Ljubitelji zivotinja /VEGETARIJANCI

Pa, jesu li ljubitelji zivotinja ili biljaka ? :D

Ima raznih ljubitelja zivotinja. I oni koji ih vole na tanjiru su ljubitelji, ali im je ljubav nesto drugacijeg tipa nego kod nekih drugih :D.

Inace, ne mislim nista o izboru Rijecana (koje pozdravljam), osim da je dobro znati sta si i gde pripadas. Mislim da i ovde imas slicno/a udruzenja ako te interesuje. Proveri.
 
Promasih temu, izgleda! Sad mi krivo a krivo mi i sto sam neki dan prisustvovala prizoru koji me potakao da se oglasim _ vise nego ovo sa RTL. Naime, unuka moje prijateljice igrala se jedno jutro sa zecicem, malim, belim, slatkim....U podne je bio u paprikasu!
Boze, zasto me ne okruzuje koji me razume svet? Molila bih moderatora da makne ovu moju temu.
 
Zasto da makne temu?
I treba da se prica o tome.
To sto imamo razlicite stavove, ne znaci da ne treba da se izjasnimo.

Ja sam takodje vegetarijanac, iz vise razloga, ali jedan od njih je i cinjenica da su zivotinje moji prijatelji - a ja moje prijatelje ne jedem, kao sto neko poznat davno rece (a sad zaboravih ko). I to je jednostavno tako, a ne neka izjava kojom zelim nekom da gurnem prst u oko.

To je dosta slozena tema, i neko ce reci, a sta je sa biljkama? I njih ubijate kada jedete?
Pa, biramo od dva zla manje, jer nesto moramo jesti (osim ako se ne bavimo solarnom jogom). Ipak je velika razlika izmedju "klanja" biljke i klanja krave, u intenzitetu nanesenog bola.

Da moze da se zivi bez mesa, dokazuju vegetarijanci sirom sveta. Usput receno, i kada se razbolimo od necega, nece nam doktor preporuciti da jedemo svinjske glave, vec dijetalno, nemasno, puno voca, povrca... Dakle, tu je cak i zdravstveni aspekt.
Svi vegetarijanci koje znam su mnogo zdraviji i daleko mladje izgledaju od svojih vrsnjaka.

Dakle, tema je ok, ne vidim zasto ne bi opstala...
Svako ima pravo na svoje misljenje!
 
Poslednja izmena:
To je dosta slozena tema, i neko ce reci, a sta je sa biljkama? I njih ubijate kada jedete?
Pa, biramo od dva zla manje, jer nesto moramo jesti (osim ako se ne bavimo solarnom jogom). Ipak je velika razlika izmedju "klanja" biljke i klanja krave, u intenzitetu nanesenog bola.

Da moze da se zivi bez mesa, dokazuju vegetarijanci sirom sveta. Usput receno, i kada se razbolimo od necega, nece nam doktor preporuciti da jedemo svinjske glave, vec dijetalno, nemasno, puno voca, povrca... Dakle, tu je cak i zdravstveni aspekt.
Svi vegetarijanci koje znam su mnogo zdraviji i daleko mladje izgledaju od svojih vrsnjaka.
zbog ovoga su mene hteli da razapnu na pf-u dom i porodica
 
Hvala na podrsci, Valeria.
Spomenuh RTL jer postoji emisija koja se zove Vecera za 5. Cele nedelje kuvali su vegetarijanci i zacudila sam se kakve se sve delicije mogu spremiti od voca i povrca a svi su bili iz DZZ. To mi se dopalo pa predlozih temu.
Knjigu koju predlazes sigurno cu pronaci ali vec sam sasvim blizu odluke da budem vegetarijanka.
Samo predlazem i drugima da urade isto. Predlog neobavezan, pozdrav obavezan!
 
zbog ovoga su mene hteli da razapnu na pf-u dom i porodica

Nema sta da te razapinju.
Svako ima pravo da odabere kako ce da se hrani.
Ali zaista ne bi trebalo nikom da smeta kada se pomenu prednosti vegetarijanstva.

Eticki: princip nanosenja sto manjeg nasilja (jer uvek covek vrsi neko nasilje - makar gazio mrave na ulici dok hoda. Tako je ustrojen ovaj nas svet).

Zdravstveni: i sama imam licno iskustvo koliko mi je vegetarijanstvo promenilo zivot sto se tice zdravlja. Vegeterijanci nemaju problem sa viskom kilograma, nemaju gastritis, ne smrde im telesne izlucevine kao onima koji jedu meso, kosa im je sjajnija... Naravno, ukoliko to nije nezdravo vegetarijanstvo, zasnovano na fast food-u:) (samo pomfrit i pizze:) )

Ekoloski: vegetarijanskom ishranom se sprevaca razaranje prirodne sredine, kada se ima u vidu sta je sve potrebno da se odrzi mesna industrija (gore pomenuti autor je sve to lepo opisao).

