Крај Дејтона је и крај БиХ

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Сведоци смо да су овде многи покушавали да праве разне фазе Дејтона. Једна од њих је билa „Крај Дејтона, почетак Брисела”. Нема краја Дејтона јер ко прогласи крај Дејтона прогласио је и крај БиХ, каже премијер Републике Српске

Милорад Додик

Од нашег сталног дописника

Босна и Херцеговина је нормална држава само онолико колико је могућа, а могућа је само ако је резултат споразума три народа – Срба, Бошњака и Хрвата. Дакле, БиХ која би се правила на комодитету било којег народа, и игнорисала остала два, апсолутно је немогућа. Немогућа је и октроисана БиХ, рекао је на почетку разговора за наш лист премијер Републике Српске Милорад Додик, који је однедавно мета жестоких критика бошњачких политичара и појединих представника међународне заједнице у БиХ.

Ви сте својевремено важили за миљеника међународне заједнице. Шта се догодило у међувремену?

Никад се нисам осећао као миљеник међународне заједнице. То су ми приписивали противници политике коју сам водио. Ја сам с међународном заједницом, с више или мање успеха, градио партнерски однос. Када сам први пут постао премијер, 1998. године, главни циљ међународне заједнице били су стабилизација и спровођење Дејтонског споразума – основе за постојања и опстанка БиХ. Међународни фактори су касније променили однос према Дејтону. Пракса коју сам наследио била је да се под притиском међународне заједнице, мимо прописане процедуре, мењао Дејтонски споразум. Томе сам се супротставио, јер нисам могао да пристанем на стварање позиције да су Срби генерално криви за све што се догодило у БиХ и да их због тога треба дугорочно и систематски кажњавати.

Шта је за Вас Дејтонски споразум?

Дејтонски споразум је међународни уговор, а о уговорима се не расправља, они се спроводе. Поготово се не могу тумачити некаквих духом, јер „дух” је у праву имагинарна категорија. Према томе, наша позиција – одбрана слова Дејтонског споразума – неће бити промењена, иако смо свесни да постоје кругови који када год желе да се обрачунају с малим заједницама и њиховим представницима, ако ништа друго не могу, прибегавају медијским сатанизацијама и криминализацијама људи који су на челу тих заједница. Моја порука је јасна: мој став се неће мењати, ма шта покушавали да ми ураде, рачунајући и претње кривичним прогоном.Нисам ја по томе изузетак. Идентичну судбину доживео је сваки значајнији политичар из Републике Српске.

Да ли је одржива теза бошњачких лидера да је Дејтонски споразум зауставио рат и донео неправедни мир?

Чињеница је да је Дејтон зауставио рат, али је и чињеница да је Анекс 4, односно Устав БиХ, који је као споразумна страна потписала и Република Српска, дефинисао њено двоентитетско унутрашње уређење. Негирајући ту чињеницу, негира се БиХ. Ми тврдимо да су институције које су успостављене Дејтоном легалне и легитимне, да имају свој капацитет и процедуре и да се то мора поштовати. Ми ништа друго и не тражимо.

Због чега се Република Српска и њени политички представници редовно оптужују да опструишу Дејтонски споразум?

Због тога што сада једино њени представници, као легалисти, бране изворне принципе Дејтона. Напади на Републику Српску се увијају у приче о неопходности реформи, као услову за развој и напредак БиХ. Реформе могу да буду успешне само ако су резултат сазревања унутрашњих потреба и договора. Овде су многи покушавали да праве разне фазе Дејтона. Једна од њих је била „Крај Дејтона, почетак Брисела”. Нема краја Дејтона. Јер, ко прогласи крај Дејтона прогласио је и крај БиХ.

Да ли сте присталица става да су високи представници били генератори криза у БиХ?

Ароганција високих представника, који су наметали законе, на шта немају право ни по Дејтонском споразуму ни на основу такозваних бонских овлашћења, дестабилизовала је политичке односе у БиХ. Да је БиХ грађена на принципима Дејтона, према којима је сложена државна заједница, састављена од Републике Српске и Федерације БиХ, данас бисмо имали стабилну државу.

Бошњачки политичари су били највеће присталице Дејтона. Због чега сада траже његову радикалну промену?

Иако су институције Републике Српске прихватиле Дејтонски споразум, у њој је био снажан анимозитет према њему. На другој страни, Бошњаци су тада били апсолутно опредељени за Дејтон. Сада је обрнуто. Ми смо касније разумели да је то добра прилика да артикулишемо своје интересе и зато немамо намеру да угрозимо Дејтонски споразум и мир. А Бошњаци који су у међувремену схватили да преко Дејтона неће доћи до онакве БиХ какву су желели – централизоване државе бошњачког народа – сада говоре да је он лудачка кошуља. Ако је то тачно, онда је БиХ лудачка земља.

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Kraj-Dejtona-je-i-kraj-BiH.sr.html

Koliko još vremena dajete dejtonskoj Bosni?Muslimani su neradnici,hteli bi da zavlače ruku u džep Srbima,Hrvati se iseljavaju...
 
