Psiholog ili HR u firmi

gospodarica

Domaćin
Poruka
4.421
Sve vise firmi u Srbiji imaju psihologe ili HR (human resources ) ili menadzment ljudskih resursa... Ili ti bivsa kadrovska sluzba.
Oni rade selekciju kandidata prilikom zaposljavanja i imaju veliki uticaj u firmi.

Da li vi u vasoj firmi imate psihologa i koja su vam iskustva sa njima ?

Koliko psiholog moze da utice pozitivno/negativno na situaciju u firmi?

Da li je neophodno ili korisno imati psihologa u firmi?

Koje su prednosti a koje mane?

Da li ste bili u situaciji da se ’zakacite’ sa psihologom u firmi?

Da li radite testove na poslu i da li vam saopstavaju rezultate?


Naravno psiholog je tu da pomogne menadzmentu da lakse menipulisu sa zaposlenima.
Zato i rade silne testove sa zaposlenima kao i psiholoske profile svakog zaposlenog.
 
Skoro sam polagao ispit iz te oblasti (polozio ga hvala Bogu) pa sam imao priliku da i kroz praksu upoznam malo posao poslovnog psihologa, ili modernije receno menadzera ljudskih resursa.

1. Najveci utisak na mene je ostavila cinjenica da vecina tih psihologa NEMA POJMA kako da radi svoj posao uspesno. Sve se uglavnom svodi na davanje testova licnosti pri procesu profesionalne selekcije i prostom sabiranju skorova. Verovali ili ne, taj posao podrazumeva mnogo toga jos...
2. Odatle sledi i nipodastavanje koje dolazi od strane rukovodioca i ostalih zaposlenih. Rukovodioci najcesce i ne citaju rezultate psiholoskih testiranja (a kakvog su kvaliteta-vala i bolje je tako), a i kada procitaju ne uzimaju to u obzir.

Naravno, ovo je moje iskustvo, i daj Boze da je samo moje...ali...nesto nisam siguran.

Inace, ako smem da primetim, imas pogresnu predstavu o psihologu u ovoj ulozi. Nije on tu da pomogne menadzmentu da lakse manipulise ljudima, on je tu da radnom coveku, brinuci se o njegovim potrebama, pomogne da se maksimalno adaptira na radnu sredinu i prilagodi zahtevima koje radna organizacija propisuje.
 
Ja imam kontakt sa druge strane..

Znaci radim testove i razgovaram sa psihologom i osobom koja drzi kurseve za HR ljudima po beogradu i pozove me na privatni razgovor i kaze mi sledece:

Vi mozete da budete sve u firmi , analiticni , prilagodljivi, maksimalno popunjene onih 5 kuca (pet oblasti u vezi HR, znace onaj ko se bavi HR) ali da ni slucajno ne budem preduzetnik.

Ja pitam , ako mogu da budem organizator, mogu da budem koordinator, mogu da budem clan tima, itd...kako to da ne mogu da budem preduzetnik...

Ona kaze jednostavno:
Suvise ste obzirni prema ljudima.Ako zena koja ima dete u obdanistu radi kod vas i nema ko da podigne dete iz obdanista , sta cete uraditi.Ja kazem pusticu je.
Ona kaze eto vidite, trpi proces proizvodnje.Kraj.
Ja postavim pitanje pa zar mislite da ljudski odnosi nisu dinamicka igra u kojoj se i norme i zahtevi uskladjuju i pomeraju i menjaju.
Samo sto mi nije rekla da nas narod nema postovanja ako ga ne karas.
Ako se ponasas cvrsto ali sa postovanjem , bushice te na nacine hvatanja na izuzetke, na situacije u kojima ces ispasti necovek iako je svojom neodgovornoscu sam ucesnik proizvodnje to sebi napravio.

Sad , njen stav je ispravan, gledajuci iz perspektive mog rada u jednoj ustanovi gde sam bio sef odeljenja sa 30 ljudi i posredno sef jos 100 ljudi mahom zena sa osnovnom skolom (odrzavanje i kuhinja).Medjutim tamo nisam morao da bas uterujem strah da bi bez neke velike komunikacije vodio posao tiho.
To je moj cilj kao sefa, tiho da se posao radi i svi mirni.
Medjutim moj ko-sef ima drugaciju , mnogo cescu logiku...
On zeli da se stalno plase, stalno trce kod njega, mozda tu ima i seksualnih interesa sa obe strane, bez ucene , to je sigurno , ali taj dominantni zastrasujuci stav pomaze i olaksava.
Zatim tu su razne radne zloupotrebe van radnog vremena, ali interesantno da psiholoski neke od tih metoda sam morao i ja da primenim radi licnog zadovoljstva radnog osoblja...