Na samom coveku je da odabere hoce li uvaziti te cinjenice ili ne :).
 
Hvala na podrsci, Valeria.
Spomenuh RTL jer postoji emisija koja se zove Vecera za 5. Cele nedelje kuvali su vegetarijanci i zacudila sam se kakve se sve delicije mogu spremiti od voca i povrca a svi su bili iz DZZ. To mi se dopalo pa predlozih temu.
Knjigu koju predlazes sigurno cu pronaci ali vec sam sasvim blizu odluke da budem vegetarijanka.
Samo predlazem i drugima da urade isto. Predlog neobavezan, pozdrav obavezan!

Mislim da je dobra ideja otvoriti na "kulinarstvu" temu o vegetarijanskom kuvanju, s receptima.
Ja sam par puta kuvala prijateljima koji nisu vegetarijanci i bili su odusevljeni. Ljudi pogresno misle da je vege hrana bljutava (a ispadne bljutava ako covek ne zna da se spremi, sto ne znaci da uvek takva mora biti - dosta zavisi od zacina).
 
ma stvar je u tome sto kada napisem da je zdravije da se ne jede meso...makar i da se drasticno smanji,oni mi odmah kopaju oci i vichu kako ce onaj ko ne jede meso,da se razboli i da postane anemichan...
a naucno je dokazano da crveno meso povecava rizik da se dobije neki rakonja....
ima tu dosta stvari....to je opsirna tema...
ali svako ima pravo na svoj izbor
 
ma stvar je u tome sto kada napisem da je zdravije da se ne jede meso...makar i da se drasticno smanji,oni mi odmah kopaju oci i vichu kako ce onaj ko ne jede meso,da se razboli i da postane anemichan...
a naucno je dokazano da crveno meso povecava rizik da se dobije neki rakonja....
ima tu dosta stvari....to je opsirna tema...
ali svako ima pravo na svoj izbor

Izgleda da dame i gospoda nisu čuli za spanać i koprivu... :roll:
Uzgredm, nisam vegetarijanac, ali ne jedem sisare.
 
Izgleda da dame i gospoda nisu čuli za spanać i koprivu... :roll:
Uzgredm, nisam vegetarijanac, ali ne jedem sisare.

isto....a od zivine jedem samo kokoshke(ni njih nisam neko vreme,al sam opet pocela....samo sto to pojedem u proseku jednom nedeljno...mozda i redje...)
relativno skoro sam pojela listic pechenice i listic prshute
e da...i jela sam spagete sa mlevenim mesom pre par meseci...iskreno,kao da sam pojela kamenje a ne spagete...smicilo mi se skroz :lol:
mozda je psiha a ne stomak....ko zna

ali punjene paprike sa pirincem i nekim zacinima....ufffffff....mljac
meso uopste nije potrebno....
ali ukusi k'o kupusi...reche macka i...... :lol:
 
Ne mogu da polemišem sa fanatičnim zaštitnicima životinja koje se oglašavaju:think:
Nije ti drvo kamen,bre:roll:

Samo razmenjujemo ideje, zar ne? Niko od nas ne mora biti u pravu, u krajnjoj instanci.
Naravno, nije drvo kamen.
Meni je sve zivo, svaki delic prirode.

Ali govorim o najmanjem mogucen stepenu nasilja koje moramo da primenimo prilikom hranjenja, da bi preziveli. U Indiji postoje jogiji koji jedu samo voce koje je otpalo sa grana drveca, jer ne zele da naruse princip ahimse (nenasilja). Postoje i jogiji koji zive samo od svetlosti sunca. Ali nismo svi na tom nivou. E pa, onima koji nisu na tom nivou, a zele sto manje nasilja da ucine, ostaje da biraju kako ce se hraniti, a da nanesu sto manje nasilja. I mnogima je nasilnije kopanje ocihu zivotinja u klanicama nego okopavanje krompira.

Ili ovako: ako je isto "ubiti" bilo koga, zasto onda kanibalizam nije zastupljeniji? Sto ne pojedete komsiju umesto shargarepe? :D
 
Krava

Lipsala, ispali zubi,
rogovi godine broje.
Tuce je gonic grubi
i tera sirokim poljem.

Srcu je njenom svejedno
sto misevi grebu u stali
i stalno misli na jedno<
za sarenim teletom zali.

Uzeli majci sina,
radosti nema vise.
Pod jasikom, sa klina
vetar mu kozu njise.

I nju ce jednog sata
kao i sina u polju,
s uzetom oko vrata
odvesti da je kolju.

Tuzno opusti jezik,
u zemlju rogove rine...
Sanjari beli brezik
i travnate daljine.
Molim da se ovo ne shvati pateticno, ali mari47 ide u vegetarijance!
 

Back
Top