Književno tumačenje narodnih izreka

Petra se zeza ovde:D:lol:

Goxy, smeh je zdrav, ali
mi se ovde bavimo ozbiljnim stvarima
Nadam se, u nekom realno zamislivom vremenskom intervalu :think:
ili, u doglednoj buducnosti :think:
ili, otom potom :D , narodne su zlata vredne
napravicemo jednu zbirku tumacenja narodnih izreka
sa dalekoseznim posledicama :lol: ups, presla sam se
sa vidnim uticajem na mlade narastaje :think: opet ne
sa estetskim i kulturnim sadrzajem :sad2: nije ni to
e ne mogu sad da se setim, ali znam da ce zbirka biti jako vazna i da ce diti citana i od publike prihvacena
 
А "глуп као ноћ", или "глуп као точак"?

Што су ноћ или точак глупи? :think:

А једна моја комшиница каже и "глуп као топче". Само од ње сам то чула, иначе знам оно "глув као топ".


Oooooo, napredujemo sa izrekama "ko puž uz bukvu".

Idemo dalje......Šta znači izreka "kriv mi Stojko", kada se kaže "Imaš glavu ko' kalemljena breskva" i "Stidi se ko majka poprdljive ćerke".
 
Pa da počnemo.......
Šta mislite da znači izreka "Prdnuti u čabar"?
.. prdnuti u čabar ..
.. nakon što prdneš u čabar .. ono što si u njemu pravio postaje neupotrebljivo ..
.. dakle .. sam si sebe zajeb'o ..


.. glup ko k u r a c ..
.. znači .. ima rupu na glavi pa mu curi mozak ..

.. jebati u mozak ..
.. mentalno silovati .. vršiti nasilje nad nečijim intelektom .. praviti nekoga idiotom ..


.. glup kao noć se nadovezuje na ono .. jutro je pametnije od večeri ..
.. gde je jasno šta je postavljeno kao pametno a šta kao glupo ..
.. jutro je pametnije od večeri ukazuje na to da se do nekih rešenja dolazi lakše kada se pitanja ostave da .. prenoće ..

.. glup kao točak ..
.. točak je sprava .. koja se vrti u krug ..
.. neko ko se svojom glupošću vrti u krug .. i ima pameti koliko i predmet izrađen od drveta ..


.. gluv k'o top je verovatno iskrivljeno .. i moguće je da je prvobitno postojalo u nekoj verziji koja je napominjala kako od topa može da se ogluvi ..


.. ružan ko lopov je prosto ..
.. neko koga ti nije milo sresti .. neko koga ne bi voleo videti .. u svojoj blizini .. zbog toga koliko je ružan ..
.. kao što ni lopova ne bi voleo sresti .. imati ga blizu ..
.. posle je poređenje malko nakrivo sraslo .. i to je to ..
 
Poslednja izmena:
.. čabar ..:
images
 
Глуп к'о куррац".

Приликом секса мождане функције мушкарца прелазе на тзв. нижи мозак. Тело лучи састојке које смањују осетљивост на бол. Дешава се да мушкарац претрпи врло болне повреде :eek:, али да то сазна тек када је догађај завршен.

За врло непривлачну жену се каже "није ни за куррац", тј. није употребљива чак ни искључиво као сексуални објекат. Пренесено, то се каже за сваку неупотребљиву ствар.


Уср'о мотку.
Некада је у касарнама нужник био постављен као дугачак ров дуж којег је била водоравно постављена мотка која је служила да се приликом велике нужде може ослонити на њу у некој врсти полуседећег положаја. Ако би неко "усро мотку", учинио би је неупотребљивом за оног ко долази после њега. Тај неко је, дакле, шепртља, који је имао лак задатак а успео је и то да упропасти.
 
E da znate li kako je nastala reč test? Ona ima jako interesantno poreklo....... (doduše nije naša reč......)

Prvobitno značenje u starofrancuskom (kraj 14. vijeka) je posuda u kojoj se zagrijavanjem odeđivala čistoća plemenitih metala, od latinskog testum - zemljana posuda.
Značenje ispitivanje, provjera ispravnosti javlja se u engleskom jeziku krajem 16. vijeka.

Ne znam koliko je ovo jako interesantno, ali eto...
 

Back
Top