Sta fali Beogradu?

  • Začetnik teme BG vas pita
  • Datum pokretanja
Volela bih vise kanti za djubre na javnim mestima i vise vazni sa peskom za opuske. Volela bih vise javnih klupa i resen parking. Zabranite parking po trotoarima, narocito u Starom gradu. Beograd ima vise nego mnoge svetske metropole, samo sto Beogradjani to ne zele da vide. Volela bih vise reklama za nase muzeje i galerije. Волела бих да се Београђани поносе Београдом, јер све странце које знам а знам их много, тренутно живим у иностранству=, воле Београд више него многе друге метрополе. Воле га због људи у њему, атмосфере, имиџа који је јединствен. Сви који дођу у Београд постану брзо Београђани без обзира одакле су дошли. Волела бих да престанемо да се делимо на старе и нове. Београд нас не воли такве. Београд је увек био отворен ѕа све нас и покаѕали смо и 1999 да смо сви његови, чували смо му куће и мостове. Шта нам је данас?
 
gost1:
Volela bih vise kanti za djubre na javnim mestima i vise vazni sa peskom za opuske. Volela bih vise javnih klupa i resen parking. Zabranite parking po trotoarima, narocito u Starom gradu. Beograd ima vise nego mnoge svetske metropole, samo sto Beogradjani to ne zele da vide. Volela bih vise reklama za nase muzeje i galerije. Волела бих да се Београђани поносе Београдом, јер све странце које знам а знам их много, тренутно живим у иностранству=, воле Београд више него многе друге метрополе. Воле га због људи у њему, атмосфере, имиџа који је јединствен. Сви који дођу у Београд постану брзо Београђани без обзира одакле су дошли. Волела бих да престанемо да се делимо на старе и нове. Београд нас не воли такве. Београд је увек био отворен ѕа све нас и покаѕали смо и 1999 да смо сви његови, чували смо му куће и мостове. Шта нам је данас?

eh...a ja bi voleo da gori...kao baklja da gori
 
Pare nisu potrebne... Zaista...

Samo treba uvesti drakonske kazne za nekulturu, jer nas narod samo kaznama moze da se popravi - dok ne udaris po dzepu mozes da pricas na sva zvona, niko te nece cuti... A od tog budzeta da se sve ostalo sredi... Tako ubijes 2 muve jednim udarcem: gradjane naucis kulturi, a oronulo sredis parama nakupljenim u tom procesu... Tako su mnoge metropole resile svoj problem (recimo, London je bio jedan od najprljavijih velikih gradova u Evropi pocetkom XX veka, dok je sada jedan od najcistijih)...

Tako lepo neko baci nesto sto se razgradjuje (papircic recimo) van kante, ti mu udaris 20€ na licu mesta... Neko baci nesto nerazgradivo ili tesko razgradivo (opusak, celofan, zvaku), a ti mu udaris 50€... Neko pljune na ulici, lupis mu 100€... Neko zapali cigaretu na zatvorenom javnom mestu (bolnica, muzej, pozoriste, bioskop...) lupis mu jos 100€... Neko izbaci kesu s' djubretom sa prozora, a ti mu odrapis 200€... itd. itd. da ne pominjem kakve bih kazne udario za uriniranje van WC-a, unistavanje javne imovine (ukljucujuci i gazenje po zelenim povrsinama nepredvidjenim za to, cupanje cveca iz javnih leja, paljenje kontejnera, obaranje spomenika, unistavanje javnog prevoza, grafite...), itd... naravno, bez ikakvog sudskog procesa (jer zna se koliko to traje kod nas), samo direktna naplata!...

