Ljubitelji zivotinja /VEGETARIJANCI

Nisu samo bulovi agresivni...Čak štaviše,naišao sam na više mirnih i NORMALNIH bulova i staforda ,nego na primer vučjaka,boxera ili šarplaninaca:roll:I mali psi znaju da često budu veoma agresivni:cool:

Pa to sam rekla samo primera radi (posebno sto se ne razumem toliko u rase pasa, priznajem, ja više spadam u mačkoljupce, a pse sam uvek imala udomljene mešance), ali poenta je ista - agresivan covek sa agresivnom zivotinjom. I dalje smatram da su u pitanju pojedinci, a ne vecina.
 
Dragi moji forumasi, prijatelji zivotinja, dobri ljudi,
Ja ustrajavam u svojoj odluci. Danas sam dan provela na grozdju. Nabavljam recepte za jela bez mesa a neke i sama izmisljam.
Nije toliko tesko, pijem sokove, krompir i testo na sto nacina. I srecna sam sto zbog mene jaganjci nece utihnuti.
Kazu, udebljaces se od testenine. Neka,! Nije mi zao, pogotovu sto sam to obecala pred vama,forumasima, prijateljima zivotinja, dobrim ljudima....
 
Dragi moji forumasi, prijatelji zivotinja, dobri ljudi,
Ja ustrajavam u svojoj odluci. Danas sam dan provela na grozdju. Nabavljam recepte za jela bez mesa a neke i sama izmisljam.
Nije toliko tesko, pijem sokove, krompir i testo na sto nacina. I srecna sam sto zbog mene jaganjci nece utihnuti.
Kazu, udebljaces se od testenine. Neka,! Nije mi zao, pogotovu sto sam to obecala pred vama,forumasima, prijateljima zivotinja, dobrim ljudima....

Imaš dosta recepata na netu!
U principu, ključ kod vegetarijanske hrane je raznovrsnost, što više raznog voća i povrća, žitarice (najbolje integralne, i/ili organske), mahunarke obavezno, orašidi! Ovih dana ću da otvorim novu temu na kulinarstvu za vegeterijance.
Začini su takođe dobra stvar. Pre neki dan sam pravila kofre (to su kao vege ćufre) od izrendanog krompira, šargarepe, brašna i začina, pa sve to u sosu... kada sam ispekla i pripremila, uopšte nije izgledalo kao vege jelo. Pa kad je još uz to neka salatica, pa pirinač... ihhh...Ima tu dosta varijanti.
Čestitam na izdržljivosti :heart:
 
Da bi ti bila ok krvna slika, dovoljno je jesti ono sto sam gore navela, plus puno kelja i spanaca ;).
U biošpajzovima imas raznorazne stvarčice. Tamo se dosta mogu povoljno kupiti razne mahunarke, i druge praktične stvari... zadnji put sam uzela pakovanje od pola kg prosa, i eto meni lepe čorbe danas..

Jedino ako ćeš da se hraniš striktno makrobiotički, onda, da, to jeste skuplje, sa svim tim algama i sl.

Dakle, nije skuplja ishrana (ako se hraniš kao što sam navela), ali treba više vremena odvojiti za kuvanje, jer gotove vege hrane u običnim radnjama baš i nema. To je jedina mana za one koji "brzo žive".
Zgodno je imati nekog pri ruci ko je iskusan vegetarijanac, da može da te uputi ako negde "zaškripi" kod svakodnevnog planiranja klope.
 
Jedino ako ćeš da se hraniš striktno makrobiotički, onda, da, to jeste skuplje, sa svim tim algama i sl.

Alge u ishrani su fantastična stvar.
Imaš po netu brojne studije japanskih biologa i drugih stručnjaka koji su se njima bavili.
Da, alge jesu skupe, ali se koriste "na kašičicu", kao lek ili kao začin.

U vezi vegetarijanske ishrane, prvo pogeldajte koje su mane takve ishrane i kako se nadomeštaju nedostaci određenih neophodnih materija, pravilnim izborom voća, povrća i njihovom adekvatnom obradom.

