Ujedinjenje Bosne sa Srbijom

da li vam se svidja ovaj predlog

  • da

  • ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
На ову последњу провокацију нећу ни да одговорим.

Сви су у региону живели боље од далматинаца јер је тамо слаба плодност, мало обрадивог земљишта итд.

Какве боље услове под страним господаром, да им је било добро не би се селили преко река...
Наравно да су дирали цркву па то је прво уништавано.
Пљачкани манастири, смењивани и убијани великодостојници...
Мало је простора сада, а и искрено није ми до тога, да бисмо ми сада о томе дискутовали, али много морате да прочитате да бисте схватили о чему говорим.

To nije provokacija , više konstatacija , stanje rata izaziva i unutrašnji poremećaj, dovodi do niza negativnosti .

Ali Dalmatinci mogu lakše loviti ribu .

Preko kojih rijeka su se selili? Zar nisu neki i naseljavani od strane Osmanlija ?

Možda su neki negdje opljačkali manastir , to nije bila praksa ...
Jesu li hajduci pljačkali ?

Hoćeš da kažeš da je neko iz čista mira smjenjivan i ubijan ? Misliš da muslimani nisu smjenjivani i ubijani ? Misliš li da se i u 20. vijeku u Jugoslavijama nije smjenjivalo i ubijalo ?
 
Koju ste vi industrijsku drzavu hteli, kada ste se borili sa doslovno ocuvanje serijata u Bosni i protiv bilo kakvih reformi? Muslimani i modernizacija. :hahaha: Pa to je proslo samo tamo, gde je islam isteran iz svakodnevnog zivota, poput Turske i muslimanskih delova bivseg SSSR-a.

Ma ne , to su neki htjeli industrijsku revoluciju , ali sve nekako ostade na agrarnom nivou , valjda prvo izvedena agrarna revolucija, nisu išli dalje da ne prenagle.
 
To nije provokacija , više konstatacija , stanje rata izaziva i unutrašnji poremećaj, dovodi do niza negativnosti .

Ali Dalmatinci mogu lakše loviti ribu .

Preko kojih rijeka su se selili? Zar nisu neki i naseljavani od strane Osmanlija ?

Možda su neki negdje opljačkali manastir , to nije bila praksa ...
Jesu li hajduci pljačkali ?

Hoćeš da kažeš da je neko iz čista mira smjenjivan i ubijan ? Misliš da muslimani nisu smjenjivani i ubijani ? Misliš li da se i u 20. vijeku u Jugoslavijama nije smjenjivalo i ubijalo ?

Заборавите да смо било шта дискутовали.

Каквих људи има на ово бијелом дуњалуку...

Ма ја још губим време сваком дам шансу, страшно.
 
Заборавите да смо било шта дискутовали.

Каквих људи има на ово бијелом дуњалуку...

Ма ја још губим време сваком дам шансу, страшно.
Zašto ?
A ako misliš na ove što im je daleko do mora oni su u 19. vijeku sadili krompir , kukuruz i duhan.
Duhan se mogao i švercati , što je bilo povoljno i za Hercegovinu.
 
Koju ste vi industrijsku drzavu hteli, kada ste se borili sa doslovno ocuvanje serijata u Bosni i protiv bilo kakvih reformi? Muslimani i modernizacija. :hahaha: Pa to je proslo samo tamo, gde je islam isteran iz svakodnevnog zivota, poput Turske i muslimanskih delova bivseg SSSR-a.

Ovo boldirano se moze reci i za krscanske zemlje. Nisu dzaba najnaprednije drzave ovog svijeta (Svedska, Norveska, Holandija, Njemacka) a, ili pak antireligiozne
 
Ovo boldirano se moze reci i za krscanske zemlje. Nisu dzaba najnaprednije drzave ovog svijeta (Svedska, Norveska, Holandija, Njemacka) a, ili pak antireligiozne

Industrijska revolucija je izvrsena mahom u protestantskim zemljama, gde spadaju i skandinavske. Ateizam, pa i ovaj nesretni liberalizam sto tamo vlada, su prilicno skori fenomeni. Naucna revolucija je pokrenuta racionalnim protestantskim umom. Niko tamo nije batalio veru u Boga, vec su nastojali da naukom dodju do odgobora, zasto je Bog postavio stvari takvima. Takvo nesto je nezamislivo u islamskim zemljama. Nije ni pravoslavlje, kao ni katolicizam toliko daleko od toga, ali smo makar na nivou da prihvatimo novo, ako vec sami ne pokrecemo stvari. Doduse takav stav je na neki nacin i ubio hriscanstvo u protestantskim zemljama, sa izuzetkom SAD. Sam Darvin se skolovao na nekom institutu, koji je finansirala anglikanska crkva. Ironija.
 
