Hronika dešavanja

To je išlo u paketu sa oduzimanjem konstitutivnosti Srba u Hrvatskoj. Kasnije im je vraćeno pravo na jezik i pismo ali kao nacionalnoj manjini.

Konstitutivnost je oduzet iz jednog razloga. A to je što Srbi nikad ne bi pristali na neovisnu Hrvatsku jer su ionako sve Hrvate gledali kao ustaše i glumili bratstvo i jedinstvo 60 godina.

Jedini način je da većina naroda ostvari svoju neovisnost u AVNOJ-evskim granicama je bila ta da Srbi na to odluku ne mogu odustati.

Drugim riječima, da se pitalo Srbe u Hrvatskoj oni nikad ne bi pristali na neovisnu Hrvatsku, jer bi je smatrali fašistoidnim NDH.

I kad netko ima takav stav, nemaš tu puno manevarskog prostora.
 
Konstitutivnost je oduzet iz jednog razloga. A to je što Srbi nikad ne bi pristali na neovisnu Hrvatsku jer su ionako sve Hrvate gledali kao ustaše i glumili bratstvo i jedinstvo 60 godina.

Jedini način je da većina naroda ostvari svoju neovisnost u AVNOJ-evskim granicama je bila ta da Srbi na to odluku ne mogu odustati.

Drugim riječima, da se pitalo Srbe u Hrvatskoj oni nikad ne bi pristali na neovisnu Hrvatsku, jer bi je smatrali fašistoidnim NDH.

I kad netko ima takav stav, nemaš tu puno manevarskog prostora.

Ne bi reko jer naprimer Josip Reil Klir je naso kompromis sa Krajsnjicima ali je on bio ubijen od HDZ verovatno sto im to nije dao razlog da proteraju Srbe iz Hrvatske!
 
A kada je to pocelo oduzimanje! Ovde se kaze da je to bilo 1989 godine! Znaci Srbi su imali do tada svoj srpski jezik pa im je to oduzeto u junu 1989 god.
Jel to tacno?
Ko je bio tada na Vlast u RH?

HDZ je preuzeo vlast 30.05.1990.- tada se već mahalo zastavama, tražilo autonomiju za Srbe u Hrvatskoj. U Kosovu kod Knina pokraj pravoslavne crkve Lazarica, Srbi 9. 7. 1989., organiziraju mini Gazimestan, povodom 600. obljetnice kosovske bitke, na kojemu sudjeluje oko 50.000 Srba, tada još većinom iz Srbije. Glavne poruke: "Slobo, slobodo", "Ovo je Srbija", "I Knin ima Kosovo", "Ne damo te zemljo Obilića, ne damo te bez krvoprolića" - dovoljno govore same za sebe.

Srbin nije odlučio uzeti pušku u ruke zbog Ustava. Nije ni trebao, jer su tada već bili do zubi naoružani i proglasili su svoju tkz. "SAO Krajinu". Davno prije toga. tzv "Krajina" se samovoljno odcijepila od Hrvatske 3 mj. prije nego sto su Slovenija i Hrvatska uopće proglasile nezavisnost u lipnju 1991. Mislim da je izbacivanje Srba iz ustava bio loš potez, ali tada je već bilo svejedno balvani su bili postavljeni, već je formirana srpska krajina.
 
Konstitutivnost je oduzet iz jednog razloga. A to je što Srbi nikad ne bi pristali na neovisnu Hrvatsku jer su ionako sve Hrvate gledali kao ustaše i glumili bratstvo i jedinstvo 60 godina.

Jedini način je da većina naroda ostvari svoju neovisnost u AVNOJ-evskim granicama je bila ta da Srbi na to odluku ne mogu odustati.

Drugim riječima, da se pitalo Srbe u Hrvatskoj oni nikad ne bi pristali na neovisnu Hrvatsku, jer bi je smatrali fašistoidnim NDH.

I kad netko ima takav stav, nemaš tu puno manevarskog prostora.

Prvi pasus ti je, ja ne znam kako bi ga nazvala, teška neistina klevetanje.
Drugi pasus ne razumem.
Treći pasus je izveden iz prva dva pa je sam time nerelevantan

Zamisli kada bi ja rekla da su svi Hrvati ustaše, ti bi rekao da nisam sva svoja, što bi bila istina. Ja sam 35 godina živela u Hrvatskoj, prošla sam sva dešavanja tokom tih burnih godina, ali se ne bi usudila izreći takvu bedastoću poput tebe.
 
