Život u kući od blata i stiropora!

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Na Kosovu je nakon rata izgrađeno na desetina hiljada kuća iz raznih fondova. Često su ih dobijali i oni koji već imaju i po nekoliko kuća. Mnogi su ih nakon toga, prodavali i uzimali novac.

0,,4616398_1,00.jpg


Priča se ni tu ne bi završila. Kupovale su se ili gradile veće kuće, a neki su uz pomoć tog novca započinjali biznis. S druge strane, nije mali broj onih koji žive, u najblaže rečeno, za čoveka nedostojnim uslovima, stalno strepeći da im se krov ne sruši na glavu. Ne rade nigde, a niko im ne pomaže.



Biserka Torlić iz Klokota u opštini Vitina živi sama. Odmah pored njene kuće, koja na sve liči samo ne na dom, su moderne kuće čak i restoran vredan više miliona evra, a njen dom samo što se nije srušio.


Samo što se ne sruši?



Zidovi od ćerpića (zemljane cigle) su se odvojili i do pola metra. Sobu je na nekoliko mesta premazala blatom kako se zaštitila od vetra i kiše, a na podu je nabacala papir i stiropol, ali se vlaga ipak oseća.



“Kuća je pala, primanja nemam nikakva. Svi su se snašli, a ja stara žena ne mogu da se snađem i dobijem neki dinar ili pomoć. Nema!”

0,,4616552_1,00.jpg


Torlićeva pokazuje popucale zidove na kući, ali i sobi u kojoj spava gde ima krevet, električni i šporet na drva.



“Htela sam da malo okrečim i mazala sam, ali je sve palo od kiše od vetra. Nema ko da napravi.“


Šta će biti kada dođe zima


Leto je pri kraju, a hladni dani i jesenje kiše su na pragu. Zima ovde može da bude dosta hladna pa se ova 65-godišnjakinja plaši da je neće preživeti.


“Ja ovu zimu neću moći da živim u kući, ako mi neko ne pomogne da napravim nešto novo. Pašće na mene. Sve su grede pale, nema ništa.”



Biserka Torlić nema zemlju, jer kako ističe, na Kosovu ženskoj deci roditelji ne ostavljaju imanje.



“Kad bi imala neko parče zemlje prodala bi i napravila nešto sebi, ali na Kosovu očevi ne ostavljaju zemlju ćerkama.“


Slabo ko više obrađuje zemlju



Spletom raznih okolnosti, život je ovu ženu prilično namučio. Radila je u polju za nadnicu, ali je u međuvremenu ostarila, pa taj posao više ne može da radi. Uostalom slabo ko više i obrađuje zemlju.



“Išla sam kao nadničar i tako živela. Bila sam radnik. Ceo dan bi kopala, a kad dođem kući nema hleba, nema ništa. Na dnevnicu sam radila, ali sada više ne mogu, a i ne zovu ljudi.”



Obraćala se i predstavnicima vlasti i mnogobrojnim humanitarnim organizacijama, kako domaćim tako I inostranim. Do sada joj niko ništa nije pomogao, ali ona ne gubi nadu.



Veruje da će se ipak neko smilovati i omogućiti joj da bar po stare dane proživi kao čovek, pošto je, kako reče, ceo život do sada provela veoma teško, radeći u polju, za nadnicu - i na tuđoj zemlji.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4616446,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Шта би јој вредело да има земљу?Комшије шиптари би је одавно ликвидирали.:sad2:
 
ovakvih slucajeva ima puno. zadnjih nekoliko meseci na TV ide neka emisja u kojem gledaci doniraju neke porodice, ali ipak kao najjaci donatori su pacolli, i prave im se kuce. ako se ne varam, jedini sulov je da ta porodica poseduje plac.
hocu reci, kada su u pitanju ovakvi slucajevi, gde se osoba zna, i gde se konkretno moze pomoci, obicno pomoc izostaje. sto kazu, najteze je preci sa reci na dela.
 
