Molim za pomoc i savet ...

doktor Pavel

Zainteresovan član
Poruka
115
Imam cev sa zatvracem , igla ide sa strane , 9 mm , sa zlebovima ... ima predni i zadnji nisan , zadnji je na podesavanje ... fali kundak i mehanizam za okidanje . Po prici potice iz austrougarske vojske ... vojnicki karabin . Imali nerko predstavu dali su informacije tacne ... dali se isplati i ko bi mogao da odradi delove koje fale . Koristio bi je za lov . Na cev takodje ide bajonet koji imam takodje . Pozzz......................!
 
Doktore,
pokusaj da slikas to sto imas pa postavi slike.
Ovako na jednu, dve recenice tesko.
Sto se tice dorade delova koji fale nije problem, ali u kakvom su stanju delovi koje imas i u kakvom je stanju cev iznutra?
I kako si zamislio da resis problem municije?
Ako si vec zamislio da lovis sa njom mtrebalo bi da imas i metaka. Prazna ne puca.
Kao sto vidis puno postavljenih pitanja. Nepostavljenih jos i vise.
Slikaj to sto imas, postavi slike pa da pokusam da odgovorim bar na neko od njih.
 
Sto se cevi tice iznutra nije losa , zljebovi joj nisu nagrizeni ... a i zatvarac funkcionise OK . Sto se municije tice nece biti problema jer se moze nabaviti . Sad dali je original njena neznam ali ovu sto imam pase ... Potrudicu se da postavim slike sto pre . Pozdrav !
 
Zatvarac nije tipa recimo kao sto je na M48 , znaci nerepetira se ... otvara se na desnu stranu ... povlacenjem odgore pa na desno

Ček ček .... kad kažeš da se ne repetira ...

da nije kao da se preklapa u stranu ... Možda je stari Wrendl ... ovako nešto:

attachment.php
 

Prilozi

  • 73Wern09.jpg
    73Wern09.jpg
    41,9 KB · Pregleda: 199
Ček ček .... kad kažeš da se ne repetira ...

da nije kao da se preklapa u stranu ... Možda je stari Wrendl ... ovako nešto:

attachment.php

Pozdrav...! e de je nadje ... upravo je takva , samo sto nema kundak i mehanizam za okidanje . Inace bes toga je ostala kako mi je otac rekao , po zavrsetku rata pretpostavljeni za to su kupili oruzije po selu a oni koji su se pribojavali da ce zbog posedovanja biti kaznjeni bacali su u paorske peci te je drvenarija izgorela a okidac su bacili u bunar ... Tako da je ostala samo cev sa zatvaracem kao recimo suvenir . Sad jedino sto me interesuje dali se od nje moze napraviti nesto za lov ... ili je mozda restaurirati i cuvati kao uspomenu na pradedu ... Pozdrav i jos jednom hvala .
 
Doktor Pavel,
posto se radi o starom Werndlu, sam si rekao sta bi bilo najbolje da uradis. Konzerviraj je i ostavi kao uspomenu na pradedu.
Ta puska je radjena za municiju na crni barut koje vise nigde nema i niko je ne pravi.
Osim toga sam si rekao da je puska gorela, znaci mehanicka svojstva materijala su promenjena - izgubljena.
A pravljenje kundaka za tako nhjesto i simulacija okidackog mehanizma posto tesko da neko ima originalan samo okidacki mehanizam bi te skupo kostalo.
I kada bi sve to i uradio, postavlja se pitanje kako bi je registrovao da bi mogao da je nosis i lov.
Ako zelis pusku kuglaru za lov, jednostavnije ti je i sigurno jeftinije da kupis lovacki karabin.
A kao verovatno najjeftinija varijanta ide kupovina M48 - ima ih u odlicnom stanju za vrlo male pare - i eto ti vrlo upotrebljivog karabina za lov. Jos ako bi dodao nesto para da ti neko uradi lovacki kundak, imao bi lovacki karabin i estetski prihvatljivog izgleda.
Sa M48/M24/M98 ili lovaclim karabinom u kalibru 8x57 je sigurno ulovljeno najvise najraznovrsnije divljaci na nasim prostorima.
I dan danas je kalibar 8x57 vrlo omiljen kod nekih lovaca iako danas ima da se kupi karabina u drugim i boljim kalibrima.
Zato se mani ideje o preraddjivanju te puske u lovacki karabin.
 
