Šta je bol?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako misliš da potrebe mogu biti umišljene....potreba je nužnost....ako umišljaš nužnost onda se to u psihijatriji zove ne testiranjem realnosti...odn. psihozom.
postoje osnovne fizioloske potrebe jel tako?
postoje i osnovne psiholoske potrebe..takodje..cijim neispunjavanjem covek pocinje da zastranjuje..dakle predispozicija za normalan zivot ..su namirene potrebe..
te psihoze nastaju kad covek samog sebe ..ili mu neko pomogne u tome..ubedi da mu nesto treba..a ne spada u osnovne potrebe..

kad se sve uzme u obzir..jako je mnog psihoza danas u ljudima.:think:tuzno:(
 
Da, komplexna je ali mislim da nema veće boli od fizičke, baš zato što je stvarna,
tu se pada u nesvest i definitivno umire:sad2:.

radi se samo o boli...ne o umiranju, odsjecanju djelova tijela...dobro da bolje postavim pitanje.....isti stepen jačine boli, recimo numerički..(inače ide od 1 do 10)....5..to je srednja jačina koja se može otkloniti ljekovima i za psihu (recimo diazepam) i za tjelo(recimo Brufen)....ali da odlučimo ne koristiti te ljekove....koju bi onda bol izabrala......ili bilo ko drugi....
 
psihicku

fizicka bol je mehanizam..ima svoj receptore itd itd.
psihicka bol je ..emocija..i kao svaku drugu emociju..ne moe nam je neko nametnuti..mi je sami proizvodimo..dakle za svoju psihicku bol..ja sam sam odgovoran..i mogu je neutralisati..tako sto cu prozivesti neku drugu..prijatniju emociju..

fizicku bol moze uzrokovati nesto drugo sto je izvan moje moci neutralisanja npr..
 
psihicku

fizicka bol je mehanizam..ima svoj receptore itd itd.
psihicka bol je ..emocija..i kao svaku drugu emociju..ne moe nam je neko nametnuti..mi je sami proizvodimo..dakle za svoju psihicku bol..ja sam sam odgovoran..i mogu je neutralisati..tako sto cu prozivesti neku drugu..prijatniju emociju..

fizicku bol moze uzrokovati nesto drugo sto je izvan moje moci neutralisanja npr..

Psihička bol se ne može baš uvijek neutralisati.....recimo...smrt člana porodice..ali to je jači stepen bola...dobro...isto tako....recimo stres kad vidiš npr. kako se djevojčica gubi pod automobilskim gumama...nećeš taj osjećaj zamjeniti sretnom emocijom...
 
Psihička bol se ne može baš uvijek neutralisati.....recimo...smrt člana porodice..ali to je jači stepen bola...dobro...isto tako....recimo stres kad vidiš npr. kako se djevojčica gubi pod automobilskim gumama...nećeš taj osjećaj zamjeniti sretnom emocijom...
ali sa velikim stepenom samokontrole moze se postici da se ne proizvede bol uopste..
u slucaju tog udesa..hoce li to sto cu ja osecati bol pomoci toj devojcici..ili ce joj mozda pomoci moja smirenost u pruzanju prve pomoci ukoliko je prezivela..
u slucaju gubitka clana porodice...opet moj bol nece vratiti medju zive mog clana porodice ali ce svakako meni stetiti

mozes misliti sad kako sam ja neko bezosecajno cudoviste ali ja nemam taj nivo samokontrole
 
Neke emocije ne možemo zamjeniti drugima, nego moramo trpjeti.....znači misliš da je lakše trpjeti psihičku bol.....vjerovatno je to individualna stvar......al baš me zanima svačiji stav...
 
Neke emocije ne možemo zamjeniti drugima, nego moramo trpjeti.....znači misliš da je lakše trpjeti psihičku bol.....vjerovatno je to individualna stvar......al baš me zanima svačiji stav...
ja mislim da mozemo..samo je potrebna ..specificna obuka..odnosno samoobuka:think:
emocije se ne povinuju imperativu...osecaj ovo ne osecaj ono
 
ali sa velikim stepenom samokontrole moze se postici da se ne proizvede bol uopste..
u slucaju tog udesa..hoce li to sto cu ja osecati bol pomoci toj devojcici..ili ce joj mozda pomoci moja smirenost u pruzanju prve pomoci ukoliko je prezivela..
u slucaju gubitka clana porodice...opet moj bol nece vratiti medju zive mog clana porodice ali ce svakako meni stetiti

mozes misliti sad kako sam ja neko bezosecajno cudoviste ali ja nemam taj nivo samokontrole

Riječi samokontrola tu nije mjesto......svako normalan ne bi ni pokušao da kontroliše užas koji osjeti....a obični prolaznik tu i ne može mnogo pomoći..izuzev da pozove pomoć...što je reakcija na užas i bol.....
.....znam da nisi čudovište....niko ga nema.....
 
ja mislim da mozemo..samo je potrebna ..specificna obuka..odnosno samoobuka:think:
emocije se ne povinuju imperativu...osecaj ovo ne osecaj ono

Emocijalna bol je izazvana spoljašnjom traumom...i naše sinapse..i neurotransmiteri i cijeli limbički sistem je napravljen tako da funkcioniše po principu samoodržanja....ne možeš se smijati kad si tužan i obrnuto....nema imperativa kod emocija..otkud ti to....
 
Neke emocije ne možemo zamjeniti drugima, nego moramo trpjeti.....znači misliš da je lakše trpjeti psihičku bol.....vjerovatno je to individualna stvar......al baš me zanima svačiji stav...

Bzvz je upoređivati, jedno i drugo teško i užasno, ali kad bih birala
da ostanem bez noge ili da doživim psihičke traume, izabrala bih
drugo, između ostalog zato što u prvom slučaju
imam ustvari psihičku i fizičku traumu..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top