Ko nam uništava Prirodu!

Ko su te stetocine?

  • Stranci

  • Mi sami


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Jevdjo

Ističe se
Poruka
2.995
Naslov i nije bas politicke prirode,ali posto sam ja navikao na ovaj pdf i na vase komentare a i jednim delom je ova tema vezana za drzavni aparat postavicu je ovde.

Citam u Blicu ovaj tekst http://www.blic.rs/temadana.php?id=110543 i nije me tekst iznenadio koliko komentari citalaca.
Citaoci se nerviraju zato sto stranci kupuju zemlju na F. Gori (ajde da izostavimo to sto su Rusi,stranac je stranac) pricaju kako ce da uniste Srpsku prirodu,pricaju kako su Zlatibor i Tara unisteni itd. A istom tom Fruskom Gorom,Zlatiborom i Tarom nemozes proci od smeca tih citalaca koji se bune,koji su protiv stranaca.

Mislim da je jedino resenje u ocuvanju ovih nasih nevelikih i lepih prirodnih resursa zakon koji je donesen na Sejshelima.

Sejshelci su doneli zakon po kojem na jednom ostrvu (manjem) ne moze da bude vise od jedne kuce ili hotela sa najvishe 50 lezajeva ili na vecem sve to isto samo ograniceno na 20-30 hektara.
Na taj nacin bi se ocuvala i priroda i otvorila bi se nova radna mesta,kako kazu jednim udarcem bi ubili dva zeca.
 
slusam na TV-u pre neki dan...opstina donela odluku da se kaznjava svaka osoba koja baci pikavac na ulicu, papir, kesu sa djubretom van kontejnera, djubre sa terase na ulicu, a i iza zgrade...kazne od 5 eura pa do....
jos kad bi se zakon poceo primenjivati
mada se ne trebamo plasiti toga, kod nas jos ne kaznjavaju za prelazak ulice van zebre a ...hoce da budemo ko hong kong
inace podrzavam svaki zakon koji ce ocistiti ulice, dovesti u red raznorazne i sl.
ne znaci da se ja pridrzavam svih tih pravila, ali...
 
prirodu unistavamo mi sami a dobro podstaknuti od strane drzave koju u opste ne tangira dovoljno donosenje i sprovodjdenje zakona kojim bi se zastitila prirodna bogatstva i njihova ravnoteza.

cak i kad se neki zakoni donesu,apsolutno se ne sprovode na adekvatan nacin (citaj visokim novcanim kaznama,a po potrebi i tezim,ali sta ocekivati od zemlje gde za silovanje ili ubistvo dobijes po par godina zatvora)...to dotle ide da veliki zagadjivaci kod nas shvataju da im je finansijski isplativije da zagade jezerce,reku ili sta god i posle plate kaznu za to,nego da uvedu filtere za preciscavanje i tehnologiju neophodnu da se zagadjenje svede na minimum.mislim da je jasno sta je drzavi ciniti,samo da oce :neutral:

a sto se tice nas samih,pa pogledajte koliko je roditelja sa malom decom koja ladno bace papir,flasu,konzervu na pod bez da razmisle o tome da li bi mogli da odsetraju do prve kante za smece li kontejnera ne daj boze :roll: i to treba isto skupo kaznjavati i da vidis kako ce da se dovedu u red cim se udari po dzepu...:neutral:
 
čuj stranci
pa ko više može da napravi smeća od nas...
pa pogledajte recimo vojvođanska sela, na ulazu u svako selo deponija, čisto sumnjam da je neki Rus, Englez ili Švaba istovario starog smederevca, kauč i građevinski šut na to mesto...