Znaci nisam mogao da verujem da je nekome potrebno da ga ostavis duplu smenu , da ga iscedis do daske , znaci 20h rada , samo zato sto voli da kuka i da se samosazaljeva i da onda kad je pohvalis zbog takvog dugog rada, ona sija jos mesec dana....

Tako da je i patoloska strana potrebna da se zna ako hoces da imas mir u kuci, od patologije zastrasivanja, od patologije slihtanja (neko se oseca nesiguran i pravi mnogo stete ako mu ne date utisak da moze da vam se uslihta i da vam podnosi izvestaje sta se desava u firmi).Pri tome moram da napomenem da su te informacije prilicno subjektivne i ne treba ih uzimati ni ozbiljno ni neozbiljno , jer to je igra sa nizim ljudskim mentalitetima, sa obe strane.
-------------------------------------------------
Kod nas je stvarno u razdoru to zvanicno sta se zeli i sta se kaze da se zeli..

Mozda je zbog toga problem...

U isto vreme kad sam radio ove testove bio sam na razgovoru za posao u nekoliko firmi.
Zakljucci su bili razni , ali ne iznenadjujuci.
U jednoj sam ispao kao neko ko nema samopouzdanje, u drugoj kao neko ko nema organizatorske sposobnosti, u trecoj neko ko nije individualac, u cetvrtoj neko ko ne moze da bude clan tima...
Imam utisak da su utisci bili na osnovu izgleda i sirine mog osmeha...

Jeste , to kao presudno , onda je jasan stav zasto je glupo placati coveka kad moze bilo ko da okom izmeri osmeh i resi problem HR.
 
Da slazem se, vecina psihologa nema pojma da obavlja svoj posao u firmi kao HR. Moja predstava o psiholozima u ovoj ulozi je takva zbog loseg iskustva. Ja se svakodnevno susrecem sa tim i prosto ne mogu da verujem kako je moguce da neko takav moze da radi na tom poslu. Svi HR su nabedjeni i misle da su posisali pamet svog sveta, sa veoma nadrkanim i nadobudnim stavom, i stavom ponasanja prema tebi kao coveku nize vrste. Naravno sa vestackim kezom :mrgreen:. To je moje iskustvo sa par velikih firmi u Beogradu, ne kazem da je tako svuda.

Generalno u mojoj firmi koja je velika ima 5 psihologa. Nista oni nisu uradili bolje za nekog radnika a da se pre toga nisu konsultovali sa menadzmentom. HR samo to treba da nam zavije u lepu masnicu i da nam servira kako je do dobro za nas. I ne smes da pisnes, jer ako se budes bunio bices ne fleksibilna osoba ili ko zna sta jos a potom sledi otkaz. To je ono sto je u Srbiji, a na zapadu je to skroz drugacije. Zato smo tu gde jesmo.
 
Da slazem se, vecina psihologa nema pojma da obavlja svoj posao u firmi kao HR. Moja predstava o psiholozima u ovoj ulozi je takva zbog loseg iskustva. Ja se svakodnevno susrecem sa tim i prosto ne mogu da verujem kako je moguce da neko takav moze da radi na tom poslu. Svi HR su nabedjeni i misle da su posisali pamet svog sveta, sa veoma nadrkanim i nadobudnim stavom, i stavom ponasanja prema tebi kao coveku nize vrste. Naravno sa vestackim kezom :mrgreen:. To je moje iskustvo sa par velikih firmi u Beogradu, ne kazem da je tako svuda.

Generalno u mojoj firmi koja je velika ima 5 psihologa. Nista oni nisu uradili bolje za nekog radnika a da se pre toga nisu konsultovali sa menadzmentom. HR samo to treba da nam zavije u lepu masnicu i da nam servira kako je do dobro za nas. I ne smes da pisnes, jer ako se budes bunio bices ne fleksibilna osoba ili ko zna sta jos a potom sledi otkaz. To je ono sto je u Srbiji, a na zapadu je to skroz drugacije. Zato smo tu gde jesmo.

