Mononukleoza

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

jdragana

Početnik
Poruka
3
Danas sam saznala da je moj decko oboleo od mononukleoze. On je previse fizicki i psihicki akitvan zbog posla i verujem da mu je opao imunoloski istem.Mi nismo imali fizicki kontakt 10 dana.

Treba mi strucno misljenje:
- da li se ova bolest dobija jedino putem poljubca?
- koliki je period inkubacije?
- da li je virus dozivotan i da li to znaci da vise nikada necemo moci da se poljubimo?

Hvala
 
Prvo,da to je kapljicna infekcija(dobija se preko vazduha )dakle svejedno je da li si samo pricala sa njim ili se ljubila ili ti je kinuo u lice ili ste bili u istoj sobi...tako se prenosi, a bolest poljubca se zove zato sto mladja populacija oboljeva.
Inkubacija ide i do 2 meseca, ostavlja trajni imunitete i kad prodje infekcija sve je ok,natsavljate normalno da zivite kao i pre samo sto osobi treba malo duze vremena da se oporavi.
Ono sto je bitno jeste da pacijent miruje kako ne bi daleko bilo doslo do pucanja jetre i slezine koje se za vreme infekcije znacajno uvecavaju.
Mozda dobijes infekciju,mozda i ne ali kad sve prodje zivecete normalno kao i pre svega toga.
 
Moja sestra je dobila mononukleozu.
Zanima me:
-sta ta bolest tacno napada-koji organ?
-da li je tacno da virus dozivotno ostaje u organizmu
-kad se zavrsi bolest, koliko dugo nece moci da trenira?

Dr, hvala uapred.
 
Danitza:
Moja sestra je dobila mononukleozu.
Zanima me:
-sta ta bolest tacno napada-koji organ?
-da li je tacno da virus dozivotno ostaje u organizmu
-kad se zavrsi bolest, koliko dugo nece moci da trenira?

Dr, hvala uapred.
Prvo to je kapljicna virusna infekcija iz grupe respiratornih infekcija, po svojoj klinickoj slici jako slicna gripu s tom razlikom sto se u okviru same bolesti pojavljuju simptomi uvecanja jetre i slezine i zbog toga stanje zahteva strogo mirovanje a nakon zavrsetka bolesti nesto duzi oporavak.
Virus ne ostaje dozivotno u organizmu, ostaju antitela koja su dokza prelezane infekcije do kraja zivota.
Oporavak zavisi od samog organizma, nekim treba krace vreme, drugima duze, osnovno je da se prate enzimi jetre i njihov povratak na normalne vrednosti kao i povratak jetre i slezine na velicinu pre bolesti.
http://www.medicina.hr/clanci/infektivna_mononukleoza_bolest_poljupca.htm
 
Izvinjavam se što ću kao nestručno lice upasti u diskusiju, ali ja sam imao mononukleozu. Tj. doktori su mi rekli da je to virus koji zauvek ostaje u organizmu i čeka prvu priliku da ponovo obori imunitet i zavlada.

Ipak nije toliko opasan koliko zvuči gledano sa tog stanovišta.

Ono što je opasno je to što deluje na slezinu i jetru i vrlo brzo može dovesti do situacije da jetra ne luči trombocite i da se krv ne zgrušava.

A onda postoji mogućnost i smrtnog ishoda.

Kod mene je bio najteži oblik i bio sam na granici.
Hrana koja me je spasila je kiselo mleko i pomorandže. Zašto, nema soli mnogo, bogatiji i pogodniji oblik belančevina i C vitamin bez mnogo vode (zbog nekoagulacije).
Vrlo brzo je prošlo (1+2 dana). Ali ne možete posle toga da budete davaoci krvi , često su posledice smanjen kapacitet slezine i SLT povišen......
I obavezno vam neko treba reći , prilikom svake operacije se radi mali milion testova , jer kad krene operacija u roku od pola sata može mononukleoza da se probudi i da zezne stvar...
Zato se sve operacije mononukleotidnih bivših bolesnika rade u FULL operacionoj sali, znači sa veštačkim plućima, srcem uz rezerve krvi i ostalog high risk pribora....
Što je najgore obično vam to ne kažu...Osim na VMA

Ovo je bio samo iz prakse komentar...
 
Tuzni_patak:
Izvinjavam se što ću kao nestručno lice upasti u diskusiju, ali ja sam imao mononukleozu. Tj. doktori su mi rekli da je to virus koji zauvek ostaje u organizmu i čeka prvu priliku da ponovo obori imunitet i zavlada.

Ipak nije toliko opasan koliko zvuči gledano sa tog stanovišta.

Ono što je opasno je to što deluje na slezinu i jetru i vrlo brzo može dovesti do situacije da jetra ne luči trombocite i da se krv ne zgrušava.

A onda postoji mogućnost i smrtnog ishoda.

Kod mene je bio najteži oblik i bio sam na granici.
Hrana koja me je spasila je kiselo mleko i pomorandže. Zašto, nema soli mnogo, bogatiji i pogodniji oblik belančevina i C vitamin bez mnogo vode (zbog nekoagulacije).
Vrlo brzo je prošlo (1+2 dana). Ali ne možete posle toga da budete davaoci krvi , često su posledice smanjen kapacitet slezine i SLT povišen......
I obavezno vam neko treba reći , prilikom svake operacije se radi mali milion testova , jer kad krene operacija u roku od pola sata može mononukleoza da se probudi i da zezne stvar...
Zato se sve operacije mononukleotidnih bivših bolesnika rade u FULL operacionoj sali, znači sa veštačkim plućima, srcem uz rezerve krvi i ostalog high risk pribora....
Što je najgore obično vam to ne kažu...Osim na VMA

Ovo je bio samo iz prakse komentar...