Pa Fruška Gora posle prvomajskog uranka izgleda kao gora deponije, a ne nacionani park
 
slusam na TV-u pre neki dan...opstina donela odluku da se kaznjava svaka osoba koja baci pikavac na ulicu, papir, kesu sa djubretom van kontejnera, djubre sa terase na ulicu, a i iza zgrade...kazne od 5 eura pa do....
jos kad bi se zakon poceo primenjivati
mada se ne trebamo plasiti toga, kod nas jos ne kaznjavaju za prelazak ulice van zebre a ...hoce da budemo ko hong kong
inace podrzavam svaki zakon koji ce ocistiti ulice, dovesti u red raznorazne i sl.
ne znaci da se ja pridrzavam svih tih pravila, ali...

Kao i vecina zakona koja postoje,a ne primenjuju se.
 
čuj stranci
pa ko više može da napravi smeća od nas...
pa pogledajte recimo vojvođanska sela, na ulazu u svako selo deponija, čisto sumnjam da je neki Rus, Englez ili Švaba istovario starog smederevca, kauč i građevinski šut na to mesto...

Pa Fruška Gora posle prvomajskog uranka izgleda kao gora deponije, a ne nacionani park

U tome i jeste poenta cele ove teme,to sto su nam uvek svi drugi krivi,a u stvari najvece stetocine smo mi sami.
 
aj dobra stvar je sto smo bar svesni da smo sami krivi za deponije i smece koje razvlacimo na sve strane.

U maju ove godine dovodio sam neke poslovne prijatelje (slucajno Rusi :D) u Srbiju. Pokazao im Arandjelovac,Oplenac,Smederevsku,Sabacku,petrovaradinsku i Beogradsku tvrdjavu itd. i ajde reko da odemo do Tare i Zlatibora a kad smo vec tu mogli bi skoknuti i do mog rodnog grada Priboja. U PB nema mnogo sta da se vidi al je priroda oko grada lepa.
Pokazao im Ja okolna brda,ljudi se odusevili,a ja ajde da im pokazem i usce Lima i Uvca,na samom uscu ima jedno malo polu ostrvo. Kad smo tamo dosli u zemlju da sam mogao da propadnem ostrvce zaraslo u zbunje a unutar zbunja u jednoj uvali pa jedno 100 000 plasticnih flasa :eek:.
A otkuda flase,pa jednom recju sve gradske deponije krenuv iz CG.pa preko Srbije su duz obale Lima i naravno u prolece kad Lim nabuja sve to dodje i ostane na uscu Lima i Uvca.

Sta me je najvise iznerviralo,nasao se tu jedan moj bivsi komsija koji (normalan covek) da sam cisti i pali smece na uscu,a ostale ga komsije tuzile zato sto on to pali jer zaboga oseca se smrad,a prve kuce od usca su na 1 km.
 
Poslednja izmena:
prirodu unistavamo mi sami a dobro podstaknuti od strane drzave koju u opste ne tangira dovoljno donosenje i sprovodjdenje zakona kojim bi se zastitila prirodna bogatstva i njihova ravnoteza.

cak i kad se neki zakoni donesu,apsolutno se ne sprovode na adekvatan nacin (citaj visokim novcanim kaznama,a po potrebi i tezim,ali sta ocekivati od zemlje gde za silovanje ili ubistvo dobijes po par godina zatvora)...to dotle ide da veliki zagadjivaci kod nas shvataju da im je finansijski isplativije da zagade jezerce,reku ili sta god i posle plate kaznu za to,nego da uvedu filtere za preciscavanje i tehnologiju neophodnu da se zagadjenje svede na minimum.mislim da je jasno sta je drzavi ciniti,samo da oce :neutral:

a sto se tice nas samih,pa pogledajte koliko je roditelja sa malom decom koja ladno bace papir,flasu,konzervu na pod bez da razmisle o tome da li bi mogli da odsetraju do prve kante za smece li kontejnera ne daj boze :roll: i to treba isto skupo kaznjavati i da vidis kako ce da se dovedu u red cim se udari po dzepu...:neutral:

Mene to izluđuje! Umesto da roditelji uče decu kako se čuva priroda, oni sami im daju loš primer.