To sto ti nisi dobila zeljenu sliku o sebi ili zeljeno radno mesto, ne mora da znaci da oni ne znaju da rade svoj posao.Kako to mislis da je drugacije na Zapadu? Poznajem devojku koja je diplomirala na Harvardu, rekla mi je da je nastavni plan i program ovde daleko obuhvatniji.Istina, sigurno u USA imaju vise prakse u toku skolovanja(sto vazi za sve fakultete), ali ne moze samo zbog toga da se razlikuje toliko kvalitet rada psihologa ovde i tamo.U svakom slucaju, ukoliko je njihova procena pogresna, celnici firme ce to lako ustanoviti tokom vremena.
 
To sto ti nisi dobila zeljenu sliku o sebi ili zeljeno radno mesto, ne mora da znaci da oni ne znaju da rade svoj posao.Kako to mislis da je drugacije na Zapadu? Poznajem devojku koja je diplomirala na Harvardu, rekla mi je da je nastavni plan i program ovde daleko obuhvatniji.Istina, sigurno u USA imaju vise prakse u toku skolovanja(sto vazi za sve fakultete), ali ne moze samo zbog toga da se razlikuje toliko kvalitet rada psihologa ovde i tamo.U svakom slucaju, ukoliko je njihova procena pogresna, celnici firme ce to lako ustanoviti tokom vremena.

Pogresno si protumacila moj post :eek:

Ne radi se o tome da li sam ja dobila zeljeno radno mesto i da li imam zeljenu sliku o sebi.
Radno mesto sam dobila pre nego sto je HR postojao u mojoj firmi, adekvatno svom CV-u i radim ono sto mi je zanimanje ;)

Bivsa sekretarica radi kao HR :lol: i bavi se vise poslom koji nema veze sa HR-om (jedna od njih spletkarenje). To nema veze sa profesionalizmom.
Praksa je jako bitna za psihologa, a to mogu da steknu volontiranjem ali vecina njih nece da radi za dzabe :mrgreen: Jako je bitna praksa i za doktora.

Koliko je tih psihologa u Drustvu psihloga Srbije?
Koliko je njih registrovano?
Koliko njih redovno posecuje seminare?
Koliko njih zaista 'brinu' o zaposlenom u firmi ili brinu kako ce zadiviti menadzment ?

:bye:
 
Pogresno si protumacila moj post :eek:

Ne radi se o tome da li sam ja dobila zeljeno radno mesto i da li imam zeljenu sliku o sebi.
Radno mesto sam dobila pre nego sto je HR postojao u mojoj firmi, adekvatno svom CV-u i radim ono sto mi je zanimanje ;)

Bivsa sekretarica radi kao HR :lol: i bavi se vise poslom koji nema veze sa HR-om (jedna od njih spletkarenje). To nema veze sa profesionalizmom.
Praksa je jako bitna za psihologa, a to mogu da steknu volontiranjem ali vecina njih nece da radi za dzabe :mrgreen: Jako je bitna praksa i za doktora.

Koliko je tih psihologa u Drustvu psihloga Srbije?
Koliko je njih registrovano?
Koliko njih redovno posecuje seminare?
Koliko njih zaista 'brinu' o zaposlenom u firmi ili brinu kako ce zadiviti menadzment ?

:bye:

Kako sekretarica radi na mestu menadzera ljudskih resursa? :hahaha: Verovatno je zavrsila psihologiju pa nije mogla da se zaposli ili ima neka usavrsavanja iz te oblasti...Praksa jeste jako bitna ali svi nasi fakulteti su poznati po tome sto studentima ne nude praksu ili je nude vrlo malo, a naravno, priznaces, situacija je takva da niko posle fakulteta (pogotovu sad u stanju ekonomske krize) nije bas u situaciji da radi a da ne zaradjuje.

A sto se tice ovih tvojih pitanja...mislim da ti niko ne moze dati ni priblizno tacne odgovore. S obzirom na to da nemamo zakone za psiholosku profesiju kao ni psiholosku komoru, los psiholog moze da radi sta hoce. Pa sad, ako lose obavi posao u oblasti poslovne psihologije, to mozda i nije tolika steta, u poredjenju sa greskom koju napravi klinicki psiholog ili skolski psiholog. Postoji jedna tema na psihologiji koju sam zapoceo i koja glasi ,,sta sa onima koji nisu dovoljno strucni"? Tamo mozes da vidis samo neke od nebuloza losih psihologa do kojih sam dosao.
 
