Kompleksi..

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.248
Kompleksi predstavljaju emocionalni, mentalni sklop ličnosti koji je delimično ili potpuno potisnut i nesvesan.
Znači, kompleksi su deo nesvesnog u ličnosti. Kompleksi mogu imati veći li manji uticaj na ponašanje u kome se na otvoreniji ili skriveniji način iskazuje.
Jasnije se iskazuju u snovima a postoji i test slobodnih asocijacija koji takodje može otkriti komplekse...
Od najčešćih su: kompleksi inferiornosti ili osećanja niže vrednosti, kompleks superiornosti ili više vrednosti, Edipov kompleks (vezanost muškog deteta za majku) ,
Elektra kompleks (vezanost ženskog deteta za oca)...
Kompleksi igraju vrlo važnu ulogu u odrastanju i uopšte ponašanju pojedica tako što ih pojedinac potiskuje i tako razvija niz ponašanja kojima kompenzuje svoje nedostatke
i komplekse koji su potisnuti ili pak nisu.Oni mogu biti zasnovani na realnim karakteristikama a mogu biti zasnovani i na nerealnim i neobjektivnim činiocima...

Ipak ne mogu da smislim odgovor na pitanje; Koliko su kompleksi vidljivi i bitni za virtuelnu komunikaciju i koliko samim tim nečiji kompleksi
mogu uticati na kreiranje mišljenja mladih ljudi ovde na forumu?
 
Ipak ne mogu da smislim odgovor na pitanje; Koliko su kompleksi vidljivi i bitni za virtuelnu komunikaciju i koliko samim tim nečiji kompleksi
mogu uticati na kreiranje mišljenja mladih ljudi ovde na forumu?

Mislim da se svaki put kada dodje do neslaganja,a iz toga se izrode bas ruzna kontriranja i peckanja, negde i vredjanja, u osnovi svake takve svadje su neciji kompleksi.
 
Jung je prvi upotrebio termin "kompleks", da bi označio element ega koji se potiskivanjem odvojio od svesti i koji u podsvesti i dalje upravlja čovekovim stavovima. Na neki način, kompleks je onaj deo između instinkta i tzv. više psihe. Kompleksi nisu patološka pojava; patološke su njihove modifikacije.
Kada kompleksi kod nekog hipetrofiraju, imamo posla sa neurotičnom osobom.
Čini mi se da je u virtuelnom svetu sve vidljivije, upravo zato što u njemu obitava napisana misao, a ne telo. U rl nas može zavarati nečija pojava ili sopstvena sklonost ka prenebegavanju prvog (i možda ispravnog) utiska kojeg smo stekli pri upoznavanju.
Kroz taj pisani trag – misao, kad-tad se ispolji i ono što čovek zaista jeste ... čak i ukoliko se svojski trudi da sebe prikaže u drugom i boljem svetlu. Jer, kompleksi su, kako smatraju psihoanalitičari, jezgro sukoba između više instinkata (teško je s instinktima), i to uvek napeto, uvek pulsirajuće i pred opasnošću od erupcije. Što više neizlečenih kompleksa, to je čir veći; što veći čir, to više boli i smeta; što više boli, to je veći napor da se on probuši i njegov sadržaj izdrenira. Kompleksaš na nivou mentalnog Palčića uvek će se potruditi da taj sadržaj obriše o zdrave ili manje iskompleksirane, pokušavajući na taj način da ih uprlja.
Kompleksi se, naravno, leče – ne na drugima, već radom na sebi.

A šta li je rekao Frojd? :)
 
I ja isto mislim da su kompleksi vidljiviji u virtuelnom nego u rl svetu, bas zbog ovoga sto je Borcica rekla - da ovde obitava misao
Sto se tice kreiranja misljenja mladih ljudi na forumu, naravno mislim da uticu
 
Kompleksi...:think:

To je ono kad su mogućnosti vake, a želje nake?
Pa vide se, kako se ne vide. I ovde i u RL.
I opet ta nesves. :lol: Što bre nesves/podsvest.. pa valjda smo svesni koliko nam se mogućnosti i želje slažu ili ne...