Tako sam jednom u parkiću imala prilike da vidim jednu mladu majčicu kako kruni tablu stiropora, tako pokušavajući da zabavi svoje čedo. No, detetu je to bilo interesantno prvih minut-dva i onda se okrenulo u potrazi za nekom zabavnijom igrom, ali to nije sprečilo neiživljenu majčicu da nastavi da đubri oko sebe, tako da je uskoro parkić bio pun (teško razgradljivog) "snega" usred leta...

Došlo mi je da je išamaram, što, naravno, nisam učinila, ali i sad imam poriv da je išamaram, kad god se setim te mlade, neiživljene majčice - nesvesnog i sebičnog stvora.
 
U tome i jeste poenta cele ove teme,to sto su nam uvek svi drugi krivi,a u stvari najvece stetocine smo mi sami.

na mnogo štošta običan čovek ne može da utiče u Srbiji, ali na ekologiju i odgovorno ponašanje pream svojoj sredini može

recimo, ja svake godine učestvujem na fruškogorskom maratonu...koliko otpada ima to nije normalno
 
ajde ademe nemoj sad da spamujes i provociras komentarima,posle ce neko da se nadoveze na tebe a ne bi bilo lose da bar jednom pokusamo da imamo ozbiljnu temu od pocetka do kraja, a ova bi trebalo bar nas svih da se tice jer tu zivimo i cinimo deo te prirode!

ok. necu.
mislim ovakve teme su zaista vazne za svaku drzavu, a narocito za ove balkanske, gde vazi ono staro, drzavno, znaci nicije. ali mislim da nemaju prodju na forumu.
vecina njih ce procitati vest, ali nakon citanja ce jednsotavno otici na druge teme.
i mislim da ce puno vode proteci ispod ibarskog mosta dok mi [makar 30 % naroda] pocnemo iole ozbiljnije razmisljati o ovakvim problemima

mislim da je ovo prva anketa gde se svi slazu.... za sada
 
U maju ove godine dovodio sam neke poslovne prijatelje (slucajno Rusi :D) u Srbiju. Pokazao im Arandjelovac,Oplenac,Smederevsku,Sabacku,petrovaradinsku i Beogradsku tvrdjavu itd. i ajde reko da odemo do Tare i Zlatibora a kad smo vec tu mogli bi skoknuti i do mog rodnog grada Priboja. U PB nema mnogo sta da se vidi al je priroda oko grada lepa.
Pokazao im Ja okolna brda,ljudi se odusevili,a ja ajde da im pokazem i usce Lima i Uvca,na samom uscu ima jedno malo polu ostrvo. Kad smo tamo dosli u zemlju da sam mogao da propadnem ostrvce zaraslo u zbunje a unutar zbunja u jednoj uvali pa jedno 100 000 plasticnih flasa :eek:.
A otkuda flase,pa jednom recju sve gradske deponije krenuv iz CG.pa preko Srbije su duz obale Lima i naravno u prolece kad Lim nabuja sve to dodje i ostane na uscu Lima i Uvca.

