Pre 70 počeo je...

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
a kao da je juce bilo...
sta bi bilo kad bi bilo....
a mogao je cika u brkcicima da pobedi, a brko da izgubi... i danas mi ne bi bili to sto jesmo... danas bi se slusala drugacija muzika... al bi parlali nemacki.... a tek japanski...
sta mislite, da pobednik nije pobedio, kakav bi nam zivot bio

Danas 70 godina od početka Drugog svetskog rata
Autor: Beta, Studio B | 01.09.2009. - 09:08

Predsednik Vlade Republike Srbije Mirko Cvetković, na poziv premijera Poljske Donalda Tuska, prisustvovaće u Gdanjsku, komemorativnoj ceremoniji obeleževanja sedamdesetogodišnjice početka Drugog svetskog rata.

Na prijemu koji će tim povodom biti organizovan, premijer Cvetković imaće neformalne susrete sa visokim zvaničnicima zemalja koji će prisustvovati ovom događaju.
U zoru na današnji dan pre sedam decenija vojnici Vermahta bez objave rata prešli su u Poljsku duž cele granice a Varšava simbolično uzima da su upravo na Vesterplate pali prvi pucnji kada je nemački bojni brod Šlezvig-Holštajn ispalio prvu salvu na poljski garnizon.
"Vesterplate je simbol herojskog otpora slabijeg jačem", podsetio je predsednik Poljske Leh Kačinjski i naglasio da je oko 200 poljskih vojnika branilo poluostrvo pred nadmoćnom silom zato što "Poljska ne poznaje pojam mira po svaku cenu".
Iako poljska armija u toj septembarskoj prvoj ratnoj operaciji protiv Vermahta nije imala šanse Kačinjski je krivicu za poraz Poljaka pripisao i Sovjetskom Savezu.
"Tog dana Poljskoj je zabijen nož u leđa" naglasio je Kačinjski a čak je povukao paralelu između holokausta i masakra hiljada Poljaka vojnih zarobljenika u Katinjskoj šumi koje je Sovjetski Savez internirao.
"Kakvo je poređenje holokausta i Katinja? Jedno. Jevreji su ginuli zato što su bili Jevreji, poljski oficiri zato što su bili poljski oficiri", rekao je Kačinjski.
"Nije Poljska dužna da uči lekcije pokornosti. To treba da učine drugi, koji su taj rat izazvali i olakšali ga agresoru", zaključio je poljski predsednik.
Poljski premijer Donald Tusk u znatno pomirljivijem tonu naglasio je da danas Poljska na Vesterplate želi da oda poštu svim vojnicima i žrtvama poginulim tokom 2. svetskog rata.
"Mi Poljaci to sećanje ne želimo da upotrebljavamo ni protiv koga", rekao je premijer.
Stotinama zvanica ispred Spomenika obratio se i jedan od trojice preživelih branilaca poljskog skladišta oružja na Vesterplate - Ignaci Skovron sa kratkom porukom - "Nikada više rat".
Posle ovog poljskog dela ceremonije na Vesterplate će se popodne okupiti evropski zvaničnici i delegacija 31 zemlje ne samo starog kontinenta, nekadašnji neprijatelji i saveznici, na čelu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i ruskim premijerom Vladimirom Putinom.
 
a kao da je juce bilo...
sta bi bilo kad bi bilo....
a mogao je cika u brkcicima da pobedi, a brko da izgubi... i danas mi ne bi bili to sto jesmo... danas bi se slusala drugacija muzika... al bi parlali nemacki.... a tek japanski...
sta mislite, da pobednik nije pobedio, kakav bi nam zivot bio

Kao onima danas u Libiji, Iranu, Venecueli, Kubi, Rusiji...
 
Тебе Адеме видим са друге стране нишана у саставу СС Скендербег дивизије. Исто ко и данас. Усташе су такођеданас Рајх замениле НАТОом, а Јасеновац Олујум, боре се по обичају за интересе нациста. Србија је окупирана, али има наде са вером у тенк слободе Т-34.

Има она народна: Нешто урадити хрвату, да шиптар нема брата... Не знам само шта.
 
Tebi bi bio OK, tvoji su bili na strani nacizma.

tu i tamo. mislim da albancima ne bi bilo lose. sto ne znaci da bi srbima bilo gore, daleko od toga. skoro sve evropske zemlje su koliko toliko saradjivale na pocetku sa nemcima. kasnije kako se stanje menjalo, tako su ucesnici menjali stranu, valjda ono iskonsko da se pobednik ipak vise voli je preovladalo... neko je to radio brze neko sporije.
ja mislim da je slomom nemacke, svet ipak dobio, to je poenta.. da se obratno desilo, mislim da bi svet jos bio u "dvadesetom" veku... ako ne i u XIX...
 
Тебе Адеме видим са друге стране нишана у саставу СС Скендербег дивизије. Исто ко и данас. Усташе су такођеданас Рајх замениле НАТОом, а Јасеновац Олујум, боре се по обичају за интересе нациста. Србија је окупирана, али има наде са вером у тенк слободе Т-34.

Има она народна: Нешто урадити хрвату, да шиптар нема брата... Не знам само шта.

i ja tebe vidim sa druge strane... ograde:zcepanje::zcepanje:
 
Pa da je brka izgubio, a onaj sa brcicima pobedio.....

Bar Srbi ne bi morali da idu da rade u Nemacku...Mogli su raditi i kod kuce za onog sa brcicima ...

I ne bi to tako tesko palo, vec imamo 500 godina predhodnih iskustava...
 
ja ne vidim u chemu je razlika na balkanu tada i sada
a i globalno
apsolutno ista politika se vodi tada od strane naci nemachke danas nato pakta
verovatno bi i 3 rajh prerastao u veliku evropsku porodicu naroda za kojom svi zude da su nemci pobedili lol
 

Back
Top