Eto na primer.. iskompleksirane osobe veoma često misle glavama davno umrlih mislilaca..
Tako je sigurnije. :lol:

Imam pitanje za postavljača teme.
Od kakvog kompleksa pati sledeća ženska osoba:
Pokaže vam sliku neke druge ženske osobe, prilično mlađe i lepše od sebe i kaže..
''Nije lepa. Vidiš kako je nekako bezlična. Baš ničeg lepog na njoj.''
A u sledećem trenutku javno /na forumu/ ostavlja komentar na tu istu sliku: ''jao 'draga', baš si slatka''.
Iako je ''draga'' uopšte pitala nije za mišljenje.

Jel to kompleks niže vrednosti, više vrednosti??? :dontunderstand:
 
Kompleksi...:think:

To je ono kad su mogućnosti vake, a želje nake?
Pa vide se, kako se ne vide. I ovde i u RL.
I opet ta nesves. :lol: Što bre nesves/podsvest.. pa valjda smo svesni koliko nam se mogućnosti i želje slažu ili ne...

Eto na primer.. iskompleksirane osobe veoma često misle glavama davno umrlih mislilaca..
Tako je sigurnije. :lol:

Imam pitanje za postavljača teme.
Od kakvog kompleksa pati sledeća ženska osoba:
Pokaže vam sliku neke druge ženske osobe, prilično mlađe i lepše od sebe i kaže..
''Nije lepa. Vidiš kako je nekako bezlična. Baš ničeg lepog na njoj.''
A u sledećem trenutku javno /na forumu/ ostavlja komentar na tu istu sliku: ''jao 'draga', baš si slatka''.
Iako je ''draga'' uopšte pitala nije za mišljenje.

Jel to kompleks niže vrednosti, više vrednosti??? :dontunderstand:


http://forum.krstarica.com/threads/254622
 
I ja se setih neceg, pa da se nadovezem. Ako neko moze da mi objasni kakav je to kompleks kada ženska osoba šalje muškarcu fotografiju tuđih nogu, tvrdeći da su njene?

:dontunderstand:

Mada, ja bih ovu diskusiju malo usmerila navodeci jos neke komplekse, osim onih koje je spomenula LBarbara:

Kompleks Agar-sara
Agripinin kompleks
Ahilov kompleks
Amfitrionov kompleks
Antigonin kompleks
Aristotelov kompleks
Kompleks autodivinizacije
Aveljev kompleks
Brunhildin kompleks
Dafnin kompleks
Dijanin komp.
Hamletov komp.
Kainov komp.
Kleopatrin komp.
Klitemnestrin kompleks
Orestov kompl.
Prometejev kompleks
Siranov kompleks
Kompleks lejdi Makbet
 
Kako zena koja ima malje po licu ne bi imala komplekse?Pa niko nece reci jao mora da su joj hormoni poludeli,vec ona je muskobanjasta!!!:hahaha:

dobro je dok ih nema po guzi ili ledjima pa onda kad se tuca mora da obuce gnjuracko odelo sa rupom spreda da se ne bi kompleksirala......:sad2:

sv imaju komplekse...manje ili vece... neko prizna to sebi, neko ne pa ih onda leci na drugima....
 