Na primer, često se kao argumet protiv vegetarijanske ishrane navodi anemija. Pri tome se zaboravlja da je veoma lako pomešati koprivu i spanać i kratko ih prokuvati, potom dodati beli i crni luk kratko propržen na maslinovom ulju i naseckati mirođiju i neće biti nikakvih problema sa krvnom slikom. Naravno, možete pržiti luk na puter, i dodati u jelo malo mleka - ukus će biti bolji. ;)


Dakle, nije skuplja ishrana (ako se hraniš kao što sam navela), ali treba više vremena odvojiti za kuvanje, jer gotove vege hrane u običnim radnjama baš i nema. To je jedina mana za one koji "brzo žive".

Zapravo ono što najviše oduzima vremena je pranje lišća, pošto svaki list i svaki plod treba dobro oprati.
Samo kuvanje ne uzme više od 15 minuta, jer se većina namirnica samo kratko obari.
 
Zapravo ono što najviše oduzima vremena je pranje lišća, pošto svaki list i svaki plod treba dobro oprati.
Samo kuvanje ne uzme više od 15 minuta, jer se većina namirnica samo kratko obari.

Da, ja često koristim vedske/indijske vege recepte koji zahtevaju dosta vremena, pa sam imala to na umu... mislim, govorila sam s ličnog aspekta:).
A što se tiče algi, kao začin bi već bile prihvatljive.. mislim, što se cene tiče..
Nabavila sam makrobiotičku kuvaricu, pa ću da vidim šta mogu da preuzmem odande :).
 
Ja sam vegetarijanac 15 godina,nikad nisam posebno obracao paznju na takozvane nedostatke u veg hrani i nista mi ne fali.Vegetarijanac se postaje pre svega zbog onog etickog aspekta,duhovnog,pa tek onda zbog samog zdravlja.

Tim principom sam se i ja rukovodila, mnogo više sam gledala aspekt nenasilja u celoj toj priči.
A onda sam shvatila, kad sam već vegeterijanac, zašto da ne učinim tu moju kuhinju što raznovrsnijom i "šarenijom" ?:)
 
Sad sam malo zbunjena! Predlozih temu a sad neznam je li makrobiotika i vegetarijanstvo isto?
Moj rodjak se bavi transcedetalnom meditacijom i hrani se makrobioticki. Ali, to je toliko komplikovana stvar, citava filosofija istocnjacke kulture. Citat iz knjige Fontana mladosti> svako zeli dug zivot, ali niko ne bi hteo biti star.
Moji motivi da izostavim meso kao hranu su iz cisto drugih razloga> neka zive zivotinje a koristriti njihove proizvode> jaja, mleko....
A sto se anemije tice i to me stiglo> imala sam je bas kad sam sve jela. Bila je to posledica hipotireoze, stitna zlezda sa smanjenim lucenjem hormona sto je prouzrokovao stres i tako redom.
A ovo je medju nama> danas sam izdinstala boraniju sa dosta zacina, narendala kackavalj i zapekla u rerni. Plus supa od paradajza!
 
Sad sam malo zbunjena! Predlozih temu a sad neznam je li makrobiotika i vegetarijanstvo isto?
Moj rodjak se bavi transcedetalnom meditacijom i hrani se makrobioticki. Ali, to je toliko komplikovana stvar, citava filosofija istocnjacke kulture. Citat iz knjige Fontana mladosti> svako zeli dug zivot, ali niko ne bi hteo biti star.
Moji motivi da izostavim meso kao hranu su iz cisto drugih razloga> neka zive zivotinje a koristriti njihove proizvode> jaja, mleko....
A sto se anemije tice i to me stiglo> imala sam je bas kad sam sve jela. Bila je to posledica hipotireoze, stitna zlezda sa smanjenim lucenjem hormona sto je prouzrokovao stres i tako redom.
A ovo je medju nama> danas sam izdinstala boraniju sa dosta zacina, narendala kackavalj i zapekla u rerni. Plus supa od paradajza!

