Šta je za vas slobodna volja u odnosu na Boga?

Paramparčad

Početnik
Poruka
25
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?
 
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?



pa niste losi :mrgreen:

nego pakao ne postoji, samo unistenje kao kazna :manikir:

slobodna volja nije uslovljena

ocigledno ne shvatas sta jeste slobodna volja :)

Bog nas je stvorio da zavisimo od njega i njegovih zakona

a u okviru njih mozes koristiti slobodnu volju bez posledica :)

nismo, niti cemo biti kao Bogovi da mozemo da izbegnemo posledice

slobodna volja se tice nasih izbora....
 
Poslednja izmena:
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?

Drugi slučaj je negiranje slobodne volje,moglo bi se usporediti sa danom izborne šutnje
kad nitko ne smije dirigirati kome da se da glas kad ono jedan izleti i kaže glasaj za
MENE inače ćete poginuti svi koji ne glasate.
To je kršenje slobodne volje i manipuliranje strahom kod ljudi.
Biću smeo pa u reći da taj koji strahom od pakla želi pribaviti slijedenike je djavo osobno.


PRAVI BOG samo iz ljubavi traži pristup bez straha potpunom slobodnom voljom za razliku ovog gore koji paklom prijeti ako nisi njega odabrao.
Klasična manipulacija masama pod izlikom nekih imena kao što su Krist,Isus itd
 
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?

Evo da poduprem o tu tezu o paklu.
Po tim riječima ispada da je to mjesto koje čeka na svršetku svjeta bezbožnika.
Osjećate li sumpor u zraku ljudi?
I strastvenu ljubav prema čovjeku?

matej 13

On odgovori: "Sijač dobroga sjemena jest Sin Čovječji. 38 Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. 39 Neprijatelj koji ga posija jest đavao. Žetva je svršetak svijeta, a žeteoci anđeli. 40 Kao što se kukolj sabire i ognjem sažiže, tako će biti na svršetku svijeta. 41 Sin će Čovječji poslati svoje anđele da pokupe iz njegova kraljevstva sve zavodnike i bezakonike 42 i bace ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi.
Tako će biti na svršetku svijeta. Izići će anđeli, odijeliti zle od pravednih 50 i baciti ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi.
 
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?

A odkud ti to, da ako ne prihvatiš Isusa, završavaš u paklu?
Postoje moralna načela,koja nam diktiraju način ponašanja i ona su nam obavezno nametnuta ali zamisli situaciju da ona ne postoje...možeš li to da zamisliš u svojoj glavi???!!! I šta bi se tada dešavalo???!!!
 
pa niste losi :mrgreen:

nego pakao ne postoji, samo unistenje kao kazna :manikir:

slobodna volja nije uslovljena

ocigledno ne shvatas sta jeste slobodna volja :)

Bog nas je stvorio da zavisimo od njega i njegovih zakona

a u okviru njih mozes koristiti slobodnu volju bez posledica :)

nismo, niti cemo biti kao Bogovi da mozemo da izbegnemo posledice

slobodna volja se tice nasih izbora....


Deca nisu vecno zavisna od roditelja, niti roditelji ocekuju da deca budu vecno zavisna od njih. Ne zele to u krajnjem slucaju zbog dobrobiti svoje dece. Nijedan roditelj ne zeli dete "invalida u glavu". Poredim ovako, jer vernici cesto tzv. boziju ljubav porede sa ljubavlju roditelja, a tzv. bozije kazne porede sa roditeljskim kaznama. Ovo drugo nema smisla, jer roditelji mahom ne kaznajvaju decu vecnim mucenjem ili trajnim uklanjanjem.:sad2:
 
Deca nisu vecno zavisna od roditelja, niti roditelji ocekuju da deca budu vecno zavisna od njih. Ne zele to u krajnjem slucaju zbog dobrobiti svoje dece. Nijedan roditelj ne zeli dete "invalida u glavu". Poredim ovako, jer vernici cesto tzv. boziju ljubav porede sa ljubavlju roditelja, a tzv. bozije kazne porede sa roditeljskim kaznama. Ovo drugo nema smisla, jer roditelji mahom ne kaznajvaju decu vecnim mucenjem ili trajnim uklanjanjem.:sad2:

kakve veze ima ovo sa temom :sad2:

Bog je duhovno bice a mi smo telesni

u drugacijem smo polozaju u odnosu na Boga, nego relacija dete roditelj

mi duhovno zavisimo od Boga ...
 
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?

Mislim da gresis u jednom,a to je da nas Isus uslovljava da ga prihvatimo ili ne.To nas uslovljavaju crkve,tj.organizovana religija(tu mislim na sve crkve,religijske grupe,sekte,kako god ih nazivali).
Sustinski ti i ako si vernik imas pravo izbora,i mozes se ponasati kako ti zelis,ali ces ako ucinis nesto lose trpeti posledice,na ovom ili na onom svetu,naravno ako verujes u onozemaljski zivot.
 
kakve veze ima ovo sa temom :sad2:

Bog je duhovno bice a mi smo telesni

u drugacijem smo polozaju u odnosu na Boga, nego relacija dete roditelj

mi duhovno zavisimo od Boga ...