Pa ja se to zezam na svoj racun:hahaha:Skoro me pitala moja sestricina kao tipa zasto ti tetka imas bradu,u pitanju je bilo veliko drustvo pa i mm.Ja joj kazem pa to tetka ima da se zna ko ja gazda u kuci,svi su umrli od smeha,e bas sam:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Jung je prvi upotrebio termin "kompleks", da bi označio element ega koji se potiskivanjem odvojio od svesti i koji u podsvesti i dalje upravlja čovekovim stavovima. Na neki način, kompleks je onaj deo između instinkta i tzv. više psihe. Kompleksi nisu patološka pojava; patološke su njihove modifikacije.
Kada kompleksi kod nekog hipetrofiraju, imamo posla sa neurotičnom osobom.
Čini mi se da je u virtuelnom svetu sve vidljivije, upravo zato što u njemu obitava napisana misao, a ne telo. U rl nas može zavarati nečija pojava ili sopstvena sklonost ka prenebegavanju prvog (i možda ispravnog) utiska kojeg smo stekli pri upoznavanju.
Kroz taj pisani trag – misao, kad-tad se ispolji i ono što čovek zaista jeste ... čak i ukoliko se svojski trudi da sebe prikaže u drugom i boljem svetlu. Jer, kompleksi su, kako smatraju psihoanalitičari, jezgro sukoba između više instinkata (teško je s instinktima), i to uvek napeto, uvek pulsirajuće i pred opasnošću od erupcije. Što više neizlečenih kompleksa, to je čir veći; što veći čir, to više boli i smeta; što više boli, to je veći napor da se on probuši i njegov sadržaj izdrenira. Kompleksaš na nivou mentalnog Palčića uvek će se potruditi da taj sadržaj obriše o zdrave ili manje iskompleksirane, pokušavajući na taj način da ih uprlja.
Kompleksi se, naravno, leče – ne na drugima, već radom na sebi.

A šta li je rekao Frojd? :)


Da, kompleksi se lece radom na sebi, a ne na drugima...

S tim sto oni koji ih ne lece, ispoljavaju ih trazeci nedostatke kod drugih i tako uzdizu sebe... makar trenutno...

sto ne moze nista dati njima, osim trenutne hrane bolesnom delu ega.

Tacno, u realu se ne moraju videti neciji kompleksi... makar ne odmah...

dubljim upoznavanjem se otkriju...

Dok kroz taj pisani trag – misao, kad-tad se ispolji i ono što čovek zaista jeste...

tako ovde na forumu mnogi tj neki "lece"svoje komplekse na drugima...

umesto da rade na sebi... i da tako budu zadovoljniji sobom:D

:heart:
 
Kompleksi...:think:

To je ono kad su mogućnosti vake, a želje nake?
Pa vide se, kako se ne vide. I ovde i u RL.
I opet ta nesves. :lol: Što bre nesves/podsvest.. pa valjda smo svesni koliko nam se mogućnosti i želje slažu ili ne...

Eto na primer.. iskompleksirane osobe veoma često misle glavama davno umrlih mislilaca..
Tako je sigurnije. :lol:

Imam pitanje za postavljača teme.
Od kakvog kompleksa pati sledeća ženska osoba:
Pokaže vam sliku neke druge ženske osobe, prilično mlađe i lepše od sebe i kaže..
''Nije lepa. Vidiš kako je nekako bezlična. Baš ničeg lepog na njoj.''
A u sledećem trenutku javno /na forumu/ ostavlja komentar na tu istu sliku: ''jao 'draga', baš si slatka''.
Iako je ''draga'' uopšte pitala nije za mišljenje.

Jel to kompleks niže vrednosti, više vrednosti??? :dontunderstand:

Koliko ja vidim a vidim, tu nije u pitanju kompleks već nečije mišljenje o nekome
ili nečemu, izrečeno drugu, prijatelju ili nekome u koga imaš poverenja...
..ne, tu nije u pitanju nikakav kompleks..
Naravno da je razgovor sa prijateljem jedno a javno deklarisanje drugo..hoćeš da
kažeš da su licemeri oni koji javno iznose svoje mišljenje vodeći računa da ne povrede sagovornika?
To nije licemerje nego kultura ophodjenja prema ljudima..

