Jezik, akcenat i sl.

velvetgirl

Početnik
Poruka
10
Evo jedne zanimljive teme. Pitanje za sve vas koji ste otisli u Severnu Ameriku, koliko dobro ste znali jezik kada ste stigli tamo i koliko dugo vam je trebalo da "udjete u stos"? Koliko vam je vremena trebalo da napredujete i da li ljudi s kojima pricate primete da niste odatle?
 
ja sam dosla sa nikakvim znanjem engleskog i zaposlila se u americkom restoranu i da vidis kako te muka natera da propricas :-)))
posle toga sam pocela da uzimam casove engleskog ESL program i evo hvala bogu ovaj semestar zavrsavam..znacim trebalo mi je 1.5 - 2 god da zavrsim to....
ali sad sam ok :-)
 
Sa prosecnim srednjoskolsim znanjem zaludenika za racunare & muziku nakon mesec dana sam se super sporazumevao sa svima. Nisam imao problema da pratim predavanja niti je neko morao posebno meni nesto da objasnjava. Naucices brzo jezik ako si u kontaktu samo sa Amerima & ne koristis srpski.
 
U skoli ucio francuski. Engleski skupljao malo iz muzike, filmova i kompijutera... Mogucnost komuniciranja na eng. skoro prelazna ocena, pasivno znanje "jedva dva". To je bilo pre nekih 4 god, kada sam presao da zivim u USA. Ubrzo sam provalio gresku emigranata koji nisu znali jesik. Tako da sam sebe izlagao maksimalno moguce Engleskom. Poceo savakodnevno da citam razno razni "materijal" na Eng, isao na kurs, cak sam i na Srpskim web stranicama uvek klikao na opciju za Eng. Gotovo da nisam vise gledao nase filmove i slusao nasu muziku. Mogu reci da sada imam neprimetni akcenat i da citam i pisem, relativno, bez gresaka u spelovanju. Preporucio bih svima, bez obzira na talenat i sklonost prema jezicima, jednostavno maksimalno i na razne nacine izlagati sebe jeziku koji zelite da naucite, i rezultat je neizostavan.
 
Znala sam ga dosta dobro - dosla sam u US na postdiplomske; Znala sam dovoljno da pratim nastavu i nisam imala problema da objasnim sta hocu i da razumem sta mi se kaze.
Akcenat se tesko gubi, ali ovde vecina ljudi ima akcenat tako da to nije problem... Naravno da ljudi cuju da imam akcenat; ne znaju odakle sam, ali znaju da nisam "domaca".
 

Back
Top