Sta me je najvise iznerviralo,nasao se tu jedan moj bivsi komsija koji (normalan covek) da sam cisti i pali smece na uscu,a ostale ga komsije tuzile zato sto on to pali jer zaboga oseca se smrad,a prve kuce od usca su na 1 km.
e moj ti,sta se meni redovno desava - od stanice do kuce kupim smece,kese i flase i usput bacam u kontejner.
tako jedan dan izlazim iz autobusa vidim neku ogromnu kesu iz time outa stoji onako bacena na podu (a ispred zgrada sve,kontejner na 50m)....pet metara dalje pumina kesa ogromna,verovatno od patika...nekoliko metara dalje neka plasticna flasa....odem ja kuc u zurbi,sutradan vracam se opet kuci na to vec postojece smece,pojavilo se jos par kesa...i sta cu kud cu uzmem jednu po jednu na potezu od stanice do kontejnera,pokupim ih sve i pobacam...i mislim se kojastoka ima pare da kupuje pumu a ne moze svoj brlog za sobom da pocisti....ej,koji je to ladovan i sebican covek,koji verovatno pljune pred svoj ulaz,dobro je dok god nije njemu u stanu..uzasava me to,stvarno...barem da se potrudimo da pocistimo tih desetak metara oko naseg ulaza,sve bi bilo lepse...ali ne vredi...pa koliko puta mi se desilo da ponesem smece od suseda jer su ga ostavili u ulazu,mos misliti mrzelo ih da ga odnesu...jos treba da se razna gamad nakoti tu :eek: pa tako se ni zivotinja u svojoj jazbini ne ponasa,a ne nesto za sta se pretposavlja da je civilizovano :neutral:

Mene to izluđuje! Umesto da roditelji uče decu kako se čuva priroda, oni sami im daju loš primer.

Tako sam jednom u parkiću imala prilike da vidim jednu mladu majčicu kako kruni tablu stiropora, tako pokušavajući da zabavi svoje čedo. No, detetu je to bilo interesantno prvih minut-dva i onda se okrenulo u potrazi za nekom zabavnijom igrom, ali to nije sprečilo neiživljenu majčicu da nastavi da đubri oko sebe, tako da je uskoro parkić bio pun (teško razgradljivog) "snega" usred leta...

Došlo mi je da je išamaram, što, naravno, nisam učinila, ali i sad imam poriv da je išamaram, kad god se setim te mlade, neiživljene majčice - nesvesnog i sebičnog stvora.
uh koliko sam se ja toga nagledala...ali sta da radis tada?ne mozes ti da vaspitavas tudje dete ili ne daj boze majku :neutral: i nisu to u pitanju samo jako mlade majke,vec i sredovecni ljudi....ali ja ne mogu da verujem da ne postoji osecaj da treba da pocistis za onim sto si sam napravio...stvarno mi nije jasno...ako vec ne sebe radi,kako mozes ostalima da ostavis svoje djubriste...:neutral: nedostatak elementarne kulture i svesti pripadanja nekoj vrsti zajednice i odgovornisti prema istoj,ako mene pitas.ali i to se da lako resiti,jednom kad te opali po dzepu,dobro ces razmisliti sledeci put.potrebno je samo volje od strane vlasti.
 
ok. necu.
mislim ovakve teme su zaista vazne za svaku drzavu, a narocito za ove balkanske, gde vazi ono staro, drzavno, znaci nicije. ali mislim da nemaju prodju na forumu.
vecina njih ce procitati vest, ali nakon citanja ce jednsotavno otici na druge teme.
i mislim da ce puno vode proteci ispod ibarskog mosta dok mi [makar 30 % naroda] pocnemo iole ozbiljnije razmisljati o ovakvim problemima

mislim da je ovo prva anketa gde se svi slazu.... za sada
pitanje zivotne sredine je jako bitno,iako se kod nas u globalu jos uvek slabo razume a i nemamo to neko "zeleno" nasledje...ali to mora da se menja ( i to ne samo zbog zakona i propisa koje vlast mora da se pridrzava,usvaja i sprovodi ako navodno oce da pristupa EU) vec zbog nas samih,nase dece itd...i to ne samo iz estetskih nego i iz zdravstvenih razloga.priroda je svacija i tako moramo prema njoji da se odnosimo...zagadjivace mora da regulise drzava,a ono sto je do nas samih,treba da mi da uradimo...i da podizemo svest ljudima oko nas.
 