Kompleks je nešto drugo, nešto što stvara psihičke probleme kod pojedinca..realno
su ti kompleksi dobro sakriveni ali ovde u virtualu se vrlo brzo pokažu..
..niko na slici nije dovoljno lep, zgodan, neophodan, šarm ili lepota ličnosti se
ne mogu videti na slici ili na prvom susretu sa nekim...ali se taj šarm i te kako vidi
u pisanoj formi, jednostavno izbija iz svake napisane reči..ali kao što izbija šarm
u pisanom obliku tako izbija i zlo koje je primamljivije za čitaoca (čitaj zanimljivije) i
tako se napravi više štete nego koristi kod mlade neformirane osobe koja čita i prati
šta se dešava..
..bacam akcenat na kolektivnu odgovornost odraslih formiranih ljudi koji bi ovih
stvari trebalo da budu svesni kad je ovakva vrsta komunikacije u pitanju...
 
..niko na slici nije dovoljno lep, zgodan, neophodan, šarm ili lepota ličnosti se
ne mogu videti na slici ili na prvom susretu sa nekim...ali se taj šarm i te kako vidi
u pisanoj formi, jednostavno izbija iz svake napisane reči..ali kao što izbija šarm
u pisanom obliku tako izbija i zlo koje je primamljivije za čitaoca [(čitaj zanimljivije) i
tako se napravi više štete nego koristi kod mlade neformirane osobe koja čita i prati
šta se dešava..
..bacam akcenat na kolektivnu odgovornost odraslih formiranih ljudi koji bi ovih
stvari trebalo da budu svesni kad je ovakva vrsta komunikacije u pitanju...

ovo je tacno...

jer misao je energija, bilo u pisanom ili nepisanom obliku...

I nemoguce je tvrditi da takva osoba ne poseduje neko zlo u sebi duboko u svom srcu...:)

bilo da je to zlo posledica ljubomore ili bilo cega drugog...
 
Verujem da svi mi imamo menje vise neke komplekse. Kad si spomenula asocijacije putem kojih ih mozemo otkriti,volela bi znati koje su to asocijacije?

bukvalno putem bombardovanja psihe verbalnim sitimulansima. jung je to radio uz pomoć čitavog tima psihijatara i zaustavio se na nekih 400 stotine svakodnevnih, neutralnih reči - igra, hleb, stolica, lampa....ali, među ovim rečima je bilo i onih izazovnijih kao što su rat.... udariti, izdati, napustiti..onda se vršila redukcija na 100 reči i igralo se na prvu reč - asocijacija na reč pas npr, pa je ispitani odmah davao prvu asocijaciju, prvo što mu padne na pamet. pratile su se reakcije. neko je izgovarao besmislene reči..npr pas- tiganj, mišolovka-dinja..ali se uz pomoć galvanometra merila reakcija, psihološke reakcije i vreme između odgovora..zatim su ih pitali da prilikom sledećeg ispitivanja ponove odgovore na prve asocijacije....sve je beleženo..
postojale su reči koje su i blokirale subjekta... a iza svega -nisu bitne reči nego nesvesni sadržaji, onako kako tumačimo i snove...kompleksi se ispoljavaju kroz uznemirenost....kad se reči koje izazivaju uznemirenost povežu, onda se otkriva da iza njih stoji isti sadržaj, pa i poreklo trauma..jer asocijacije na neprijatnost, bude nesvesno traumatično iskustvo... vrlo je zanimljivo da postoji i mogućnost odbrane, samoregulativnog mehanizma nekih ljudi da prikruju snagom volje uticaje na ovakve asocijativne trikove...kao supermen kad prevari poligraf...hah..al ne može to da traje doveka..
 