Ово спада у проблем који би требало да решава власт,ма каква била.

ne znam. ali ako je nasa vlast davala vise puta novac ili drugu pomoc, za pojedine srbe, ako su razne NVO davale i sakom i kapom pomoc za sve, a narocitao za srbe, a ova zivi ovako kako je pokazano...ne znam sta da ti kazem.
i nisam pazljivo procitao, kaze da nije dobila nasledstvo, a ako zivi u toj kuci, i ako je njena, zasto je ne proda, narocita ako je u blizini tog hotela..
ps. ima malo nelogicnosti u tekstu. a to mi obicno smeta, ne samo u ovom, u svakom.
 
ne znam. ali ako je nasa vlast davala vise puta novac ili drugu pomoc, za pojedine srbe, ako su razne NVO davale i sakom i kapom pomoc za sve, a narocitao za srbe, a ova zivi ovako kako je pokazano...ne znam sta da ti kazem.
i nisam pazljivo procitao, kaze da nije dobila nasledstvo, a ako zivi u toj kuci, i ako je njena, zasto je ne proda, narocita ako je u blizini tog hotela..
ps. ima malo nelogicnosti u tekstu. a to mi obicno smeta, ne samo u ovom, u svakom.
Текст је из Дојче Велеа.Намерно сам изабрао њихов чланак пошто не верујем да имају било какве интересе да лажу.
 
Veruje da će se ipak neko smilovati i omogućiti joj da bar po stare dane proživi kao čovek, pošto je, kako reče, ceo život do sada provela veoma teško, radeći u polju, za nadnicu - i na tuđoj zemlji.



Шта би јој вредело да има земљу?Комшије шиптари би је одавно ликвидирали.:sad2:

Zemlja joj mozda nista ne bi vredela, ali ovo s kucom podhitno treba da rese vlasti! Kakve god!
Sramota bre, stoke jedne nezasite!
 
ovakvih slucajeva ima puno. zadnjih nekoliko meseci na TV ide neka emisja u kojem gledaci doniraju neke porodice, ali ipak kao najjaci donatori su pacolli, i prave im se kuce. ako se ne varam, jedini sulov je da ta porodica poseduje plac.
hocu reci, kada su u pitanju ovakvi slucajevi, gde se osoba zna, i gde se konkretno moze pomoci, obicno pomoc izostaje. sto kazu, najteze je preci sa reci na dela.

Pa naravno da ce pacovi biti najveci donator kada su njegovim novcem te kuce i porusene...
 
145 pregleda teme.
par postova, a ni jedan predlog kako bi se moglo pomoci toj zeni.
e ovo je prava slika foruma.

Ево предлога..

Комбинована оклопно..моторизовано-пешдајска акција по свим сеционистичким-терористичким положајима арбанаса...и за 24 часа..ослободили би сву Српску земљу(коју су арбанаси отели) и дали Србима који живе тамо...Метохију вратили Манастирима СПЦ и све решено..
:rtfm:

Потпиши...
 
Ti odma izvrnes :D Oni koji me znaju upoznati su sa mojim stavom iskljucivo prema ovakvim slucajevima...
Па што онда лупаш,кад тема нема никакву политичку конотацију?Поставио сам је због тога да се види да локалне власти не раде ништа и због самог случаја који је специфичан.Пре ће се појавити неки странци да јој помогну него комшије.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Па што онда лупаш,кад тема нема никакву политичку конотацију?Поставио сам је због тога да се види да локалне власти не раде ништа и због самог случаја који је специфичан.Пре ће се појавити неки странци да јој помогну него комшије.

A sta je ovo tvoje ?

''Шта би јој вредело да има земљу?Комшије шиптари би је одавно ликвидирали''

Ona zivi sama i sanse su minimalne da ce joj neko od vlasti sagraditi kucu, sem ako se neko/neki dobri ljudi ne pojave...
 

Back
Top