Stočarstvo

imaginacija*

Buduća legenda
Poruka
27.140
Kao što pomenuh u jednom mom blogu: Životinje su za čoveka od uvek imale izuzetan značaj. Još od pre procesa pripitomljavanja uslovljene životinje su služile čoveku kao izvor hrane, a kasnije do današnjih dana, životinje predstavljaju ’’ ono bez čega ne može’’ današnji čovek. Gajenje domaćih životinjaili stočarstvoje značajn a proizvodnja zbog toga što se njome zadovoljavaju raznovrsne potrebe savremenog čoveka. Nauka o stočarstvu ili zootehnika ( reč je grčkog porekla i znači nauka o pravilima kojih se treba pridržavati u gajenju domaćih životinja) proučava domaće životinje, njihov nastanak i evoluciju, njihove biološke osobine, principe razmnožavanja i metode odgaivanja, načine ocenjivanja odgajivačke vrednosti, izbora životinja za priplod, ishrane, nege i iskorišćavanja, karakteristike pojedinih vrsta, rasa i sojeva. Ukratko rečeno, nauka o stočarstvu upoznaje nas sa osnovnim pricipima odgaivanja i iskorišćavanja domaćih životinja u cilju postizanja što većih koristi i za čovekovu ishranu i za industrijsku preradu.

Elem,

možete da pišete ili pitate nešto o govedarstvu, svinjarstvu, konjarstvu, ovčastrvu, pčelarstvu, ribarstvu....itd itd.
Ako se neko bavim nekom disciplijom slobodno nek ispiše neko svoje iskustvo sa rasama, pojedinih vrsta, i uzgojem, onda ishranom, tehnologijom stočne hrane, reprodukcijom, zootehnikom, uređajima, objektom, dobrobitom životinja. ....itd.

:)
 
ma hocu moju ljubimicu da kupim .....:lol:
da bih bila sigurna da ce umreti od starosti a ne ....
ali ostace tamo gde je naravno....ne planiram da je donosim ovde :lol:

ma dam im 50 evra u 5 rata i da pevaju bre :lol:
 
pa cekaj,smislicu,smislicu....
ma jok...bolje joj je da bude sa svojim stadom....
ni u najgorem napadu ludila je ne bih dovela u bg :lol:
ono kao... "jel imas nekog ljubimca?"
"imam"
"jel?a kog?"
"paaa.....mmmm....psa i ovcu"
:lol:
"a odakle si ti?"
"pa iz beograda"
 
:lol: pa nije smesno :lol:
zamisli imas ovcu u sred grada...jadna ta ovca....jadna ti...jadan bre komsiluk :lol:
"a gde spava?"
"pa ima svoje jastuche u sobi,pored mog kreveta"
"pa kako je setas"
"na povodcu.....ali nije to problem,svi misle da je komondor sa greskom,a oni koji se ne razumeju u rase,misle da je prerastao puli"
 
:lol:
Komondor-big5.jpg
 
Da bi bili u skladu sa temom :lol: , napisacu vam kasnije jedan zanimljiv tekst o pcelarstvu, medu, itd...

Imao sam na vikendici ovog leta pcele....neki caletov prijatelj dovezao par kosnica ....i neki dzukac koji se uvalio kod komsije valjao se po nekoj livadi sa detelinom i verovatno zalegao na pcelu i ova ga zveknula.....al je kukao citav dan :hahaha::hahaha:
 