Poslednja izmena:
bukvalno putem bombardovanja psihe verbalnim sitimulansima. jung je to radio uz pomoć čitavog tima psihijatara i zaustavio se na nekih 400 stotine svakodnevnih, neutralnih reči - igra, hleb, stolica, lampa....ali, među ovim rečima je bilo i onih izazovnijih kao što su rat.... udariti, izdati, napustiti..onda se vršila redukcija na 100 reči i igralo se na prvu reč - asocijacija na reč pas npr, pa je ispitani odmah davao prvu asocijaciju, prvo što mu padne na pamet. pratile su se reakcije. neko je izgovarao besmislene reči..npr pas- tiganj, mišolovka-dinja..ali se uz pomoć galvanometra merila reakcija, psihološke reakcije i vreme između odgovora..zatim su ih pitali da prilikom sledećeg ispitivanja ponove odgovore na prve asocijacije....sve je beleženo..
postojale su reči koje su i blokirale subjekta... a iza svega -nisu bitne reči nego nesvesni sadržaji, onako kako tumačimo i snove...kompleksi se ispoljavaju kroz uznemirenost....kad se reči koje izazivaju uznemirenost povežu, onda se otkriva da iza njih stoji isti sadržaj, pa i poreklo trauma..jer asocijacije na neprijatnost, bude nesvesno traumatično iskustvo... vrlo je zanimljivo da postoji i mogućnost odbrane, samoregulativnog mehanizma nekih ljudi da prikruju snagom volje uticaje na ovakve asocijativne trikove...kao supermen kad prevari poligraf...hah..al ne može to da traje doveka..

Ako sam dobro razumeo, i recimo citat iz nekog dela moze da pokrene ove komplekse... :think:
Moze li i obicna boja, na primer?... Vidis da na zidu nesto pise zelenom bojom, i prorade kompleksi?...
 
nema veze sa bojama, niti sa podsvesnim, odg. na tvoje pitanje: zavisi od tvojih iskustava, odnosno tvog individualnog iskustva jer ti si svestan da ti određena boja izaziva neprijatnost.....
a tvoj odgovor na pitanje iz uvodnog posta je...??..
 
nema veze sa bojama, niti sa podsvesnim, odg. na tvoje pitanje: zavisi od tvojih iskustava, odnosno tvog individualnog iskustva jer ti si svestan da ti određena boja izaziva neprijatnost.....
a tvoj odgovor na pitanje iz uvodnog posta je...??..

:hahaha:... pa malopre si rekao da ima... rekoh vec, batali pausalno, i vec pripremljeno... ziva diskusija ti je cudo... :super:
Sam sebi u usta, moonjo... Idemo dalje.

Da, forum je pun kompleksa...
Recimo, ja sretoh neke kojima i citati iz knjige velikog Mese Selimovica smetaju. Ne znam ko su, skriveni su. Al' Mesu brisu. Smeta im na forumu ono sto maloletna deca u srednjoj skoli uce kroz lektiru.
Jel' to onda kompleks nize ili vise vrednosti?... :think:... Ili prosto kombinacija vise njih?
Onda ce mladji narastaji foruma to isto prebaciti i u RL. Reci ce, recimo, da ih Omer Pasa Latas ne interesuje jer je prost. Kazace, "video sam na forumu Krstarice". Pa ce se onda B92 zainteresovati; ko to sme da dira Mesu?... I eto picvajza. Tanak led, moj moonjo... bas tanak. Stvarno, kakvu li poruku onda kompleksi salju mladjim narastajima?...
 
nije paušalno, sve što sam ti rekao je tačno... menjaš na silu teze... . na primer, na osnovu onog pominjanja teksta koji si pročitao, kada bi zapisao ono šta je na tebe ostavilo najjači utisak, a bio si uznemiren jako napisanim, na osnovu nekog terapeutskog rada, moglo bi da se vidi da li je reč o kompleksima koji iza sebe čuvaju neuroze.... sa bojama jasno..tačno na određenu boju reaguješ negativno jer te asocira samo na negativno iskustvo, a toga si svestan...babe i žabe... ( ; transparetno, što bi se reklo...

