Mitovi i pomirenje na Balkanu

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Mit o neprijatelju - velika prepreka razumevanju događaja u bivšoj Jugoslaviji
Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje iz Novog Sada organizuje dva naučna skupa na temu "Suočavanje s prošlosću, potraga za budućnošću"



Prvi skup biće organizovan u Opatiji, 14. i 15. septembra, i na njemu će učestvovati istoričari, pravnici, politolozi i sociolozi iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Italije. Naučnici će u Opatiji raspravljati o proizvodnji mitova na prostoru bivše Jugoslavije, kao i o kolaboraciji i otporu fašistima i nacistima u Drugom svetskom ratu.

0,,949070_1,00.jpg


Mapiranje identiteta



Drugi skup biće održan u Beogradu, 17. i 18. septembra, a teme tog skupa biće mapiranje nacionalnih identiteta, Tito i nacionalno pitanje, kao i ljudski gubici i žrtve u ratovima. Na skupovima će, pored ostalih, učestvovati naučnici Darko Gavrilović, Vjekoslav Perica, Milan Risović, Aleksandra Đajić Horvat, Marko Atila Hoare, Ljubodrag Dimić, Adnan Jahić.



Mitovi dominiraju



Direktor CHDR-a Darko Gavrilović rekao je agenciji Beta da je cilj ovakvih skupova pre svega da se otvori dijalog o veoma problematičnim temama, kada je u pitanju suočavanje s prošlošću. "U odnosima nacija i država na prostoru bivše Jugoslavije su dominantni mitovi, zbog čega veoma često prevladava mržnja među narodima", naveo je Gavrilović. Ocenio je da su osnovni uzrok mitova političke ideologije, a pre svega mitologije komunizma i nacionalizma. "Te ideologije su izazvale ovu mržnju i predrasude. Takvim ideologijama, da bi vladale masama, neophodan je mit o neprijatelju", kazao je Gavrilović. Organizator skupova, pored CHDR-a, je Institut za istorijsku pravdu i pomirenje iz Haga, a održavanje skupova podržale su fondacije Arkadija i Zigrid Rausing.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4681786,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Baš su zanimljive ove NVO i ko zna kako se sve zovu ovi sateliti koji glumataju mirotvorce.Cela Jugoslavija je učila jednu i istu istoriju uz iste podatke ko je za vreme WWII bio kolaboracionista fašistima a ko se borio protiv fašizma a sada su oni rešili da nam otvore oči...i nije mi jasno kakvo oni hoće pomirenje kad se u Hrvatskoj i dan danas veličaju ustaški fašisti.A zanima me i kako će italijanski istoričari protumačiti ubijanje i bacanje dalmatinskih Italijana u jame.
 
ovo je n-ti skup na "nivou" sa slicnom tematikom koji uglavnom zavrsi debaklom. jedino sto smo dozivjeli prije na tim skupovima ke da mi na njima pricamo o svojim zlocinima a drugi nas tapsu po ramenu i smiju se iza ledja u stilu: koji kreteni, prihvatice svu odgovornost a mi cemo mudro sutati... ma gade mi se. necu nikada zaboraviti kada na jednom skupu u zagrebu prije dve godine zarko puhovski replicira jadranki kosor (tada podpresjednica vlade) na izjavu o mislim 306 poginule hrvatske djece i mahanje spiskom: mi smo licemjeri, kako mozemo imati takav spisak na kome nema npr. aleksandre zec? a muk i tisina se mogla rezati nozem, da bi nakon sledece recenice "mi smo svoju djecu izvukli iz jedne vojske hinjeci pacifizam da bih gurnuli u drugu, u tom trenutku neregularnu..." krenula dobacivanja iz publike "nije tacno" i zvizduci. uzgred, to je bilo na mnogo vecem nivou i sa zvucnijim imenima od ovde pomenute najave...naravno, iz srbije je bila natasa
 
al ja stvarno ne vidim potrebu da se volimo svi u regionu
ne vole se ni palestinci i izraelci,severna i juzna koreja,iran i irak,katolici i protestanti severne irske..itd.,itd.
pa njima niko ne insistira na pomirenju
nemaju chak ni tu shachicu ppostkomunistichkih pedera po raznim nvo da pruzaju ruke pomirenja
to je neki lokalni patent da se srbi nasankaju po 3.put za 100 godina
pa vala ako uspe i treba da nestanemo lol
 
al ja stvarno ne vidim potrebu da se volimo svi u regionu
ne vole se ni palestinci i izraelci,severna i juzna koreja,iran i irak,katolici i protestanti severne irske..itd.,itd.
pa njima niko ne insistira na pomirenju
nemaju chak ni tu shachicu ppostkomunistichkih pedera po raznim nvo da pruzaju ruke pomirenja
to je neki lokalni patent da se srbi nasankaju po 3.put za 100 godina
pa vala ako uspe i treba da nestanemo lol
Zar ne želiš da te pomire sa Hrvaticama,muslimankama,Albankama?...zaboravio si da je i to deo pomirenja?
 
Opet ce nas preveslati..U takvim situacijam mi se ponasamo potpuno neodgovorno prema svom narodu i istoriji i velikodusno se posipamo pepelom po glavi da bi oni drugi bili bolji.

Prosto nam neprijatno da im kazemo koliko su grozni i oni i njihova istorija pa pristajemo da pravimo neku novu laz za buducnost.
 
Nema pomirenja dok jedine drzave na balkanu ne budu bugarska,srbija i grcka!(citaj dok se ostali srpski narodi ne osveste)

Виш да митови још постоје?Од оваквих као ти Србија је изгубила једну третину и ако поново Србију воде такви као ти тад че остати онај дио који често називамо Београдски пашалак.И тај скуп је прганизиран за такве као ти.
 
Виш да митови још постоје?Од оваквих као ти Србија је изгубила једну третину и ако поново Србију воде такви као ти тад че остати онај дио који често називамо Београдски пашалак.И тај скуп је прганизиран за такве као ти.

Pazljivo Karlos..Vidis kako su prosli hrvati..:mrgreen:
 
Sve je to u redu, nego ... Kad će Hag da umre ? /(&$(/$%&#"(&%/$#"&%/("&%):evil: :mrgreen:

Трпљен спашен,и он ће .Мада мене више интересује да наши људи схвате
да нам трећа нетреба и да је друга мртва

Југоносталгија је ок ,Југопатологија је болест
 

Back
Top