Poslednja izmena:
HDZ je preuzeo vlast 30.05.1990.- tada se već mahalo zastavama, tražilo autonomiju za Srbe u Hrvatskoj. U Kosovu kod Knina pokraj pravoslavne crkve Lazarica, Srbi 9. 7. 1989., organiziraju mini Gazimestan, povodom 600. obljetnice kosovske bitke, na kojemu sudjeluje oko 50.000 Srba, tada još većinom iz Srbije. Glavne poruke: "Slobo, slobodo", "Ovo je Srbija", "I Knin ima Kosovo", "Ne damo te zemljo Obilića, ne damo te bez krvoprolića" - dovoljno govore same za sebe.

Srbin nije odlučio uzeti pušku u ruke zbog Ustava. Nije ni trebao, jer su tada već bili do zubi naoružani i proglasili su svoju tkz. "SAO Krajinu". Davno prije toga. tzv "Krajina" se samovoljno odcijepila od Hrvatske 3 mj. prije nego sto su Slovenija i Hrvatska uopće proglasile nezavisnost u lipnju 1991. Mislim da je izbacivanje Srba iz ustava bio loš potez, ali tada je već bilo svejedno balvani su bili postavljeni, već je formirana srpska krajina.

Pa u cemu bi bila greska dati srbima Autonomiju?
Zaboravio si da spomenis da su posle proslave uhapseni pripadnici te proslave.
Ipak ostaju cinjenice da su detonirali bombe ko naprimer pred beogradske politike u Osijeku!
 
Donošenjem novog ustava 1990.HDZ.
To je i izazvalo bunt Srba u Hrvatskoj i sva kasnija dešavanja.

http://www.pescanik.net/images/stories/pdf/raspad_sfrj.pdf


i ja sam tako mislio,naime tad nisam pratio politiku onoliko koliko je bilo nuzno(inace bih pobegao na vreme)...

Evopocetak teksta da se ne gnjave neki sa citanjem svega:


Raspad Jugoslavije
Oni se kao otcepljuju, a mi im kao ne damo
Srđa Popović
«Srbi ne poštuju istinu. To je, misli se
ovde, naivnost, glupost i nemoć, ako se
oslanjaš na istinu i zavisiš od istine.»
(Sreten Ugričić)
«Ratovi 90-ih na teritoriji bivše SFRJ prouzrokovani su
separatističkim nastojanjima Slovenije, Hrvatske i BiH da se
na protivustavan način otcepe od SFRJ, što je
Predsedništvo SFRJ upotrebom vojne sile JNA pokušalo da
spreči i time očuva ustavni poredak i teritorijalni integritet
zemlje.»
Tako otprilike glasi osnovni stav Miloševićeve propagande
kojim je sve vreme opravdavao svoje postupke. Taj stav je
ujedno bio i osnova njegove odbrane pred Haškim
tribunalom. Taj stav je konačno ona monumentalna neistina,
busija, iza koje se i danas krije srpski nacionalizam:
• kada proglašava za heroje Karadžića i Mladića budući
da su oni «samo branili srpski narod» koji su separatisti
pokušavali da «otmu» od matice Srbije;
• i kada insistira na tvrdnji da «Srbija nije bila u ratu» i da
je sukob imao prirodu spontano nastalog «građanskog
rata» u kome je JNA samo nastojala da «razdvoji
sukobljene strane» i «zaštiti srpski narod».
Neistinitost ove teze može se možda najjednostavnije
dokazati «misaonim eksperimentom» u kome bi pretpostavili
da je SFRJ uspela da se održi (recimo, ranom vojnom
intervencijom spoljnih sila od čega je, prema sopstvenoj
2
izjavi u BBC-ovoj TV emisiji «Pad Jugoslavije», Karadžić sve
vreme najviše strepeo). Pod uslovima tog eksperimenta
uloga i delatnost Miloševića, Jovića i Kadijevića (naravno i
mnogih drugih koji su sprovodili njihove odluke) morala bi biti
po zakonima upravo te SFRJ (koju su «branili»)
kvalifikovana kao teško delo veleizdaje kažnjivo smrtnom
kaznom.
Misaoni eksperiment koji predlažemo je formulisanje
elemenata jedne optužnice po kojoj bi Milošević, Jović i
Kadijević odgovarali po tada važećim jugoslovenskim
zakonima, pred domaćim sudom, da nisu uspeli da unište SFRJ.
 
