Ljubitelji zivotinja /VEGETARIJANCI

Promasih temu, izgleda! Sad mi krivo a krivo mi i sto sam neki dan prisustvovala prizoru koji me potakao da se oglasim _ vise nego ovo sa RTL. Naime, unuka moje prijateljice igrala se jedno jutro sa zecicem, malim, belim, slatkim....U podne je bio u paprikasu!
Boze, zasto me ne okruzuje koji me razume svet? Molila bih moderatora da makne ovu moju temu.

Licemerno ili ne, ali moj zeka ne bi mogao da zavrsi u mom paprikasu niti u bilo cijem. Jednostavno, postoje neke kategorizacije u celoj prici, bar kod mene. Nisam cisti vegetarijanac, ali nisam ni apsolutni ili veliki mesozder. Priznajem da klopam i jedno i drugo, ali se trudim da svedem na razumnu meru, da ne jedem zivotinje koje sam pre toga cuvala i pazila, da ih jedem sto manje (narocito kad vidim kako zavrsavaju) itd, itd. Nisam savrsena, ali nisam ni losa :aha:.
 
Mislim da je dobra ideja otvoriti na "kulinarstvu" temu o vegetarijanskom kuvanju, s receptima.
Ja sam par puta kuvala prijateljima koji nisu vegetarijanci i bili su odusevljeni. Ljudi pogresno misle da je vege hrana bljutava (a ispadne bljutava ako covek ne zna da se spremi, sto ne znaci da uvek takva mora biti - dosta zavisi od zacina).

Imala sam priliku da par puta jedem samo vegetarijansku klopu. Bila je spremljena savrseno i tako mi je ostala u pameti kao nesto dobro, protivno mom prvobitnom misljenju da je to - bljak. Ima tu sta da se pojede i to sa uzivanjem.

Jako volim odredjeni nacin ishrane koji ne ukljucuje mnogo mesa (naprotiv), ali sam odrasla na kuhinji koja je malo razlicita od one koju sam cesto sretala u svojoj okolini: puno mesa i salate :eek:. Licno, ne volim takve obroke niti mislim da se treba unerediti od mesa, ali ... ostavljam ljudima da odlucuju sta ce, dokle god ne urade nesto s cime se necu sloziti i moje ljubimce ne smeju da jedu :rtfm:. Ne dao im Bog..... :azdaja:. Tu nemam milosti i pretvaram se u Cicu vesticu slicnu onoj iz Ivice i Marice ali sa drugacijim motivom... :lol:. Pitanje bi bilo cija bi glava tada zavrsila na podvarku :rumenko::mrgreen:.
 
Draga eklipsa, prebaci se na forum KNJIZEVNOST pa da tamo malo pretresemo o Jesenjinu, a sto se moje konstatacije tice, on jeste bio pesnik sela i opisivao muku i patnju zivotinja i odnosa prema njima.
Zamisli, moja kuca Lora prvi puta ostenil 7 kucica. Sve sam ih sacuvala i UDOMILA I NISU SE +NJENE OCI PSECE KAO ZLATNE ZVEZDE SKOTRLJALE U SNEG+ od zalosti sto su pobacani u zamrzlu reku.
Sto se teme tice , svako nek odluci i nosi se sa svojim odlukama, hoce li ili ne jesti meso ili
povrce!
 
Ljudi su http://en.wikipedia.org/wiki/Omnivore što bi izigravali nešto drugo.Obe vrste ''namirnica'' su potrebne za razvoj čovekovog organizma...A ako možemo i da uživamo više u ukusu od životinja koje jedu da bi ''preživele'',mada su neke,velike mačke mesožderi,psi u stanju da jedu 24/7 sve na šta naiđu,što da ne uživamo:cool:

S jedne strane je uzivanje u ukusu mesa + nasilje i klanje ( ne zaboravimo lucenje hormona straha u momentu ubijanja zivotinja). Ako je ok jesti zivotinje, koje su "samo hrana", zasto ljudi ne jedu svoje kucne ljubimce? Ili zasto termicki obradjuju meso? Neka ga jedu ko svi mesozderi, sirovo, bez zacina..

S druge strane je vege ishrana koja moze biti vrlo ukusna (kad smo vec kod uzivanja) i svest da se makar trudimo da nanesemo sto manje patnje drugom bicu. Od pojedinca i njegove svesti o nasilju/nenasilju zavisi koji rezim ishrane ce primeniti.
To je eticki aspekt.

A sto se tice zdravstvenog aspekta, da su zivotinjske namirnice neophodne ljudima da prezive, onda bi svi vegetarijanci odavno pocrkali. Ali ne, oni su jos zdraviji i vitalniji. U knjizi koju sam navela je bas detaljno razlozeno zasto je covek biljojed.
Naravno, zarad odrzanja mesne industrije potrebno je plasirati price o neophodnosti mesa.
 
U Rijeci postoji Drustvo za zastitu zivotinja i svi redom su vegetarijanci.Dopala mi se ideja, prilozi emitovani na RTL televiziji.Nisu je Rijecani izmislili ali bi smo mi, koji se deklarisemo kao ljubitelji zivotinja, potvrdili svoje opredeljenje. Sta mislite?