каже премијер Републике Српске

Милорад Додик

E, ako on tako kaže :rotf:.

RS je gotova stvar, sastavljena iz ne-kompaktnih teritorija, iz dva dela, omražena i oklevetana svojim delima, tvorevina koja nema nikakvu istoriju i tvorevina koju ne voli preko 60% građana BiH.

:heart::heart::heart: Bosna, svi će oni biti ponosna deca Bosne i Hercegovine, a na etničke podele će gledati kao na ružnu mrlju slavne im domovine.
 
E, ako on tako kaže :rotf:.

RS je gotova stvar, sastavljena iz ne-kompaktnih teritorija, iz dva dela, omražena i oklevetana svojim delima, tvorevina koja nema nikakvu istoriju i tvorevina koju ne voli preko 60% građana BiH.

:heart::heart::heart: Bosna, svi će oni biti ponosna deca Bosne i Hercegovine, a na etničke podele će gledati kao na ružnu mrlju slavne im domovine.

Ha ha ha ha, ne laprdaj.

Ne voli je 60% građana, a to su muslimani, što se kompaktnosti tiče nema nikakve ali apsolutno nikakve veze - pogledaj Hrvatsku koja je tri puta manje "kompaktna" kako kažeš.

Istoriju????? Kažeš na Tvrtko I, Kulin Ban i ostali Srbi nisu imali istoriju?


Tvoj LDP je zanimljiva partija, idući izbori i voila, nema vas više u parlamentu.

Nema smrdljivog Čeda Jovanovića sa kajlom od pola kilograma i luksuznim džipom da priča gluposti.
Dobro, možda sam malo pretjerao sa godinama, ali preko 10 teško...
 
E, ako on tako kaže :rotf:.

RS je gotova stvar, sastavljena iz ne-kompaktnih teritorija, iz dva dela, omražena i oklevetana svojim delima, tvorevina koja nema nikakvu istoriju i tvorevina koju ne voli preko 60% građana BiH.

:heart::heart::heart: Bosna, svi će oni biti ponosna deca Bosne i Hercegovine, a na etničke podele će gledati kao na ružnu mrlju slavne im domovine.

Za utehu tih 60 % mogu da ga duvaju.
 
Ha ha ha ha, ne laprdaj.

Ne voli je 60% građana, a to su muslimani, što se kompaktnosti tiče nema nikakve ali apsolutno nikakve veze - pogledaj Hrvatsku koja je tri puta manje "kompaktna" kako kažeš.

Istoriju????? Kažeš na Tvrtko I, Kulin Ban i ostali Srbi nisu imali istoriju?


Tvoj LDP je zanimljiva partija, idući izbori i voila, nema vas više u parlamentu.

Nema smrdljivog Čeda Jovanovića sa kajlom od pola kilograma i luksuznim džipom da priča gluposti.
Dobro, možda sam malo pretjerao sa godinama, ali preko 10 teško...

чеда је наркоман - значи болеста

зависницима од дроге није место у јавности - врло лако нађу себи сличне
 
E, ako on tako kaže :rotf:.

RS je gotova stvar, sastavljena iz ne-kompaktnih teritorija, iz dva dela, omražena i oklevetana svojim delima, tvorevina koja nema nikakvu istoriju i tvorevina koju ne voli preko 60% građana BiH.

:heart::heart::heart: Bosna, svi će oni biti ponosna deca Bosne i Hercegovine, a na etničke podele će gledati kao na ružnu mrlju slavne im domovine.

Mali ne prdi!
 
еј од чеде само хумор

гледам га седи у кафићу на + 40, сви прокували, знојави, мајце, кошуљице, девојчице оскудно одевене, ма лепота
а чеда кошуља, прслук или џемпер и на све то јакна, ни кап зноја а очи само зенице се виде
 
E, ako on tako kaže :rotf:.

RS je gotova stvar, sastavljena iz ne-kompaktnih teritorija, iz dva dela, omražena i oklevetana svojim delima, tvorevina koja nema nikakvu istoriju i tvorevina koju ne voli preko 60% građana BiH.

:heart::heart::heart: Bosna, svi će oni biti ponosna deca Bosne i Hercegovine, a na etničke podele će gledati kao na ružnu mrlju slavne im domovine.

Пишеш о стварима у које се не разумеш. РС је састављена од компактних територија (није ти Дрина граница. Узми капи за нос, то шмркање је опасно) и није из два дела (Распадом БиХ опет се успоставља линија разграничења у Брчком из 1995. године). Реалност је да су етничке поделе на Балкану за вечност. Само тако се може спречити нови Јасеновац.
 
pogledaj Hrvatsku koja je tri puta manje "kompaktna" kako kažeš.
Ne talasaj. Ova provala te diskvalifikuje. Očito nisi učio geografiju.

Istoriju????? Kažeš na Tvrtko I, Kulin Ban i ostali Srbi nisu imali istoriju?
Vidim ni istorija ti nije jača strana. Ni jedan od tih likova nije vladao tvorevinom RS, nego :heart:Bosnom:heart:
Leba ti, nađi mi na istorijskom atlasu gde se spominje "rs" :mrgreen:.