Ima više vrsta vegetarijanaca.
Makrobiotičari su "specijalizovani" u celoj toj priči, jer, kao što si pomenula, oni povezuju čitav sistem filozofije sa načinom ishrane, posmatraju sve kroz načelo jina i janga. Na primer, kod njih se ne preporučuje jesti avokado, spanać, plavi patlidžan, sladak krompir, zelenu i crvenu papriku, paradajz, krompir, tikvice, tako da su tu mogućnosti malo sužene (sa moje tačke gledišta). Ali napominjem, nisam kompetentna da pričam o makrobiotici, pošto se sama nisam bavila njome (tu i tamo se nešto informišem), što ne znači da se u jednom momentu neću više zainteresovati i aktivnije početi da primenjujem.
Za zainteresovane, ima dobar sajt o makrobiotici: http://www.makrobiotika.net/index.html

Što se tiče podele vegetarijanaca, evo spiska sa vikipedije:
* Vegani su najradikalniji i u potpunosti izbjegavaju životinjske proizvode, uključujući i odjeću i obuću životinjskog podrijetla i sve kemijske proizvode koji su testirani na životinje.
* Semivegetarijanci izbjegavaju crveno meso, a konzumiraju piletinu i ribu.
* Ovolaktovegetarijanci jedu jaja i mliječne proizvode.
* Laktovegetarijanci jedu mliječne proizvode.
* Peskovegetarijanci jedu ribu.
* Frutarijanci jedu samo plodove.
* Fleksiterijanci prilagođavaju svoju prehranu.
* Makrobiotičari jedu hranu prema propisima makrobiotike, može uključivati i izbjegavanje mesa iz zdravstvenih razloga, ravnomjeran unos svih namirnica, uzimanje samo onih namirnica koje su dostupne u prirodnom okolišu u kojem se osoba nalazi.

Inače, ja sam laktovegetarijanac, dakle konzumiram mlečne proizvode, mada čak i to preispitujem u zadnje vreme (jer mleko je namenjeno mladunčetu, a ne meni). Isto kao i ti, ja sam pošla od aspekta izbegavanja učetvovanja u klanju životinja, i u početku se nisam detaljno ni informisala kakve vrste vegetarijanstva postoje.
 
Ljudi su http://en.wikipedia.org/wiki/Omnivore što bi izigravali nešto drugo.Obe vrste ''namirnica'' su potrebne za razvoj čovekovog organizma...A ako možemo i da uživamo više u ukusu od životinja koje jedu da bi ''preživele'',mada su neke,velike mačke mesožderi,psi u stanju da jedu 24/7 sve na šta naiđu,što da ne uživamo:cool:

ČOVEK NIJE SVAŠTOJED!!!
Evo ti iz istog izvora: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Frugivore
'Man's structure, external and internal, compared with that of other animals shows that fruit and succulent vegetables constitute his natural food'
To je inače citat Karla fon Linea, 'oca taksonomije', naučne discipline o sistematizaciji živih bića.
 
Ja sam vegetarijanac 9 godina, i zaista ne vodim računa o tome da jedem neku posebnu skupu hranu, čak mi često ishrana nije dovoljno raznovrsna upravo jer nemam puno vremena za jelo... i NIŠTA mi ne fali ( somatski :-) ). Anemija je mnogo ređa kod vegetarijanaca i nije mi jasno zašto se na tome insistira. Meni su hemoglobin i RBC godinama na maksimumu, a spanać jedem jednom u 3 meseca...
Pored toga, fizički sam daleko sposobniji i vitalniji od svojih vršnjaka. Bavim se i sportom, pa po rezultatima to mogu objektivno da kažem.
ALI, sve te dobrobiti za telo nisu ni blizu spokoju u duši.
 
vegetarian, lepo si napisao svoju poslednju recenicu.
delim tvoje misljenje samo mi zao sto se meni lepe stvari desavaju nekako kasno...nisam
znala koja je prednost biti vegetarijanac.
inace, poseti temu kulinarstvo, postoji vegetarijansko cose, sa puno korisnih recepata.
 