E sa takvim jednim sistemom, za godinu dana bi se slilo sasvim dovoljno para da se kompletna putna infrastruktura Beograda uradi od pocetka (umesto da se krpe rupe tu-i-tamo), da se naprave biciklisticke staze kroz ceo Beograd (nalik svakom vecem evropskom gradu), da se obnove ruinirane fasade, da se ona rugla preostala od bombardovanja sruse i ociste, itd. itd. a usput bi to imalo dosta drugih pozitivnih efekata:

- narod bi se naucio (makar pod prisilom) kulturi
- zagadjenje bi se smanjilo ukoliko bi recimo ljudi povremeno koristili bicikl umesto kola (sada izlazenje na beogradske ulice biciklom komotno mozemo smatrati potencijalnim samoubistvom) - a i redovi u domovima zdravlja bi se smanjili jer fizicka aktivnost moze samo da pomogne
- ne bi me bilo sramota da prodjem sa nekim strancem kroz Kneza Milosa i da mu pokusavam objasniti zasto to jos nije rascisceno, kad ni sam ne znam odgovor
- ne bi Beograd bio isaran auto-lakom, ne bi bilo djubreta na svakom koraku...
- Od novca ubranog na osnovu kulturizacije Beograda stvorilo bi se dosta privremenih radnih mesta na rekonstrukciji grada, a samim tim deo tog novca bi se opet vracao u budzet grada za dalje projekte...

A od ostalih stvari, Beogradu hitno treba kompletna obilaznica - kroz najprometniju ulicu na Balkanu (Radnicka, ona pored sajma) ide i celokupan Tranzit, cime se stvaraju neopisive guzve na tim mestima, i samim tim delovi grada poput Senjaka (manje-vise), B. Brda, Cukarice, Vidikovca, Zarkova, Zeleznika, Ceraka itd. bivaju totalno odseceni od grada... Beogradu i trebaju hoteli... Ono je bruka kakvi su nam hoteli! Ako izuzmemo Hayat i Interkontinental, i u manjoj meri Moskvu, Palas i Slaviju Lux, nema ni jednog normalnog smestaja! A to je oko 2000 soba/apartmana koji su gotovo redovno popunjeni... Beogradu je i potrebna rekonstrukcija aerodroma (doduse na tome se manje-vise radi) jer je isuvise 'trom' sistem za danasnje vrednosti... Beogradu je potrebno da ocisti nelegalne taksiste (opet drakonske kazne, tipa oduzimanje vozila + debela novcana ili zatvorska kazna) jer oni ostavljaju Beograd na losem glasu - a njih je lako naci - na zeleznickoj i autobuskoj stanici, kao i kod aerodroma imas 80% taksija bez taksimetra, bez dozvole, bez icega - pitam se samo zasto niko ne reaguje na to...

Ma Beogradu je potrebno jedno sveopste kulturolosko kupanje i ciscenje od malicioznih i gangrenoznih tkiva i struktura!
 
Fale mu metro, hoteli, zabavni sadrzaji, disciplina i kultura, i jos mnogo toga.
Da li ste videli kako izgleda Ada u 10 sati ujutro, kada ljudi tek pristizu, a kako izgleda u osam uvece i kakva deponija ostaje nakon sto Beogradjani i ostali odu!? Sramota...
A u Londonu, tamo oko Downing Street-a i oko kraljicine palate nema nijedne kante za smece (zato sto se plase da teroristi ne podmetnu bombu u kante), pa opet nigde nijednog papirica nema!
A tek na sta nam lice reke i deo oko reka! U Londonu su od Temze napravili turisticku atrakciju, brodici voze svakih par minuta na krstarenje Temzom, a kad Tower bridge pocne da se dize - turisti polude i samo skljocaju...
U Beogradu su mi se stranci zalili kako su imena ulica ispisana samo cirilicom i kako oni ne mogu da se snadju jer u zivotu nisu videli cirilicu. Zasto bi nekom smetalo da se ispod tih cirilcnih naziva napisu i latinicni?
U Beogradu je tesko naci i kafu bez kofeina, osim u Greenet-u.
Dobro, ovo na kraju vec spada u domen sitnica, a u Beogradu ima mnogo hitnijih stvari koje treba da se reasavaju.
Gradski prevoz je katastrofa - trolejbusi se vise ni u jednom normalnom gradu ne koriste, a tramvaji sve manje. Metro je jedan od preduslova da bi Bg zaista postao metropola.
Itd. Itd. Itd.
 