Kako sekretarica radi na mestu menadzera ljudskih resursa? :hahaha: Verovatno je zavrsila psihologiju pa nije mogla da se zaposli ili ima neka usavrsavanja iz te oblasti...Praksa jeste jako bitna ali svi nasi fakulteti su poznati po tome sto studentima ne nude praksu ili je nude vrlo malo, a naravno, priznaces, situacija je takva da niko posle fakulteta (pogotovu sad u stanju ekonomske krize) nije bas u situaciji da radi a da ne zaradjuje.

A sto se tice ovih tvojih pitanja...mislim da ti niko ne moze dati ni priblizno tacne odgovore. S obzirom na to da nemamo zakone za psiholosku profesiju kao ni psiholosku komoru, los psiholog moze da radi sta hoce. Pa sad, ako lose obavi posao u oblasti poslovne psihologije, to mozda i nije tolika steta, u poredjenju sa greskom koju napravi klinicki psiholog ili skolski psiholog. Postoji jedna tema na psihologiji koju sam zapoceo i koja glasi ,,sta sa onima koji nisu dovoljno strucni"? Tamo mozes da vidis samo neke od nebuloza losih psihologa do kojih sam dosao.

E pa vidis moze :zcepanje: a zavrsila je psihologiju i verovatno preko veze dolsa da 'pametuje'

da slazem se da je to generalni problem nemanja prakse
ipak moras da se zrtvujes da bi ti se kasnije isplatilo
ali opet, to je problem nase zemlje

ma steta je uvek velika ako je napravi psiholog bilo gde :sad2:
 
U državi Srbiji ne postoji HR a da obavlja svoju funkciju samostalno i nezavisno. Oni su u funkciji ispunjavanja zahteva menadžmenta. Čak ni profesionalnu selekciju novih kadrova ne smeju da odrade objektivno, već u svrhu potvrde nepotizma. Negativna selekcija dostiže klimaks.
Imala sam kolegu koji je po starom Zakonu ostvario pravo da radi pola radnog vremena zbog narušenog zdravlja.. I radio je i više od toga, marljivo i odgovorno godinama, dok nije došlo do reorganizacije. Tada mu je kolega psiholog rekao da gleda šta će sa sobom jer firmi ne treba pola čoveka. Kolega je dobio infarkt u roku od sat vremena.
HR u državnim institucijama :sad2:. U privatnim agencijama koje. pak angažuju drugi .... nemam poverenja.
Lično nemam loše iskustvo, ali neke moje kolege imaju. :(
 
U državi Srbiji ne postoji HR a da obavlja svoju funkciju samostalno i nezavisno. Oni su u funkciji ispunjavanja zahteva menadžmenta. Čak ni profesionalnu selekciju novih kadrova ne smeju da odrade objektivno, već u svrhu potvrde nepotizma. Negativna selekcija dostiže klimaks.
Imala sam kolegu koji je po starom Zakonu ostvario pravo da radi pola radnog vremena zbog narušenog zdravlja.. I radio je i više od toga, marljivo i odgovorno godinama, dok nije došlo do reorganizacije. Tada mu je kolega psiholog rekao da gleda šta će sa sobom jer firmi ne treba pola čoveka. Kolega je dobio infarkt u roku od sat vremena.
HR u državnim institucijama :sad2:. U privatnim agencijama koje. pak angažuju drugi .... nemam poverenja.
Lično nemam loše iskustvo, ali neke moje kolege imaju. :(

Dobro sad, ovo sto si napisala ,,U državi Srbiji ne postoji HR a da obavlja svoju funkciju samostalno i nezavisno'' je vec preterana generalizacija ali te potpuno razumem sta hoces da kazes i potpuno si u pravu. Tu je paradoks u tome sto psihologa zaposljava upravo ona strana koja ce nekad nuzno biti na oprecnoj strani, strani kojoj sam psiholog mora da se suprotstavi. Pa sad, ako ste psiholog u Srbiji gde jedva mozete da nadjete posao, suprotstavi se ako smes menadzerima radne organizacije koja te je zaposlila. Recimo, ono sto je mene zapanjilo, jedna od stranih banaka u mom gradu (a ima je 100 posto i u vasim gradovima) insistira na tome da sluzbenici za salterom stoje 8-9 sati radnog vremena uz pauzu od pola sata!!! Dakle, potpuno u suprotnosti sa nekim principima poslovne psihologije (a i zdravog razuma). Pri tom banka ima menadzera ljudskih resursa. Jel treba da se suprotstavi menadzerima ili rukovodiocima ili kome vec?
 