nije forum pun kompleksa, nego mi koji ga činimo.... ( ;:
meša je super, ako ima osnova, uloži žalbu administraciji, ili sad - to je tvoja interpretacija, kojoj mogu da verujem na reč...šta mi ovde imamo - reči..imamo svoju senku i imamo svoju personu (svoje javno ja i svoje privatno) koje malo ljudi, zapravo niko ne poznaje, bez obzira na ono kakvim se predstavljamo....kad smo povređeni, ovde naš ego insistira na osećanju ispravnosti. i onda, se neki ljudi , sa ličnim frustracijama projektuju. sistem napada - provokacije -odbrane... prosto se vidi čime vladaju i koliko su usiljeni i neprirodni, što govori o emocionalnoj (ne)zrelosti.. ( ;
e, da, mladi naraštaji...da i to kažem....čitajući ovde, jedino mi te iskre mladalačke samosvojnosti daju nadu da su bolji i pametniji od starijih...ne bih se ja za njih brinuo...jedino me brine vreme koje posvećuju beživotnim stvarima....stariji su već neka druga priča, odrasli koji moraju da se trude da ih neko uopšte uoči - onda je to pitanje zaista kompleksa...
 
Poslednja izmena:
nije paušalno, sve što sam ti rekao je tačno... menjaš na silu teze... . na primer, na osnovu onog pominjanja teksta koji si pročitao, kada bi zapisao ono šta je na tebe ostavilo najjači utisak, a bio si uznemiren jako napisanim, na osnovu nekog terapeutskog rada, moglo bi da se vidi da li je reč o kompleksima koji iza sebe čuvaju neuroze.... sa bojama jasno..tačno na određenu boju reaguješ negativno jer te asocira samo na negativno iskustvo, a toga si svestan...babe i žabe... ( ; transparetno, što bi se reklo...

nije forum pun kompleksa, nego mi koji ga činimo.... ( ;:
meša je super, ako ima osnova, uloži žalbu administraciji, ili sad - to je tvoja interpretacija, kojoj mogu da verujem na reč...šta mi ovde imamo - reči..imamo svoju senku i imamo svoju personu (svoje javno ja i svoje privatno) koje malo ljudi, zapravo niko ne poznaje, bez obzira na ono kakvim se predstavljamo....kad smo povređeni, ovde naš ego insistira na osećanju ispravnosti. i onda, se neki ljudi , sa ličnim frustracijama projektuju. prosto se vidi čime vladaju i koliko su usiljeni i neprirodni, što govori o emocionalnoj (ne)zrelosti.. ( ;
e, da, mladi naraštaji...da i to kažem....čitajući ovde, jedino mi te iskre mladalačke samosvojnosti daju nadu da su bolji i pametniji od starijih...ne bih se ja za njih brinuo...jedino me brine vreme koje posvećuju beživotnim stvarima....stariji su već neka druga priča, odrasli koji moraju da se trude da ih neko uopšte uoči, a onda je to pitanje zaista kompleksa...

Da te ne ubedjujem da nije tako, ne bismo nigde stigli... ipak si ti pasionirani obozavalac filozofije... mogu ja do sutra navoditi boldovano u kontrastu sa kasnijerecenim... zato, dalje...
A dalje ti meni i dijagnozu postavi... :mrgreen:... lepo, bogami... evo podpitanja: na osnovu cega si zakljucio da sam uznemiren? Drhtavog rukopisa?
Ili da se opet vratimo na ono pausalno u raspravi?... Jednostavno je tako... :rtfm:
I iz toga pausalnog ja recimo imam komplekse kao posledice neuroza... trcis pred rudu, moonjo... preporucujem razmisljanje. Pre proizvoljnog odvaljivanja zakljucaka.

Dalje, tvrdis da smo svi mi na forumu puni kompleksa? Sto je najcudnije, iz tog tvog posta se da zakljuciti prvi put neka doza samokritike... Jer ga nakon "Mesa je super" shvatih kao kritiku rada nadleznih. A sagledao sam ga i iz ugla zelenih i iz ugla plavih.
 

Back
Top