Nose li ti iz tog društva kožne cipele? Znam neke koji se više bore za prava životinja nego ljudi, ali nose kožne cipele.
 

Ne znam za njih, ali za one striktne uvek postoji tzv. eko koža. Istina, obuća će biti malo kratkotrajnija (prema mom iskustvu), ali makar je savest mirna :) . I tačno, dobro je pitanje...

Mada, mislim da imaju pravo da komentarišu u tom stilu (u formi PRIGOVARANJA) samo oni koji su i podjednako striktni, dakle, osobe koje i same ne jedu meso i ne nose kožu.
;)
 
Bilo bi lepo da neki od ljubitelja životinja njega ubedi da se odrekne:mrgreen::)
tiger-eating-his-meat.jpg
 
Što se tiče ljubimaca,ljudi su prvo počeli da ih drže iz razloga zaštite,to jest kao oblik oružja,a danas većina to čini iz čistog trenda...Broj ljudi koji stvarno vole i poštuju svoje životinje među onima koji ih drže je mali.

Mislila sam na sloj ljudi koji obozava svoje kucne ljubimce, ali druge zivotinje drzi zamrznute u frizideru, przi njihovo meso i jede ih.
A što se tiče tvog komentara, zaista ima i neodgovornih vlasnika životinja. Tu se slažem.
 
Kako sad to kad su svemu ostalom izjednačavate životinje i ljude,skoro da se očekuje da glasaju na izborima,ovako omalovažavate tigraste živuljke:think:...Tigar je kralj prašume ima sva prava kao i ljudi:)

Izjednacavaju se u smislu postovanja zivota i nenasilja. Treba se truditi naneti sto manje bola bilo kom zivom bicu. U tom smislu svi treba da su jednaki.
Ali, osim ako nisi obucen shaman, ne mozes sa tirgom komunicirati kao sa covekom. Hocu reci, nije isto izjednacavanje tendencije nenasilja i nivoa shvatanja materijalnog sveta.

A to da je jedenje mesa drevna tradicija (apropo prethodnog posta), pitanje je - na istoku ljudi su hiljadama godina uglavnom vegeterijanci, a odande inace poticu i zapanjujuce tradicije, kulture i sl. Dakle, nije to nesto sto je "moderno".
 
Od 10 jedan ili dva su odgovorni:neutral:Ostali koriste životinje da plaše druge dok ne dobiju metak,ili oni ili životinje:roll::roll::roll:

Mislis na one sto setaju sa pit bulovima i huskaju ih i sl. To je ipak manjina, a to sto su oni takvi kakvi su (vlasnici zivotinja i ljudi), to treba da se inkriminise i da se propisno reaguje i intervenise pritiv takvih, a ne da se svi ljubitelji zivotinja trpaju u isti kosh sa njima.
Ni ja se ne slazem sa takvim ponasanjem.
 
Izjednacavaju se u smislu postovanja zivota i nenasilja. Treba se truditi naneti sto manje bola bilo kom zivom bicu. U tom smislu svi treba da su jednaki.
Ali, osim ako nisi obucen shaman, ne mozes sa tirgom komunicirati kao sa covekom. Hocu reci, nije isto izjednacavanje tendencije nenasilja i nivoa shvatanja materijalnog sveta.

A to da je jedenje mesa drevna tradicija (apropo prethodnog posta), pitanje je - na istoku ljudi su hiljadama godina uglavnom vegeterijanci, a odande inace poticu i zapanjujuce tradicije, kulture i sl. Dakle, nije to nesto sto je "moderno".
Jedu oni dosta i ribe,a to je meso,valjda:cool::)
 
Jedu oni dosta i ribe,a to je meso,valjda:cool::)

Jeste, i riba je meso (sigurno nije cvet :) ).
Ali mnogi vegeterijanci ne jedu ni ribu.
U indiji, na primer, mnogo zavisi i od kaste. Nekadasnje ksatrije jedu meso. Bramane ne jedu meso, ribu i jaja. Nije da su svi vegetarijanci, ali da jedu ribu.

Ovde, na zapadu je dosta zastupljen "cisto" vegetarijanstvo, dakle, bez imalo zivotinjskih sastojaka..
U stvari, ima vise podela vegetarijanaca. Laktovegeterijanci, laktoovovegetarijanci, vegani..itd. Uglavnom se rukovode time sta je zdravo a sta ne.
Nije svima u prvom planu aspekt nenasilja o kome pricam.
 
Mislis na one sto setaju sa pit bulovima i huskaju ih i sl. To je ipak manjina, a to sto su oni takvi kakvi su (vlasnici zivotinja i ljudi), to treba da se inkriminise i da se propisno reaguje i intervenise pritiv takvih, a ne da se svi ljubitelji zivotinja trpaju u isti kosh sa njima.
Ni ja se ne slazem sa takvim ponasanjem.
Nisu samo bulovi agresivni...Čak štaviše,naišao sam na više mirnih i NORMALNIH bulova i staforda ,nego na primer vučjaka,boxera ili šarplaninaca:roll:I mali psi znaju da često budu veoma agresivni:cool:
 

Back
Top