državi Srbiji ne postoji HR a da obavlja svoju funkciju samostalno i nezavisno. Oni su u funkciji ispunjavanja zahteva menadžmenta. Čak ni profesionalnu selekciju novih kadrova ne smeju da odrade objektivno, već u svrhu potvrde nepotizma. Negativna selekcija dostiže klimaks.
Imala sam kolegu koji je po starom Zakonu ostvario pravo da radi pola radnog vremena zbog narušenog zdravlja.. I radio je i više od toga, marljivo i odgovorno godinama, dok nije došlo do reorganizacije. Tada mu je kolega psiholog rekao da gleda šta će sa sobom jer firmi ne treba pola čoveka. Kolega je dobio infarkt u roku od sat vremena.
HR u državnim institucijama . U privatnim agencijama koje. pak angažuju drugi .... nemam poverenja.
Lično nemam loše iskustvo, ali neke moje kolege imaju.

grešiš. postoji hr u srbiji. ja sam sarađivao i poslovno i proveo kroz ceo ciklus, zajedno sa jednim kolegom, firmu koja se bavi isključivo hr-om.. mi smo njih sertiikovali na osnovu licenci koje poseduju. firma je specijalizovana da pruža usluge u oblasti hr-a, rade obuku potojećih ili formiraju čitav taj, ljudski resurs, koji če poslodavac angažovati odnosno zaposliti. znači ti dođeš i od mene kao vlasnika hr firme tražiš zaposlene koju su specijalizovani za razne oblasti i onda ti ja preporučim određeni, tačan broj ljudi koji ti je potreban i koji će na najbolji način obavljati posao. izbor nije slučajan.. i na tome se ne zavrišava. garantujem za njih i te garancije su određene, tačno precizirane ugovorom...zapolseni u toj hr firmi stalno idu na obuke i konstantno se treninzi obavljaju ovde i u inostranstvu, a iz inostranstva se prati rad te hr. firme ovde...
među tim kadrom ima psihologa, ali nije neophodno da budu psiholozi pored svih ovih programa i obuka, nije teško niti izazov savladati pos. psihologiju čiji je cilj usaglašavanje i stvaranje funkcionalnih međuljudskih odnosa i prevazilaženja nesporazuma i konflikata...oni su hr menadžeri...
male firme nemaju hr. oni postoje u velikim kompanijama, kao što su npr. coca-cola i slične... priča o otkazima koji nama ne izgledaju prihvatljivim sa stanovište neke poslovne etike i zaštite prava radnika ne tiču se psihologije. tzv. radnik sa skraćenim radnim vremenom je nešto što se vuće ih komunizma ovde i pitanje je ovlašćenja i moći poslodavca..neka druga priča....
 
Poslednja izmena:
Sve vise firmi u Srbiji imaju psihologe ili HR (human resources ) ili menadzment ljudskih resursa... Ili ti bivsa kadrovska sluzba.
Oni rade selekciju kandidata prilikom zaposljavanja i imaju veliki uticaj u firmi.

Da li vi u vasoj firmi imate psihologa i koja su vam iskustva sa njima ?

Koliko psiholog moze da utice pozitivno/negativno na situaciju u firmi?

Da li je neophodno ili korisno imati psihologa u firmi?

Koje su prednosti a koje mane?

Da li ste bili u situaciji da se ’zakacite’ sa psihologom u firmi?

Da li radite testove na poslu i da li vam saopstavaju rezultate?


Naravno psiholog je tu da pomogne menadzmentu da lakse menipulisu sa zaposlenima.
Zato i rade silne testove sa zaposlenima kao i psiholoske profile svakog zaposlenog.

U firmi u kojoj radim ima puno psihopata a valjda samo jedan ex-socijalni radnik. A on ako radi neke testove onda su to oni u novinama, ali za sebe.:hahaha::hahaha::hahaha:
 

Back
Top