Ajde da krenemo malo sa temom, ono sto sam ucila na faxu, a i svi znate da to volim,a to je PCELARSTVO!
Zanimljivosti
Bavljenje pcelarstvom je pocelo jos davnih dana, kada je med bio osnovni zasladjivac u hrani,ali i u ratne svrhe za previjanje rana i pravljenje lekova. Stari Sloveni su bili dobri poznavaoci pcelarstva, Egipcani su koristili vosak i propolis za balzamovanje leseva. Grci su takodje bili dobri pcelari, pa se zna da je otac savremene medicine Hipokrat u svim svojim lekovima upotrebljavao med kao osnovnu komponentu.Postoji podatak da su stari Rimljani koristili dimilicu za umirivanje pcela, prilikom vadjenja meda iz kosnica! Srednji vek je obelezen inkvizicijom, pa kao i sve prirodne nauke, i pcelarstvo je stagniralo, ali je za vreme renesanse, dozivelo preporod. Kod nas su Sloveni poceli sa gajenjem pcela u 6. veku! Pravili su medovinu-vino od meda, i medovacu-rakiju od meda!
U vocarstvu i ratarstvu pcele se vode na pasu u vocnjake i povrtnjake, osim oprasivanja i sigurnog roda vocaka, koji se moze povecati i do 40% u novcu, pcelaru donose vise meda.
Med se smatra eliksirom mladosti jer sadrzi sve neophodne vitamine i minerale, neki su cak otkriveni u medu i nema ih vise nigde u prirodi. Sadrzi fruktozu, glukozu i oko 5% saharoze. Kazu da je med onaj "pravi", samo ako se kristalise(zavisno od biljke koju pcele koriste za ishranu i pravljenje meda, nekada i u sacu), ali treba znati da se topljenjem takvog meda, zbog dejstva secera u medu stvara hidroksid metil furfural, koji ima kancerogeno dejstvo. Sve vise se i zbog antibakterijskog dejstva med koristi i u apiterapiji (apis melliphery-medonosna pcela).
Pcela radilica proizvodi vosak za gradnju saca u gnezdu.
Propolis je mesavina smolastih materija, voska i masnih kiselina koje pcele koriste u kosnici za dezinfekciju i balzamovanje neprijatelja(osa, miseva...), ima antibakterijsko dejstvo pa je dobar za disajne puteve.
Maticni mlec pre svega pcele proizvode za ishranu matice, a u stadijumu larve hrane je mesanu sa medom. Takodje ima antibakterijsko dejstvo, dobar je za imunitet, posebno kod male dece.
Zivotni vek pcele radilice je oko 40 dana, ali zbog spoljnih negativnih uticaja I manje.
Pcelinji otrov je istog sastava kao I otrov kobre, ali manje je zapremine pa nije toliko stetan. Vremenom se postaje otporan na ovaj otrov, ali ne I na bol :lol: .
Samo pcela radilica starosti 15-21 dan ima zaocni aparat I otrov kojim brani kosnicu I gnezdo od neprijatelja. Jedan litar pcelinjeg otrova koji se koristi za pravljenje lekova I seruma kosta oko 30 000 e. Jedna pcela moze da izluci 0,2-0,3mg otrova.
U jednoj kosnici, ako je pcelinje drustvo razvijeno, moze biti I do 60 000 pcela, od kojih je jedna matica, koja odrzava radno raspolozenje kosnice.


Ako nekog nesto interesuje pisacu jos:mrgreen:
 
Ajde da krenemo malo sa temom, ono sto sam ucila na faxu, a i svi znate da to volim,a to je PCELARSTVO!
Zanimljivosti
Bavljenje pcelarstvom je pocelo jos davnih dana, kada je med bio osnovni zasladjivac u hrani,ali i u ratne svrhe za previjanje rana i pravljenje lekova. Stari Sloveni su bili dobri poznavaoci pcelarstva, Egipcani su koristili vosak i propolis za balzamovanje leseva. Grci su takodje bili dobri pcelari, pa se zna da je otac savremene medicine Hipokrat u svim svojim lekovima upotrebljavao med kao osnovnu komponentu.Postoji podatak da su stari Rimljani koristili dimilicu za umirivanje pcela, prilikom vadjenja meda iz kosnica! Srednji vek je obelezen inkvizicijom, pa kao i sve prirodne nauke, i pcelarstvo je stagniralo, ali je za vreme renesanse, dozivelo preporod. Kod nas su Sloveni poceli sa gajenjem pcela u 6. veku! Pravili su medovinu-vino od meda, i medovacu-rakiju od meda!
U vocarstvu i ratarstvu pcele se vode na pasu u vocnjake i povrtnjake, osim oprasivanja i sigurnog roda vocaka, koji se moze povecati i do 40% u novcu, pcelaru donose vise meda.
Med se smatra eliksirom mladosti jer sadrzi sve neophodne vitamine i minerale, neki su cak otkriveni u medu i nema ih vise nigde u prirodi. Sadrzi fruktozu, glukozu i oko 5% saharoze. Kazu da je med onaj "pravi", samo ako se kristalise(zavisno od biljke koju pcele koriste za ishranu i pravljenje meda, nekada i u sacu), ali treba znati da se topljenjem takvog meda, zbog dejstva secera u medu stvara hidroksid metil furfural, koji ima kancerogeno dejstvo. Sve vise se i zbog antibakterijskog dejstva med koristi i u apiterapiji (apis melliphery-medonosna pcela).
Pcela radilica proizvodi vosak za gradnju saca u gnezdu.
Propolis je mesavina smolastih materija, voska i masnih kiselina koje pcele koriste u kosnici za dezinfekciju i balzamovanje neprijatelja(osa, miseva...), ima antibakterijsko dejstvo pa je dobar za disajne puteve.
Maticni mlec pre svega pcele proizvode za ishranu matice, a u stadijumu larve hrane je mesanu sa medom. Takodje ima antibakterijsko dejstvo, dobar je za imunitet, posebno kod male dece.
Zivotni vek pcele radilice je oko 40 dana, ali zbog spoljnih negativnih uticaja I manje.
Pcelinji otrov je istog sastava kao I otrov kobre, ali manje je zapremine pa nije toliko stetan. Vremenom se postaje otporan na ovaj otrov, ali ne I na bol :lol: .
Samo pcela radilica starosti 15-21 dan ima zaocni aparat I otrov kojim brani kosnicu I gnezdo od neprijatelja. Jedan litar pcelinjeg otrova koji se koristi za pravljenje lekova I seruma kosta oko 30 000 e. Jedna pcela moze da izluci 0,2-0,3mg otrova.
U jednoj kosnici, ako je pcelinje drustvo razvijeno, moze biti I do 60 000 pcela, od kojih je jedna matica, koja odrzava radno raspolozenje kosnice.


