Ljubitelji zivotinja /VEGETARIJANCI

Evo šta kaže prof. dr Vladimir Jorga, legenda karate sporta, a sada redovno profesor higijene i medicinske ekologije vezano za vegetrijanstvo, u informatoru "Zdravlje" (možete ga besplatno uzeti u većini biošpajzeva).

Pitanje: Kao cenjeni stručanjak u oblasti sportske medicine, kako gledate na vrhunske sportiste vegetarijance?

Odgovor: Ishrana u vrhunskom sportu je podređena prvenstveno vrhunskom rezultatu, a zatim zdravlju sportista. Uopšte, vrhunski sport je na oštrici brijača što se tiče njegovog uticaja na zdravlje. U tom smislu PODRŽAVAM vegetarijanstvo u vrhunskom sportu, jer je u poređenju sa postojećim režimom ishrane u vrhunskom sportu mnogo više okrenuto zdravlju sportista"..


Svojevremeno sam vežbala Uechi Ryu Karate Do...
Većima majstora su vegetarijanci ili makrobiotičari, a neverovatno (skoro natprirodno) su snažni i vitalni.
Sam Sensei Mario Topolšek je takođe hrani vegetarijanski, a trebalo je da ga vidite, sa sedamdeset i kusur godina je imao više energije nego svi mi ostali zajedno :D .

Kako se to onda uklapa u čuvenu izjavu mesojeda da "samo meso daje snagu i proteine" ?
 
Još jedna zanimljivost.
U starom Rimu, gladijatori su imali pretežno ili čak potpuno vegetarijanski režim ishrane:
But the biggest revelation to come out of the Ephesus cemetery is what kept the gladiators alive--a vegetarian diet rich in carbohydrates, with the occasional calcium supplement.
Compared to the average inhabitant of Ephesus, gladiators ate more plants and very little animal protein.
But a diet of barley and vegetables would have left the fighters with a serious calcium deficit. To keep their bones strong, historical accounts say, they downed vile brews of charred wood or bone ash, both of which are rich in calcium. Whatever the exact formula, the stuff worked. Grossschmidt says that the calcium levels in the gladiator bones were "exorbitant" compared to the general population. "Many athletes today have to take calcium supplements," he says. "They knew that then, too."

izvor: "The Gladiator Diet", Andrew Curry
Archeology, Volume 61, Number 6, November/December 2008
http://www.archaeology.org/0811/abstracts/gladiator.html
 
Ne mogu da se setim gde sam to pročitala ali smokve su odličan izvor kalcijuma.

Mari, nemaš razloga da se izvinjavaš, i meni se često dešava da u brzini napišem nešto pa posle ispravljam... A moj tata je sam tako odabrao, niko drugi ga nije ubio nego on sam.

I ja imam, na žalost, nekoliko takvih primera u familiji...došlo im je glave to što nisu hteli da menjaju navike :(
 
Mimi, bas ti hvala, kako ti brines o svemu.
Sad cu izaci po navedene novine, inace radim drugo po kuci, ali bas me zanima.
Bolje da odem sama, ako posaljem mm mozda kupi neke sa golim zenama? Salim se...bas me interesuju ti recepti
E da, sino sam bila na Slavi i odolela svim onim djakonijama ...uzivala u salatama i pogaci, kolacima i vinu.
 
Hvala Valeria...nego znas sta je bilo smesno sinoc? Moja kuma, inace profesorka, zna za moju odluku...i kad je videla da ja to sasvim ozbiljno radim, pocela...pa znas, i ja nesto ne volim meso! Mozda i ona krene nasim putem...ja sam zadovoljna! I volim mimi sto je kao mi!
 
Hvala Valeria...nego znas sta je bilo smesno sinoc? Moja kuma, inace profesorka, zna za moju odluku...i kad je videla da ja to sasvim ozbiljno radim, pocela...pa znas, i ja nesto ne volim meso! Mozda i ona krene nasim putem...ja sam zadovoljna! I volim mimi sto je kao mi!

:)
Da... to se i meni dešavalo..
Nekad se ljudi dvoume, pa ih treba samo malo podržati da istraju :D , a žele da postanu vegetarijanci.
 
Ovde ću odgovoriti na ovaj post

E pa ja i ti se ne slažemo zato što ja smatram da paradajz kao biljka također može da izumre i nestane poput jedne srne, jer smatram da su biljke ravnopravni stanovnici ove planete i da im dugujemo svoj život kao čistačima ovog odvratnog vazduha kojeg udišemo.

Ja sam ovo morala da kažem čisto da se vide stavovi.

Već je jasno na ovoj temi naveden princip najmanjeg stepena nenasilja koji se primenjuje.
Nekontrolisano uništavanje biljaka je takođe za svaku osudu.
Takođe, branje biljaka bez osiguranja njihovog razmnožavanja je takođe negativno.

Ali porediti bol paradajza koji se seče i jabuke koja je otpala sa grane drveta, pa je jedemo, i govečeta koje umire u mukama dok ga kolju je po meni izuzetno neprihvatljivo. Pa me nazovite subjektivnom.
Meso meni nikad neće biti prirodna hrana.

Tek kada dobijem kandže, očnjake, kad ne budem žvakala nego gutala plen i kada budem želela da proždirem izbutrice, smatraću se mesožderom po prirodi stvari. A nadam se da neće doći do toga :).
 
Ja sam letos bio vegetarijanac na zalost samo 10 dana. I to jedva... Moji samo sto me na lomaci nisu spalili... Jer kao nije zdravo, u takvim godinama si i razvijas se....bla, bla truc i 11-og dana mi tutnuli meso i eto.... Inace podrzavam vegetarijance i svako u glavi treba da ima onu cuvenu sto Valeria spomenu...
 
Tsu, svaka čast na postavljenom klipu!

Miloše, ja shvatam tvoje roditelje što se boje, jer kod nas vekovima vlada uvreženo mišljenje da se bez mesa ne može; ljudi nisu edukovani u tom smislu, posebno jer stvarno nema puno vegetarijanaca, pa da svojim primerom pokažu da to nije "nikakav bauk" i da su često zdraviji od nevegetarijanaca.

Čak vegetarijanstvo u porodici se često karakteriše kao hir, ili kao neko čudaštvo...

Ja ti predlažem da, ako ne možeš sa svojima da se dogovoriš oko načina ishrane (pretpostavljam da si dosta mlad) da sačekaš period osamostaljenja, ili neku fazu kada nisi toliko sa roditeljima, možda odlazak na fax, gde više nema govora o određivanju šta ćeš jesti; tad već počinje period kada osoba može da se hrani onako kako želi, po svojoj meri.
Čak u studentskim menzama se uvek moglo naći nešto i za vegetarijance, koliko se sećam, na primer.
Pa ako i tada budeš želeo da budeš vegetarijanac, bićeš već zreo čovek i imaćeš prava da se hraniš onako kako želiš:).

Ja sam uvek za vegetarijanstvo, ali znam kolike konflikte može da izazove u porodici kada neko krene da se tako hrani (mlada osoba), a ostali nisu za to ( u mom slučaju su išli toliko daleko da su čak tvrdili da sam sigurno pripadnik sekte i slično, a znali su još gnusnije stvari da mi prirede).
 

Back
Top