Industrijska revolucija je izvrsena mahom u protestantskim zemljama, gde spadaju i skandinavske. Ateizam, pa i ovaj nesretni liberalizam sto tamo vlada, su prilicno skori fenomeni. Naucna revolucija je pokrenuta racionalnim protestantskim umom. Niko tamo nije batalio veru u Boga, vec su nastojali da naukom dodju do odgobora, zasto je Bog postavio stvari takvima. Takvo nesto je nezamislivo u islamskim zemljama. Nije ni pravoslavlje, kao ni katolicizam toliko daleko od toga, ali smo makar na nivou da prihvatimo novo, ako vec sami ne pokrecemo stvari. Doduse takav stav je na neki nacin i ubio hriscanstvo u protestantskim zemljama, sa izuzetkom SAD. Sam Darvin se skolovao na nekom institutu, koji je finansirala anglikanska crkva. Ironija.

Ko je Ibn Sina ?

"Ibn Sina, (latinizirano ime Avicena, Abu Ali Husain ibn Abdullah Ibn-e Sina ili Abu Ali Al-Husain) (980-1037), (perzijski: ابوعلی سینا، پورسینا) (arapski: ابن سینا‎) (grčki: Aβιτζιανός, Avitzianós), vodeći je islamski filozof i neoplatonista. Studirao je teologiju, fiziku, matematiku, medicinu, filozofiju i logiku. Bio je astronom, hemičar, geolog, hafiz Kur-ana, islamski psiholog, islamski teolog, logičar, paleontolog, matematičar, učitelj u mektebu, fizičar, pjesnik i naučnik."

Filozofija
On svoju filozofiju temelji na Aristotelovom učenju. On smatra da je zadatak filozofije da osvijetli i dokaže istine koje je Allah objavio. Također, smatra da um ne može dokazati sve istine.

Medicina
Oko 100 rasprava je pripisano Ibn Sini. Neke od njih su samo nekoliko stranica dugačke, ali ima radova koji imaju i nekoliko tomova. Najpoznatije djelo, po kojem je i dobio svoju evropsku reputaciju, je Kanon medicine, djelo od 14 tomova. Ovo djelo je bilo standradni medicinski rad u Evropi i islamskom svijetu, sve do 18. vijeka.

Nasljedstvo Ibn Sina
George Sarton, autor knjige "The History of Science" (Historija nauke), opisao je Ibn Sīnā kao "jednog od najvećih mislilaca i medicinskih naučnika u historiji" i nazvao ga "najpoznatijim naučnikom Islama, i jedan od najpoznatijih, od svih rasa, mjesta i vremena."

Ibn Sina je poznat kao: otac moderne medicine, osnivač avicenizma, i avecijanske logike, koncepta inercije i momenta sile, preteča psihoanalize, pionir aromaterapije i neuropsihijatrije, značajan doprinosilac geologiji.

Radovi: Kanon medicine, Knjiga liječenja

Na njega su imali uticaj: Muhammed a.s., Ja'far al-Sadiq, Hipokrat, Sushruta, Charaka, Aristotel, Galen, Plotin, zatim neoplatonizam, indijski matematičari, Wasil ibn Ata, al-Kindi, al-Farabi, Muhammad ibn Zakariya al-Razi, Abu Rayhan Biruni, John Philoponus, muslimanski ljekari.

Ibn Sina je izvršio uticaj na: Abu Rayhan Biruni-ja, Omar Hajjama, al-Gazali-ja, Fakhr al-Din al-Razi-ja, Abubacer-a, Averroes-a, Shahab al-Din Suhrawardi-ja, Nasīr al-Dīn al-Tūsī-ja, Ibn al-Nafis-a, skolastike, Albertus Magnus-a, Duns Scotus-a, Tomu Akvinskog, Jean Buridan-a, Giambattista Benedetti-ja, Galileo Galileja, William Harvey-a, René Descartes-a, Spinozu, John Locke-a, Maimonides-a."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Ibn_Sina
 
Ko je Ibn Sina ?

"Ibn Sina, (latinizirano ime Avicena, Abu Ali Husain ibn Abdullah Ibn-e Sina ili Abu Ali Al-Husain) (980-1037), (perzijski: ابوعلی سینا، پورسینا) (arapski: ابن سینا‎) (grčki: Aβιτζιανός, Avitzianós), vodeći je islamski filozof i neoplatonista. Studirao je teologiju, fiziku, matematiku, medicinu, filozofiju i logiku. Bio je astronom, hemičar, geolog, hafiz Kur-ana, islamski psiholog, islamski teolog, logičar, paleontolog, matematičar, učitelj u mektebu, fizičar, pjesnik i naučnik."