Trolejbusi i ttamvaji! Pa to je najbolje sto Beograd ima. To je atrakcija po svetskim gradovima, gde god postoji. Da, metro bi bio odlicno resenje, ali treba ostaviti tramvaje i trolebuse. Mozda da smanjimo autobuse, time smanjimo i zagadjenost u gradu. Treba prodavati jeftino po radnjama velike kese za djubre za domacinstva i da ih ljudi vezuju i ubacuju u zatvorene kontejnere. Slazem se za kazne. Svi ljudi na svetu su isti, kad ih lupis po dzepu, vodice racuna. Ne treba preterivati. Dovoljno je i 50 dinara da se plati kazna. Nas svet zna i za stid, ako se to desi pred drugim ljudima, vecina ce postidjeno voditi racuna kasnije. Kulturni sadrzaji? Pa toga Beograd ima vise nego bilo koji grad u svetu!
Hajde da organizujemo dobrovoljne akcije uredjena sopstvenih zgrada i njihovih dvorista i podruma. Hajde da sami okrecimo ulaze i okacimo postere i slike. Vecina zgrada se zakljucava, a i ako neko jednom dvaput odnese poster, nije to skupo, stavimo drugi. Svi imamo u stanovima nesto sto ne koristimo i mozemo da ulepsamo time svoj ulaz. Hajde da dva puta nedeljno ubacimo djubre prosuto oko kontejnera u kontejner. Hajde da se sagnemo i ubacimo koru od banane sa trotoara u kantu za djubre. Hej ljudi i sami znate da prolazite pored toga misleci kako su drugi nekulturni. Ovde u Americi svako ko je vlasnik stana ili kuce, placa mesecno odredjenu sumu (koja nije mala, od $70-$300) i to se koristi za uredjenje javnih povrsina u kraju i za odrzavanje zgrade ili spoljnog izgleda kuce. Tako dragi moji sugradjani, niko nije preterano kulturan, nego je prisiljen da se pravi kulturan. Ovo mora da se plati, ako ne platis, ne mozes da parkiras auto ispred zgrade ili kuce, odvuce ga pauk odmah i kazna je minimum $90, a i kada odlucis da prodas kucu ili stan, moras da isplatis sav dug, jer ti banka ne dozvoljava da prodas pod dugom "drustvenoj zajednici" tj. lokalnoj opstini. E pa mi bi u Srbiji svi isli na dnevne setnje i lupali u kante da nam uvedu nesto ovako. Znaci, ili dobrovoljan rad (majke mi nije to komunisticki, nemoj da se pogadjate, to je vrlo prozapadno. Ovde u Americi svi bogatasi vole to da rade, kobajagi humani su i pomazu onima koji ne mogu lepo da se osecaju jer nemaju para).
 
Jedan kolega sa mog faxa (Pravni) je rekao: "samo mi mozemo uciniti da Bg bude metropola, ali ne zato sto ima metro na pola!"


Najvise me nerviraju javni wc-i!!!!
Kad sam bila u Solunu, tamo se vrata wc-a u restoranu brze hrane otvaraju tako sto pritisnes neku sifru (kao alarm), a unutra cisto i sredjeno (kao kod nas wc u Hyatt-u), mozes da jedes sa poda, i sve na svom mestu: tecni sapun, toalet papir, itd., i nigde mi nisu naplatili ulaz!!
A u Bg-u cak i oni wc-i koji se placaju su prljavi :evil: :evil: :evil: !
 
Molim nekog da mi odgovori da li je topic otvorila neka sluzba gtradske vlade,ili ds pa je bio aktuelan samo pre lokalnih izbora?
Ako je to neko ko moze na neki nacin da izadje u susret Beogradjanima,i ako je pitanje jos aktuelno imala bih mnogo molbi..ako nije,da ne trosim vreme dzabe.

hvala
 

Back
Top