Poslednja izmena:
Skloniti blokade koje su postavili i sedeti na pregovoracki stol!

1989 srpski nacionalizam je bia na vrhuncu, hrvatski je bia u svom usponu i u takvom okruženju, teško je sist za stol i pregovarat.

činjenica je da je gro od 12 % srpskog stanovništva HR bilo potiv te države, potpomognuti politikom Miloševića a iza ledja su imali jednuu od najjačih vojski europe, i ta manjina je jasno pokazala šta želi na skupu, 9 srpnja 1989 na kosovu polju kraj Knina.
četnička obilježja i izvikavanje ovo je srbija jasno su pokazali njihov stav.

Ovo je srbija i ne damo te zemljo obilića, ne damo te bez krvoprolića, na kraju su je dali i bez krvoprolića!
 
Pa u cemu bi bila greska dati srbima Autonomiju?
Zaboravio si da spomenis da su posle proslave uhapseni pripadnici te proslave.
Ipak ostaju cinjenice da su detonirali bombe ko naprimer pred beogradske politike u Osijeku!

srbi nisu pristajali na nikakav položaj u RH i to je činjenica, pa i Z4 koji im je nudjen početkom 1995 predvidjao je široku autonomiju, ali to im nije bilo dosta.

a tih 14 što je uhapšeno na mitingu su posli i pušteni.
 
http://www.pescanik.net/images/stories/pdf/raspad_sfrj.pdf


i ja sam tako mislio,naime tad nisam pratio politiku onoliko koliko je bilo nuzno(inace bih pobegao na vreme)...

Evopocetak teksta da se ne gnjave neki sa citanjem svega:


Raspad Jugoslavije
Oni se kao otcepljuju, a mi im kao ne damo
Srđa Popović
«Srbi ne poštuju istinu. To je, misli se
ovde, naivnost, glupost i nemoć, ako se
oslanjaš na istinu i zavisiš od istine.»
(Sreten Ugričić)
«Ratovi 90-ih na teritoriji bivše SFRJ prouzrokovani su
separatističkim nastojanjima Slovenije, Hrvatske i BiH da se
na protivustavan način otcepe od SFRJ, što je
Predsedništvo SFRJ upotrebom vojne sile JNA pokušalo da
spreči i time očuva ustavni poredak i teritorijalni integritet
zemlje.»
Tako otprilike glasi osnovni stav Miloševićeve propagande
kojim je sve vreme opravdavao svoje postupke. Taj stav je
ujedno bio i osnova njegove odbrane pred Haškim
tribunalom. Taj stav je konačno ona monumentalna neistina,
busija, iza koje se i danas krije srpski nacionalizam:
• kada proglašava za heroje Karadžića i Mladića budući
da su oni «samo branili srpski narod» koji su separatisti
pokušavali da «otmu» od matice Srbije;
• i kada insistira na tvrdnji da «Srbija nije bila u ratu» i da
je sukob imao prirodu spontano nastalog «građanskog
rata» u kome je JNA samo nastojala da «razdvoji
sukobljene strane» i «zaštiti srpski narod».
Neistinitost ove teze može se možda najjednostavnije
dokazati «misaonim eksperimentom» u kome bi pretpostavili
da je SFRJ uspela da se održi (recimo, ranom vojnom
intervencijom spoljnih sila od čega je, prema sopstvenoj
2
izjavi u BBC-ovoj TV emisiji «Pad Jugoslavije», Karadžić sve
vreme najviše strepeo). Pod uslovima tog eksperimenta
uloga i delatnost Miloševića, Jovića i Kadijevića (naravno i
mnogih drugih koji su sprovodili njihove odluke) morala bi biti
po zakonima upravo te SFRJ (koju su «branili»)
kvalifikovana kao teško delo veleizdaje kažnjivo smrtnom
kaznom.
Misaoni eksperiment koji predlažemo je formulisanje
elemenata jedne optužnice po kojoj bi Milošević, Jović i
Kadijević odgovarali po tada važećim jugoslovenskim
zakonima, pred domaćim sudom, da nisu uspeli da unište SFRJ.