Filozofija
On svoju filozofiju temelji na Aristotelovom učenju. On smatra da je zadatak filozofije da osvijetli i dokaže istine koje je Allah objavio. Također, smatra da um ne može dokazati sve istine.

Medicina
Oko 100 rasprava je pripisano Ibn Sini. Neke od njih su samo nekoliko stranica dugačke, ali ima radova koji imaju i nekoliko tomova. Najpoznatije djelo, po kojem je i dobio svoju evropsku reputaciju, je Kanon medicine, djelo od 14 tomova. Ovo djelo je bilo standradni medicinski rad u Evropi i islamskom svijetu, sve do 18. vijeka.

Nasljedstvo Ibn Sina
George Sarton, autor knjige "The History of Science" (Historija nauke), opisao je Ibn Sīnā kao "jednog od najvećih mislilaca i medicinskih naučnika u historiji" i nazvao ga "najpoznatijim naučnikom Islama, i jedan od najpoznatijih, od svih rasa, mjesta i vremena."

Ibn Sina je poznat kao: otac moderne medicine, osnivač avicenizma, i avecijanske logike, koncepta inercije i momenta sile, preteča psihoanalize, pionir aromaterapije i neuropsihijatrije, značajan doprinosilac geologiji.

Radovi: Kanon medicine, Knjiga liječenja

Na njega su imali uticaj: Muhammed a.s., Ja'far al-Sadiq, Hipokrat, Sushruta, Charaka, Aristotel, Galen, Plotin, zatim neoplatonizam, indijski matematičari, Wasil ibn Ata, al-Kindi, al-Farabi, Muhammad ibn Zakariya al-Razi, Abu Rayhan Biruni, John Philoponus, muslimanski ljekari.

Ibn Sina je izvršio uticaj na: Abu Rayhan Biruni-ja, Omar Hajjama, al-Gazali-ja, Fakhr al-Din al-Razi-ja, Abubacer-a, Averroes-a, Shahab al-Din Suhrawardi-ja, Nasīr al-Dīn al-Tūsī-ja, Ibn al-Nafis-a, skolastike, Albertus Magnus-a, Duns Scotus-a, Tomu Akvinskog, Jean Buridan-a, Giambattista Benedetti-ja, Galileo Galileja, William Harvey-a, René Descartes-a, Spinozu, John Locke-a, Maimonides-a."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Ibn_Sina

I sta si htela reci ovim? Da ste za 1400 godina svoje jadne istorije imali nekog naucnika? Pa u pauzi izmedju pljackanja i ubijanja, valjda je bar nekom palo na pamet da malo koristi onu glavu na ramenima i mozak u njoj, sto mu je milostivi podario. Pride nije ni bio sunit, vec je iz ismailitske porodice, a vi ih ni ne smatrate muslimanima.
 
I sta si htela reci ovim? Da ste za 1400 godina svoje jadne istorije imali nekog naucnika? Pa u pauzi izmedju pljackanja i ubijanja, valjda je bar nekom palo na pamet da malo koristi onu glavu na ramenima i mozak u njoj, sto mu je milostivi podario. Pride nije ni bio sunit, vec je iz ismailitske porodice, a vi ih ni ne smatrate muslimanima.

Da li si pročitao -"Najpoznatije djelo, po kojem je i dobio svoju evropsku reputaciju, je Kanon medicine, djelo od 14 tomova. Ovo djelo je bilo standradni medicinski rad u Evropi i islamskom svijetu, sve do 18. vijeka."
Vidi kako izgleda minijatura na kojoj je naslikan
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Avicenna-miniatur.jpg

a vidi kako izgleda njegov spomenik u sekularnom Tadžikistanu 98 %-no muslimanskom (Tadžikistan bio u SSSR)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:IbnSina-Dushanbe.jpg

Zašto imamo samo slike na kojima je turban u boju (u novije vrijeme i bombe krije) , zašto nije sa perom u ruci ?

Islamski filozofi
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_philosophers

O uticaju muslimanskih naučnika i umjetnika na Europljena se mnogo ne govori , što ne znači da ga nije bilo.
 