Ne zelim da sledeci put neko uporedi boziju ljubav sa ljubavlju roditelja........da nikome to ne padne na pamet.


Bog i slobodna volja nikako ne idu u isti kontekst.
Slobodna volja jeste slobodna kada svoju volju mozes da pretocis u akciju, bez ikakvog uslovljavanja tipa ako izaberes akciju A ides u pakao, ali ako izaberes opciju B bices bogougodan. Slobodna volja znaci da covek ima pravo i da se pobuni protiv boga ukoliko uoci nepravilnosti i nelogicnosti u njegovom radu. (da ne ponavljam da bog postoji)
 
slobodna volja, sloboda izbora i apsolutna sloboda su 3 razlichite stvari. razlichiti ljudi ih razumeju na razlichite nachine, tj. ne postoji precizna i opshteprihvacjena definicija ovih pojmova i razlike izmedju njih. e sad, nijedan od ova 3 pojma se nepojavljuje u bibliji. tako da je besmisleno trolovati o tome u kontekstu vere i boga, nikada se necje docji do nekakvih zakljuchaka.

ako svrha nije trolovanje, nego se pitanja postavljaju da bi se stvarno shvatilo neshto, onda treba postaviti konkretna pitanja, npr- da li imam slobodnu da izaberem da li cju postupiti ispravno ili pogreshno ili slichno. a ne ulaziti u teoretisanja koja ne vode nikuda.
 
Dakle, mi ljudi imamo slobodnu volju. Možemo odabrati šta ćemo činiti.
Međutim, mislim da postoje dve vrste slobodne volje.

Prva vrsta je ona kada npr. šetajući možemo odabrati kojim ćemo putem krenuti bez ikakvih dubljih razloga i motiva.

U drugom slučaju je slobodna volja uslovljena. Dakle, Isus nam daje slobodu da ga prihvatimo ili ne prihvatimo ALI ako ga ne prihvatimo večno ćemo trpeti u paklu.Je li to onda slobodna volja ili postoje zakoni po kojima se MORAMO ponašati AKO želimo da ne dospemo u pakao?

A šta vi to ne smete da radite zbog straha od pakla? Ubili, ali ne smete zbog pakla? Ne razumem. Uopšte mi nije jasno razmišljanje nekih vernika prema kome je Bog osvetoljubivo, gordo biće.
 
Poslednja izmena:
Uopšte mi nije jasno razmišljanje nekih vernika prema kome je Bog osvetoljubivo, gordo biće.
evo mozhda razjashnjenja:
(Нм.1,2)
Бог је ревнитељ и Господ је осветник; осветник је Господ и гневи се; Господ се свети противницима својим, и држи гнев према непријатељима својим.
 
Mislim da čovek treba da živi na ovom svetu. Religiju razumem kao filozofiju i smatram da mnoge stvari treba poštovati, zato što su pametne. Mislim da Bog, ako postoji, nije zao. Mislim da čovek ne treba da bude "dobar" zato što se plaši Boga, već zato što voli sebe i svoje bližnje. Religija nije nešto što treba prihvatati bez razmišljanja o tome, pošto je jako bitna za formiranje čoveka. Mislim da je ne treba ignorisati, mislim da se ne sme ignorisati, ali isto tako mislim da se ne sme uzimati zdravo za gotovo. Čitati, posmatrati život i naš i oko nas i onda odlučivati kako da se ponaša u svakodnevnim stvarima. Uglavnom, nisam sigurna da bi Bog voleo strašljivce i poltrone.
 
Ne moram, ali smatram to pristojnim načinom razgovora sa nekim koga ne poznajem i želim da zadržim distancu. Tako radim inače. Persiram svakome sa kim nisam na ti. Ne gledam koliko ko ima godina. Ne gledam čime se bavi. Persiranje je odličan način da se drži distanca i pristojnost.
 
Poslednja izmena:
Ne zelim da sledeci put neko uporedi boziju ljubav sa ljubavlju roditelja........da nikome to ne padne na pamet.


Bog i slobodna volja nikako ne idu u isti kontekst.
Slobodna volja jeste slobodna kada svoju volju mozes da pretocis u akciju, bez ikakvog uslovljavanja tipa ako izaberes akciju A ides u pakao, ali ako izaberes opciju B bices bogougodan. Slobodna volja znaci da covek ima pravo i da se pobuni protiv boga ukoliko uoci nepravilnosti i nelogicnosti u njegovom radu. (da ne ponavljam da bog postoji)



covek moze da se buni protiv Boga al za to sledi unistenje :aha:
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top