Ako nekog nesto interesuje pisacu jos:mrgreen:

Ja bih nešto da čujem o rasama i sojevima pčela. :)
 
Ja bih nešto da čujem o rasama i sojevima pčela. :)

Medonosna pcela pripada Artopodima, klasi insekata, rodu opmokrilaca!

Ima nekoliko svojih srodnika Gorostasna-velika-apis dorsata , Indijska-apis Indica i Patuljasta-apis florea

Moram da napomenem da se ove pcele ne gaje sistemski, ali se koriste za ukrstanje i stvaranje novih rasa jer imaju neke povoljne osobine, kao npr gorostasna koja daje puno meda i voska ali je nepovoljna jer se roje na prve znake kise, zastupljena je u Indiji i oblasti indijskog okeana(nemoj te zbuniti nije to indijska)
Da bi se pcela klasifikovala, odnosno odredila da li pripada grupi CRNIH ili ZUTIH pcela, najprostija klasifikacija, treba obratiti paznju na parametre koji odredjuju rasu:boja dlacica na telu, duzinu krila, duzina jezika itd ima oko 40 parametara koji to odredjuju!
Rase crnih
Domaca krajnska-apis mellifera carnica
Kavkaska siva-apis cavcasica
Rase zutih
Italijanska zuta-apis mell. likustica
Banatska zuta-apis mell. banatica
Kavkaska zuta-apis mell. cavcasica

Kod nas je najvise zastupljena, naravno domaca karnika, dok je italijanska zuta najrasprostranjenija u svetu

To je sto smo radili od klasifikacije, a ako hoces, mogu i o njima nesto
P.S. Latinski nazivi koliko se secam:whistling:.
 
pa cekaj,smislicu,smislicu....
ma jok...bolje joj je da bude sa svojim stadom....
ni u najgorem napadu ludila je ne bih dovela u bg :lol:
ono kao... "jel imas nekog ljubimca?"
"imam"
"jel?a kog?"
"paaa.....mmmm....psa i ovcu"
:lol:
"a odakle si ti?"
"pa iz beograda"

:rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :rotf: :rotf:

:lol: pa nije smesno :lol:
zamisli imas ovcu u sred grada...jadna ta ovca....jadna ti...jadan bre komsiluk :lol:
"a gde spava?"
"pa ima svoje jastuche u sobi,pored mog kreveta"
"pa kako je setas"
"na povodcu.....ali nije to problem,svi misle da je komondor sa greskom,a oni koji se ne razumeju u rase,misle da je prerastao puli"

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:

Pa šta fali, bila bi prva osoba koja bi u velegradu imala ovcu. :lol:

Seća li se neko možda (znam da sam to negde video negde na nekom televizijskom kanalu) da jedana žena (čini mi se, a možda je i muškarac... ali bih ipak rekao da je žena :lol:) ima u stanu svinju (i to čini mi se da je u Beogradu... znam samo da ta osoba živi u zgradi, sama sa svinjom - u ala sam objasnio :dash: :lol:)? :think:
Je li još neko to od vas gledao?
 

Back
Top