Samoubistvo i hriscanstvo

Padre

Veoma poznat
Poruka
12.198
Znam da pravoslavna i katolicka crkva odbijaju da sahrane samoubice. S druge strane, najveci broj protestanata to cini.
Malo sam kopao po Bibliji i pronasao sam (mada je sasvim moguce da ovo nisu svi slucajevi nego koje sam pronasao) sest slucajeva samoubistava zabelezenih u Svetom pismu.
AVIMELEH – Sudije 9,52-54.
SAMSON – Sudije 16,30.
SAUL – 1. Samuilova 31,4
AHITOFEL – 2. Samuilova 17,23.
ZIMRIJE – 1. Carevima 16,18.
JUDA – Matej 27,5.
Kakav je vas stav - da li je moguce da osoba koja digne ruku na sebe odn. izvrsi samoubistvo bude spasena?
 
Znam da pravoslavna i katolicka crkva odbijaju da sahrane samoubice. S druge strane, najveci broj protestanata to cini.
Malo sam kopao po Bibliji i pronasao sam (mada je sasvim moguce da ovo nisu svi slucajevi nego koje sam pronasao) sest slucajeva samoubistava zabelezenih u Svetom pismu.
AVIMELEH – Sudije 9,52-54.
SAMSON – Sudije 16,30.
SAUL – 1. Samuilova 31,4
AHITOFEL – 2. Samuilova 17,23.
ZIMRIJE – 1. Carevima 16,18.
JUDA – Matej 27,5.
Kakav je vas stav - da li je moguce da osoba koja digne ruku na sebe odn. izvrsi samoubistvo bude spasena?

Ovde se radi o starom pogrešnom učenju da se spasava DELIMA. :rtfm:
Dela te ne mogu spasti, a logično je da ako te ne mogu spasti, onda te ne mogu upropastiti. Spas dolazi jedino i isključivo BOŽIJOM MILOŠĆU.
Dakle ako neko veruje Isusu da će ga on spasti, on je spasen radio ovo ili ono. Mada postavlja se pitanje da li je samoubistvo hula na Životvornog Duha Svetoga, ako se uzme da je to hula onda sledi da samoubica ne može biti spasen, jer se hula na Duha Svetog ne oprašta. :hvala:
 
Samoubistvo moze biti ili cin hrabrosti ili kukavicluk.
Nekada je teze ziveti i preziveti, nego skociti u reku i tada je ziveti hrabrost, a kukavicluk je ubiti se. Hrabrost je zrtvovati se za nekoga, a kukavicluk je samoubistvo zbog nekog mizernog razloga.

Ovo nema veze sa hriscanstvom, vec moje misljenje.
 
SVE ali apsolutno SVE ima veze sa hrišćanstvom. :bye:

Mozda tebi, nisam vernik..........recimo meni je samoubistvo (eutanazija) opravdana kaad covek boluje od teske i neizlecive bolesti. Nije svako samoubistvo isto, neka su iz hira, to je onda kukavicluk. Mozes mi sada reci da je kukavicluk pobeci i ne trpeti bolove npr., ali nije tako, ako se zna da je zivotu dosao kraj.
 
Znam da pravoslavna i katolicka crkva odbijaju da sahrane samoubice. S druge strane, najveci broj protestanata to cini.
Malo sam kopao po Bibliji i pronasao sam (mada je sasvim moguce da ovo nisu svi slucajevi nego koje sam pronasao) sest slucajeva samoubistava zabelezenih u Svetom pismu.
AVIMELEH – Sudije 9,52-54.
SAMSON – Sudije 16,30.
SAUL – 1. Samuilova 31,4
AHITOFEL – 2. Samuilova 17,23.
ZIMRIJE – 1. Carevima 16,18.
JUDA – Matej 27,5.
Kakav je vas stav - da li je moguce da osoba koja digne ruku na sebe odn. izvrsi samoubistvo bude spasena?

Uz komentar da nije svako samoubistvo isto i da se barem nekima moze odati priznanje, kao na primer Stevanu Sindjelicu, ipak mislim da u Hriscanstvu, ne. Nije logicno, od vernika se trazi da prezivi sve moguce muke, ma kolike bile, jer kao nagradu dobija vecni zivot.:think:
 
Poslednja izmena:
Samoubistvo je kad umre radoznalos...

Ima istine u ovom. Kad čovek padne u uninije (čamotinju) pa ga ne interesuje ništa, kad izgubi radoznalost, kad ga ne zanima sutrašnji dan......To može da dovede do samoubistva. Tada se treba molitvom supretstaviti uniniju. Ako ni to ne pomaže bolje je i vladiki (igumanu) opaliti šamarčinu, pa da vidiš šta će se dogoditi ( i da razbiješ manastirsku monotoniju) :mrgreen:
 
Znam da pravoslavna i katolicka crkva odbijaju da sahrane samoubice. S druge strane, najveci broj protestanata to cini.
Malo sam kopao po Bibliji i pronasao sam (mada je sasvim moguce da ovo nisu svi slucajevi nego koje sam pronasao) sest slucajeva samoubistava zabelezenih u Svetom pismu.
AVIMELEH – Sudije 9,52-54.
SAMSON – Sudije 16,30.
SAUL – 1. Samuilova 31,4
AHITOFEL – 2. Samuilova 17,23.
ZIMRIJE – 1. Carevima 16,18.
JUDA – Matej 27,5.
Kakav je vas stav - da li je moguce da osoba koja digne ruku na sebe odn. izvrsi samoubistvo bude spasena?

Ja mislim da samo Hristos o tome treba da sudi. Ne vidim zasto je to veca hula na Duha Svetoga od ubistva? A zasto su crkve tako odredile, to one znaju.
Dakle, moje je misljenje da moze da bude spasen, ako tako Hristos kaze.
 
pa razmisli malo da li je ovo dobar nacin da saznas tu istinu? znas li sta znaci sablazniti nekoga?upravo to mozda radis:sad2:
a znas kako pise:sablazan mora doci ali tesko onome kroz koga dodje. . .

Misliš da se na forumu može doći do neke istine? Razmisli malo da li si upravo ti sada sablaznila nekoga...znači, teško tebi...to si ti rekla, nisam ja.

Tema...
Samoubistvo, žrtvovanje za neki cilj, ideal, za nekoga ili nešto opravdavam...eutanaziju takođe. Samoubistvo iz sebičluka, kada je nekome svega dosta, pa reši da ovozemaljske muke prekrati sebi...osuđujem. To bi nekako moglo da se svede pod neki od psihičkih poremećaja...moje mišljenje.
 
Mislim na Isusa.On je morao da umre,jer je tako pisano.Nije moga da izvrsi samoubistvo jer je to greh,i onda ide i izaziva Jevreje da bi ga ubili.

Tu je pocinjeno i ubistvo i samoubistvo. Otac je sina naveo da izvrsi samoubistvo. :confused:

@eklipsa znaci priznajes da je bog ubica rodjenog sina..........odnosno samoga sebe, posto je on istovremeno i otac i sin ili je u pitanju ono prethodno, ako s euzme da otac i sin nisu jedna te ista licnost? Koja konfuzija.
 

Back
Top