Doktor Pavel,
posto se radi o starom Werndlu, sam si rekao sta bi bilo najbolje da uradis. Konzerviraj je i ostavi kao uspomenu na pradedu.
Ta puska je radjena za municiju na crni barut koje vise nigde nema i niko je ne pravi.
Osim toga sam si rekao da je puska gorela, znaci mehanicka svojstva materijala su promenjena - izgubljena.
A pravljenje kundaka za tako nhjesto i simulacija okidackog mehanizma posto tesko da neko ima originalan samo okidacki mehanizam bi te skupo kostalo.
I kada bi sve to i uradio, postavlja se pitanje kako bi je registrovao da bi mogao da je nosis i lov.
Ako zelis pusku kuglaru za lov, jednostavnije ti je i sigurno jeftinije da kupis lovacki karabin.
A kao verovatno najjeftinija varijanta ide kupovina M48 - ima ih u odlicnom stanju za vrlo male pare - i eto ti vrlo upotrebljivog karabina za lov. Jos ako bi dodao nesto para da ti neko uradi lovacki kundak, imao bi lovacki karabin i estetski prihvatljivog izgleda.
Sa M48/M24/M98 ili lovaclim karabinom u kalibru 8x57 je sigurno ulovljeno najvise najraznovrsnije divljaci na nasim prostorima.
I dan danas je kalibar 8x57 vrlo omiljen kod nekih lovaca iako danas ima da se kupi karabina u drugim i boljim kalibrima.
Zato se mani ideje o preraddjivanju te puske u lovacki karabin.

Hvala na pomoci i savetu , uvazicu i sacuvacu uspomenu na pradedu ... a da neznas iz koje godine potice ?
 
Hvala na pomoci i savetu , uvazicu i sacuvacu uspomenu na pradedu ... a da neznas iz koje godine potice ?

Bez slike onoga što imate je teško odrediti godište, ali evo ukratko.

Puška koju imate je bila osnovno vatreno oružje Austro-ugarske vojske izmeðu 1867 do 1886, kada su uvedene u naoružanje prve višemetne "manliherice".
To je jednometna puška, veoma izdržljiva i za svoje vreme veoma napredno oružje, slično britanskom Snajderu i drugim rešenjima toga doba.

Austrijanci su se odlučili da je uvedu u naoružanje posle strašnog poraza u ratu protiv Pruske, kada se pokazalo da njihove perkusione puške nisu dorasle Pruskim puškama na sjednjen metak.
Oružje je doživelo više izmena, 1874 i 1877, pa bi na osnovu položaja spoljnog udaraca bilo moguce još približnije odrediti i godinu proizvoddnje. Ako su, kojim slučajem preživeli i serijski brojevi, to bi bilo još bolje.

Godine 1886 Austro-Ugari uvode u naoružanje nove višemetne puške sistema "Manliher", a ove "Werndl-Holub" prelaze u rezervu, mada ostaju u naoružanju neboračkog osoblja (artiljeraca, intendanata i sl...). Tu dočekuju prvi svetski rat.

Po nekim procenama, vojska kraljevne SHS je 1921. godine u svojim magacinima imala čak oko 33.000 ovih pušaka, što zarobljenih od Austrijske vojske, a što dobijenih na osnovu ratnih reparacija. Tih pušaka je bilo toliko da su naše vlasti čak odlučile da preostale "domaće" jednometke (recimo "Kokinke"), preprave tako da mogu da koriste municiju za Wrendl.

U međuratnom periodu, već veoma zastarele, nisu bile u vojnoj primeni, ali su ih vlasti podelile kraljevskim lugarima, finansima i sl....

Potom odlaze u zasluženu penziju.

Malo buni činjenica da vi kažete kako je kalibar 9mm. Ovo oružje je, koliko znam u kalibru 11mm, ali pošto i sami kažete da je gorelo, ko zna šta se tu izdešavalo.

Što se upotrebne vrednosti tiče, sve su vam rekli.. Sve i da je sasvim ispravna, ne možete nabaviti municiju, a obzirom da je prošla "tretman" u "furuni", od toga ionako nema ništa.

Oružje je rađeno u nekoliko varijanti, ovde sam postavio sliku samo jedne od varijanti. Bilo bi dobro da, ipak postavite vaše slike....

Dole je stari primerak iz 1867.... Kasnije su prebacili udarač na unutrašnju stranu tabanske daščice.

attachment.php
 

Back
Top