Zasto ne spominje taj pisac da Slowenija mislim od 1986 do ? nisu slali porez do glavnog grada?
 
srbi nisu pristajali na nikakav položaj u RH i to je činjenica, pa i Z4 koji im je nudjen početkom 1995 predvidjao je široku autonomiju, ali to im nije bilo dosta.

a tih 14 što je uhapšeno na mitingu su posli i pušteni.

A zasto im nije nudjen Z4 naprimer 1990 godine?
I nije tacno znam dosta ljudi iz Krajine koji bi pristali na tome! Cak nisu im ni davali Kulturnu Autonomiju koju je Raskovic trazio...
 
A zasto im nije nudjen Z4 naprimer 1990 godine?
I nije tacno znam dosta ljudi iz Krajine koji bi pristali na tome! Cak nisu im ni davali Kulturnu Autonomiju koju je Raskovic trazio...

referendum o statusu hrvatske je bia 19.05.1991 kad se odlučivalo o budućnosti, a od cca 84 % izašlih glasača preko 93 % se izjasnilo za samostalnost i suverenost!!

do tog datuma bilo ja na desetine srpskih mitinga po hrvatskoj, a i početkom 1991 su neke policijske postaje, tipa knin, obrovac, benkovac otkazale poslušnost mupu rh.

a da ne navodin mitinge istine istine i šešeljeve govoJe po hrvatskoj..

p.s. 28. 02. Samozvano Srpsko nacionalno vijeće SAO Krajine usvojilo je Rezolucijo o razdruživanju od Hrvatske i ostanku u Jugoslaviji zajedno s ostalim narodima i republikama koje prihvaćaju zajedničku državu


rat su tili a na kraju požalili, tako to i obično biva
 
referendum o statusu hrvatske je bia 19.05.1991 kad se odlučivalo o budućnosti, a od cca 84 % izašlih glasača preko 93 % se izjasnilo za samostalnost i suverenost!!

do tog datuma bilo ja na desetine srpskih mitinga po hrvatskoj, a i početkom 1991 su neke policijske postaje, tipa knin, obrovac, benkovac otkazale poslušnost mupu rh.

a da ne navodin mitinge istine istine i šešeljeve govoJe po hrvatskoj..

p.s. 28. 02. Samozvano Srpsko nacionalno vijeće SAO Krajine usvojilo je Rezolucijo o razdruživanju od Hrvatske i ostanku u Jugoslaviji zajedno s ostalim narodima i republikama koje prihvaćaju zajedničku državu


rat su tili a na kraju požalili, tako to i obično biva

Pa im je to bilo i demokratsko pravo da ostanu u Jugoslaviji!Da li je bio Referendum legalan po Ustavu iz 1974?
 
Pa im je to bilo i demokratsko pravo da ostanu u Jugoslaviji!Da li je bio Referendum legalan po Ustavu iz 1974?


citat dijela ustava:

"Narodi Jugoslavije, polazeći od prava svakog naroda na samoopredeljenje, uključujući i pravo na otcepljenje, na osnovu svoje slobodno izražene volje u zajedničkoj borbi svih naroda i narodnosti u narodnooslobodilačkom ratu i socijalističkoj revoluciji, a u skladu sa svojim istorijskim težnjama, svesni da je dalje učvršćivanje njihovog bratstva i jedinstva u zajedničkom interesu, zajedno sa narodnostima sa kojima žive, ujedinili su se u saveznu republiku slobodnih i ravnopravnih naroda i narodnosti i stvorili socijalističku federativnu zajednicu radnih ljudi — Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju."

mislim da je prilično jasno, granice republika su nedjeljive a narodi unutar svake od tih republika glasaju za/protiv otcijepljenja.
ako ima više od 50 % ide otcjepljenje i suprotno.

pa nije vrag da misliš da desetina stanovništva može diktirat ostalima o otcjepljenu ili ne?
 

Back
Top