da treniram?
Iznesite mane i vrline i jedne i druge veštine.

Hvala na odgovorima.

sve zavisi kakve su ti sklonosti, sta ocekujes i koji ti je cilj.

Ako ti je cilj realna samoodbrana i fajt na ulici... wing chun

Ako volis tradiciju nije ti na prvom mestu borilacka realnost i primenljivost vec duh vestine, njena teatralnost .. nisi spreman za znoj i ljuti rad .. onda ti pre savetujem vestine poput Ninjutsu, Tai chi ili AIkido. NE mislim da se neces preznojati ni naovim vestinama niti potcenjujem njihov rad samo oni vise vezbaju iz ideje da se posvete sebi i vise im je to u cilju nego cista borilacka visoka upotrebljivost.

Naravno ovo je sve opet jako relativno i zavisi od nacina shvatanja i treniranja al dosta i od ucitelja ili trenera.

Ukratko, svi gore koji su se oglasili na tvoj tekst su bili u pravu. Na prvom mestu treba da se pitas sta tacno zelis, proveri svoje sklonosti pa odluci prema tome ... i uvek ces biti u pravu i nikad neces pogresiti jer je svaka vestina lepa na svoj nacin..
 
sve zavisi kakve su ti sklonosti, sta ocekujes i koji ti je cilj.

Ako ti je cilj realna samoodbrana i fajt na ulici... wing chun

Ako volis tradiciju nije ti na prvom mestu borilacka realnost i primenljivost vec duh vestine, njena teatralnost .. nisi spreman za znoj i ljuti rad .. onda ti pre savetujem vestine poput Ninjutsu, Tai chi ili AIkido. NE mislim da se neces preznojati ni naovim vestinama niti potcenjujem njihov rad samo oni vise vezbaju iz ideje da se posvete sebi i vise im je to u cilju nego cista borilacka visoka upotrebljivost.

Naravno ovo je sve opet jako relativno i zavisi od nacina shvatanja i treniranja al dosta i od ucitelja ili trenera.

Ukratko, svi gore koji su se oglasili na tvoj tekst su bili u pravu. Na prvom mestu treba da se pitas sta tacno zelis, proveri svoje sklonosti pa odluci prema tome ... i uvek ces biti u pravu i nikad neces pogresiti jer je svaka vestina lepa na svoj nacin..

Hvala na odgovoru. Pa ja bih hteo nešto što iziskuje dosta energije, pošto sam energčan i dosta fizički snažan/izdržljiv. Razmišljam i o boksu kao trećoj opciji.

Kod ninjutsua mi se sviđa što ima dosta "skakanja" i "vratolomija"

Mada kung fu mi deluje nekako čvršći i sigurniji

 
Nemoj prijatelju na osnovu igranih filmova i muzičkih spotova da procenjuješ šta kako izgleda.

Pored činjenica koja veština nudi šta, jako je bitno ako ne i bitnije KO će ti prenositi znanje. Ako si već suzio izbor na wing chun i ninjutsu, daj svakoj po mesec dana, prenoći pa odluči. Zašto da ne? Probaj.
 
Pa ja bih hteo nešto što iziskuje dosta energije, pošto sam energčan i dosta fizički snažan/izdržljiv. Razmišljam i o boksu kao trećoj opciji.
Onda je za tebe samo i samo boks!
pazi... ti svakako ne možeš da stekneš brzinu tehnike jer si prestar. ko drukčije kaže - laže. a to da ne možeš će ti reći svi oni koji ozbiljno treniraju neku borilačku veštinu, osim pojedinih trenera :mrgreen:. Pa hebi ga, ni oni nisu gadljivi na lovu :D I oni vole ovce za šišanje, koje će im dva meseca doneti po 2000 din. Od takvih klubovi žive.
svaki instruktor gleda da napravi rezultate, i učenici koji duže treniraju i koji pokazuju talenat su mu važniji od početnika. Kod mene kad dođu ti matori (oni koji nisu deca) da treniraju, ne zadrže se ni mesec dana ;). samo plate članarinu i odu... budu strpani u ćošak, i to je to...

Ti si prestar da bi savladao brzinu tehnike, pa ti savetujem boks. Uzgred, protiv pravog i snažnog boksera bilo koja borilačka veština nema baš mnogo šansi.

Ovo ti nikada nećeš naučiti, jednostavno si prestar da bi trenirao borilačku veštinu. Ako nemaš 15 ili manje godina. a koliko sam primetila iz ranijih postova imaš preko 25 god. tako da piši propalo. realna borba - nemaš šansu.
 
Nije mi bila namera da te zeznem, vec samo iznosim moje misljenje. Judo je borilacki sport. Odlican borilacki sport, ali ipak sport. A u sportu svi jure rezultate na takmicenju. Ne vidim zasto se covek ne bi bavio nekom vestinom ako mu se svidja. Ne zato da bi trener stavio pare u dzep nego da bi naucio nesto.

No, to je moje misljenje. Naravno da nece biti vrhunski ni na jednom takmicenju, al u danasnje vreme, kome je cilj da bude vrhunski takmicar, treba da krene sa 5. sa 10 je vec kasno. :)

Iskreno, glupo je ne podrzavati ljude koje hoce da se necim bave rekreativno ili cak ozbiljno (iz ugla poznavanja vestine i osnova samoodbrane). Pa, cak i u sportu postoje izuzeteci... Npr. Randy Couture je 63. godiste pa je i dalje aktivni vrhunski MMA borac. Kod nas bi ga penzionisali najverovatnije sa 35.:D
 
Ovo ti nikada nećeš naučiti, jednostavno si prestar da bi trenirao borilačku veštinu. Ako nemaš 15 ili manje godina. a koliko sam primetila iz ranijih postova imaš preko 25 god. tako da piši propalo. realna borba - nemaš šansu.