Ponekad dolazim i kolima u Srbiju i na relaciji od 2300 km svugde je ista prica,Rusija,Ukraina,Rumunija,Srbija sem u Belorusiji koji su me prijatno iznenadili. Ono sto sam video u Belorusiji je za ne poverovati na na relaciji od otprilike 700km koja ide kroz Belorusiju pored puteva izgleda kao olizano. Ne da nema smeca nego bre nema jedenog metra nepokosenih travnatih povrsina,a drvoredi su ko u parku,jednostavno da covek ne poveruje.
Ovo dokazuje da drzava treba prva da se zauzme prirodom i ispravljanjem svesti naroda.
 
Ponekad dolazim i kolima u Srbiju i na relaciji od 2300 km svugde je ista prica,Rusija,Ukraina,Rumunija,Srbija sem u Belorusiji koji su me prijatno iznenadili. Ono sto sam video u Belorusiji je za ne poverovati na na relaciji od otprilike 700km koja ide kroz Belorusiju pored puteva izgleda kao olizano. Ne da nema smeca nego bre nema jedenog metra nepokosenih travnatih povrsina,a drvoredi su ko u parku,jednostavno da covek ne poveruje.
Ovo dokazuje da drzava treba prva da se zauzme prirodom i ispravljanjem svesti naroda.

kada sam biou svedskoj, kladili smo se sa nekim drugarima, da ko pronadje neki deo puta, koji nije asvaltiran, dobija od svakog po neku kintu. ne secam se da je neko uzeo opkladu.
a kod nas u sred rgada imas ulice koje jos nisu asvaltirane. recimo ambulanta je u centru, jedan deo prama ulici je asvaltiran, isto tako i onaj kod ulaznih vrata, dok su dve strane, koje nisu okrenute prema ulici, ostale kako su bile, znaci utabana zemlja.
 
Ademe!
Drugacija je to kultura,svest ljudi je na drugom nivou. Ja kod mene balkon moram bar jednom nedeljno da cistim od smeca,jer neki kreten visocije stalno baca smece kroz prozor (joj da mi ga je uhvatiti).U lift nemozes ujutru da udjes od smrada psece mokrace,ma katastrofa. Sta da pricamo o ocuvanju prirode kad se svesrdno trudimo da unistimo i zgrade u kojima zivimo.
 
pitanje zivotne sredine je jako bitno,iako se kod nas u globalu jos uvek slabo razume a i nemamo to neko "zeleno" nasledje...ali to mora da se menja ( i to ne samo zbog zakona i propisa koje vlast mora da se pridrzava,usvaja i sprovodi ako navodno oce da pristupa EU) vec zbog nas samih,nase dece itd...i to ne samo iz estetskih nego i iz zdravstvenih razloga.priroda je svacija i tako moramo prema njoji da se odnosimo...zagadjivace mora da regulise drzava,a ono sto je do nas samih,treba da mi da uradimo...i da podizemo svest ljudima oko nas.

Ovde se ne bih složila s tobom, smatram da mi stariji imamo "zeleno" nasleđe a takođe i kulturno nasleđe, što je devedesetih negde isparilo (u ratnom haosu) a od "demokratske" ere (od 2000.) se još i pogoršalo (valjda neki shvataju demokratiju i kao slobodu da bacaju đubre gde god im se prohte).

Kažem - mi stariji, koje su roditelji učili osnovnoj kulturi u ono vreme kad se znalo šta je dobro a šta ne. Danas je zemlja poprilično u haosu što se tiče i kulture i osnovnih vrednosti, osim što je uopšte u haosu.

