Karburator kod benzinca

K AndrijA

Obećava
Poruka
69
Pitanje koje ne znam je sledece : da li u karburatoru sme da bude ulja?

Naime imam 206 peugeot 1.4 benzin. Za ler gas je odgovoran neki mali uredjaj koji to resava. Kada se taj mali djavo uprlja onda zna da se gasi na leru. Imao sam vec taj problem pa je to majstor ocistio i radio je dobro jedno vreme. Sad je poceo ponovo da se gasi,ajd reko sam cu ja to mislim sta 4 srafa malo benzina i vazduhom produvati. Kada sam taj deo skinuo video sam da ima dosta ulja svuda u unutrasnjosti karburatora,oko lamele koja regulise dovod vazduha cak je ulje pocelo da se sliva niz crevo(u unutrasnjosti) za dovod vazduha. Da li tamo sme da bude ulja,ne kontam princip rada motora pa necu da pametujem.

samo da navedem da je auto star 10godina..

Hvala svima unapred !!!!
 
Ulje se verovatno natalozhi od tkzv.uljnih para,
koje dolaze od poklopca glave motora do kucishta filera za vazduh ,
(ima neko crevo shto povezuje),a sluzhi da bi reciklirao uljne pare,
tj.manje zagadjivao vazduh ,manje troshio ulje ,a i eliminisao nadpritisak
buckanja ulja).Kad su uljne karike na klipovima istroshene ,pojavljuju se tkzv.karter gasovi.
Posledica pojave vece kolicine karter gasova ima za posledicu vecu potroshnju ulja i vecu kondenzaciju
uljnih para u kucishtu filtera.
 
Daj malo više informacija ... Koliko ulja troši i koliko je auto prešao ?

Prvo proveri kompresiju i svećice.To što si opisao i ne mora da pravi nikakav problem,ako imaš ugradjen plin,jer on zna da napravi belu paru koja nije strašna.To se obično javlja kad je motor hladan,a kad se zagreje problem nestaje.
Medjutim,postoje i daleko ozbiljniji problemi kad je generalna jedina mogućnost da se problem reši.

Da li troši ulje ? To je najvažniji odgovor.
 
presao je 1250000 ulje menjam iskljucivo ja i sipam u njega castrol magnatec.Kod svake zamene ulja menjam i filter za vazduh i filter za ulje. Menjam ga na 10000km i mogu ti reci da u toku 10000km dospem oko 2dl mada mislim da ne trosi ni toliko. nema ugradjen gas.
 
Vidi,pojava belog dima je odličan znak da je glava otišla,posebno ako ulje dobije čudan miris,kao da je zapaljeno,recimo.
Proveri obavezno nivo rashladne tečnosti i dihtunge za svaki slučaj.
Mislio sam da imaš gas,jer skoro svaki gas zna da napravi probleme neke vrste.

Inače,na toj kilometraži obično se glava menja kod Francuza.Ipak idi u servis i proveri pre svega kompresiju i to na svakom cilindru,a zatim svećice.Tako ćeš znati da li je glava u redu ili ne.
 
nivo rashladne tecnosti je ok i ne trosi se u roku od 2 godine sam dosuo mozda pola litre. Svecice sam menjao pre par meseci posto mi je otisla bombina pa reko neka idu i svecice. Kako dihtung da proverim,da li za to treba rastaviti ceo motor? I izvini ali ne znam sta je to "glava" za sta to sluzi?
 
nivo rashladne tecnosti je ok i ne trosi se u roku od 2 godine sam dosuo mozda pola litre. Svecice sam menjao pre par meseci posto mi je otisla bombina pa reko neka idu i svecice. Kako dihtung da proverim,da li za to treba rastaviti ceo motor? I izvini ali ne znam sta je to "glava" za sta to sluzi?

Pa sve zavisi od motora do motora.Realno,dihtung glave je moguće skinuti bez vadjenja motora,ali ga je teško ponovo vratiti.
Glava motora je deo motora u kojem se nalaze ventili pomoću kojih se ubacuje radna,a izbacuje sagorela smesa.
Sve mi govori da je glava u pitanju ... Iskreno,ulje u karburatoru nije baš dobar znak. :confused:
 
Nisam ga jos odneo na merenje kompresije. tako da ne znam da li je ok,vrlo retko ga i palim. cekam platu ***.

Primetio sam medjutim da na meracu nivoa ulja ima fine STRUGOTINE vrlo je tanka,nasao sam cak komade dugacke oko 3-4 mm. Nisam strucnjak ali ovo sigurno ne znaci dobro :{ Od prilike svakim cetvrtim petim merenjem moze da se nadje manje parce strugotine.

Da li neko mozda nesto moze da kaze na ovo, da li je neko vec primetio slicno?
 
Primetio sam medjutim da na meracu nivoa ulja ima fine STRUGOTINE vrlo je tanka,nasao sam cak komade dugacke oko 3-4 mm. Nisam strucnjak ali ovo sigurno ne znaci dobro :{ Od prilike svakim cetvrtim petim merenjem moze da se nadje manje parce strugotine.

Da li neko mozda nesto moze da kaze na ovo, da li je neko vec primetio slicno?

Delovi se vremenom troše od trenja, ležeći, leteći ležajevi, karike, itd, itd, tako da nije čudna pojava, ali mislim da ne bi trebalo toliko da se pojavljuje kad redovno menjaš ulje. Funkcija ulja je da umanji trenje između pokretnih delova i da ispere motor od takvih čestica. Uglavnom ćeš znati šta dalje kad izmeriš kompresiju.
 
Nisam ga jos odneo na merenje kompresije. tako da ne znam da li je ok,vrlo retko ga i palim. cekam platu ***.

Primetio sam medjutim da na meracu nivoa ulja ima fine STRUGOTINE vrlo je tanka,nasao sam cak komade dugacke oko 3-4 mm. Nisam strucnjak ali ovo sigurno ne znaci dobro :{ Od prilike svakim cetvrtim petim merenjem moze da se nadje manje parce strugotine.

Da li neko mozda nesto moze da kaze na ovo, da li je neko vec primetio slicno?

nije dobro, al ne mora značit. u karter se pohabani dijelovi sliju zajedno sa uljem. filter ulja ne dozvoljava tim sitnim strugotinama da se kroz sistem podmazivanja vračaju u motor.
 
ulje sam menjao pre 9000km. meljam ga na oko 10000. Jos kontam da se ta dugacka strugotina stvara kada guram merac nivoa ulja. posto ima dve ostre krivine kroz koje prolazi do krajnje pozicije. Mislim da je ta cev kroz koju prolazi merac od aluminiuma a sam merac je od celika tu lako moze da se pojavi strugotina to cu najlakse ispitati magnetom....

uglavnom merenje kompresije negine !!!!!!

hvala svima na savetma!!!!
 

Back
Top