Daunov sindrom u trudnoci

originalko11

Početnik
Poruka
3
Postovani/a, imam 32 godine i nalazim se u 15 mesecu svoje prve trudnoce. Kako boravim od nedavno u inostranstvu (iako mi je poznato da uglavnom trudnice koje imaju preko 35 godina rade test na tzv.Daunov sindrom), samoinicijativno sam se prijavila ipak da ga uradim. Stoga najlepse molim ako mozete da mi protumacite rezultate istog:

* Maternal age-related risk for Trisomy 21: 1:406
* Adjusted risk for Trisomy 21: 1:4055

Takodje molim ako je moguce neko krace tumacenje Daunovog sindroma (osnovnih pokazatelja koji odredjuju kada je riskantno nastaviti trudnocu a kad ne).

Da li i koje eventualno jos prenatalna ispitivanja biste mogli da me posavetujete?

Pre nekoliko dana mi je ispala plomba sa jednog od zuba. Da li i kada s obzirom na drugo stanje mogu da izvrsim opravku zuba (da li postoji pri tome mogucnost lokalne anestezije, sa kojom se ovde apsolutno sve opravke rade-mada mi je naglaseno da ta lokalna anestezija nece stetiti placenti?)

Unapred veoma hvala!
 
Popravka zuba pod anestezijom nema nikakav uticaj na plod.
Sto se tice Daunovog sindroma, ovo sto ste vi napisali nista ne znaci,to je samo procenat.
potrebno je uraditi amniocentezu odnosno pregled plodove vode, takodje i pregled bebine krvi(iz pupcanika se uzima krv),samo te analize mogu pokazati postojanje Daunovog sindroma.
Eventualno ako postoje izvesne promene na ultrazvuku u najranijem periodu doktor bi mogao da posumnja da nesto nije u redu.Ali kao sto rekoh bez ovih analiza nista se ne moze reci.
 
* Maternal age-related risk for Trisomy 21: 1:406
* Adjusted risk for Trisomy 21: 1:4055

Mislim da je 15. nedelja rano da se radi ova analiza, koliko se ja secam to se radi negde sredinom sestog meseca, no dobro.
Pretpostavljam da ti je radjen ultra-zvuk na velikom Dopler aparatu.
Maternal-age risk je generalni i govori ti koliki je procenat verovatnoce da se dete rodi sa Daunovim sindromom za zene u tvojim godinama, znaci tu se gleda samo godiste. Naravno, sto si starija, verovatnoca je veca.
Adjusted risk se dobija (tako su meni svojevremeno objasnili) nekakvom kombinacijom maternal-age riska (znaci tvog godista) i tog posebnog ultra zvuka koji se radi u 6. mesecu trudnoce. PRimenom formule iskombinuje sve tvoje rezultate i maternal-age risk i onda dobije verovatnocu daunovog sindroma konkretno za tebe, znaci na osnovu dotadasnjeg razvoja trudnoce.
posto vidim da ti je verovatnoca drasticno opala (sa 1:400 na 1:4000) to bi valjda trebalo da znaci da su ti rezultati strava i da ne bi trebalo da brines.
Secam se da je kod mene bilo obrnuto, dakle posle analiza mi je verovatnoca neznatno porasla (sa 1:700 na 1:550) no rece mi tada doktor da nekada i rezultati nisu krajnje precizni i da u mom slucaju zbog neurednog ciklusa mogu da budu lazni. Te da ne treba da brinem i da bi neka eventualna amniocenteza doslednije pokazala stanje, ali da svaka takva procedura ima (na zalost) i odredjeni procenat spontanih pobacaja, te mi je nije preporucila. I srecom sve se dobro zavrsilo.
Ne brini i sve najbolje!
 

Back
Top