:!: :shock: :shock:
U Bog te tvoj, Patku, pa napravi od ovoga neku strasnu bolest! Nemoj plasiti ljude, molim te.
 
E ukoliko te interesuje imas google pa pronadji.
Nemam ni zivaca ni vremena da se bakcem tvojom neinformisanoscu.
Suma sumarum sve se vodi pod to da je 99% onoga sto si napisao potpuna neistina.
 
Tuzni_patak:
Pravi doktor bi ispravio netačno, a ne nalupetavao ili samo lepio nalepnice....
Pa upravo ti lepis nalepnice... definisanjem "pravog doktora" i onog koji to nije...

Niko ovde nije duzan da odobrava ili osporava tvoje tvrdnje jer nisi u ordinaciji a ni da, zato sto je po vokaciji lekar, uvek bude ozbiljan i obraca ti se strucnim izrazima...


 
Tuzni_patak:
Pravi doktor bi ispravio netačno, a ne nalupetavao ili samo lepio nalepnice....

Konkretno , mene interesuje samo šta je po doktorskom mišljenju tačno , a šta nije....

Bre patak, toliko toga je netacno da je tesko i poceti u ispravljanju:
jetra ne luchi trombocite i nema veze sa zgrusavanjem krvi, smrtni ishod je jednako cest kao i kod obicnog gripa, vrsta hrane koja se jede nema veze sa tokom bolesti, niti utice na njenu brzinu otklanjanja, kakve veze ima nekoagulacija sa svim tim Bog sveti zna, davaoc krvi mozes biti, kapacitet slezine nije smanjen, a mononukleoza nije neka zver koja se budi u sred operacije i 'zezne stvar', operacije pacijenata koji su prelezali mononukleozu da se rade u FULL sali? Sta li ti to znaci ne znam, ali svaka operaciona sala je FULL sala, i nije tacno da se ovi pacijenti operisu pod posebnim uslovima...Bog te tvoj, sta su oni tebi napricali na VMA ili sta si ti njih shvatio, nemam pojma!? Mononukleoza ostavlja trajna antitela i onaj ko je jednom prelezi nece je vise imati. Kao i sve bolesti i ova moze da ima komplikacije, ali generalno mononukleoza je laka i cesta kapljicna virusna infekcija, koja traje u proseku oko 2 nedelje, zbog povecanja slezine mesec dana nakon bolesti ne preporucuju se grubi napori i vezbanje.
 
WithdrawnWater:
Tuzni_patak:
Pravi doktor bi ispravio netačno, a ne nalupetavao ili samo lepio nalepnice....

Konkretno , mene interesuje samo šta je po doktorskom mišljenju tačno , a šta nije....

Bre patak, toliko toga je netacno da je tesko i poceti u ispravljanju:
jetra ne luchi trombocite i nema veze sa zgrusavanjem krvi, smrtni ishod je jednako cest kao i kod obicnog gripa, vrsta hrane koja se jede nema veze sa tokom bolesti, niti utice na njenu brzinu otklanjanja, kakve veze ima nekoagulacija sa svim tim Bog sveti zna, davaoc krvi mozes biti, kapacitet slezine nije smanjen, a mononukleoza nije neka zver koja se budi u sred operacije i 'zezne stvar', operacije pacijenata koji su prelezali mononukleozu da se rade u FULL sali? Sta li ti to znaci ne znam, ali svaka operaciona sala je FULL sala, i nije tacno da se ovi pacijenti operisu pod posebnim uslovima...Bog te tvoj, sta su oni tebi napricali na VMA ili sta si ti njih shvatio, nemam pojma!? Mononukleoza ostavlja trajna antitela i onaj ko je jednom prelezi nece je vise imati. Kao i sve bolesti i ova moze da ima komplikacije, ali generalno mononukleoza je laka i cesta kapljicna virusna infekcija, koja traje u proseku oko 2 nedelje, zbog povecanja slezine mesec dana nakon bolesti ne preporucuju se grubi napori i vezbanje.

Ok , neznam šta luči , ali ima veze sa nekim proteinom koji sprečava zgrušavanje.
Za smrtni ishod sam i rekao da je moguć , ali nije čest....
Davaoc krvi NE MOŽEŠ BITI , to može svako da proveri.
Kapacitet slezine je već posledica pojedinačnog slučaja.
Na VMA postoje samo dve FULL sale sa potpunom opremom, znači ono što sam naveo, ostalo su razne specijalističke sale, recimo ORL sala ima 4 ili 6 i tako dalje....
A šef hirurgije na VMA je propratio traženje dodatnih testova sa "bolje vojnik 5 dana više na odeljenju nego ja 5 godina u zatvoru" plus da ne pominjem da sam za običnu operaciju čekao red za te dve FULL sale punih 7 dana. A verujte mi VMA ne ostavlja vojnika ni dan više nego što je potrebno (jer vojnik zauzima krevet a ne plaća).
A o budjenju mononukleoze sam informacije dobio upravo od primarijusa , načelnika hirurgije...
Možda su oni prepoznali neki tip mononukleoze, samo prenosim šta su mi rekli....

Nažalost pristup da su svi pacijenti umišljeni i u simptomima i u znanjima nije dobra stvar...iako je često tačna....Ali tako je i kad vi pretpostavljate kvar na telefonu ili na kompjuteru, pa opet inžinjer vas neće potpuno ignorisati....
 
A jesu li te poslali na VMA na 14-ti sprat...tek sto bi tamo sve objasnili...
Daj majke ti ne lupaj vise.

Lepo cu da stavim kljucic na ovo tvoje pisanje...stvarno nemam zivaca za necije gluposti.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top