Poslednja izmena:
posto muslimani hoce da se ukine rs a srbi hoce da se otcepe od bosne, da li bi kompromisno resenje moglo biti prikljucenje bosne srbiji a da bosna dobije visok stepen autonomije, a pritom da se ukine rs
oni bi imali i pravo na sportske reprezentacije, vladu, i ostalo, a bosna bi bila u sastavu drzave srbije

Ma ti si pukla. Ukidanje RS ne pominji jer je nemoguće i ne zanima nas niakakva savez sa Srbijom u kojem nema RS, bosnu takođe ne pominji ili je pominji kako i treba BiH. Srbima iz RS nema budućnosti niukakvoj unitarnoj državi ni sa federalcima ni sa vama u Srbiji gdje bi mi izgubili svoju ogromnu autonomiju i gdje bi nam neko drugi uzimao novac pa vraćao mrvice

I najvažnije, ja ne znam zašto vi u Srbiji toliko želite zajednicu sa federalcima makar i u teoriji. Vjerovatno zato što niste osjetili tu nihvou "dobrotu" kao mi u RS peko svojih leđa. Znate li vi koje je to zlo u smislu da se radi o drugom svijetu, civilizaciji koji ima druge interese, želje... i koji može samo pravitit probleme vidite šta ih radi šaka u Raškoj
 
Poslednja izmena:
Ma ti si pukla. Ukidanje RS ne pominji jer je nemoguće i ne zanima nas niakakva savez sa Srbijom u kojem nema RS, bosnu takođe ne pominji ili je pominji kako i treba BiH. Srbima iz RS nema budućnosti niukakvoj unitarnoj državi ni sa federalcima ni sa vama u Srbiji gdje bi mi izgubili svoju ogromnu autonomiju i gdje bi nam neko drugi uzimao novac pa vraćao mrvice

I najvažnije, ja ne znam zašto vi u Srbiji toliko želite zajednicu sa federalcima makar i u teoriji. Vjerovatno zato što niste osjetili tu nihvou "dobrotu" kao mi u RS peko svojih leđa. Znate li vi koje je to zlo u smislu da se radi o drugom svijetu, civilizaciji koji ima druge interese, želje... i koji može samo pravitit probleme vidite šta ih radi šaka u Raškoj
Ne žele.Ne pada im na pamet tako nešto.Tema je zamišljena kao provokacija.
 
Ovoi je jedna velika glupost, zapravo ovo je jedan od način stvaranja velike Srbije. Zašto bi se Bosna pripajala Srbiji, a Srbija ne bi Bosni?

@RSmusliman: Čovjek na tvom avataru je bio desna ruka Alije Izetbegovića do sredine '92, dakle bio je protiv prijedloga MBO. MBO-ov prijedlog bio je ostanak Bosne u krnjoj Jugoslaviji...

NDH ili Velika Srbija su jedine opcije u kojima vi muslimani u Sarajevu možete smatrati da ne živite u "fildžan" prostoru.
 
Tema je žešće sranje...ko će sa kim da se ujedini jadni vi ne bili kad nijedna država na Balkanu nije nezavisna. S obzirom da nema "granica" mi smo "ujedinjeni" odavno geografski. Danas je duhovno razjedinjenje opasnije od fizičkog. Tu kad se ujedinimo onda nas možda Bog i pogleda, ali pošto je to nemoguće jer je žito žito a kukolj je kukolj, ja navijam za ono što mora da se u usranoj Evropi desi...KRVAV GRAĐANSKI RAT između pripadnika islamske veroispovesti i hrišćana katolika. Ne znam ko će režirati taj rat i da li će on uopšte moći da se kontroliše, ali znam da će mi biti drago gledati Vatikan kako gori dok papa bude visio obešen na svojoj terasi.

Zaista ne znam šta više čekaju..Pariz je malo goreo, London takođe, još malo pa će i Berlin...valjda je svima jasno šta će uslediti nakon toga.
 
Onda i vi treba da se vratite u XIV vek kada niste ovde ni postojali.

Od kada ste došli započeli su verski i bratoubilački ratovi u Srbiji strogo upravljani iz Vatikana.
Netačno u četrnaestom vijeku je postojala Srednjovjekovna Bosna krstjnani, Dobri bošnjani Srbi i Hrvati u Bosni su vili prava rijetkost.
Bratoubilački ratovi su počeli kad su Dobri bošnjani-Bošnjaci to prestali biti i počeli se pisati kao Srbi ili Hrvati.
Dobri bošnjani su jedini narod koji se suprostavljao dominaciji Vatikana i prelasku na krščanstvo (katolicizam i pravoslavlje).
 
BiH nije funkcionalna.

Ono sto vama treba su garancije da vise nece biti sukoba sa Srbima, a verujem da je to moguce uz priznavanje nezavisnog muslimanskog entiteta.
BiH može biti funkcionalna država i sa dva ravnopavna entiteta i tri naoda uz uslov da entiteti vode reačuna o ekonomskom prosperitetu i poštovanju državnih institucija..
Sukoba sa Srbima nikad neće biti ako Srbi ne budu činili ništa da otmu dio države Bosne i Hercegovine.
 

Back
Top