Mari, kada sam od sebe čovek shvati ko je i zašto je, bez da mu se to nametne- to je kao da se ponovo rodio.
Dobrobit po Tebe je počela u trenutku spoznaje, odnosno odluke, i taj dan ne možeš nazvati 'kasno' jer je taj dan POČETAK.
Posetiću i temu sa receptima, naravno! ...pošto mi muškarci imamo dosta toga da naučimo vezano za kuhinju :-)
 
Kada bi se medju ljudskim rodom napravio sirok konsenzus oko neklopanja mesa - a to kazem zato sto bi mislim da bi jedino sirok konsenzus dao zapravo neke rezultate po pitanju dobrobiti zivotinja - momentalno bih se odrekla mesa. Sad ne vidim bas neku svrhovitost u odricanju kada kod velike vecine snicla ipak zavrsi na tanjiru. Licno, odricanje od mesa mi ne bi preterano tesko palo, samo bi mi koka nedostajal strasno :D I riba ako se racuna u nevegeterijansku ishranu, a mislim da bio za mene obzirom na neke nasledne sklonosti ka odredjenim bolestima odricanje od ribljeg mesa bilo prilicno, da se blago izrazim, lose.
 
Gospodjice, ja sam se dugo lomila da li da postanem vegetarijanac.
Samo par postova koje sam procitala a ciji je autor Valeria, nasa vredna
forumasica, nisam vise imala dileme
Valeria dobro poznaje tu oblast i tako nam objasnila da ima vegana koji, na primer, od mesa samo konzumiraju ribu, i tako dalje....sve to imas na temi Kulinarstvo
Da bi neko postao vegan mora imati motiv, i za koji god oblik vegetarijsnstva se odluci, ne sme zamerati onima koji ne misle kao oni, mislim vegani.
Stvar je sasvim licne odluke, ubedjenja,....
 
Kada bi se medju ljudskim rodom napravio sirok konsenzus oko neklopanja mesa - a to kazem zato sto bi mislim da bi jedino sirok konsenzus dao zapravo neke rezultate po pitanju dobrobiti zivotinja - momentalno bih se odrekla mesa. Sad ne vidim bas neku svrhovitost u odricanju kada kod velike vecine snicla ipak zavrsi na tanjiru. Licno, odricanje od mesa mi ne bi preterano tesko palo, samo bi mi koka nedostajal strasno :D I riba ako se racuna u nevegeterijansku ishranu, a mislim da bio za mene obzirom na neke nasledne sklonosti ka odredjenim bolestima odricanje od ribljeg mesa bilo prilicno, da se blago izrazim, lose.

Da bi šire narodne mase nešto prihvatile, pojedinci su ti koji moraju da pokrenu stvari, a i masa se sastoji od pojedinaca. Na kraju krajeva, kad duboko zavirimo u sebe, najbitnije je ono što smo mi sami, svojim skromnim i sitnim zaslugama učinili, jer to je ono što nas čini čovekom. Gledanje na masu samo dovodi do stapanja u istu.

Sve što se tvrdi da se može naći u mesu a što je neophodno za kvalitetan razvoj čovekov( i ribi, da i riba je meso, nije biljka svakako) se može naći u određenim žitaricama, mahunarkama, voću, povrću i orašidima. Kada se neko razboli od teške bolesti, upravo se preporučuje posna hrana, a ne meso. I za tu tvrdnju nisu potrebni nikakvi naučni dokazi, dovoljni su milioni izuzetno vitalnih vegetarijanaca širom sveta.
 
A to oko deljenja...hehe, ljudi se nekad jako lako naviknu na vege hranu!

Obično ljudi misle da vege hrana mora da je bljutavai bezukusna... (iskreno, i meni su bljutavi neki vegetarijanski sendviči koji se pordaju po gradu, baš sam razmišljala kako se takvim sendvičima ljudi odvraćaju od vegetarijanstva). I nekad znam da spremim klopu za moje nevegetarijanske drugare... i te kako su promenili mišljenje o vege ishrani :mrgreen: .
 

Back
Top