Drugačijeg sam mišljenja. Nema šansu za neke vrhunske rezultate na takmičenjima, za to je sa 25 kao početnik prestareo. Da nauči da se brani i da bude dobar praktikant neke veštine nije kasno. Sve je do njega.
 
Ti si prestar da bi savladao brzinu tehnike, pa ti savetujem boks.
Zar boks nije sport gde je upravo brzina tehnike jedan od stubova na koje se oslanja.

Uzgred, protiv pravog i snažnog boksera bilo koja borilačka veština nema baš mnogo šansi.
Ovde porediš jednog čoveka naspram svih ostalih veština ili boks sa ostalim veštinama? Sudar dva borca je individualan bez obzira na to šta treniraju.

Boks sam za sebe se uopšte nije pokazao superiornim kao rešenje za realnu ili slobodnu borbu, nazovi je kako hoćeš, već je jedan od elemenata potrebnih (i neophodnih) da bi borac bio opasan. Uostalom i sami englezi su od francuza preuzeli udarenje nogama da bi kompletirali baš taj boks koji nije bio rešenje za borbu niti za armiju već samo odličan sport.

Ako je prestar (a ja mislim da nije) baš boks nije za njega, već neka veština. Sa svojim suženim izborom sa kojim je postavio pitanje mislim da je na pravom putu da nađe nešto što mu odgovara.
 
Sto se tice komentara da se treba s 5 godina poceti sa nekim bavljenjem vestine ili sporta da bi se postigao rezultat vrhunski...to nije tacno i mogu jedno milijon primera nabrojati toji nisu kao u filmovim poceli sa 5 godina da vezbaju kao Shaolin monasi. Jedan od najboljih prmera je Remy Bonjasky koji je sa Kick Boxom poceo u 16 godini, pre toga se bavio fudbalom. Anderson Silva je sa 14 godina poceo. Vanderley Silva je sa 15 godina poceo Andy Hug je sa 12 godina poceo, pa i sam Bruce Lee nije kao sto mnogi misle poceo sa 4 ili 5 godina vec sa 13 itd....
 
Onda je za tebe samo i samo boks!
pazi... ti svakako ne možeš da stekneš brzinu tehnike jer si prestar. ko drukčije kaže - laže. a to da ne možeš će ti reći svi oni koji ozbiljno treniraju neku borilačku veštinu, osim pojedinih trenera :mrgreen:. Pa hebi ga, ni oni nisu gadljivi na lovu :D I oni vole ovce za šišanje, koje će im dva meseca doneti po 2000 din. Od takvih klubovi žive.
svaki instruktor gleda da napravi rezultate, i učenici koji duže treniraju i koji pokazuju talenat su mu važniji od početnika. Kod mene kad dođu ti matori (oni koji nisu deca) da treniraju, ne zadrže se ni mesec dana ;). samo plate članarinu i odu... budu strpani u ćošak, i to je to...

Ti si prestar da bi savladao brzinu tehnike, pa ti savetujem boks. Uzgred, protiv pravog i snažnog boksera bilo koja borilačka veština nema baš mnogo šansi.


Ovo ti nikada nećeš naučiti, jednostavno si prestar da bi trenirao borilačku veštinu. Ako nemaš 15 ili manje godina. a koliko sam primetila iz ranijih postova imaš preko 25 god. tako da piši propalo. realna borba - nemaš šansu.

Moj savet ti je da se ne obazires na ove komentare jer je ovo potpuna neistina!
Ja se wing chunom bavim preko 10godina,imam dva svoja kluba i veliko iskustvo kada je ova vestina u pitanju!
Sto se samog wing chuna tice,godine nisu nikakav problem!
Kod mene treniraju pored dece i momci od preko 30god.vec duze od godinu dana! ( ko ne veruje,moze slobodno da dodje na trening i sam se uveri)
Licno poznajem ljude koji su poceli da se bave wing chunom posle tridesete godine i koji su postali veoma uspesni! Znaci,godine nisu nikakav problem,sta vise jos je i dobro ako pre ovoga nisi trenirao nista slicno!
Tako da,nemoj previse da slusas price ovog tipa,vec licno dodji na trening i sam se najbolje uveri!
Pozdrav!:ok:
 
Moj savet ti je da se ne obazires na ove komentare jer je ovo potpuna neistina!
Ja se wing chunom bavim preko 10godina,imam dva svoja kluba i veliko iskustvo kada je ova vestina u pitanju!
Sto se samog wing chuna tice,godine nisu nikakav problem!
Kod mene treniraju pored dece i momci od preko 30god.vec duze od godinu dana! ( ko ne veruje,moze slobodno da dodje na trening i sam se uveri)
Licno poznajem ljude koji su poceli da se bave wing chunom posle tridesete godine i koji su postali veoma uspesni! Znaci,godine nisu nikakav problem,sta vise jos je i dobro ako pre ovoga nisi trenirao nista slicno!
Tako da,nemoj previse da slusas price ovog tipa,vec licno dodji na trening i sam se najbolje uveri!
Pozdrav!:ok:
U potpunosti se slazem!:klap:
Konacno neko da iznese prave argumente!:hvala: :hvala: :hvala:
Najbolje je da odes licno na trening i da vidis kako se radi i zakljucis da li se pronalazis u tome!:super:
Zop svima.......:bye:
 

Back
Top