Tvoj LDP je zanimljiva partija, idući izbori i voila, nema vas više u parlamentu.

Nema smrdljivog Čeda Jovanovića sa kajlom od pola kilograma i luksuznim džipom da priča gluposti.
Dobro, možda sam malo pretjerao sa godinama, ali preko 10 teško...

Čeda nema veze sa ovom pričom. Zatvaranje u nacionalne torove nije civilizacijski čin. Granice među ljudima ne treba da budu, a Bosna je jedna jedinstvena, koja je izdeljena na nacionalne torove 1992.
Zbog te politike, danas nema više onih :heart:Bosanaca:heart: i onog :heart:Sarajeva:heart: kakvog pamtimo od pre rata! Bosanci su ljudi bili poznati po prijateljstvu, šali, otvorenosti i ne poznavanju nacionalnih podela. A onda je došla SANU i bosanske Srbe gurnula u rat da ubijaju komšije i da komšije ubijaju njih, sve zbog velike Srbije.
Za utehu tih 60 % mogu da ga duvaju.

Tih 60% muslimana vam ne daju da izađete iz BiH, a njih ima sve više (iako je RS sprovodila genocid nad njima (dokazano presudom Krajišniku u Hagu)) i svet je na njihovoj strani.

Kao što sam protiv nezavisnog Sandžaka, Mađarskog dela Vojvodine, tako sam i protiv nezavisnosti republike srpske.
 
Sto se pre raspadne nazovi BiH sva tri naroda ce moci nastaviti s normalnim zivotom. To je kao vestacki brak koji niko ne zeli ali nema petlju i da izadje iz njega.

Ovde se može izvršiti analogija sa Srbijom. I Srbija ima mnogo naroda, koji kontrolišu određene teritorije.

Jednom kad smo delili Bosnu - ostali smo bez Kosova i NATO nam je dao po tamburi. Bolje da ne čačkamo mečku.
 
Kao što sam protiv nezavisnog Sandžaka, Mađarskog dela Vojvodine, tako sam i protiv nezavisnosti republike srpske.

Ko tebe uopšte pita za nezavisnost Srbske.Nemaš državljanstvo Srbske,verovatno ni uslove za sticanje istog i ti se javljaš da kažeš da si protiv nezavisnosti.:hahaha::hahaha::hahaha:
O nezavisnosti Srbske će odlučivati samo njen narod a to su svi državljani republike bez obzira na narodnost.
 
Ne talasaj. Ova provala te diskvalifikuje. Očito nisi učio geografiju.


Vidim ni istorija ti nije jača strana. Ni jedan od tih likova nije vladao tvorevinom RS, nego :heart:Bosnom:heart:
Leba ti, nađi mi na istorijskom atlasu gde se spominje "rs" :mrgreen:.



Čeda nema veze sa ovom pričom. Zatvaranje u nacionalne torove nije civilizacijski čin. Granice među ljudima ne treba da budu, a Bosna je jedna jedinstvena, koja je izdeljena na nacionalne torove 1992.
Zbog te politike, danas nema više onih :heart:Bosanaca:heart: i onog :heart:Sarajeva:heart: kakvog pamtimo od pre rata! Bosanci su ljudi bili poznati po prijateljstvu, šali, otvorenosti i ne poznavanju nacionalnih podela. A onda je došla SANU i bosanske Srbe gurnula u rat da ubijaju komšije i da komšije ubijaju njih, sve zbog velike Srbije.


Tih 60% muslimana vam ne daju da izađete iz BiH, a njih ima sve više (iako je RS sprovodila genocid nad njima (dokazano presudom Krajišniku u Hagu)) i svet je na njihovoj strani.

Kao što sam protiv nezavisnog Sandžaka, Mađarskog dela Vojvodine, tako sam i protiv nezavisnosti republike srpske.

Епиц Фаил (намјерно ћирилицом)
Онда ни ти не знаш добро географију, ниси чуо за нпр. Неум и сл.

Тамо не постоји један грађанин један глас, већ ентитетско гласање, може зелених и да има 100 000 000, опет им је исто, :) Колико год да их је глас вриједи.


Успјела је геј парада твоје партије ха ха ха ха ха ха, ено одмах се Чедо шмекер нешто буни по новинама....
 
Kraj Daytona,kraj BIH a samim tim i potpisnika DaytonaSrbije i Hrvatske zato nemojte se djaba puno lomiti oko BiH nego se okrenite svojim drzavama jer cinjenica je da se kao potpisnik Daytona Srbija obavezala na postovanje integriteta i suvereniteta iste,zato prestanite da pljujete po BiH zube na njoj i ne huskajte djaba Dodika jer on samo djaba laje a nigdje otcjepljena ....e valja stisnuti pa se suprostaviti na takav perfidan nacin citavoj medjunarodnoj zajednici koja je potpisal Dayton,
Dont dream dreams
 

Back
Top