S ostalim se slažem, naročito sa ulogom države u regulisanju zagađivača (koju današnja država nema) i sopstvenim podizanjem svesti ljudima oko nas.
 
moguce,ja sam devedesetih bila dete,pa od malih nogu pamtim taj haos i smece na sve strane,kako je bilo pre toga ne znam,ali ti verujem na rec...nazalost dobre stvari koje zahtrevaju trud se tesko implementiraju,a lako gube prvim povodom...stvar je i mentaliteta i dobre volje,ali ipak kazni najvise,jer niko ne voli da daje pare tek tako pa moze da bude prostacina kolika oces :zper:
 
moguce,ja sam devedesetih bila dete,pa od malih nogu pamtim taj haos i smece na sve strane,kako je bilo pre toga ne znam,ali ti verujem na rec...nazalost dobre stvari koje zahtrevaju trud se tesko implementiraju,a lako gube prvim povodom...stvar je i mentaliteta i dobre volje,ali ipak kazni najvise,jer niko ne voli da daje pare tek tako pa moze da bude prostacina kolika oces :zper:

Tačno, sad su preostale samo novčane kazne da uteraju svest onim najtvrđim prostačinama.

Srećom, verujem da će nove generacije u globalu biti svesnije svega ovoga (a čini mi se da već i jesu), zato i sve buduće roditelje koji do sada nisu naučili treba naučiti redu i kulturi, pa i preko udaranja po džepu ako ne prihvataju drugačije.
 
Poslednja izmena:
Pa problematicno je vec da je tesko stanovnicima ipred svoje zgrade postaviti korpu za smece - i sve pocne kad treba svako da da 50 RDS.
Parkovi prvobitnom mamerom za decu da se igraju iza zgrada po BGD izgledaju jako tuzno propadaju i tamo gde je bio pesak sad su puni smeca, a deca nemaju gde pa na ulicu. - Nisu obnovljeni vec godinama. Meni sto dolazim iz inostanstva je veom tuzno to i u jednoj nedelji kolko bivam u Srbiji nemogu mnogo uciniti posebno kad i cujes stanovnike kako vicu na zenu koja isped sadi cvece "pa ste dobili potvrdu nas stanara da ovde posadite cvece" - da ne kazem da cvece nikog ne smeta naime sadila ga je tamo gde je i pre nekad davne godine bilo cvece.
A Fruska gora ima jako lepe potenciale - al kao sto su neki nadpomenuli posle 1.maja uhhhh i za vreme 1.maja - pa bukvalno kresove ljude zapaljuju da o smecu ne pricamo - :) nigde to nije dozvoljeno da se pali po parkovima vatra i jako strogo je kaznjivo kod vas samo tako unistavate sve lepo. Do sad sam vise puta zapazila i na setnji do Avale i po Kosutnjaku.
Prodaje se i tako najbolji ponudi i najboljem nacrtu tako da je svejedno kome prodate nacionalni park al sama misao da prodajete nacionalno bogatstvo je tuzna i jako razocaravajuca.
 
Priroda u Sumadiji je odlicna,a po meni u Arandjelovcu tj. u okolini predivna,sela urbanizovana jednom recju raj za odmora. U Orascu nadomak AR. mnoge poznate licnosti srpske elite imaju kuce i stvarno taj kraj je oziveo,otvaraju se hoteli (u sred sela) sa olimijskim bazenima (i ne jedan),restorancici po sred sume u etno stilu itd. itd. i sve to doprinosi,bar koliko ja vidim jer i sam imam kucu tamo ocuvanju i uredjenju prirode. Jer svi vlasnici tih hotela i restorana trude se da u okolini njih sve bude cakum pakum.

Ali ima jedno ali 1-2 km od poslednjeg elitnog objekta i dolini gde protice seoski potok i gde bi po mom vidjenju ljudi trebali da pecaju pastrmku,mozes upecati samo neku lesinu,gumu ili konzervu od ribe nije ni traga ostalo.
Pre desetak dana sam razgovarao sa komsijama i na prolece bi trebalo da pokrenemo akciju ciscenja potoka ali opet ali koliko ce on posle tog dugo biti cist ne zavisi od ljudi koji ulazu tamo i otvaraju nova radna mesta (a koje mestani nazivaju svakakvim pogrdnim imenima,a kad treba posao onda su tu i preslatki su) a od stanovnistva Orasca i njihove kulture i svesti koju oni ocito nemaju.
 

Back
Top