Savet u vezi novca

soneksov

Početnik
Poruka
2
Pozdrav svim forumasima!!!

Danas sam bio u banci kako bih konvertovao novac iz eura u dolare.Rekli su mi da je to nemoguce ako nemam racun kod njih (nemam racun i ne planiram da ga otvaram), i da zamenu ne radi ni jedna banka osim menjacnice.Menjacnice uzimaju proviziju da ti se zavrti u glavi!! Treba i da naglasim da sam u Holandiji.

Moja pitanja su -Da li da obavezno promenim novac pre nego dodjem u Kanadu?
Ako ne,na koji nacin i uz koliku proviziju bih tu konvertovao novac?Mogu li da placam u evrima i da li se tada racuna kurs koji je na snazi toga dana?
Ako sam bio nejasan otvoren sam za pitanja.Pozdrav, i hvala unapred na odgovorima.
 
Pozdrav svim forumasima!!!

Danas sam bio u banci kako bih konvertovao novac iz eura u dolare.Rekli su mi da je to nemoguce ako nemam racun kod njih (nemam racun i ne planiram da ga otvaram), i da zamenu ne radi ni jedna banka osim menjacnice.Menjacnice uzimaju proviziju da ti se zavrti u glavi!! Treba i da naglasim da sam u Holandiji.

Moja pitanja su -Da li da obavezno promenim novac pre nego dodjem u Kanadu?
Ako ne,na koji nacin i uz koliku proviziju bih tu konvertovao novac?Mogu li da placam u evrima i da li se tada racuna kurs koji je na snazi toga dana?
Ako sam bio nejasan otvoren sam za pitanja.Pozdrav, i hvala unapred na odgovorima.

Obavezno promeni novac...
 
Pozdrav svim forumasima!!!

Danas sam bio u banci kako bih konvertovao novac iz eura u dolare.Rekli su mi da je to ...

Odnos eura i CAD je oko 1,5, ovde se moze promeniti u menjacnicama preko dinara - nema dodatne provizije!
Na nekim forumima sam video da je i u Canadi slicno...
Ja idem uskoro, pa i mene ta tema zanima..
Pozdrav
 
Odnos eura i CAD je oko 1,5, ovde se moze promeniti u menjacnicama preko dinara - nema dodatne provizije!
Na nekim forumima sam video da je i u Canadi slicno...
Ja idem uskoro, pa i mene ta tema zanima..
Pozdrav

Pozdrav dassal,

Nije mi bas najjasnija tvoja poruka!Kazes ovde se moze zameniti u menjacnicama.Mozes li mi samo reci gde je to "ovde"?Da li se ti nalazis u Srbiji ili kao i ja u Holandiji?Kao sto sam naveo u postu ,ovde menjacnice uzimaju veoma veliku proviziju.Tako da je zamena novca kod njih,bacanje istog.Posto vidim da i tebe zanima ista stvar,zamolio bih jos jednom ljude koji zive u Kanadi da napisu nesto na ovu temu.Posebno me interesuje provizija u menjacnicama.
 
Pozdrav dassal,

Nije mi bas najjasnija tvoja poruka!Kazes ovde se moze zameniti u menjacnicama.Mozes li mi samo reci gde je to "ovde"?Da li se ti nalazis u Srbiji ili kao i ja u Holandiji?Kao sto sam naveo u postu ,ovde menjacnice uzimaju veoma veliku proviziju.Tako da je zamena novca kod njih,bacanje istog.Posto vidim da i tebe zanima ista stvar,zamolio bih jos jednom ljude koji zive u Kanadi da napisu nesto na ovu temu.Posebno me interesuje provizija u menjacnicama.

Mislio sam u Srbiji (..preko dinara...)! Sorry!
 
Sto se tice platnih kartica iz Srbije, budi veoma obazriv.
Najbolje je da sve informacije potrazis od svoje banke.
Vecina debitnih kartica iz Srbije su vezane za svoje dinarske racune i da bi istu karticu koristio i u inostranstvu, obicno moras da otvoris dodatni - namenski devizni racun, sa koga ce se sretstva skidati za sve transakcije u inostranstvu...bez obzira na balans na dinarskom racunu, ako ti je nemas sredstava na deviznom, karticu neces moci da koristis u inostranstvu.
Ja sam koristio domace kartice u nekoliko zemalja, ukljucujuci Veliku Britaniju i USA, ali uvek uz pomoc gore pomenutog deviznog racuna.
Jos jedna stvar na koju treba da obratis paznju su dnevni/nedeljni/mesecni limiti. Banka ce ti ograniciti koliko novca dnevno mozes da podignes sa svog racuna koristeci automate u inostranstvu, tako da ne zaboravi da se raspitas i o tome u svojoj banci.
 
Moje iskustvo sa razlicitim valutama je da kartica najbolje prolazi(svjedno da li debitna ili kreditna).Doduse,nisam bio van Evrope,ali mislim da u principu isto funkcionira.
Ako se roba placa,nema provizije,a za podizanje gotovine na bankomatima,provizija je 2,50€ po transakciji,baz obzira na iznos.
Kada se vrsi konverzija € - CAD ,niko ne radi bez provizije.Ako se u Srbiji radi,konvertuju € u srpski dinar (po svom kursu),pa onda u CAD (opet po svom kursu).Tako da je dupla provizija u pitanju.
Ja lad putujem,nosim kesha tek ono za svaki slucaj,a kartica je zakon ,bar za mene.
 

Back
Top